Kes on Hispaanias mõnes arvukatest tapas-baarides käinud, on kindlasti maitsnud või siis vähemalt menüüs näinud toitu nimega patatas bravas. Olen seda söönud täitsa seinast-seina toidukohtades: püstijala koos klaasi vaadiõllega lihtsas cervecerías ja ka ülimalt fäänsisse vormi valatud moel Michelini-restoranis Sergi Arola Gastro. Tegu on põhimõtteliselt kartuliga teravas tomatikastmes. Kõlab ülilihtsalt ja lihtne ta ongi, aga vääääga maitsev!
Praegu, värske kartuli ajal, on patatas bravas eriti kohane. Hispaanias on patatas bravase kartulid harilikult krõbedaks frititud. Ma ei ole üldse rasvas uputatud toidu sõber, pealegi, ahjus röstitud kartulitest saab täpselt sama hea taldrikutäie! Olen tavaliselt kasutanud siin purustatud tomati konservi, nii käib kogu lugu eriti kiiresti – purgist potti, veidi aega keeb ja valmis! Loomulikult aga võiks kastme praegu teha hoopis värsketest küpsetest tomatitest, haki neid lihtsalt vajalik kogus ja kasuta konservi asemel.
Patatas bravas on hea niisamagi, omaette täiesti taimse toiduna. Aga täitsa vabalt võib ta juurde praadida või grillida kala või kana või hoopis küpsetada chorizot.
Tšillipulbri kogus retseptis on selline “keskmine”, lisa tšillit ikka oma maitse-eelistuste ja äranägemise järgi. Päris välja ei soovita aga mingil juhul jätta, siis kaob toidu olemus.
Patatas bravas
Kartulid:
500 g kartuleid
2‒3 sl oliiviõli
soola
peale puistamiseks hakitud peterselli
Tomatikaste:
2-3 sl oliiviõli
1 sibul
2 küüslauguküünt
veidi üle poole purgi (u 250 g) purustatud tomateid
2 sl tomatipastat
1 sl paprikapulbrit
1 tl suitsupaprikapulbrit
u 0,5 tl tšillipulbrit
1 tl suhkrut
soola, pipart
Lõika kartulid kuubikuteks. Sega õliga, maitsesta soolaga. Rösti ühe kihina ahjuvormi laotatult 200 kraadi juures umbes 30 minutit, kuni nad on kuldsed.
Kastmeks kuumuta pannil õli. Haki sibul. Hauta õlis kuldseks. Lisa küüslauk (vajuta noaga küüned lamedaks ja siis haki) ja kõik ülejäänu. Hauta 15 minutit madalal kuumusel, kuni kaste pakseneb. Sega vahepeal ja jälgi, et kaste põhja ei kõrbeks. Ära unusta soola ja pipart lisada. Nüüd on kaste valmis! See on veel maitsvam, kui saab mõne tunni või üleöö seista. Aga on hea ka, kui süüa kohe, kui kartulid valmis.
Serveerimiseks tõsta kartulid ühte suurde või nagu traditsiooniliselt tapas’e puhul, väiksematesse madalatesse kausikestesse. Tõsta peale tomatikastet (kui see vahepeal jahtus või oli külmas, soojenda üles) ja puista toit üle hakitud peterselliga.
Retsept ilmus ka kartulile pühendatud veebilehel Eesti kartul.
Lisa kommentaar