Jagan täna teiega üht oma lemmikut jäätiste seas. Ehkki, parafraseerides tuntud tsitaati kultuslikust Eesti mängufilmist: see polegi jäätis, see on rohkem pooljäätise moodi jäätis! Magustoitude terminoloogia järgi on jah parfee tõepoolest pooljäätis. Valmistamine on väga lihtne, jäätisemasinat tarvis pole, aeg kulub vaid külmutamisele. Parfee koostises on alati kindlasti munakollased, suhkur ja vahukoor. Lisandid võib valida meelepärased. Mulle meeldib väga parfee, kus on kasutatud mõrkjaid marju – jõhvikaid, pihlakaid, pohli või astelpajusid.
Olen jõhvikaparfeed teinud palju kordi ja alati on ta saanud kiidusõnu. Eriti hästi sobib see magustoiduks suuremale seltskonnale, sest tast saab lõigata 12-14 viilu, oleneb perenaise/-mehe lahkusest viilude paksuse osas :). Lisan ka veidike želatiini, sest nii saab tekstuur parem, ei teki jääkristalle. Želatiini plussiks on ka see, et kui parfee hakkab söömist oodates juba sulama, ei valgu ta laiali, vaid hoiab kuju kauem. Kusjuures, huvitaval kombel on veidi sulanud jõhvikaparfee nii nostalgiliselt roosamanna maitsega. Beseed ei pea ju tegelikult parfee juurde tegema, ta maitseb hästi niisamagi. Kui aga niikuinii parfee valmistamisest munavalged üle on, miks mitte nad siis plaadiga ahju pista ja hiljem parfee kaunistuseks kasutada.
Magusmõrkjas jõhvikaparfee sobib imehästi nii Eesti sünnipäevakuule hoo sisse lükkamiseks kui ka peolauale. Maiuse saab varem valmis teha, nii et tähtsal hetkel pole muud, kui õrnroosa hõrgutis sügavkülmast välja tõsta, viilud lõigata ja taldrikutesse serveerida.
Jõhvikaparfee
Cook
Inactive
Total
Yield u 12 lõiku
Ingredients
4 munakollast
1,5 dl suhkrut
400 ml 35% koort
1 sl vanillisuhkrut
200 g jõhvikaid (külmutatud jõhvikad sulata)
3 želatiinilehte
3 sl pohla- või jõhvikalikööri (soovi korral)
Besee:
4 munavalget
200 g suhkrut
2 sl külmkuivatatud pohli või muid külmkuivatatud marju (võid ka marjajahu kasutada)
kaunistuseks jõhvikaid ja tuhksuhkrut, milles neid veeretada
Instructions
Vahusta munakollased suhkruga heledaks kohevaks vahuks. Vahusta koor vanillisuhkruga. Püreesta jõhvikad. Sega omavahel munavaht, vahukoor ja jõhvikapüree. Kui kasutad alkoholi, lisa ka see.
Pane želatiinilehed viieks minutiks külma veega kaetult likku. Kuumuta väikeses potis paar supilusikatäit vett. Pigista želatiinilehed käe vahel kuivemaks. Lisa kuumale veele ja sega hoolsalt, kuni kogu želatiin on lahustunud. Lisa želatiin ühtlase nirena kreemile ja sega vispliga ühtlaseks. Vala kreem küpsetuspaberiga vooderdatud keeksivormi (u 11x31 cm). Tõsta vähemalt kuueks tunniks, veel parem üleöö, sügavkülma.
Besee tegemiseks vahusta munavalged sutsu soolaga pehmeks vahuks. Lisa kolmes jaos suhkur, iga lisamise järel vahustades, kuni lõpuks saad kõva läikiva vahu.
Kata ahjuplaat küpsetuspaberiga. Määri munavalgevaht õhukese kihina küpsetuspaberile. Pudista peale sõrmede vahel murendatud külmkuivatatud marjad või marjajahu. Võid spaatliga õrnalt veel beseekihi peal joonistada, et kuivatatud marjatükikesed osaliselt besee sisse läheksid.
Küpseta 110 kraadises ahjus 1 tund. Besee peaks täiesti läbi kuivama, jäädes siiski lumivalgeks. Keera ahjukuumus kinni ja lase beseel lahtise uksega ahjus täielikult jahtuda. Beseed tuleb rohkem, kui parfee kaunistamiseks kulub, nii et saad sellega niisamagi maiustada. Paku parfeed viiludena, lisandiks murenda peale beseetükke, lisa ka tuhksuhkrus veeretatud jõhvikaid.
Courses Magustoit
Koostööpostitus D-kokaraamatuga
Sepikoja Emand
Tundub väga ahvatlev!
Peaks millalgi proovima. Olen nimelt ka suur jõhvikafänn:)
Jõhvika-toorjuustu koogiga olen nakatanud veel mitmed seda usku;)
Mari-Liis Ilover
Sama siin, armastan jõhvikaid! Nii et proovi kindlasti, eriti hästi peaks vabariigi aastapäeavale sobima.
Anonüümne
Mul tekkis praktiline-proosaline küsimus. Kui mul on želatiinipulber (graanulid), mitte lehed, siis kui palju peaksin seda panema?
Mari-Liis Ilover
Tere! Üldiselt on nii, et 1 želatiinileht vastab ½ tl želatiinipulbrile. Sellest lähtuvalt tuleks siin retseptis võtta 1,5 tl želatiinipulbrit.
Sepikoja Emand
Tegin ära! Tõeline hõrgutis ja üllatusmoment sünnipäevalauale!
Elus esimest korda tegin ka beseed. Pritsisin tupsukesed. Marjajahu asemel lisasin veidi sidrunhapet, et vältida liigset magusust. Esimese korra kohta väga hea tulemus, arvan ma.
Aitäh veel kord hea idee eest!
Mari-Liis Ilover
Super, nii tore, et parfee õnnestus ja meeldis! Palju õnne ka esmakordse beseeteo puhul 😀
Sepikoja Emand
Tänan!:)
Anonüümne
Tegin ka selle magustoidu ära. Väga maitsev on ja sobib väga hästi pidulauale. Minagi tegin esimest korda elus beseed, kuid sellega küll rahule ei jäänud: jäi seest nätske, pealt ainult natuke krõbe. Ei tea, mis valesti läks.
Mari-Liis Ilover
Seda on küll hea kuulda, et parfee maitses! Mis beseed puudutab, siis tundub, et see ei saanud piisavalt läbi kuivada ja oleks tahtnud veel ahjus olla. Kui nüüd veel kord katsetada julged, siis võiksid oma ahjus proovida 110 kraadiga 1 tund, siis 80-ga veel pool tundi (või isegi 45 min lisaks, aga samas ei tohiks pealt pruunistuma hakata) ja siis lahtise ahjuuksega lasta beseel täielikult kuivada ja jahtuda. Ahjud on nii erinevad, sellepärast ongi igasugune temperatuuride ja aegade andmine üks paras umbes ennustamine 🙂 Panen siin blogis tavaliselt kirja nii nagu oma koduahjus teen, samas maakodu ahi on hoopis teistsugune ja seal pean näiteks sedasama beseed kauem küpsetama.