…ehk baklažaani- või pommupüree, dipikaste või määre. Baba ganoushi idee on röstitud baklažaani suitsuses (kõige õigem on baklažaani röstida lahtisel tulel, siis saab roog õige suitsuse meki, aga asja ajab ära ka väga kuum ahi) ja tahiini pähklise maitse kombinatsioonis, mida ühendab hapu sidrunimahl. Lihtne ja võluv.
Esimest korda maitsesin seda mõnusat püreed NAMI-NAMI Liibanoni köögi õhtul. Viitan siinkohal Vernanda vastavale postitusele, ise olen olnud vilets koolituste ülestähendaja. Ma üldse armastan igasugu dippe, kastmeid, segusid (dukkahi retsept on ka lisamise ootel), mida saab lisada lihale, köögiviljadele, määrida saiale või kasta pitat, köögivilju või tegelikult ükskõik mida nende sisse. Baba ganoush oli selles vallas midagi uut, aga võitis kohe mu südame. Toit, mida proovid korra ja jäädki lõksu. Juba selle nime hääldamine teeb tuju heaks.
Tarvis läheb:
1 keskmine baklažaan
1 purustatud küüslauguküüs
noaotsaga soola
2 tl tahiinit (seesamipasta)
2 sl sidrunimahla
¼ tl jahvatatud vürtsköömneid (soovi korral)
Torka baklažaanile
kahvliga mõned augud sisse ja küpseta ahjuplaadil 230-kraadises kuumuses 30-40 minutit. Keera paar korda küpsemisaja jooksul. Koor võib veidi söestuda.
Enne….
Lase baklažaanil veidi jahtuda. Lõika pooleks ja kraabi lusikaga viljaliha koore seest välja. Katsu vahetult koore alt ka kõik kätte saada, seal on maitse kõige suitsusemaks küpsenud. Lase viljalihal 10 minutit sõelal nõrguda. See on tähtis, liigsest vedelikust tuleb lahti saada, sest vesine baba ganoush ei ole see, mis meile meeldiks.
Purusta baklažaani viljaliha kahvliga. Parim on seda teha justnimelt kahvliga, mitte mõne purustava köögimasinaga. Baba ganoush peab olema struktuurilt veidi tükiline, kalamarja meenutav, mitte sile püree. Kui kasutada purustajat või blenderit, siis võimalusel pulse-funktsiooniga, et baba ganoushile mitte liiga teha. Sega hulka küüslauk, seesamipasta, sidrunimahl ja soovi korral vürtsköömned. Nirista serveerimisel püreele oliiviõli ja raputa peale jahvatatud paprikat või vürtsköömneid ja hakitud peterselli- või koriandrilehti. Serveeri näiteks pitaga.
Siin pildil on stseenike meie mezze lauast: esiplaanil olev “puru” on dukkah (seemnete ja pähklige röstitud ja maitsestatud segu), kastmed on baba ganoush ja hummus. Tagapool on näha dolmad, pita ja selle kefta kebabi retsepti järgi tehtud lihapallid, lambahakklihast. Pisikeses kausis on lihtsalt oliivõli.

Võitis ka minu südame! Avastasin baba ganoushi hiljuti Vilniuses-parimate-maitsete-jahil. Kodus kiikasin muidugi kohe siia blogisse ja proovisin järele.
Riina