Ongi viimane augusti päev. Kelle elu kooli ümber keerlemas enda või laste õpingute tõttu, võivad nüüd rahumeeli suve lõppenuks lugeda. Aeg taas võtta astrikimp näppu, olla asjalik ja argine, sõltuda tunni- ja trenniplaanidest, vara üles-vara voodi ja kõik need muud septembri alguse jutud. See on igal aastal nii, ilmselgelt ei ole tegu mingi väga eripärase olukorraga. Aga siiski on koolialgus alati miski, mille tõttu vajab igapäevaelu teatud ümberkorraldusi ja -harjumist.
Metsal on sellest kõigest muidugi täiesti ükskõik. Augusti septembriks vahetumisest väljagi tegemata kasvavad rahulikult edasi nii seened, pohlad kui mustikad. Rähn toksib, ämblik koob võrku ja põdrakärbes ootab, millal saaks end mõne seenelise-marjulise riiete vahele sebima suruda. Metsas on rahu, mis nakkab. Kui koolialguse lained üle pea kipuvad lööma, tuleb lihtsalt minna metsa ja torm raugeb. Teraapia kindlasti kõigil järele proovitud ja toimivaks tunnistatud. Aeg-ajalt tuleb endale lihtsalt meelde tuletada, et maailma parim stressimaandamise paik on vaid väikese sõidu kaugusel. Õnnelikumatel meie sealt ka paari sammu kaugusel.
Kui praegusel ajal juba metsa minna, siis päris tühjade kätega sealt tagasi tulla on keeruline ja tahtejõudu nõudev. Kui seente puhastamisele kuluv aeg (õieti selle puudumine) on veel argument enda veenmiseks, siis no väike tops mustikaid ju ikka tuleb kaasa!? Ja mustikatest saab ju kooki teha!
Seekord pakun mustikakooki, mis kindlasti meeldib kõigile neile, kes on tervislikumate maiustuste austajad ja tahavad, et ka magusa-amps oleks täisväärtuslik ja toitainetihe hõrgutis. Just selline see kook ongi! Täiesti gluteeni- ja piimavaba tarretatud kook on hästi kerge ja värske, maitstes pigem nagu koogiks vormistatud magustoit. Põhi on tehtud pähklitest, datlitest ja tšiiaseemnetest, täidises on paaaaljuuuu mustikaid (meie oma supertoit ju!), magusainena mett või vahtra-/agaavisiirupit . Kreemisust lisavad täidisele banaanid ja kookoskoor. Tarretunud kihti kroonib kookosvahukoor. Ehkki kook koosneb peamiselt taimsetetest koostisosadest, ei ole ta päris vegan-kook, tarretamiseks on kasutatud želatiini. Kellele on oluline ka selle vältimine, siis taimseks alternatiiviks tarretistes on agar-agar.
Koogi valmistamine ei ole keeruline, küll aga tuleb arvestada ajaga tarretumiseks (u 4 tundi). Ja kookosvahukoore tegemiseks tuleb kookospiima purk vähemalt 12 tunniks külmkappi panna. Loodetavasti järgnevad pildid aitavad koogiteo õnnestumisele kaasa 🙂 Kes soovib kohe retseptini hüpata, siis see on päris postituse lõpus.
Pähklipõhjal mustikatarretise kook
Koostisosad
Põhi:
- 150 g pähklite segu (metspähklid, mandlid, India pähklid)
- 55 g pehmeid datleid (6 tk)
- 1 sl tšiiaseemneid
- 1,5 sl kookosrasva
Täidis:
- 400 g mustikaid (6 dl)
- 3 küpset banaani (banani viljaliha peaks olema kokku 300 g)
- 1,5 dl mett või vahtra-/agaavisiirupit
- 2 dl kookoskoort (vt poes coconut cream)
- 10 želatiinilehte
- 1 sl laimimahla
- 1 laimi riivitud koor
Kate:
- 1 purk kookospiima
- 1 sl suhkrut (soovi korral)
- mustikaid
Tegevuskäik
Põhi:
- Tõsta pähklid, datlid, tšiiaseemned ja kookosrasv köögikombaini. Vajad kas teradega köögikombaini (nagu eelpool pildil näha) või väikest teradega purustajat, selline lisa on olemas mõnedel saumikseritel. Saumikseri tavaotsik ja blender jäävad siin paraku hätta. Purusta kõik põhjaks vajalik kleepuv-niiskeks massiks. Selleks kulub u 2 minutit suristamist. Vahepeal lükka spaatliga kausi külge jäänud segu allapoole. Kata 20 cm lahtikäiva koogivormi põhi küpsetuspaberiga.Vajuta mandli-datlisegu tihedalt vormi põhja. Tõsta vorm täidise valmistamise ajaks külmkappi.
