• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

Siit nurgast ja sealt nurgast toidublogi | Mari-Liis Ilover

See siin on toidublogi, mida kirjutab Mari-Liis Ilover. Kõik tekstid ja fotod keerlevad ümber toidu. Selle kasvatamise, hankimise, valmistamise ja nautimise. Rõhk on ehedal, puhtal ja maitsval kodutoidul, PÄRIS toidul. Sekka muljeid söögikohtadest. Kui tunned, et oled sattunud õigesse kohta - siis tere tulemast, nautigem koos!

  • Blogi
  • Retseptid
    • Tervislik
    • Hommikusöögid
    • Argitoidud
    • Pidulikud toidud
    • Suupisted, määrded, dipid
    • Supid
    • Salatid
    • Liha ja linnuliha
    • Kala
    • Mereannid
    • Taimetoit
    • Magustoidud
    • Koogid
    • Küpsetised
    • Pirukad
    • Jõulud
    • Laste lemmikud
    • Retseptide indeks
  • Kokaraamatud
  • E-POOD
    • Privaatsuspoliitika
    • Müügitingimused
  • Videoretseptid
  • Info, kontakt, koostöö
  •  

Ahjupeedi-püreesupp krõbedate leivakuubikutega

jaanuar 11, 2015 by Mari-Liis Ilover 1 Comment

peedipüreesupp
Mida kõike peedist teha ei saa. Pirukad, supid, kotletid, krõpsud, risoto ja orsoto, koogid-keeksid-muffinid, hummus, pesto – neid kõiki olen ise peedist teinud ja hirmus head on olnud kõik. Peeditoite, mida tahaks järgi proovida, on veel väga palju. 
Huvitav, et kui ma lapsepõlve peale mõtlen, ei kasutatud peeti sugugi nii palju. Ema tegi borši küll, aga muud nagu ei mäletagi. Uurisin oma kaasa käest just, kas nende kodus peeditoite söödi – ei meenunud tallegi. Peeti peeti (vaata ka “tee teed”, “käes on august, hüüdis august August” jne.) mingiks tavaliseks odavaks juurikaks, mida hädapärast tuli kindlasse toitudesse panna – rosoljesse, kasukasse, borši. Tehti ka toorsalatit kui keedetud riivitud peedist salatit majoneesi ja küüslauguga, aga mingeid muid peeditoite küll ei meenu. Ahjaa, marineeritud peeti müüdi ka poes, see maitses mulle lapsena väga ja meeldib siiani. 
Õnneks on nüüdseks peet oma punase (muidugi võib ka olla, et kollase, valge või siiruviirulise, sorte on erinevaid) nina pistnud väga paljudesse erivatesse kooslustesse. See, et peet on hästi kasulik köögivili, pole muidugi mingi uudis.  Umbes 86% peedist moodustab vesi, järgnevad eri suhkrutest koosnevad süsivesikud. Valke ja rasvu peedis peaaegu ei olegi. Suurest suhkrusisaldusest hoolimata on peet madala kalorsusega. 100 grammis on 40-50 kcal, nii et lisakilode pärast pole peeti süües küll vaja muretseda. Peet on üks paremaid organismi puhastajaid ja immuunsüsteemi turgutajaid. Peedi suur antioksüdantide sisaldus aitab eemal hoida mitmeid tõvesid. Organismi tugevdavad ka peedi loodusliku suhkru ja rauasisaldus.  Ergutades ja puhastades vereringet, puhastab ja tugevdab peet verd. Peeti peetakse looduslikuks põletikuvastaseks vahendiks. Peedis on rohkelt kasulikke vitamiine ja mineraalaineid. Kiudainesisalduse kohta annavad aimu heledamad ringid, mida on näha peedi ristlõikel: mida rohkem ringe, seda rohkem kiudaineid. 
Praegugi, seda postitust kirjutades, küpseb mul ahjus fooliumisse mässitult mitu peeti. Hästi mugav ongi neid korraga paras ports valmis küpsetada ja siis vajaduse järgi kasutada kas salatis, supis, pirukas või kus iganes tarvis. Peedi küpsetamist võiks üldse keetmisele eelistada, sest keetmisel eraldub keeduvette päris palju kasulikku. Ka maitse lahjeneb, kuna vesi imbub peedisse. Küpsetades seevastu muutub peedi maitse intensiivsemaks, sest protsess on vastupidine- vesi aurustub peedist ja alles jääb kõik hea: vitamiinid, mineraalained ja suurepärane maitse.
Üks lihtsamaid ja kiiremaid toite ahjupeedist on püreesupp. See mõnus supp siin on praktiliselt ilma lisamaitsestuseta, nii et peedi naturaalne magus ja veidi “mullane” maitse tulevad hästi esile. Kui on soovi, võib muidugi lisada ka maitseaineid – näiteks küüslauku, tüümianit, vürtsköömneid, jahvatatud koriandrit või muud meelepärast. Tummisemaks aitab supi muuta lisatud kartul. Seesama retsept on üleval ka Eesti kartuli veebilehel kui näide selle kohta, kuidas püreesuppides saab kartulit edukalt kasutada supi paksendaja ja toekaks muutjana. Kui kasutada köögiviljapuljongit ja serveerimisel hapukoor ära jätta või selle asemel kookospiima peale niristada, sobib supp ka veganlust eelistavatele sööjatele.

