Õnneks on kujunenud nii, et meie peres on traditsiooniliselt vähemalt üks ühine söögikord päevas. Ja see on õhtusöök. Iga jumala päev kell seitse õhtul oleme kõik laua ääres, rääkimas oma päevast, tegemistest, plaanidest, mõtetest, muredest, rõõmudest. Naljaga pooleks klatšime tuttavaid, avaliku elu tegelastest rääkimata (nagu ikka tavaliselt eesti peredel kombeks, kas pole) ja kindlasti ajame ka niisama tühja loba ja lollitame, sest kes see jaksab kogu aeg asjalik ja konstruktiivne kuivik olla- eriti veel oma kodus oma kõige lähedasematega! Ühesõnaga, igal õhtul kell seitse. Aamen.
Ma ei tea, kuidas teiega lood, aga mul on igapäevaselt päris palju mõttemaadlust teemal: mida siis täna õhtusöögiks teha? Et laua ääres istuvad üsna erinevate maitsetega inimesed, on pidevalt nuputamist teemal, et tehtud toit oleks kõigile meele järgi. Ja et ka oma õhtuid mitte ainult köögis veeta (päeval on töö pärast niigi köögitunde päris korralikult), ka piisavalt lihtne ja kiire. Argiõhtutel ei tahaks küll üle tunni õhtusöögi tegemisele pühendada, nädalavahetustel on teised lood – siis võtan sageli pikemalt ette ja teen toite, mis tahavad rohkem aega ja pühendumist.
Kui on üldse üks tooraine, millest tehtud toidud lähevad meil peale kõigile, siis kindlasti on selleks kanafilee. Iseenesest piisavalt pretensioonitu, et kasutada miljonil erineval moel ja erinevate maitsestustega. Vokid, karrid, šnitslid, ahjuroad, pastad, salatid, kastmed-valik on tegelikult lõputu. Kanafilee praadimine on kindlasti kõige lihtsam, aga kui tahaks ka köögis võimalikult vähe peale kokkamist koristada, olen kanafilee pistnud hoopis ahju. Kui terve kana või koivad ja tiivad saavad ahjus suurepärased, siis filee võib ta ahjus paraku kuiv jääda. Üks lahendus selle vältimiseks on mässida kanafilee enne ahjus küpsetamist peekonisse. Niimoodi:
Peekonis jääb filee mõnusalt pehmeks ja mahlaseks, samal ajal kui peekon ise küpseb krõbedaks ja pealegi – no kellele siis ei maitseks peekon! 🙂
Samal ajal, kui kanafilee ahjus küpseb, valmib pannil kiire kreemjas kaste brokoliga. Proovisin viimati seda valmistada uue Gourmet Club-i kõrvitsa-sinepi kreemjuustuga ja tuleb tunnistada, et tulemus sai tõepoolest kreemine ja nii maitsev! Uued kreemjuustud kannatavad kuumutamist kenasti ega lähe tükki, nii et ses mõttes on nad kastmete valmistamiseks suurepärased. Kui on soovi sinepist maitset kastmesse veelgi lisada, siis loomulikult võib sinepit alati veelgi juurde panna! Ja juurde võib pakkuda keedetud kartuleid, kartuliputru, riisi, loomulikult salatit – mille järgi iganes isu veel on.
Maitsvaid õhtusööke kõigile!
Peekonisse mässitud kanafilee brokoliga, sinepises kreemjuustukastmes
Cook
Total
Yield kolmele-neljale
Ingredients
Kana:
3 kanafileed (á 200 g)
150 g peekonilõike
kuivatatud punet või estragoni
soola, pipart
Kaste:
300 g brokolit (1 väike)
150 ml kanapuljongit
400 g (2 karpi) Gourmet Club kreemjuustu kõrvitsa ja Dijoni sinepiga
u 1 tl suhkrut (kreemjuust on kergelt hapukas, suhkur on maitse tasakaalustamiseks)
soola, pipart
murulauku
Instructions
Maitsesta kanafileed soola ja pipraga. Mässi iga kanafilee ümber peekon nii, et peekonilõikude otsad jäävad filee alla. Parem on kasutada pikki õhukesi peekonilõike (“american bacon”). Raputa peekonisse mässitud fileedele kuivatatud punet või estragoni. Tõsta ahjuplaadile või -vormi. Küpseta 180 kraadi juures 35 minutit. Tõsta kuumus 230 kraadini ja küpseta veel 5 minutit. Tõsta seejärel ahjust välja ja lase enne lahtilõikamist 10 minutit seista.
Sel ajal kui kana ahjus küpseb, valmista pliidil kaste. Tükelda brokoli. Sega pannil omavahel kanapuljong ja kreemjuust. Tõsta brokoli kastmesse, lase kaste keema ja keeda kaane all 10 minutit. Maitsesta suhkruga, lisa ka soola ja pipart. Kui soovid, et kaste oleks paksem, keeda veidi aega ilma kaaneta. Tõsta kanafileed kastmesse. Raputa enne serveerimist roale värsket hakitud murulauku. Kanafileed võid lõigata enne taldrikutesse tõstmist viiludeks.
Postitus valmis koostöös Gourmet Club-iga.
[…] Idee siit. […]