Olen nüüd juba mõnda aega olnud Blendteci blenderi rahulolev kasutaja. Kes mu Instagrami kontot jälgivad, on ehk juba näinud videot, kuidas sellega sooja püreesuppi teen (jaa, pliiti ei ole vaja, blender ise teebki sooja supi ühe nupulevajutusega), smuutit suristan ja muid vilksatusi. Need on praegugi highlights‘ides olemas, kui on huvi, saate vaadata. Olgu siinkohal kohe selguse huvides öeldud, et et fotodel olevat blenderit (Blendtec Professional 800, heli summutava kattega) ma ise ei ostnud, see on Blendteci poolt koostöö raames saadud. Mu köögis katsetamiseks ja proovimiseks. Et saaksin õnnestumisi ja ideid jagada teilegi 😊.
Mõtlesin, et kirjutan seekord blogisse toormahladest, mida on Blendteciga eriti mõnus teha. Mitte pikalt säilitatavatest sõstra- või õunamahlast, vaid just värskelt pressitud mahladest, mida saad kasvõi iga päev endale uuel moel valmistada. Tavaliselt kasutatakse selleks nn. aeglast mahlapressi, mis teeb samuti värsketest viljadest mahla. Eemaldades paraku samas kiudaineid täis ja muuski mõttes väga toitainerikka viljaliha. Blendteci mahlafunktsioon aga töötab enam-vähem smuuti põhimõttel: laod aga kõik viljad masinasse, lisad veidi vett ja töötled siledaks joogiks. Tegu on väga võimsa blenderiga ja ka smuuti saab temaga hästi ühtlane ja siidine. Aga mahla tegemise programm on veelgi võimsam, masin sõna otseses mõttes pulveriseerib kõik mikroosakesteks ja tulemuseks jääb täiesti ühtlane jook. Milles on alles puu- ja köögiviljades sisalduvad nii vajalikud kiudained!
Samas, kui on soov teha viljalihavaba mahla (valin ise mõnikord siiski ka selle tee, et saata vitamiinišott kiirelt vereringlusse), siis saab vabalt blenderis tehtud mahla lihtsalt hästi tihedal sõelal või kahekordse marliga kaetud sõelal lihtsalt läbi nõrutada. See võtab aega maksimaalselt ühe minuti. Kui sul on olemas spetsiaalne pähklipiimade tegemise kott (nut milk bag) – selline kangast või muust materjalist kotike, läbi mille mandlipiima näiteks hea nõrutada – siis see sobib samuti selge mahla tegemiseks ideaalselt. Selge joogina teen näiteks sellerimahla.
Aga asungi siis kohe retseptide juurde! Kõigepealt maailmas laineid lööv, väidetavalt imerohuna toimiv
- SELLERIMAHL
Sellerimahla-buum sai alguse Anthony William’si raamatust Medical Medium. Meditsiinimeediumi kodulehe andmetel on sellerimahla abil miljonid inimesed oma tervise korda saanud. Toitumisnõustaja koolituse läbinuna, skeptiku ja ratsionaalse jalad-maas-inimesena suhtun sellesse väitesse teatud reservatsiooniga. Tõenäoliselt siiski seller, nagu tegelikult mitte ükski toiduaine, ei saa üksi tegelikult raskeid haigusi (vähk, autoimmuunhaigused, südame-veresoonkonna rasked tõved) ravida. Kuid ilmselgelt aitab tugevdada tervist ja seeläbi vältida haigestumist! Seller kubiseb antioksüdantidest ja fütotoitainetest, mis aitavad püsida meil tervena ja vältida haigusi külmetustest raskemate põletike ja veelgi hullemate tõvedeni. Selleris sisalduvad ained toimivad veresuhkru reguleerijatena, niisamuti aitavad korrastada seedimist. Viimast eelkõige tänu selleris sisalduvatele sooladele – neid on tunda ka sellerimahla maitses, mis ongi naturaalselt soolakas. Ja last but not least – selleri kõrge veesisaldus ja elektrolüüdid mõjuvad nahale superhästi, aidates hoida niiskuse tasakaalu naharakkudes. Selleris leiduvad vitamiinid on kehale abiks kollageeni tootmisel ja nõnda on lootust nooruslikku välimust kauem säilitada. Ühesõnaga, plusse kui palju! Nii et üks klaas sellerimahla päevas kindlasti mööda külgi maha ei jookse. Kogust soovitatakse tasapisi tõsta kuni poole liitrini ja juua see hommikul enne sööki.
Sellerimahl
2 klaasi
1 suur punt sellerit
maitseks poole laimi mahl ja sentimeetri pikkune jupike ingverit (neid ei pea lisama, aga mahla maitse on nii oluliselt parem)
1 dl vett
Tükelda seller robustseteks juppideks ja tõsta koos laimist välja pigistatud mahla, ingverijupi ja veega blenderisse. Töötle mahlafunktsiooni kasutades (Blendtecil porgandipildiga nupp) paksuks viljalihaga mahlaks. Nõruta läbi hästi tiheda sõela või marliga kaetud sõela. Vala klaasidesse. Cheers!