Ahjupeedi-püreesupp

peedipüreesupp
500 g peeti (1 suur peet)
200 g kartuleid (2 keskmist)
700 ml kana- või köögiviljapuljongit
paar sl oliiviõli
Krõbedad leivakuubikud:
1 viil vormileiba
1 sl oliiviõli
soola
0,5 tl kuivatatud peterselli
soovi korral hapukoort

Mässi üks suur peet või vastav kogus väikeseid fooliumisse. Küpseta 200-kraadises ahjus 45‒60 minutit, kuni puidust ork läheb kergesti peedi sisse. Lase peedil veidi jahtuda, seejärel koori. Koori ja tükelda kartulid. Lase puljong keema ning keeda selles kartulitükid pehmeks, selleks kulub umbes 10 minutit. Tõsta kartulid puljongist kannmikserisse. Lisa ka tükeldatud peet ning oliiviõli. Võid ka saumikseriga supi teha, ag siis jääb ta nats vähem siidine. Püreesta, lisades vähehaaval puljongit, kuni saad paraja paksusega supi. Vala potti tagasi ja lase uuesti soojaks minna.
Lõika leivaviil kuubikuteks. Kuumuta pannil oliiviõli. Lisa leivakuubikud, veidi soola ning kuivatatud petersell. Prae, kuni leib saab peale kuldse tooni ja on krõbe.
Serveeri suppi leivakuubikutega. Soovi korral lisa hapukoort.
Supp on väga maitsev ka külmalt, aga see on vast rohkem suvine teema.

Jaga postitust:

  • Click to share on Facebook (Opens in new window)
  • Click to share on Twitter (Opens in new window)
  • Click to share on Pinterest (Opens in new window)

Related

Filed Under: Argitoidud, Retseptid, Supid, Taimetoit, Tervislik Tagged With: köögivili, peet, supp, vegetaar-/vegantoit

Previous Post: « Tom Kha Gai
Next Post: Panniroog kinoa, šampinjonide ja juustuga »

Reader Interactions

Comments

  1. Anonüümne

    september 11, 2020 at 2:45 p.l.

    Mulle väga maitses see supp just leivakuubikutega. Proovisin ka röstsaiaga, aga leivaga maitse palju tummisem. Tänan retsepti eest.

    Vasta

Lisa kommentaar Tühista vastus

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Recipe Rating




Primary Sidebar

Tere tulemast!

See siin on toidublogi, mida kirjutab Mari-Liis Ilover. Kõik tekstid ja fotod keerlevad ümber toidu. Selle kasvatamise, hankimise, valmistamise ja nautimise. Rõhk on ehedal, puhtal ja maitsval kodutoidul, PÄRIS toidul. Sekka muljeid söögikohtadest. Kui tunned, et oled sattunud õigesse kohta - siis tere tulemast, nautigem koos!
Loe lähemalt →

SUVIKÕRVITSAUPUTUS?!? Vajuta pildile ja leiad palju häid ideid selle leevendamiseks

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini
Külasta bloginurka Facebookis

Poppe postitusi

Räimed kolmel moel

Peedi-kinoakotletid

Vokiroog pardi ja paksoiga

Värsked kommentaarid

  • Kristi, Tomatine läätsesupp kookospiimaga
  • Helle, Eriti hõrk kalasupp, toorjuustuga
  • Agnes, Tagurpidi ploomikook
  • Mari-Liis Ilover, Kohevad Ameerika pannkoogid
  • Mari-Liis Ilover, Eriti hõrk kalasupp, toorjuustuga

