• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

Siit nurgast ja sealt nurgast toidublogi | Mari-Liis Ilover

See siin on toidublogi, mida kirjutab Mari-Liis Ilover. Kõik tekstid ja fotod keerlevad ümber toidu. Selle kasvatamise, hankimise, valmistamise ja nautimise. Rõhk on ehedal, puhtal ja maitsval kodutoidul, PÄRIS toidul. Sekka muljeid söögikohtadest. Kui tunned, et oled sattunud õigesse kohta - siis tere tulemast, nautigem koos!

  • Blogi
  • Retseptid
    • Tervislik
    • Hommikusöögid
    • Argitoidud
    • Pidulikud toidud
    • Suupisted, määrded, dipid
    • Supid
    • Salatid
    • Liha ja linnuliha
    • Kala
    • Mereannid
    • Taimetoit
    • Magustoidud
    • Koogid
    • Küpsetised
    • Pirukad
    • Jõulud
    • Laste lemmikud
    • Retseptide indeks
  • Kokaraamatud
  • E-POOD
    • Privaatsuspoliitika
    • Müügitingimused
  • Videoretseptid
  • Info, kontakt, koostöö
  • 0,00 €

Peedi-kikerhernekotletid kodujuustukastmega

veebruar 28, 2015 by Mari-Liis Ilover 12 kommentaari

peedi-kikerhernekotletid

Endiselt peedilainel. Tundub, et ei lähe mööda ühtegi nädalat, kui ma ei teeks mingit toitu, kus peakangelaseks või siis vähemasti kõrvalosas peet. 
Lapates suurepärase Amy Chaplini  üsna värsket kokaraamatut “At Home in the Whole Food Kitchen”, jäi mu silm ühena paljudest teistest inspireerivatest retseptidest pidama peedi-kikerhernekotlettidele. Olen ise teinud varem peedi-kinoakotlette (peakski need ka blogisse kirja panema, aga ehk mõne aja pärast, muidu panete mulle mulle selle peediuputusee peale mingi peediga seonduva hüüdnime veel) ja mu eelmise kevade PIKNIKULE! -raamatus  on peedifalafeli retsept, mis koosneb samuti peedist ja kikerhernestest. Kellel raamat on, soovitan kindlasti neid pallikesi ka proovida. Ühesõnaga, peedist olen erinevaid pätsikesi varemgi teinud, aga päris selliseid kotletikujulisi mitte. 
Amy retsept oli ka hästi tore. Aga avasin raamatu selle uuesti üle vaatamiseks alles siis, kui kikerherned olid juba keedetud ja peet riivitud ning ahigi soe. Avastasin, et ei ole mul tilli kotlettidesse hakkimiseks ega Kreeka jogurtit kotlettide kõrvale käiva tzatziki valmistamiseks. Ja siis läks nagu ikka, ühesõnaga, tegin omamoodi. Oi, need olid head! Ühtaegu peedist maalähedased ja kikerhernestest ning vürtsidest eksootilised. Ja mahedamaitseline kodujuustukaste sobis ka juurde kui valatult.
Pannil praadimise asemel valmivad kotletud vaid vähese õliga ahjus. Lisaks tervislikkusele jääb ka köök puhtamaks.
Küpsetasin peedid ise ja keetsin ka kikerherned. Kiirel ajal saab ka kotletid teha ka poe keedetud ja riivitud peedist (500 g on tarvis) ja konserveeritud kikerhernestest. Varu viimaseid kaks 400 grammist purki, nõruta kikerherned vedelikust ja loputa sõelal vee all. Nõrutatud kikerherneid läheb retseptis vaja 400 g. 
peet ja kikerherned

Peedi-kikerhernekotletid kodujuustukastmega

200 g kuivatatud kikerherneid
2-3 keskmist peeti (riivituna on hiljem tarvis 500 g peeti)
2 sl +2 sl oliiviõli
2 sibulat
4-5 küüslauguküünt
2 sl balsamicot
1 tl jahvatatud vürtsköömneid
1 tl jahvatatud koriandrit
(suts tšillihelbeid või -pulbrit)
1 muna
soola, musta pipart

