Ehkki kevad on olnud jahe ja pikaleveninud, kosuvad vaprad rabarberivarred jõudsasti ja kindlasti on paljudel juba esimesed rabarberikoogidki tehtud-söödud. See on alati nii eriline tunne- esimene kevadine rabarberikook! Jälle ühe uue ringi algus. Värske, õrn ja kevadine rabarberimaitse juhatab sisse peagi saabuva suvise külluse ja lopsakuse. Et seda erilist fiilingut hoida, ei sügavkülmuta ma kunagi rabarberit ega söö seda hooajaväliselt. Olen proovinud – no ei ole seda õiget, rabarberiga kaasas käivat kevadetunnet!
Rabarberil on minu südames ja selles blogis eriliselt soe sopike. Blogi sai alustatud 11 aastat tagasi maikuus just rabarberi tippajal ja et ma kiiruga millegi muu peale ei tulnud (blogi sai üles ju siuh-säuh, mõeldud-tehtud), siis need need roosad varred tundusid blogi nimeks kõige sobivamad. Aga ega ma siis ei saanud ju lihtsalt rabarber.com blogi aadressiks panna! Kus sa sellega, ikka ülikeeruline aadress oli vaja valida: rabarberi (õieti selle metsiku vormi) ladinakeelne nimetus on rheum rhaponticum. Ja nii pesitseski blogi kõigepealt aadressil: rheumrhaponticum.blogspot.com. Noh, tänaseks on aadress oluliselt lihtsam:)
Kui esimesed rabarberikoogid nahka pistetud, siis on aeg rabarberit ka muudesse toitudesse pista. Sest rabarber oma hapukuse ja omapärase mekiga pole sugugi ainult kookide pärusmaa. Ja kes teab, leidub ehk neidki, kellele koogid ei meeldigi. Nii või teisti, särtsakasse ketšupisse on see meie kevadine rõõmustaja kui loodud! See valmib hästi lihtsalt – kõik potti, pool tundi podisemist, siis püreeks ja ongi valmis! Praegu on mõistlik tomatikonservi kasutada, aga kui rabarberit jagub veel esimeste heade tomatiteni, saab ketšupi muidugi nendega teha. Proovi kastet nii grill-liha, juustu (näiteks halloumi vm praejuust) kui friikate kõrvale!
Rabarberiketšup
Koostisosad
- 300 g rabarberit
- 1 punane paprika
- 1 punane sibul
- 400 g purustatud tomateid
- 5 musta pipra tera
- 3 loorberilehte
- 5 vürtsitera
- näpuotsaga (või maitse järgi) tšillihelbeid
- 120 g fariinsuhkrut
- 50 ml õunaäädikat
- 1 tl soola
- 0,5 tl kaneeli
Tegevuskäik
- Tükelda rabarber (pole vaja koorida), paprika ja sibul ning tõsta potti. Vala hulka purustatud tomatid (koos vedelikuga), lisa ka pipar, vürts, loorber, tšilli, suhkur, äädikas ja sool. Lase madalal kuumusel 30 minutit podiseda. Maitsesta lõpuks kaneeliga- see ei anna niivõrd tugevat kaneelimaitset, kui mahendab hapukust ja seob maitsed omavahel kokku. Püreesta blenderis või saumikseriga. Loorberilehti ja terakesi pole tarvis eemaldada, püreesta need ka kastmesse. Ettevaatust, tomatit sisaldavad kastmed on pliidilt tulles väga kuumad! Vala pudelitesse või purkidesse. Kui soovid ketšupit kauem säilitada, sulge hoidistamisnõud kuumalt ja steriilselt.
Koostööpostitus D-kokaraamatuga
Anonüümne
Tundub väga huvitav retsept, aga kui õunaäädikat pole, millega seda asendada?
Mari-Liis Ilover
Võib ka valge veini äädikat kasutada, aga õunaäädikas sobib siia maitse poolest suurepäraselt.