Kohevate kõrvitsapannkookide jahuks on mõnusalt maitserikas täisterakaerajahu, aga muidugi võib neid küpsetada ka tavalise nisujahuga. Nii või teisiti on tulemuseks sügiseste maitseainetega vürtsitatud kohevad ja pontsakad pätsikesed. Küpseta neid madalal kuumusel ja pigem kauem – siis ei kõrbe pannkoogid pealt ära ja sisu jõuab kenasti valmis küpseda. Võimalusel kasuta tihedama viljalihaga kõrvitsat nagu muskaat- või pähkelkõrvits, siis ei ole ohtu, et püree jääks liiga vesine.
Pontsakad kõrvitsapannkoogid kaerajahuga
Ingredients
250 g kõrvitsapüreed (u 500 grammisest koorega tükist)
60 ml piima (lehma-, kookose-, mandli-, soja- vms)
2 sl sulatatud kookosrasva või sulatatud võid
1 sl sidrunimahla
2 sl vahtrasiirupit või mett
2 muna
100 g täistera-kaerajahu
0,5 tl soodat
1 tl kaneeli
1 tl ingveripulbrit
näpuotsaga soola
praadimiseks õli
Instructions
Kui sul ei ole valmis kõrvitsapüreed, alusta selle valmistamisest: tõsta u 500 grammine koorega toores kõrvitsatükk ahju ja küpseta 200 kraadi juures 30-45 minutit, kuni kahvel läheb suurema vastupanuta viljalihasse. Tõsta ahjust, eemalda pehme seemneosa ja koor ning püreesta. Retseptis läheb tarvis 250 g kõrvitsapüreed.
Lisa kõrvitsapüreele piim, kookosrasv/või, sidrunimahl ja vahtrasiirup/mesi. Klopi munad kergelt kahvliga lahti. Lisa koos jahu ja maitseainetega tainasse, sega korralikult läbi. Lase tainal 15 minutit seista. Sega uuesti läbi.
Kuumuta pannil õli. Tõsta pannile supilusikaga tainast. Küpseta madalal või keskmisel kuumusel mõlemalt küljelt u 3 minutit, kuni koogikesed on kuldpruunid. Ümberpööramiseks on hea kasutada õhemat sorti pannilabidat, mis tuleks lükata koogikese alla ja siis hopsti ümber pöörata. Söö kuumalt, paku kõrvale vahtrasiirupit või mett ja hakitud pähkleid.
See retsept ilmus ka ajakirjas “Tervis Pluss”, august 2017, loos “Tervisesõbra pannkoogid”.
Kertu
Minu 4-aastane ja 10-aastane kiljusid neid mugides: “Täitsa lõpp! Need on nii head vä!?”
On küll! 😊
Mari-Liis Ilover
Kertu, nii vahva, et su lastele ka nii hästi pannkoogid peale läksid:)
Kadrin Normak
Kas muna oleks võimalik millegagi asendada?
Mari-Liis Ilover
Tere, Kadrin! Munal on siin [sna tähtis roll taigna kooshoidmisel ja struktuuris.
Asendamiseks sobiks ehk poes müüdav munaasendaja või siis linaseemne”muna”: Sega 1 sl jahvatatud linaseemneid (jahvata kas ise kohviveskis või poes müüakse ka valmis linaseemnejahu) 3 sl veega. Lase segul paar minutit pakseneda ja sega siis taigna hulka.