Kodujuustukaste:

200 g maitsestamata kodujuustu
1 küüslauguküüs
soola, pipart

lisaks rukolalehti ja värsket koriandrit

Pane kikerherned eelmisel õhtul külma veega kaetult likku. Anna neil rahus olla vähemalt 12 tundi. Seejärel keeda kikerherned. Selleks kata leotusvedelikust nõrutatud kikerherned paari cm ulatuses veega, lisa 1 tl soola ka lase keema. Keeda kaane all 35-40 minutit, kuni kikerherned on pehmed. Jälgi, et vesi ära ei auraks. Kui nii juhtub, lisa kuuma vett. Kui vajalik aeg möödas ja kikerherned pehmed, nõruta nad.

Küpseta peedid. Selleks mässi nad ükshaaval fooliumisse ja küpseta 200 kraadises ahjus 1 tund. Lase jahtuda, koori ja riivi. Riivitud peeti on kotlettidesse tarvis 500 g.

Tambi keedetud kikerherned pudrunuiaga katki. Tulemus peaks olema selline tükiline tamp, kus enamus kikerherneid on püree, aga mõned tükid võivad ka vabalt sees olla. Kui keedad ise kikerherneid, on neid kergem katki tampida veel soojalt. Konserveeritutega pole vahet. Kui tampida ei viitsi, saab muidugi ka köögikombainis kikerherned purustada. Aga noh, nende kotlettidega kohe kuidagi haakub see käsitsi tampimine eriti hästi.

peet ja kikerherned

Haki sibul ja küüslauk üsna peeneks. Kuumuta pannil 2 sl oliiviõli. Lisa kõigepealt sibul ja prae madalal kuumusel paar minutit. Tõsta ka küüslauk pannile ja prae veel segades umbes 5 minutit. Hoidu pruunistamisest.

Sega suures kausis kikerhernetamp, riivitud peedid, praetud sibul ja küüslauk, balsamico, jahvatatud koriander, jahvatatud vürtsköömned, lahtiklopitud muna. Kui tahad vürtsikamaid, võib ka tšillit helvestena või pulbrina juurde saputada.  Soovitan segada tainast kätega, nii saab ta kõige ühtlasem. Maitsesta segu soola ja pipraga. Soola kulub umbes 1,5 tl ja pipart võib päris uhkelt jahvatada. Maitse tainast, kas soola on parajalt.

Kata ahjuplaat küpsetuspaberiga. Määri küpsetuspaber 1 sl oliiviõliga.
Vormi tainast kümme 7 cm läbimõõduga pontsakat kotletti. Vajuta tainast vormimise ajal õrnalt käte vahel tihedamaks. Tõsta ahjuplaadile. Pintselda õrnalt pealt oliiviõliga. Kui sul on õliprits, siis pihusta lihtsalt sellest kotlettidele natuke õli peale.

peedi-kikerherne kotletid

Küpseta 180 kraadi juures 15 minutit. Tõsta plaat korraks ahjust. Pööra suure õhukese pannilabida abil kotletid ettevaatlikult ümber. Minul püsis tainas väga kenast koos, ainult üks kotlett kippus pööramisel lagunema. Sellest pole hullu midagi, vajuta käega lihtsalt kokku tagasi. Küpseta veel 15 minutit.

Kodujuustukastmeks purusta kodujuustu sisse küüslauk, maitsesta soola ja pipraga.

peedi-kikerherne kotletid ja kodujuust
Ja ongi kõik valmis! Tõsta kotletid pannilabidaga ahjuplaadilt otse taldrikutesse või vaagnale. Paku kõrvale kodujuustukastet. Natuke rohelist ka juurde ja võibki sööma asuda. Hästi mõnusad on nad söömiseks ka kahe täisterakuklipooliku vahel – kotlett alla, kaste peale ja burger missugune! 

peedi-kikerhernekotletid

Jaga postitust:

  • Click to share on Facebook (Opens in new window)
  • Click to share on Twitter (Opens in new window)
  • Click to share on Pinterest (Opens in new window)

Related

Filed Under: Argitoidud, Retseptid, Tervislik Tagged With: kikerherned, peet, vegetaar-/vegantoit

Previous Post: « Soojendav peedipüreesupp. Ilus nii seest kui väljast.
Next Post: Kiire kimchi »

Reader Interactions

Comments

  1. Unknown

    märts 2, 2015 at 12:19 p.l.

