Suvikõrvitsat tuleb ustest ja akendest. Ja ega värske kartulgi defitsiit ole. Selles saias saavad need kaks kokku. Lisaks veel juustu, mune, ürte ja seemneid ning maitsev ja toitainerikas sai ongi omast käest võtta! Tänu munadele ja juustule on see küpsetis üsna valgurikas ja sobib niimoodi täiesti omaette, soolase keeksina, söömiseks. Hästi sobivad peale aga ka näiteks tomat-kurk või mõni taimne määre või miks mitte maitsevõi. Igaks juhuks mainin, et kuna tegu ei ole klassikalise nisujahu+pärm saiaga, siis on ka tekstuur ja olemine teine: niiskem, raskem, toitvam.
Kasutan ise siin saia sees speltanisujahu, aga kui seda käepärast ei ole, saab muidugi sai hea ka hariliku nisujahuga. Ürtide osas on täitsa vabad käed, vabalt võib lisada seda, mis käepärast – peterselli, murulauku, tüümianit, tilli…üksikult või seguna. Minu lemmikversioon on tilli ja murulauguga, need kaks ergastavad saia maitset väga mõnusasti. Ja seemnedki ei pea olema justnimelt päevalilleseemned, sobivad ka kõrvitsaseemned, seesamiseemned, kanepiseemned, linaseemned, tšiiaseemned, mooniseemned ja erinevate seemnete segud.
Kui sai küpsetatud ja esimese hooga otsa ei saa, võiks seda hoida külmkapis ja siis järjest viile lõigata. Soovi korral võib viilud enne söömist ka rösterist läbi lasta või ahjus soojendada.
Kartuli-suvikõrvitsasai
Valmistusaeg
Kokku
Kogus 1 päts
Koostisosad
300 g värskeid kartuleid
300 g suvikõrvitsat
6 muna (M)
100 g riivitud juustu
250 g speltanisujahu
1 kuhjaga tl küpsetuspulbrit
suur peotäis, u 1 dl päevalilleseemneid
3 sl hakitud ürte, näiteks murulauku, tilli, peterselli, tüümianit
1 tl soola
musta pipart
Juhised
Esmalt riivi kartulid ja suvikõrvitsa peenema riiviga. Kartuleid ei ole tarvis enne koorida, riivides eraldub koor niikuinii ja saad selle riivilt või juba riivitud massi seest suurte tükkidena kätte. Ja kui jääbki kartulikoort riivitud massi sisse, pole midagi katki, praegu on koor veel õrnake ja ei sega sugugi. Ka suvikõrvitsat ei ole tarvis koorida. Tõsta riivitud kartul ja suvikõrvits tihedale sõelale (kasutan siin tavalist "vanaaegset" kapronsõela) kausi kohale nõrguma. Las nad olla seal seni, kuni teed muid ettevalmistusi.
Klopi munad lahti, sega hulka riivitud juust ja hakitud ürdid. Sega eraldi kausis speltajahu, küpsetuspulber, seemned, sool ja mõned keerud musta pipart.
Nüüd, kui riivitud aedviljad on 10-15 minutit nõrgunud, vajuta neist veel käte vahel nii palju vedelikku välja, kui saad. Sega kõik ained omavahel tainaks.
Vooderda keeksivorm seest küpsetuspaberiga. Küpseta keeksi 180 kraadi juures u 1 tund kuni 1 tund ja 15 min. Proovi küpsust puutikuga. Tõsta vorm ahjust ja lase hetk jahtuda, seejärel eemalda sai vormist. Lase enne lahtilõikamist veidi jahtuda. Hoia saia hiljem külmkapis, kust saad siis lõigata järjest viile. Soovi korral võid neid enne söömist ka röstida.
Postituse koostööpartner on Eesti Kartul, kelle tegevust rahastatakse turuarendustoetuse abil. Vaata ka Härra Kartuli FB lehekülge.
Moonika
Kui teha seda retsepti ilma juustuta ning toortatrajahuga, kas tuleb samahea välja? 🙂 Või mida saaksin näiteks juustu asemel kasutada? Tänud
Mari-Liis Ilover
Tere, Moonika! Vabandused, et mu vastus nii hilja tuleb. Aga tegelikult on lood nii, et ma ei tea, kas tuleb sama hea;)) Ausalt ei tea, sest ei ole proovinud ja umbes on väga raske ennustada. Toortatrajahu osas võib isegi kindlam olla, sest toortatrajahuga on taolisi keeksilaadseid küpsetisi küllaga liikvel. Aga juustu asemel…..veganid kasutavad taimset juustu, äkki see? Juustumaitset saab imiteerida ka maitsepärmiga (mitteaktiivne pärm), aga see ei anna kindlasti juustu tekstuuri. Nii et kui on tarvis juustuta teha, siis ma vist jätaksin juustu lihtsalt välja.