Igal suvel vaimustun uuesti värskest kartulist. Olen sellest meie suvisest maitseimest juba päris palju varasematelgi aastatel blogis kirjutanud, näiteks siin ja siin ja neid postitusi on veelgi. Iga aastaga jõuab värske kartul meie lauale üha varem. EI mäleta küll lapsepõlvest, et enne juuni keskpaika oleks seda ainukordset maitset tunda saanud.
Esimesed pisikesed ja magusad värsked kartulid tuleb meil ilmtingimata süüa lihtsalt keedetult, tilli ja killu võiga. Taevalik! Sedasama arvas ka kartulikasvataja Aarne, kui tal Hüüru kandis külas käisin ja vaatasin, kuidas kartulipõllud elavad ja kas mugulad valmis. 13. juunil , täiesti avamaal, katmata põllul oligi kartul juba valmis! Vähemalt esimene sort, varane Solist, mida mul õnnestus ise vagude vahel ukerdades hargiga üles võtta ja korvi laduda. Oi, need kartulid maitsesid imetabaselt hästi. Muide, Aarne kasvatatud kartuleid, mis on pärit all pildil olevalt põllult, saab iga soovija osta Nõmme turult Nurme talu letist.
Siis, kui esimesed mugulad on lihtsalt paljalt ära maitstud ja esimene isu täis, saab värsket kartulit juba hakata sokutama ka muudesse roogadesse. Kartuliomlett on üks tore ja toekas roog, kus saab edukalt ära kasutada ka eelmisel päeval keedetud ja üle jäänud mugulad. Kohe kindlasti ei ole tarvis kartuleid omleti jaoks koorida, sest värske kartuli koor on ju nii imeõhuke ja pealegi annab ta kartulile veelgi head maitset juurde. Lisaks ei tasu unustada, et just peamiselt koore alla kogunevad kartulis leiduvad vitamiinid ja mineraalained. Ja üldse, kes see hulluke siis värsket kartulit koorib, onju!
Kartuliomlett on hea nii hommikusöögiks kui ka lõunaks. Kui hommikust on jäänud pannile tükike omletti, siis keset päeva see otse pannilt kahvliga napsatud tükk maitseb hästi ka külmalt! Kindlasti tuleks juurde teha värsket salatit, mille materjali meil samuti praegu külluses- redised, kurgid, tomatit, salatilehed, till jne.
Otse loomulikult on see toit üks lihtsamaid asju kokata üldse, aga suvel ju asjad nii käivadki. Nagu ikka toidublogis kohane, panen kirja ka retsepti, ehkki tegelikult seda ju vaja polekski – ilmselgelt õnnestub omlett ikka siis, kui sul ei ole täpset 150 g kartuleid ja punase sibula asemel on valge. Olgu see postitus lihtsalt üks taaskordne kiidulaul mu südames kenas päiksepoolses toas pesitsevale Eesti värskele kartulile ja soovitus kiireks, lihtsaks ja maitsvaks suveeineks!
Kartuliomlett
Valmistusaeg
Kokku
Kogus ühele
Koostisosad
2 keskmist värsket koorega keedetud kartulit (u 150 g kokku)
1 väike punane sibul
1 sl võid
2 muna
2 sl vett
soola, musta pipart
värsket hakitud tilli
lisaks värsket salatit: rukolat, tomatit vms
Juhised
Viiluta kartulid, lõika sibul pooleks ja seejärel õhukesteks poolrõngasteks. Kuumuta pannil või ja prae kartliviilud ja sibulad läbi, kuni sibul on pehmenenud. Hoidu pruunistamisest. Klopi eraldi kausis lahti munad, vesi ja veid soola. Vala munasegu kartulile-sibulale. Liiguta panni ja tõsta veidi kartulit-sibulat, nii et munasegu valguks pannil kõikjale laiali. Küpseta keskmisel kuumusel, kuni muna on hüübinud. Maitsesta veel musta pipraga.
Tõsta kuldseks küpsenud omlett taldrikule, raputa peale tilli ja söö koos värske salatiga. Tomat, kurk, redis, rukola või muud salatilehed - kõik suvine värske kraam sobib kenasti!
Postituse koostööpartner: Eesti Kartul. Härra Kartuli tegemistega saab lähemalt tutvuda tema FB lehel.
Turuarendustoetuse abiga rahastatud tegevus.
Gerli
Mmmm lihtsuses peitub võlu! Tõeliselt kosutav roog pärast päev otsa aias müttamist.