    Tundub väga mõnus retsept, läheb kindlasti katsetamisele. Ja peediretsepte pole kunagi liiga palju! Eriti ootaks selliseid soojade peeditoitude nippe.
    Tänud hea ja tervisliku idee eest!

    Vasta
  2. Mari-Liis Ilover

    märts 4, 2015 at 7:04 p.l.

    Tänud sulle, hea unknown, kommentaari eest! Peediretsepte nii mõnigi veel ootel, katsun jõudumööda lisada!

    Vasta
  3. Anonüümne

    märts 6, 2015 at 9:24 e.l.

    Aitäh, suurepärased! Kuigi tegin pisikeste möönudustega.. kuna pere suhtub puhtasse taimetoitu veidi kipakalt, siis lisasin ka hakkliha ja ikkagi olid suurpärased! 🙂
    küsimus tekkis vaid balsamico juures.. et kas on mõeldud balsamico kreemi või seda äädikat? Panin äädikat, ei juhtunud ka midagi 🙂

    Vasta
  4. Mari-Liis Ilover

    märts 6, 2015 at 3:38 p.l.

    Rõõm kuulda, et maitsesid! Muidugi, tulebki retsepte oma ja pere maitsele kohandada, kui tarvis – nii sünnivadki parimad asjad ja kõik on rahul ka:) Siin on mõeldud tavalist palsamiäädikat, mitte seda paksu kreemi, nii et kõik klapib! Tänud kommentaari jätmise eest, need teevad alati head meelt.

    Vasta
  5. Anonüümne

    märts 20, 2015 at 7:01 p.l.

    Tegime ja super head!!! Ka v2ikese m88ndusega, et peeti sai sutsu rohkem ja panin 2 muna. Aga maitse poolest oleks nagu lihaga. T2nud!

    Vasta
  6. Mari-Liis Ilover

    märts 21, 2015 at 9:13 p.l.

    Sulle ka tänud tagasiside eest! Nii tpre, et kotletid meeldisid 🙂

    Vasta
  7. Liisi

    aprill 24, 2015 at 5:14 e.l.

    Tegin paar päeva tagasi punapeedi-hernekotlette(kollaste hernestega). Kuna need olid imemaitsvad, siis ei kahtlegi et ka kikerhernestega on ülihead!Sain uueks katsetuseks hea mõtte – balsamicot kasutada. Usun,et see andis veel omakorda mõnusa maitse juurde.

    Vasta
  8. Anonüümne

    aprill 24, 2016 at 12:53 p.l.

    Kas võiks kasutada lihtsalt poest ostetud riivitud keedupeeti? Ning kas sel juhul peaks vedeliku enne ära kurnama? Tunduvad väga isuäratavad küll 🙂

    Vasta
  9. Anonüümne

    aprill 24, 2016 at 12:55 p.l.

    Vabandan, et lugenud algust läbi 😀 sain vastuse!

    Vasta
  10. Anonüümne

    september 16, 2016 at 5:45 p.l.

    Supperhead 🙂 Isegi mu lihausku mees leidis, et võiks varsti uuesti teha 🙂

    Vasta
  11. Mari-Liis Ilover

    september 17, 2016 at 7:26 p.l.

    Need on tõesti head, nõustun sajaprotsendiliselt! Tervitused ka mehele! 😀

    Vasta
  12. Gaida

    juuli 24, 2017 at 4:27 e.l.

