Niiske ja tummine peedi-mandibrownie, kohev mascarponekreem ja rohkelt mahlaselt pärlendavaid granaatõunaseemneid – see on rubiinikook!
Peedi maitse pärast ei ole tarvis muretseda – kohe kindlasti ei ole see kook juurvilja mekiga, kuid mahlasust ja tummisust tuleb peedist just parasjagu. Pealegi, on ju hea tunne kooki süües mõelda, et maiustades saab keha veidikenegi kasulikku – lisaks peedile on selles koogis ju peategelasteks ka pärlendavad vitamiinipommidest granaatõunaseemned!
Ehkki mu eesmärgiks ei olnud teha gluteenivaba kooki, vaid midagi šokolaadist, külluslikku ja tummist – sai kook siiski gluteeni-, õieti täiesti teraviljavaba, sest mandlijahu oli siia kui loodud. Mandlijahu ei pea poest osta, kui ei soovi, selle saab ise ka mandlitest jahvatada, näiteks kohviveskit või teradega purustajat kasutades. Seda tehes tasuks siiski tähelepanelik olla, sest liigsel töötlemisel hakkab mandlitest rasv eralduma ja tulemuseks võib olla hoopis mandlivõi. Mis on ka superhea kraam, aga siin retseptis läheb siiski mandleid jahuna tarvis.
Ilmselgelt on rubiinikook pühadeaega kui loodud. Nii oma maitse, olemuse kui väljanägemise poolest. Valmistamine on parasjagu lihtne: tuleb küpsetada põhi, katta see kreemiga ja puistata kogu kaunidus üle granaatõunaseemnetega. Soovitan põhja valmistada eelneval päeval ja hoida üleöö külmkapis, nii ühtlustuvad maitsed ja tekstuur just õigeks.
Rubiinikook
Põhi:
350 g keedetud ja riivitud peeti
100 g võid
200 g tumedat šokolaadi
4 muna
100 g heledat muscovado suhkrut
100 g valget suhkrut
2 sl kakaopulbrit
100 g mandlijahu
sutsuke soola
Kreem:
200 ml 35% koort
1 kuhjaga sl tuhksuhkrut
250 g mascarponet
1-2 tl purustatud kardemoni
katteks ühe-kahe granaatõuna seemned
Purusta peet saumikseriga või köögikombainis püreeks. Mida ühtlasema ja tükivaba püree saad, seda parem.
Sulata segades paksupõhjalises potis madalal kuumusel võitükid koos tükeldatud šokolaadiga.
Eralda munakollased -valgetest. Vahusta munakollased muscovado suhkruga. Sega omavahel või-šokolaadisegu ja munakollasevaht. Lisa peedipüree. Lisa tainasse mandlijahu, kakao ja näpuotsaga soola, sega õrnalt ühtlaseks.
Vahusta munavalged valge suhkruga tugevaks vahuks. Lisa õrnalt segades taina hulka.
Vala tainas küpsetuspaberiga kaetud ümmargusse 24 cm lahtikäivasse koogivormi. Küpseta 180 kraadi juures 30-40 minutit.
Lase enne kaunistamist põhjal täielikult jahtuda, kõige parem, kui põhi saaks öö (või päeva) läbi külmkapis seista.
Kreemiks vahusta vahukoor tuhksuhkruga, lisa toasoe mascarpone koos kardemoniga ja sega edasi vahustades ühtlaseks. Määri kreem tordile ja kaunista granaatõunaseemnetega.
Koostööpostitus D-Kokaraamatuga
Kati
Ohissand! Milline maitsev leid internetist, kogemata avastasin Teie blogi. Ma olen nii vaimustuses- eile katsetasin Pohla-Brittakooki, tundub, et homme pean seda tegema.
Aitähh ja loomingulist meelt!
Tutikas fänn Kati 😃
Mari-Liis Ilover
Tere, Kati! Suur rõõm sind siin kohata! Nii tore, et siinsed retseptid meeldivad ja inspireerivad! 🙂
Triin
Retseptis on kirjas “Eralda munakollased -valgetest. Vahusta munakollased poole koguse muscovado suhkruga.” aga kuidagi ei suuda tuvastada, et kuhu läheb ülejäänud 50g?
Mari-Liis Ilover
Triin, siin on näpukas- aitäh, et märkasid! Munakollased tuleb vahustada 100 g muscovadoga ja munavalged 100 g tavalise suhkruga. Parandasin ära tekstis. Ilusat jõuluaega!
Kai
Koogitegemise hoos tekkis küsimus, et milline oleks õige hetk realiseerida teine pool muscovado suhkrust? Esimene läks siis munakollasega vahtu ….
Mari-Liis Ilover
Kai, eelmisel kommenteerial oli sama küsimus. Kogu muscovado tuleks munakollastega vahustada ja tavaline suhkur munavalgetega. Aga kui sa juba poole muscovadoga kollased vahustasid ja ülejäänu töö käigus suvalisel ajal lisasid, siis sellest ei juhtu kindlasti midagi, kook tuleb ikka hea!
Anonüümne
Tegin aastavahetuseks ja meile väga meeldis! Aitäh!
Mari-Liis Ilover
Tere ja küll on tore kuulda, et kook leidis tee aastavahetuse peolauale. Ja mis kõige toredam, et maitses!