Et see postitus just praegu kirja saab, pole ilmselgelt juhus.
Sõda Ukrainas ei ole jätnud puudutamata vist küll mitte kedagi. Mul omal tekkisid esialgu emotsioonid ja meeleseisund, mille olemasolust mul enda puhul polnud seni vähimat aimugi. Nagu näiteks viha. Nagu näiteks soov, et kellegagi midagi väga halba juhtuks. Need negatiivsed emotsioonid väljendusid mitu päeva kestnud iivelduses, mille nii tabavalt on kalambuurina kokku võtnud Keiti Vilms: “Mul on sõda paha”. Üsna kiiresti aga selgus ka, et sellise mitte millegagi hakkama saavana (sest kõik oli varjutatud totaalse jõuetuse tundega maailmas toimuva pärast) ei ole must tühjagi kasu ei lähedastele, Ukrainale ega üldse mitte kellelegi, rääkimata iseendast. Mind aitas see, et lõpetasin pideva uudiste skrollimise ja vaatan nüüd olukorra üle toimetatud ja emotsioonivabal kujul vaid hommikul ja õhtul. Ja usaldusväärsetest kanalitest loomulikult, nagu näiteks rahulik analüüs sotsiaalmeedias või AK. Aitas ka abistamine annetuste näol “Ukraina heaks” (link: https://www.ukrainaheaks.ee/) ja “Eesti Punase Risti” kaudu (link: https://redcross.ee/anneta/ukraina/) ja enda vabatahtlikuna üles andmine,et aidata siia jõudnud pagulasi. (link: https://www.pagulasabi.ee/tule-vabatahtlikuks). Kes tunneb Ukrainas toimuva õudusteatri pärast (mis meid , eestlasi, rahvusena eriti sügavalt ja isiklikult puudutab) liigset ärevust, mis hakkab segama igapäevast toimetamist ja mõjub tervisele, siis asjalikke nõuandeid enda abistamiseks leiab siit lehelt: https://peaasi.ee/kuidas-areval-ajal-vaimset-vastupanuvoimet-tugevdada/.
Sotsiaalmeediast pärit pilt võtab päris hästi kokku tunnete virvarri, mida me kõik ilmselt oleme viimase nädala jooksul tundnud. Ja tuletab meelde, et seda kõike tunda on OK.
Me peame olema Ukrainaga nii mõtetes, tegudes kui sõnades. Just nii, nagu igaühel võimalik. Kui vähegi saad, toeta rahaliste või esemeliste annetustega. Kui saad, anna end üles vabatahtlikuna. Saad pakkuda võimalust majutada näiteks saabuvaid pagulasi, pakkuda lastehoidu või ka võtta enda juurde ajutiselt hooletusse või omanikuta jäänud lemmiklooma või pakkuda hoopis eesti keele esmatasandi õpet või ühist toredat tegevust. Mina andsingi end näiteks üles sõjapõgenikele kokkamisega seotud töötubade läbiviijaks, kus saaks tutvustada eesti kultuuri ja toitu ning lihtsalt tegeleda koos millegi lõõgastava ja ühendavaga. Ilmselgelt sellise tegevusega sõda ei võideta, aga see aitab kõigil osalejatel, selahulgas mul endal, toime tulla ja vastu pidada. Tunda end inimesena. Kellel ei ole võimalik annetada ega muul moel aktiivsemalt Ukrainat toetada, siis head mõtted Ukraina suunas, vastuseisu väljendamine agressioonile ja ka Ukraina toitude kokkamine ja söömine on märgid solidaarsusest! Nii saamegi kokku kõigi eestlaste teod, mõtted ja sõnad, mis lähevad suure toetusemerena ukrainlaste poole teele🇺🇦❤️🇺🇦
Ja nüüd borši juurde! See Ukraina rahvustoit on tegelikult blogis juba ammuilma kirjas, ühes pikemas supipostituses, mis asub siin: https://mariliisilover.com/2010/02/saagu-suppi/ Toon ta nüüd eraldi uuesti välja, et oleks edaspidigi lihtsam leida. No ja pildid said ka vähe värskemad 😊. Lisaks minu jaoks uus avastus: borši juurde sobivad kui valatult Ukraina küüslaugukuklid, millel on nii tabav ja armas nimetus: pampushka! Tegu üsna lihtsate, aga oi-oi kui maitsvate potsakate üksteise küljest rebitavate kuklitega. Imelise maitse saladus peitub rafineerimata päevalilleõlis (jaa, poslamasla!), lisaks küüslaugus ning petersellis, mis seda õli veelgi mõnusamaks maitsestavad. Pampuškate retsept on veidike muudetud kujul pärit Olia Herculesi Ukraina köögile pühendatud kokaraamatust “Mamushka”. Olia elab Londonis, aga on puhas ukrainlanna, kodumaa ja kultuuri tulihingeline patrioot ja tutvustaja olnud juba aastaid. Nüüd on ta meelekindla ja hämmastava tugevusega seismas oma maa vabaduse eest, palun vaata ja jälgi Oliat Instagramis: https://www.instagram.com/oliahercules/. Olia on ellu kutsunud ka liikumise #cookforukraine, mille raames saab toetada Ukrainat toidu kaudu. Kas rahalisi annetusi tehes-kogudes või lihtsalt poolehoiu avaldamises, kui valmistad Ukraina roogi. Kutsun üles kõiki, kes teevad Ukrainast pärit roogi nagu needsamad borš ja pampuškad või midagi muud ja seda sotsiaalmeedias postitavad, kasutama hashtagi #cookforukraine. Sellega näitame solidaarsust.