    Katsetasin ka retsepti.Pisut läks nihkesse, sest kikerherne kogus oli suurem. Leotasin kuivatatud kikreid ja riivitud peedi tõin poest.Balsamico unustasin lisada. Sibula ja küüslaugu pressisin mahlana. Kotletid tuli nii maitsvad välja., et õnneks sai kõht pea kohe täis, et üle ei söönud. Toiteväärtus oli mulle üllatav. Pärast polnud mingit näksimist, ega külmkapiuksega paugutamist.
    Suureks abiks olid ka fotod. Suur tänu ja soovin südamest edu!

    Vasta

Lisa kommentaar Tühista vastus

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Recipe Rating




Primary Sidebar

Tere tulemast!

See siin on toidublogi, mida kirjutab Mari-Liis Ilover. Kõik tekstid ja fotod keerlevad ümber toidu. Selle kasvatamise, hankimise, valmistamise ja nautimise. Rõhk on ehedal, puhtal ja maitsval kodutoidul, PÄRIS toidul. Sekka muljeid söögikohtadest. Kui tunned, et oled sattunud õigesse kohta - siis tere tulemast, nautigem koos!
Loe lähemalt →

Külasta bloginurka Facebookis

Populaarseimad postitused

“Siit nurgast ja sealt nurgast” 10-aastane!

Šokolaadikook. Jahuta, munata, valge suhkruta. Laktoosivaba, gluteenivaba, vegan.

Kookostrühvlid á la Raffaello

Värsked postitused

  • Koorene pannipasta seente ja spinatiga
  • Apelsinikeeks (tervete apelsinidega)
  • Kanamaksa ja -filee yakitori vardad kimchi-riisiga
  • Soe salat kana, seente ja köögiviljadega
  • Pärlendav juustukook valge šokolaadiga

Värsked kommentaarid

  • Jonnipunn, Kõige paremad šokolaaditükkidega küpsised
  • Maarika, Kreemjas valge šokolaadi-juustukook maasikatega
  • Hanna, Banoffee kook (veelgi parem)
  • Mari-Liis Ilover, Apelsinikeeks (tervete apelsinidega)
  • Jane, Apelsinikeeks (tervete apelsinidega)

RAAMATUTÄIS ÜLIMAITSVAID JA TERVISLIKKE PUDRURETSEPTE

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

GK KOKARAAMAT. VERESUHKRUTASET REGULEERIVAD TOIDUD

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

“MEREANNID. KREVETIST KALMAARINI”

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

KOKARAAMAT TOIDURAISKAMISE VÄHENDAMISE ÕILSAL EESMÄRGIL

Mari-Liis Ilover raamat Targa Kokkaja Retseptiraamat - Ülimaitsvalt ülejääkidest

TULGE KÜLLA!

Mari-Liis Ilover Raamat - Tulge külla! Pühapäevalõunad pere ja sõpradega.

KERGEMAD KLASSIKUD:

Mari-Liis Ilover raamat -
 Kergemad klaassikud

PIKNIKUIDEID IGAKS AASTAAJAKS:

Mari-Liis Ilover raamat -
 Piknikule

BLOGI POPIMAD RETSEPTID RAAMATUKAANTE VAHEL:

Mari-Liis Ilover raamat - Maitsev

Sildid

gluteenivaba grill heietus hoidis hommikusöök jaanipäevaks jook juust jäätis jõulud kala kala ja mereannid kana kaste kevad kevadroheline klassika kodumaa sünnipäevalauale kodust väljas kook kook-tort kõrvits köögivili köök: itaalia küpsetis küpsised liha lihavõtted maasikad magustoit malts mustikad pajaroog peet pirukas rabarber salat seened supp suupiste suvi suvikõrvits vegetaar-/vegantoit õunad šokolaad

Footer

Avasta

Kohvi-beseeküpsised

Ahjutursk tomatite ja tapenade’iga, orsoto ka

Hartšo

Nuudlisalat veiselihaga

Raekoja platsi maitseringist ja rõõmsast eestlasest

Panna cotta maasikatega

Jälgi mind ka Instagramis

© 2009 Mari-Liis Ilover · Veebilehe on loonud Johanna Oja