RAAMATUTÄIS ÜLIMAITSVAID JA TERVISLIKKE PUDRURETSEPTE

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

GK KOKARAAMAT. VERESUHKRUTASET REGULEERIVAD TOIDUD

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

“MEREANNID. KREVETIST KALMAARINI”

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

KOKARAAMAT TOIDURAISKAMISE VÄHENDAMISE ÕILSAL EESMÄRGIL

Mari-Liis Ilover raamat Targa Kokkaja Retseptiraamat - Ülimaitsvalt ülejääkidest

TULGE KÜLLA!

Mari-Liis Ilover Raamat - Tulge külla! Pühapäevalõunad pere ja sõpradega.

KERGEMAD KLASSIKUD:

Mari-Liis Ilover raamat -
 Kergemad klaassikud

PIKNIKUIDEID IGAKS AASTAAJAKS:

Mari-Liis Ilover raamat -
 Piknikule

BLOGI POPIMAD RETSEPTID RAAMATUKAANTE VAHEL:

Mari-Liis Ilover raamat - Maitsev

Sildid

gluteenivaba grill hoidis hommikusöök jaanipäevaks jook juust jäätis jõulud kala kala ja mereannid kana kaste kevad kevadroheline klassika kodumaa sünnipäevalauale kohupiim kook kook-tort kõrvits köögivili köök: itaalia küpsetis küpsised liha lihavõtted maasikad magustoit malts munad mustikad pajaroog peet pirukas rabarber salat seened supp suupiste suvi suvikõrvits vegetaar-/vegantoit õunad šokolaad

Footer

Avasta

Tosca kook pohladega

Pavlova

Suvine kalasupp värskete juurviljade ja kalafrikadellidega

Õunapontšikud

Iiri soodasai kaeraga

Metsmaasikad

Jälgi ka instagramis

🍏Nähtamatu õunakook 🍏Väidetavalt tuleb ni 🍏Nähtamatu õunakook 🍏Väidetavalt tuleb nimi sellest, et imeõhukesed õunaviilud justkui kaovad küpsetamisel koogi sees ära, neid pole eriti näha. Kuid seda ainult visuaalselt, sest tegelikult on õunu koogis palju-palju, lausa uputab! Ja kõike seda hoiab koos vaid õige väheke vanillimaitselist tainast, mis mõjub pigem nagu kreem mahlaste õunakihtide vahel.  Aga üks mu tuttav, kes seda kooki mitu korda teinud, arvab, et nimi tuleb sellest, et kook saab lihtsalt nii kiiresti otsa. 
“Mis selle hea koogi nimi on?”
“Mis koogi?”
“No selle, mis just laual oli. Ähh, polegi enam! See on ju nähtamatu õunakook!”
Retsept on kommentaaris ja blogis ka.
.
.
#gateauinvisibleauxpommes #õunakook #siitnurgastjasealtnurgast #mariliisilover #küpsetamine #kokkamine #retseptid
Pirnihooaeg! Kui sul on õnne ja oled saanud rohke Pirnihooaeg! Kui sul on õnne ja oled saanud rohkem häid pirne, kui niisama süüa jaksad, siis lahendus on siin: PIRNIMOOS ingveri ja sidruniga! Hea magustoiduks Kreeka jogurtiga või hoopis croissanti vahel. Täiega lemmik krõbedal crostinil koos sinihallitusjuustuga 😋 
Retsept ilmus tegelikult juba aastaid tagasi kokaraamatus “Moosad moosid”, aga on ka blogis ilusti leitav, pane otsingusse lihtsalt “pirnimoos”. Kes mu pikki blogiheietusi lugeda ei viitsi, siis retsept on tegelikult lihtne: 

Pirnimoos ingveriga
🍋1 sidrun
🍐1,2 kg kooritud, puhastatud ja kuubikuteks lõigatud pirne
💧3-4 dl vett (oleneb pirnide mahlasusest)
👍4 sl riivitud ingverijuurt
🍬600 g moosisuhkrut

