Wiener Schnitzel – kas ei kõla mitte peenelt. Olen aru saanud, et see nimetus on Austrias patendeeritud ja võib kasutada ainult vasikalihast tehtud roa juures. Ehkki šnitsleid võib ja saab teha ka kana- (Hänchen-Schnitzel), kalkuni- (Puten-Schnitzel), sealihast (Schweine-Schnitzel) ja isegi seentest, ei ole need viini šnitslid. Parisian Schnitzel on klopitud vasikalõik, millel paneeeringuks jahu ja muna ilma riivsaiata.
Tavaliselt on viini šnitsli retseptides märgitud lihaks “pehme vasikaliha”. Nii ka siin. See tähendab, et kasutada saab välisfileed ja muud pehmet liha. Mina kasutan muud pehmet liha, mis on ilma kondita praetükk, lõigatud tavaliselt tagaosast või abatükist. Turul müügil nimetusega “vasikaliha, väga pehme!” ja poes…ei teagi, vasikapraad vast? Sellist lihatükki ostes tuleb jälgida, et ta oleks sobiva kujuga, st et oleks võimalik lõigata ristikiudu paraja suurusega lõike.
Tarvis läheb:
(5-le, kui arvestada igale 120-grammine lihatükk)
600 g pehmet vasikaliha
5 sidruniviilu või -sektorit
5 kilufileed või anšoovist*
kappareid
Paneerimiseks 0,5 dl jahu, 2 muna, 1,5 dl riivsaia**, 1 tl soola. Praadimiseks võid ja õli.
Puhasta liha kelmetest. Lõika umbes 1 cm paksusteks viiludeks. Klopi toidukile vahel lõike lihahaamriga õhemaks ja suuremaks. Anna ovaalne kuju ja jälgi, et lihatükk saaks ühtlase paksusega. See on nüüd eskalopp. Viinis pidid šnitslid olema hiiglaslikud, nii et taldrik ei paista alt välja, aga võiks selles osas ikka mõistlikuks jääda ja arvestada eelkõige oma panni ja isu suurusega.
Võta kolm taldrikut ja aseta järjest: esimesel jahu, teisel lahtiklopitud muna, kolmandal riivsai. Jahule ja riivsaiale lisa kummalegi 0,5 tl soola.
Klopitud lihatükk paneeri jahus. Seejärel kasta munasse. Lõpuks riivsaia. Et paneering jääks lihast veidi eemale (nii et kahvliharu mahub vahele), tuleks praadida kohe. Kui on soov saada lihatükki, millel on paneering tihedasti ümber, lase lihal seista pool tundi kuni tund. Aga siis üksteise kõrvale laotult, mitte niimoodi hunnikus nagu fotol. Mina kannatamatuna praen kohe.
Profa
Sama menüü täna, ainult sealihaga:)
Liina
Kusjuures sul võib täitsa õigus olla, siia haakub see Kipperi ansoovis kindlasti paremini, kui originaal.
Aga pudru ja kapsaste vihje peale naersin kohe kõva häälega 😀
thela
Mul hakkas kõht valjult korisema…
ramses tiislär
pane suu kinni
Anonüümne
Õigem nimi oleks küll vist Soome šnitsel. Viinis ei lisata kappareid ja anšoovist 😉
Mariliis
Tegin neid kartuleid ahjus. Jumalikud.. miks ma küll varem selle peale ei tulnud 🙂
Anonüümne
Väga maitsev toit! Vähe sellest, et šnitsel tuli vapustavalt hea, ka ahjukartul tuli selle juhendi järgi ülimaitsev.
Suur tänu selle imelise retsepti eest!
Mari-Liis Ilover
Suur aitäh kommentaari eest, seda on rõõm lugeda ja innustab kindlasti teisigi šnitslit praadima. See retsept on nüüdseks 10 aastat tagasi kirja pandud, aga sedamoodi tehtud kartulid meie peres ka siiani suured lemmikud!
Külli
Aitäh heade lisandite vihjete eest Viini šnitslile.. Tunduski, et ainult sidruniviilust jääb natuke väheseks. Külalised sõid ja kiitsid. Kartulid ka väga maitsvad!!! Jõudu!
Mari-Liis Ilover
Külli, tänud kommentaari eest! Suur rõõm, et šnitsel õnnestus ja ka külalistele meeldis.