Tegelikult, ega ma ei teagi, kas see on supp või hautis. Tõenäoliselt midagi vahepealset, millele ei olegi nimetust välja mõeldud. Aga ega nimetusel siinkohal mingit vahet pole ja ma ise söön ka seda mõnikord supi, mõnikord hautisena. Oleneb, kui palju vedelikku kaussi tõsta ja kui palju riisi kõrvale võtta. Riisiga, justnimelt valgest oluliselt toitainerikkama pruuni täisterariisiga on see toit eriti maitsev. Ja toekam ka. Asendan paljudes toitudes valge riisi täisterariisiga. Ei saa muidugi öelda, et absoluutselt alati ja igal pool. Aromaatne ja õrn jasmiiniriis on teatud roogades asendamatu ja ega sushit ka täisterariisiga ette ei kujuta hästi, onju. Aga kus vähegi sobib, tasuks see väike tervisesõbralik vahetus sisse viia. Valgelt riisilt on teadupärast eemaldatud kogu kest ja ühtlasi kõik selles leiduvad toitained – need, mis teevadki teravilja väärtuslikuks – ja alles on jäänud tugevalt töödeldud ja toitainevaene toode, millest kehal küll mingit kasu ei ole. Pruunil riisil seevastu on eemaldatud üksnes söögiks kõlbmatu väliskest, mistõttu kasulikud ained (B-grupi vitamiinid, taimne valk, samuti raud, magneesium jt tähtsad mineraalaaineid) on säilinud. Selline väike riisijutt siis sai ka nüüd siia mereannisupi juurde:) . Seesama retsept sai lisatud muide ka kaks kuud tagasi ilmunud “GK Kokaraamatusse”, mis keskendub toiduainete glükeemilisele koormusele ja sellele, miks ning kuidas seda oma igapäevases toitumises järgima peaks. Nii et igati tervisesõbralik roog!
Supp (või hautis, kuidas soovite) ise on aga tõesti hästi maitsev. Kuuma ja auravana, väikese tšilliõhatusega, sobib praegustesse talveõhtusse imeliselt. Kõike seda, mis siia sisse käib , saab osta pea igast poest ja täitsa vabalt võib mereandide ja kala osas kasutada ka külmutatud kraami. Soovitan kindlasti fenkolit ja sellevarsi mitte ära jätta, need annavad supile suurepärase meki ja sobivad meremaitsega nii hästi kokku.
Tomatine mereannisupp
Valmistusaeg
Kokku
Kogus neljale
Koostisosad
2 sibulat
4 küüslauguküünt
1 tšillikaun
1 sellerivars
pool fenkolit
3 sl oliiviõli
u 0,5 l aedvilja- või kalapuljongit
800 g (2 purki) hakitud tomatite konservi
10 tüümianioksakest või 1 sl kuivatatud tüümiani
200 g valge kala fileed (tursk, koha, tilaapia, pangassius)
200 g karpe (kasutan siin tavaliselt külmutatud karpe, millelt juba karp eemaldatud- st, ainult liha)
200 g tooreid krevette (vajadusel puhasta enne supisse lisamist)
soola, musta pipart
hakitud värsket peterselli
lisaks keedetud täisterariisi
Juhised
Kui kasutatud külmutud kala ja mereande, sulata need. Haki sibul ja küüslauk. Tükelda sellesivars ja fenkoli. Lõika tšillikaun pooleks ja eemalda seemnekojad koos seemnetega. Haki tšillikaun. Kuumuta pannil oliiviõli. Prae madalal kuumusel sibulat, küüslauku, fenkolit ja tšillit u 7 minutit, kuni nad hakkavad pehmenema.
Kuumuta potis puljong keema. Vala pannisisu keevasse puljongisse. Lisa tomatikonservid (ei ole tarvis vedelikust nõrutada). Lisa ka tüümian. Keeda suppi 10 minutit. Lisa tükeldatud kalafilee, karbid ja krevetid. Keeda veel 5 minutit. Maitse ja vajadusel lisa soola.
Puista supisse värsket peterselli. Paku supi kõrvale kuuma tästerariisi, mida igaüks saab ise oma supitaldrikusse tõsta. Jahvata supitaldrikusse enne söömist mõned keerud musta pipart.
Lisa kommentaar