Venepärased tatrapliinid maitsevad nii head! Tainas kergitatakse pärmiga ja harilikult lisatakse veel midagi, mis toetab käärimist: õlut, jogurtit, keefiri vms. Tulemuseks mõnusalt kohevad ja kergelt hapukad pannkoogid, mille teeb vastupandamatuks tummine tatramekk. Pliinid saavad alati aplausi ja kiire laualt kadumise osaliseks ka peolauas. Nende suuremas koguses praadimine aga…ehh, see on päris aeganõudev ja pikemal koduköögis praadimisel lõhnab terve kodu lõpuks nagu pannkook.
Kui mõnd aega tagasi märkasin Soome blogides ja ajakirjades ahjus küpsetatud tatrapliini, lõin endale piltlikult laksu vastu otsmikku: miks ma küll ise selle peale varem polnud tulnud! Näiteks siis, kui aasta tagasi Helsingi Eesti Saatkonnas Eesti toitu tutvustades tuli nii palju pliine praadida, et sellele kulus lausa mitu tundi! Olen tagantjärgi veel megatänulik heale haldjale ja järjekindlale abikokale Mall Ojale Tallinna Ettevõtlusametist, kes selle töö vapustava järjekindlusega ära tegi ja pärast veel järgneval konverentsil küll pisut pannkoogilõhnasena, ent siiski säravana esineda jõudis.
Aga kogu lugu saab olla ka palju lihtsam, kui küpsetada ühekorraga üks hiigelsuur pliin ahjus. Terve ahjuplaaditäis! Ja siis katta see juba hea ja paremaga. Hapukoor ja kala või kalamari on muidugi pliinide puhul klassika ja ka minu kindel lemmik. Ja mis saaks kellelegi olla selle vastu, kui pühade peolauda kaunistab pirukalaadne ahjupannkook, mis kaetud graavikala, kalamarja ja vähisabadega. Pärmiga kergitatud toortatrajahust põhja võid küpsetada juba söömisele eelneval päeval ja vahetult enne söömist laduda peale katte. Plaaditäit on lihtne ka külakostiks kaasa võtta! Kõik koostisained alates õlust ja tatrajahust taigna sees kuni graavikala ja kalamarjani hiigelpliini peal, on pärit ühes kohast – Balti Jaama Turult Tallinnas.
PIDULIK AHJUPANNKOOK EHK AHJUPLIIN MÄDARÕIKA-HAPUKOORE, GRAAVIFORELLI, FORELLIMARJA JA VÄHISABADEGA
Põhi:
3 dl (200 g) toortatrajahu
1 dl (60 g) nisujahu
pool pakki kuivpärmi
1 tl soola
700 ml piima
200 ml tumedat õlut (või maitsestamata jogurtit, hapupiima, keefirit või petti)
3 muna
30 g võid sulatatult
Kate:
250 g paksu hapukoort
2-3 sl mädarõigast (maitse järgi)
1-2 küüslauguküünt, soovi korral
200 g graavilõhet või -forelli
100 g kalamarja
pool punast sibulat
100 g vähisabasid (või krevette)
värsket tilli, rukolat
Taigna valmistamiseks vajad suurt kaussi. Sega omavahel toortatrajahu, nisujahu, kuivpärm ja sool. Soojenda piim ja õlu leigeks (u 35 kraadi). Lisa kuivainetele, sega läbi. Taigen peabki olema vedelapoolne. Kata kauss toidukilega ja lase taignal soojas kohas tund-poolteist seista, kuni ta mullitab ja on kerkinud.
Lisa taignale lahtiklopitud munad ja sulavõi. Vala kõrgemate äärtega küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile ja küpseta 200 kraadi juures u pool tundi.
Katteks sega hapukoor mädarõika ja vähekese soolaga. Lisa soovi korral ka purustatud küüslauku.
Määri maitsestatud hapukoor jahtunud põhjale. Laota peale väiksemaks lõigatud graavikala, vähisabad või krevetid ja kalamari. Lisa viilutatud punane sibul, hakitud värske till ja rukolalehti.
Lõika enne ahjupannkook enne söömist tükkideks.
Postitus valmis koostöös Balti Jaama Turuga. Ahjupliini inspiratsioon on pärit siit.
Irina
Oi, kui hea asi! Võtan kindlasti lähipäevil selle tegemise ette.
Said vist inspiratsiooni siit:
https://www.soppa365.fi/reseptit/kalapoydan-perunarieska
Loen ise ka sageli soomlaste toidublogisid. Sellest blogist on mu lemmik karjalanpaisti retsept. Imeline asi, mille soomlased on suutnud välja mõelda!:)
Mari-Liis Ilover
Oojaa, karjalanpaisti mul ka suur lemmik, planin selle peagi blogisse ka üles panna, pildid juba tehtud:) sellest viidatud retseptist seekord inspiratsioon ei tulnud, hoopis siit: https://www.soppa365.fi/reseptit/kala-juhli-ja-nauti/blinipannukakku