Täidis:
- Püreesta mustikad, banaanid, mesi või agaavi-/vahtrasiirup ja kookoskoor. Pane želatiinilehed külma veega kaetult ligunema. Leota 5-10 minutit, kuni lehed on pehmed. Kuumuta väikeses potikeses 1 sl laimimahla. Pigista želatiinilehed käe vahel kuivemaks, lisa potti ja sulata segades kuumas laimimahlas. Lase segul paar minutit jahtuda, sega seejärel hoolsalt ja hästi ühtlaselt täidise hulka. Sega hulka ka riivitud laimikoor. Vala täidis põhjale. Lase koogil külmkapis vähemalt neli tundi tarduda.
Kate:
- Kookospiima purk tuleb vähemalt 12 tunniks enne vahustamist külmkappi tõsta, et paksem osa ja vedelik eralduksid. Võta külmkapist seal vähemalt 12 tundi seisnud kookospiimapurk lahti (ära loksuta eelnevalt!) ja tõsta lusikaga välja ainult paks valge tahkunud osa, ilma vedela osata. Purki jäävat vedelikku ei ole siin tarvis, võid seda kasutada hiljem näiteks smuutivedelikuna. Lisa paksule kookoskoorele suhkur (kui soovid magusamat) ja mikserda segu mikseriga kohevaks kooreks. Määri kookosvahukoor enne söömist koogile. Kaunista kook mustikatega.
Postituse koostööpartner: Seeberger
anu
Tunnen huvi, et kas põhjas datleid millegi muuga asendada poleks võimalik? Või üldse ära jätta, mis siis juhtuks? Minu jaoks on datlid liiga iseloomuliku maiguga ja hakkavad mõjutama kogu koogi maiku.
Mari-Liis Ilover
Tere, Anu! Sa võid asendada kuivatatud ploomidega. Neil ona ka muidugi oma maitse, aga ehk meeldib nii rohkem. Alati võib ju koogile teha ka tavapärase küpsisepõhja 😊
Nõutu kokkaja
Olen teinud seda kooki kaks korda ja mõlemal korral ei püsi kook koos. Teisel korral tarretasin ka katet ja see jäi kena, ent külaliste ees on olnud evameeldiv kaks korda. Kas on kindel, et želatiini kogus on õige?
Mari-Liis Ilover
Tere, Nõutu Kokkaja! See tundubki olema veidi pirtsakas kook, nii nagu kõik tavapärasest erinevad. Samas pildil olev kook on tehtud 20 cm vormis ja kasutatud 10 želatiinilehte ja püsib koos küll. Ma ise kasutan tarretamise algul alati seda sügavkülma nippi: tõstan koogi tunniks-paariks sügavkülma ja siis edasi tavakülmik.
Äkki olid mustikad eriti mahlased ja seepärast ei hoidnud koos…raske öelda. Kahju, et külalistega just see juhtuma pidi…Kui veel proovida, siis võtaksin 12 želatiinilehte, tarretaksin esialgu sügavkülmas, siis tavakülmas. Ja kui ikka ei taha õnnestuda, siis väga head tervislikuma koogi valikud on:
https://mariliisilover.com/2016/01/pina-colada-kook/
https://mariliisilover.com/2018/06/maasika-toorkook-taiesti-taimne-gluteeni-ja-laktoosivaba/
https://mariliisilover.com/2019/05/siit-nurgast-ja-sealt-nurgast-10-aastane/