Räim on fenomenaalne kala. Kasvõi ses mõttes, et ühest küljest peetakse teda odavaks igapäevatoiduks, teisalt ei puudu aga rahvuskala ju üheltki traditsiooniliselt peolaualt. Universaalne kalake, mis meile nii armas ja omane, lihtsalt peab koos musta leivaga särama ka Eesti Vabariigi aastapäeva hõrgutiste hulgas. Veel parem, kui mitmel moel!
Mnjah, olgem ausad – soovitus neidsamu räimi siin vabariigi aastapäeva lauale panna tuleb ses mõttes liiga hilja, et kalade valmimine võtab aega mitu päeva. Kõigepealt peavad nad äädikamarinaadis üleöö või terve päeva “küpsema” ja maitsestuma. Seejärel lähevad kalad vähemalt ööpäevaks (veel parem kui paariks, seda pehmem ja õrnem on tulemus) kolme erinevasse kastmesse, millest igaüks annab kaladele täiesti omamoodi ja teistest eristuva maitse.
Et aga terve veebruar võiks minna Eesti toidu tähe all, on aega räimedega katsetusteks veel küll ja küll. Ja üldse, üks maitsev kalaamps võiks kogu aeg külmkapist võtta olla!
Sedamoodi toorelt marineeritud räimi on blogis varemgi, näiteks need sidrunimahla ja peterselliga räimed või tsitrusräimed. Selle postituse triost kuulub mu isiklik sümpaatia sinepiräimedele, aga teised on ka head.
- Soovitan sel moel marineerimiseks valida väiksemad kalad, kuna need on õrnemad.
- Eriti pehmeks ja hõrguks tulemuseks võiks eemaldada fileelt naha. Ma ei ole pidanud seda vajalikuks, pealegi on hõbedaselt helklev kalanahk ilus (viimane lause kõlab ju hästi küll, aga tegelikult muidugi vabandan sel moel välja oma lihtlabast laiskust).
- Ei pea vist mainimagi, aga värskus on kala puhul päriselt ka kriteerium number üks.
- Külmutatud räimefileed jäävad vintsked, järgi proovitud, seega kasutage kindlasti värsket räime.
- Mina kasutasin siin ilma roota liblikfileed. Äädikavette võib aga panna ka rümba, peale äädikavees ligunemist eemaldub selgroog hõlpsalt.
- Kui on õnne saada värsket kilu, võib julgelt räimed sellega asendada, kilu liha on veelgi õrnem ja maitsvam.
Räimed kolmel moel*
Äädikavesi:
1,5 kg räimefileed
Äädikavesi:
1,5 l vett
12 sl 30 % äädikat
6 tl meresoola
1 sl suhkrut
Sega kõik ained omavahel kokku. Vala räimedele nii, et nad oleksid üleni kaetud. Hoia vähemalt 6 tundi (veel parem, kui 12 tundi ning ka terve ööpäev on igati OK) külmkapis.Vala marinaad ära ja jaga räimed kolme kaussi.
500 g äädikavees marineeritud räimesid
Kaste:
4 sl sinepit
1 sl valge veini äädikat
1 dl (külmpressi) rapsiõli
2 sl rafineerimata roosuhkrut
3-4 sl värsket hakitud tilli
1 tl soola
musta pipart
Vispelda kõik kastme ained kokku ja vala kaladele, sega õrnalt läbi. Lase enne söömist vähemalt ööpäev külmas maitsestuda.
Rosmariini- sidruniräimed500 g äädikavees marineeritud räimesid
2 dl maitsestamata Kreeka jogurtit
3 sl hakitud värsket rosmariini
3 õhukeselt viilutatud või läbi pressi surutud küüslauguküünt
poolest sidrunist välja pigistatud mahl ja riivitud koor
2 sl suhkrut
1 tl soola
Sega omavahel kõik kastmeained. Sega õrnalt räimedega. Lase enne söömist vähemalt ööpäev külmas maitsestuda.
Kadakamarja-džinniräimed
500 g äädikavees marineeritud räimesid
1-2 viilutatud punast sibulat
2 õhukeselt viilutatud küüslauguküünt
2 sl hakitud kadakamarju
1,5 dl oliiviõli
poolest sidrunist välja pressitud mahl
4 sl džinni
2 sl heledat suhkrusiirupit
1 tl soola
Lao räimed sibula, küüslaugu ja kadakamarjadega kihiti purki või kaussi. Sega omavahel kõik ülejäänud kastmeained ning vala kaladele. Lase enne söömist vähemalt ööpäev külmas maitsestuda.
Postitus valmis koostöös D-kokaraamatuga
__________________________________________________________________
* Otse loomulikult võib teha räimi ka ühel moel, selleks pane 1,5 kg asemel äädikavette 500 g räimi ja äädikavee kogused jaga lihtsalt kolmega. Ülejäänu läheb kõik vastavalt valitud retseptile.
Anonüümne
Millist sinepit kasutada?
Mari-Liis Ilover
olen kasutanud kas teralist Special Inglise sinepit või suures tuubis mahedamaitselt sinepit, Mõlemad Felixi omad.
Maigi
Tere. Kas äädikaveel meresool on mõeldud jämeda soolana või peensoolana?
Mari-Liis Ilover
Maigi, olen kasutanud siin peent meresoola.
Katrin
Küsin igaks juhuks üle, et 12 supilusikat 30% äädikat 1,5 liitri vee kohta on õige, jah? 🙂 Lugedes tundub üksjagu palju, nt kurkide, kabatšokkide marineerimisel kasutan 1 liitrile veele 1 spl 30% äädikat, selles võrdluses tundub päris palju…
Mari-Liis Ilover
Tere, Katrin – just selline see äädikakogus ongi! See esimene äädikavee marinaad on jah paras purakas kange, peaaegu küpsetab kalad ära. Kui pelgad, et ehk liiga hapu, võid võtta ka 10 sl. 10-12 ongi tegelikult õigem määratlus, supilusikad ju ka erineva suurusega.
Katrin
aitäh! Eks see hapu passib kõigi kolme maitsega kokku. Aitäh!