Riivi sidrunilt koor, pressi poolikutest välja mahl. Tõsta kõik ained peale suhkru potti, sega läbi. Kui pirnid on väga mahlased piisab vähemast lisatud veest.
Keeda kaane all madalal kuumusel 15 minutit. Lisa suhkur, keeda ilma kaaneta veel 15 minutit. Tõsta kuumalt purkidesse, kaaneta.
Moosi tuleb sellest kogusest umbes 1,2 liitrit.
.
.
#pirnid #moos #retseptid #kokkamine #siitnurgastjasealtnurgast #mariliisilover
Igas olukorras daam 😂 👒 On see ka sinu moto? Igas olukorras daam 😂 👒 On see ka sinu moto?
KREEMJAS KANA-KUKESEENEKASTE! Seda peaks tegema ju KREEMJAS KANA-KUKESEENEKASTE! Seda peaks tegema juba nimetuse pärast, sest kõik need kanad ja kuked 😀...ehh, eesti keel! Aga tegelikult sobivad kana ja kukeseened ka maitselt imehästi kokku. Philadelphia toorjuustust tehtud kaste seob kõik kokku mõnusaks kodutoiduks. Retsept on siin:
✔️500 g kanafileed
✔️2+2 sl oliiviõli
✔️2 küüslauguküünt
✔️300 g kukeseeni
✔️3 dl kanapuljongit
✔️200 g Philadelphia maitsestamata toorjuustu
✔️2-3 sl värsket hakitud peterselli
✔️soola, pipart

Lõika kanafilee tükkideks. Kui kasutad juba niigi väiksemaid kanafilee sisetükke, pole tarvis seda teha. Kuumuta pannil 2 sl õli ja prae kanatükid kuldseks, umbes 10 minutit. Maitsesta soola ja pipraga. Tõsta pannilt ära taldrikule ootele. Lisa pannile veel 2 sl õli. Haki küüslauguküüned ja prae kergelt läbi, umbes minutijagu. Nüüd vala pannile kukeseeened, suuremad tükeldatult. Prae segades, kuni seened on küpsed, u 10 minutit. Vala pannile kanapuljong ja lase vulisedes keema. Nüüd lisa toorjuust. Kasutada võib ükskõik millist Philadelphia maitsestamata toorjuustu. Mulle meeldib siin kastmes Original, aga sobivad ka Light, laktoosivaba ja Proteiini. Sega toorjuust puljongiga ühtlaseks. Pane kanatükid pannile kastmesse ja lase 5 minutit kõigel kooso keeda. Lisa veel soola, pipart ja hakitud peterselli.
Kastme kõrvale sobib riis, kinoa, kartulid või miks mitte, pasta.
Kanafilee asemel on igati 👍 kintsuliha, prae seda lihtsalt veidi kauem.
.
.
#kana #kukeseened #retsept #kokkamine #siitnurgastjasealtnurgast #mariliisilover #koostöö @philadelphia_eesti
TAGURPIDI TOMATIPIRUKAS! 🍅Tomatiaeg kestab 🍅 TAGURPIDI TOMATIPIRUKAS!
🍅Tomatiaeg kestab 🍅! Kirsstomatid on niigi magusad, aga kui nad veel veidi ahjukuuma saavad, siis oh, nagu kommid! Tagurpidi tomatipirukas ehk tarte tatin'is kohtuvad päikeseküpsed mahlased tomatid ja krõbe lehttainas. Pirukas valmib esialgu pliidil pannil ja siis tuleb see pann ahju pista. Nii et hea on pirukateoks valida pann, mille käepide kannatab ahjukuuma. Tagurpidi tomatipiruka retsept on kommentaaris. Blogis seletan pikemalt, sinna võib ka piiluda, link on bios.
.
.
#tomato #tartetatin #siitnurgastjasealtnurgast #mariliisilover #foodblogger #retseptid#kokkamine #tomatid
🥞🍓Kui lastel tuleb pannkoogi-isu, siis valmi 🥞🍓Kui lastel tuleb pannkoogi-isu, siis valmis küpsetatud ja sügavkülmutatud pannukad on põhimõtteliselt kohe valmis. Ideaalne peale-kooli-energiaamps! Pildil on @vici.eesti maasikatäidisega pannkoogid, mis maitsevad nagu oleks kodus küpsetatud 👍Lisasin veel vahukoort, banaani, šokolaadikastet ja mõne värske maasika, et oleks eriti külluslik ja toitev 😅. Aga head on nad niisamagi, soojaks saab mõne minutiga!
.
.
#pannkoogid #reklaam @vici.eesti

© 2009 Mari-Liis Ilover · Veebilehe on loonud Johanna Oja