Borš
Koostisosad
Puljong
- u 1,2 kg kondiga veiseliha (lihaga supikondid, ribid, väga hästi sobib ka koot ehk osso bucco)
- 3 l vett
- 1 sibul
- 2 porgandit
- 3 loorberilehte
- 10 pipratera
Supiköögiviljad
- 2 väikest või 1 suur sibul
- 2 porgandit
- 1 väiksem kapsapea (u 800 g puhastatud ja ribastatud kapsast)
- 3 sl päevalilleõli
- 4-5 kartulit
- 800 g keedetud ja riivitud peeti
Maitsestamiseks
- 1 tl suhkrut
- 1 tl 30% äädikat
- soola
- pundike tilli
- 4 küüslauguküünt
Tegevuskäik
- Pese liha ja pane potti. Vala külm vesi peale ja lase kaane all mõõdukal kuumusel keema minna. Riisu vahukulbiga iga natukese aja tagant tekkivat vahtu. Kui vaht riisutud ja puhas puljong ilusti keeb, lisa terve koorimata sibul, terved koorimata porgandid, loorberilehed ja pipar. Raputa soola ka natuke – mitte palju, supi maitsestamine toimub päris lõpus, aga niipalju, et keedetud liha päris mage ei oleks. Keeda puljongit vaiksel tulel praokil kaane all 3 tundi.Kurna puljong. Eemalda liha kontidelt ja lõika väiksemateks tükkideks. Maitseviljad ja kondid on tähtsa maitsestustöö nüüd teinud ja võid need ära visata. Haki või lõika sibul hästi peenteks ribadeks. Tükelda porgandid väikesteks tükkideks või riivi jämeda riiviga. Kuumuta sibulat ja porgandit pannil õlis umbes 7 minutit. Lase puljong keema, lisa passeeritud sibul ja porgand. Ribasta kapsas, tükelda kartulid ja lisa needki potti. Keeda 20 minutit. Lõpuks lisa peet ja lihatükid, keeda veel 5 minutit. Kui supp on liiga paks, lisa 2-3 dl kuuma vett.Maitsesta supp: lisa suhkur, äädikas ning maitse järgi soola. Tõsta pott tulelt ja sega sisse hakitud till ja hästi peeneks hakitud või riivitud küüslauguküüned. Hoia kaant potil vähemalt 15 minutit, nii saavad kõik maitsed ühtlustuda. Paku suppi hapukoorega, kõrvale sobivad hästi pampuškad (vt järgmist retsepti) või leib.Boršši tuleb palju!!! Umbes 4 liitrit. Aga kui selline suuremat sorti supikeetmine juba ette võtta, pole vähem ka mõtet teha (pisikesest lihatükist ja veerandist kapsapeast oleks ju lausa naljakas 4-5 tundi suppi keeta). Pealegi, soojendades läheb borš ainult paremaks! Hoia külmas, kus ta seisab ilusti vähemalt 5 päeva. Kui sügavkülmas on ruumi, võid suppi ka sügavkülmutada.
Pampuškad
Koostisosad
- 15 g presspärmi
- 1 tl suhkrut
- 240 ml käesooja vett
- 400 g nisujahu (200+200 g)
- 8 g (1,5 tl) soola
- määrimiseks muna
Küüslaugu-peterselliõli
- 20 g (3-4 tk) küüslauguküüsi
- 2 sl hakitud värsket peterselli
- 3 sl rafineerimata päevalilleõli
- noaotsaga soola
Tegevuskäik
- Tee eeltainas. Selleks lahusta pärm suhkru ja käesooja veega. Sega hulka 200 g nisujahu. Lase toidukilega kaetult seista külmkapis üleöö. Kui on kiire, hoia tainast kaetult tunnike toas soojas kohas.Lisa kerkinud eeltainale ülejäänud nisujahu ja sool. Sõtku ühtlaseks elastseks tainaks, mis lööb kätelt ja kausi seina küljest lahti. Jaga tainas 8-ks võrdseks osaks. Õlita 20-23 cm läbimõõduga ahjuvorm, ahju sobiv pann või lahtikäiv koogivorm seest kergelt päevalilleõliga kokku. Lao tainapallid sisse, nii et nende vahele jääb u 1 cm kerkimisruumi. Lase soojas kohas kaetult 30-45 min kerkida. Määri kerkinud kuklid pealt lahtiklopitud munaga. Küpseta eelkuumutatud 220-kraadises ahjus 20-25 minutit, kuni nad on kohevad ja kuldsed.Kuni pampuškad ahjus, valmista küüslaugu-peterselliuõli. Selleks haki küüslauguküüned hästi peeneks või riivi. Sega peenestatud küüslauk ja petersell õli ja vähekese soolaga. Määri ahjust tulnud saiad õliga kokku, võid selle neile ka lihtsalt peale niristada. Kui kogu maitseõli määrimiseks ära ei kulu, saad süües saiu sinna ka dippida. Retsept on veidike muudetud kujul pärit Olia Herculesi Ukraina kokaraamatust "Mamushka"
Selle postituse retseptid on kirjas ka D-kokaraamatus.
Piia
Alguses tundub, et võtab palju aega, aga tegelikult kulub enamik aega puljongi keetmisele. Kokkuvõttes lihtne ja maitsev supp. Maitsevam kui nii mõneski söögikohas, mis pakuvad Ukraina köögi toite.
Mari-Liis Ilover
Jaa, Piia, olen ka ise keedetud borši usku ja usun, et see aeg on igati kulutamist väärt.