2. KULDKOLLANE PORGANDI-APELSINI-ANANASSI MAHL
Seda mahla ma ei nõruta, vaid joon paksu viljalihaga mahlana. Nii saab keha vajalikke kiudaineid, mida köögi- ja puuviljades on kuhjaga, kuid selge mahla joomisel jääme paraku neist ilma. Nii et – kui on tarvis kiiret vitamiinilaksu ja energiaboosti, joo selget toormahla, kui soovid ka kiudaineid, vali smuutilaadne paks toormahl! Mõlemad on head ja kasulikud nii või teisiti.
Viljalihaga mahla puhul pole vähetähtis asjaolu, et midagi ei pea ära viskama. Mis omakorda tähendab vähem süümekaid raiskamise pärast. Selge toormahla puhul läheb tahke osa ju tavaliselt kõige kaduva teed, kui sa just ei viitsi alati sellest midagi meisterdada, nagu näiteks ahjuplaadil krõpsudeks kuivatada vms.
Selle mahla tegemine käib nii:
1 apelsin
2-3 porgandit
veerand ananassi
1 dl vett
(juhis on peale fotot)
Lõika apelsinilt otsad. Tõsta vili püsti suurele taldrikule. Lõika noaga koor piki viljaliha ära, nii et eemaldad ka valge kooreosa (see on kibe, ära blenderisse pane). Järele jääbki täiesti koorevaba ümar tsitrusvili. Puhasta ja tükelda ananass, lõika porgand juppideks. Tõsta kõik blenderisse, lisa ka vesi. Töötle paksuks viljalihaga mahlaks. Vala klaasidesse. Joo terviseks. Koguseliselt saab 2-3 klaasitäit.
3. ROHELINE MAHL
Rohelise mahla staar on spinat. Ülejäänu lisan tavaliselt vastavalt kapi sisule või sellele, mis tundub parasjagu sobivat. Palja spinatimahla maitse ei tundu üleliia ahvatlev, aga kui juurde sokutada veel kurki, õuna, ananassi ja sortsule laimimahla, on tegu vägagi mõnusa ja maitsva vitamiini- ja mineraalainete pommiga. Rohelise mahla nõrutan läbi marliga kaetud sõela ja joon kiire energiaboostina.
Rohelise mahla tegemiseks on vaja:
2 suurt peotäit värsket beebispinatit
1 õun
3 lühikest kurki
veerand ananassi
poole laimi mahl
1 dl vett
Tükelda õun, kurk ja ananass. Tõsta koos muude ainetega blenderisse nii, et spinat kui pehmeim koostisosa on kõige all ja õun kui kõige kõvem, peal. Töötle viljalihaga mahlaks. Nõruta läbi hästi tiheda sõela või marliga kaetud sõela. Vala klaasidesse. Joo kohe. Koguseliselt saab 2 klaasitäit mahla.
Veel mõni nipp toormahlade tegemisel:
- Temperatuur. Viljade purustamine toimub suure jõu abil ja tekkiv energia muudab mahla toatemperatuurist veidike soojemaks. Mitte supisoojaks, aga päris külm ta ka pole. Kui tahad täiesti külma jooki, lisa blenderdamisel kannu mõned jäätükid või jahuta jook kiirelt enne joomist jääkuubikute abil.
- Joo kohe! Nii on värskelt valmistatud toormahl kõige maitsvam ja sisaldab suures koguses vitamiine, mineraalaineid ja muud kasulikku.
- Viljade ettevalmistamine. Pritsimata puuvilju (õunad, pirnid, ploomid, kiivid jne) koorida pole vaja. Eemalda aga kindlasti luuviljadelt kivid. Tsitruselised koori nii, et eemaldad ka kibeda valge kihi, mis asub koore all. Juurvilju nagu näiteks porgand ei ole vaja koorida, pese lihtsalt hoolsalt puhtaks.
_____________________________________________________________________________
Blendteci tooted on võimsad ja kvaliteetsed, sestap ka hind vastav. Kui tekkis huvi ka enda kööki selline äge aparaat soetada, siis mul on hea meel pakkuda kahte sooduskoodi:
-veebipoest blendtec.ee blenderit ostes saad koodiga “mariliis15” 15% soodustust
-kui aga sisestad samal lehel ostu tehes koodi “mariliistwister“, saad tavahinnaga blenderit ostes kaasa tasuta Twister kannu. See on eriti sobilik paksemate ja tihkete-kleepuvate segude blenderdamiseks nagu näiteks pähklivõid, energiapallid vms.
Mudelitega saab tutvuda siin.
Anneli Siig
Tere, kas teie kood mariliistwister enam ei kehti?
Mari-Liis Ilover
Tere, Anneli! Töötab ikka, see on täitsa püsiv kood. Kui on muresid, andke palun teada, vaatame koos üle:)