Ja ongi käes jõululaupäev. Päikeseline, soe, rohetava muruga. See tuleb meelde jätta! Ei või iial teada, kuidas on ilma tuju järgmisel aastal samal ajal. Ehk langeb laia lund ja sumpame hangedes…
Jõul aga suurt ilmast ei hooli ning on ikka ja alati südamlik, soe ja armas püha. Koosolemise püha. Kas siis koos suure perega ümber laua istudes või olles üksi, kuid siiski hinges koos armsatega.
Meie jõululaual on seekord soomlaste joululimppu ainetel küpsetatud leib.
Maitsev ja magus leib valmib võrreldes juuretiseleivaga üsna kiiresti. Retseptist saab kaks pätsikest, nii et lisaks oma jõululauale on pühade ajal külla minnes külakost ka supsti olemas. Ilusa paelaga kaunistatult on selline leib lausa ideaalne kingitus.
Eriti hea koos killukese võiga!
Pähklite ja jõhvikatega jõululeib
2 pätsi
300 g täisterarukkijahu
- Kui pähkleid ja jõhvikaid pole käepärast, võib leiva vabalt küpsetada ka nendeta.
- Originaalis kasutatakse maitsestamiseks pomerantsikoort. Kui õnnestub seda hankida (aeg-ajalt olen Meira oma poes näinud, kuid mitte alati), kasutage. Kui ei, sobib maitsestamiseks suurepäraselt ka riivitud apelsinikoor.
- Soovi korral võib kasutada täistera asemel ka püülijahusid, mulle aga meeldib just täistera kore ja tugev viljamaitse. Jahude vahekorda võib samuti muuta, tegin ühe satsi 400 g:200 g rukkijahu kasuks ja oli ka väga mõnus!
- Kui kasutad presspärmi, võta seda 50 g ja lahusta käesoojas petis või keefiris ning sõtku seejärel tainas.
- Ettevaatust peti või keefiri soojendamisega. Soojenda potis madalal kuumusel pidevalt segades. Kui vedelik on käesoe, tõsta pott kohe pliidilt. Liigselt soojendades läheb hapendatud vedelik tükki.
- Tainas ei tohiks olla liiga paks ega liiga vedel. Selline paras, kleepuv ja nätske. ja Liiga paksu ja tiheda taina puhul jääb ka leib kuiv. Vedelama taina puhul jääb leib ise tegelikult maitsev, katsetatud! Arvestada tuleks lihtsalt sellega, et pätsid ei hoia sel juhul nii hästi vormi ja vajuvad ahjus küpsetades laiaks ja lamedaks. Mis sobib samas hästi neile, kellele meeldib rohkem koorikut ja vähem pehmet sisu. Maitse asi.
Köögikata
Väga isuäratav! Aga kui mul pole kodus ei petti ega keefiri, siis kui palju ma peaks hapukoort lahjendama ja kas pigem piima või veega? Mul just homme küllaminek ja oleks hea kaasa küpsetada.
Ja kauneid pühi ka muidugi!
Mari-Liis Ilover
Ilusaid pühi sullegi, Köögikata! 🙂
Ausalt öeldes ei oska ma hapukoore lahjendamise osas midagi kosta. Seni kuni ma ise midagi ära katsetanud, ei julge soovitusi anda. Olen ise teinud nii peti kui keefiriga, mõlematega õnnestus kenasti. Soomlaste joululimppu retseptid on alati petiga. Kui vedelikku asendada, võtaksin vist pigem lihtsalt vee, mitte piima. Aga ma tõesti ei tea, kas tulemus on sama. Igatahes, kui katsetad, anna tulemustest teada 😊
Köögikata
Katsetasin, kui homme külast tagasi tulen, annan ka tulemused teada. Välimus on leibadel igatahes nagu päris 😉
Köögikata
Niisiis – asendasin peti seguga, millest umbes 1/3 oli hapukoor ja lisatud vajaliku mahuni kuuma vett (et kuumutamata soe vedelik saada) ning natuke sidrunhapet (kuna maitsesin ja tulemus polnud nii hapu nagu pett/keefir oleks) ja leib õnnestus hästi. Pisut kuivapoolne ju oli, aga mulle väga meeldis. Ahjaa, jõhvikad olid mul ka kapist plehku pannud ja asendasin aprikoosidega. Ja lisasin pähklitele ka muid seemneid.
Mari-Liis Ilover
Aitäh, Köögikata, põhjaliku tagasiside eest. Ma ise mõtlesin järgmine kord tehes lisada veidi rohkem rasvainet, et oleks niiskem. Toredat aastavahetust!