• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

Siit nurgast ja sealt nurgast toidublogi | Mari-Liis Ilover

See siin on toidublogi, mida kirjutab Mari-Liis Ilover. Kõik tekstid ja fotod keerlevad ümber toidu. Selle kasvatamise, hankimise, valmistamise ja nautimise. Rõhk on ehedal, puhtal ja maitsval kodutoidul, PÄRIS toidul. Sekka muljeid söögikohtadest. Kui tunned, et oled sattunud õigesse kohta - siis tere tulemast, nautigem koos!

  • Blogi
  • Retseptid
    • Lihavõtted
    • Jõulud
    • Tervislik
    • Hommikusöögid
    • Argitoidud
    • Pidulikud toidud
    • Suupisted, määrded, dipid
    • Supid
    • Salatid
    • Liha ja linnuliha
    • Kala
    • Mereannid
    • Taimetoit
    • Magustoidud
    • Koogid
    • Küpsetised
    • Pirukad
    • Laste lemmikud
    • Retseptide indeks
  • Kokaraamatud
  • E-POOD
    • Privaatsuspoliitika
    • Müügitingimused
  • Videoretseptid
  • Info, kontakt, koostöö

Jahubanaan – mis see on ja mis temaga peale hakata

oktoober 14, 2015 by Mari-Liis Ilover 9 Comments

Kui pakutakse võimalust lähedamalt tutvuda mõne toreda toiduainega, millest olen varem vaid kuulnud, kuid mitte proovinud, ei pea mulle pikalt (tegelikult üldsegi mitte) auku pähe rääkima. Teen seda suurima heameelega. Põnev on ju, noh.
Nii leidsingi end ühel päeval tõtt vaatamas veebipoest Lola Green pärit roheliste ja kollase-mustatäpiliste puuviljadega, mis välisel vaatlusel olid banaanid mis banaanid. Tõsi küll, sellised suuremat sorti. Välimus on aga petlik, sest jahubanaan (plantain) erineb kasutusomadustelt tavaliselt banaanist vägagi ja teineteisega neid asendada enamikul juhtudest ei saa.
Jahubanaani saab osta kahes küpsusastmes: toored, rohelised (järgmisel pildil alumised) ja küpsed, kollased (jah, ära arvasid – ülemised!). Rohelist tärkliserikast jahubanaani praetakse, keedetakse, hautatakse või küpsetatakse ahjus – st kuumtöödeldakse, just nagu kartulit. Toorelt, nagu tavalist banaani, teda ei sööda. Kollased jahubanaanid on magusamad, kuna küpsemisprotsessis muundub tärklis järk-järgult suhkruks. Kuid siiski on jahubanaan küpselgi kujul üsna erinev tavalistest banaanidest.

plantains

Siinkohal meenub mulle aastate tagune seik reisil Dubaisse. Käisime toidupoes ja ostsime puuvilju. Banaanide valik võttis silme eest kirjuks. Et asja mitte liiga keeruliseks ajada, valisime lihtsalt kõige väiksemad ja suuremad. Pisikesed nimetissõrme pikkused banaanipoisid olid pehmed ja väga magusad, suured ei kõlvanud seevastu aga üldse süüa – kõvad, magedad ja kummaliselt krõmpsuvad. Nagu toores kartul. Siunasime loomulikult poodi ja ei jõudnud ära imestada, milleks või kellele sellist söögikõlbmatut kraami üldse müüakse. Alles hiljem, kui kuulsin jahubanaanist, mida kasutatakse nagu köögivilja, taipasin, et just sellega tegu oligi! Ehh, oleksin ometi toona seda aimanud, oleksin meie apartmenti köögis nendega nii mõndagi ette võtnud…

green plantain
Rohelist jahubanaani ei saa tavalise banaani kombel koorida, kuna koor on kõva ja vilja küljes kinni. Koorimine õnnestub hästi nii: lõika jahubanaanil ära mõlemad otsad ja tee pikk sisse lõige piki koort. Nüüd vajuta pöidlad mõlemalt poolt koore vahele ja pöialdega lükates tõmba koor vilja küljest lahti. Kirjeldus tundub segasevõitu, ma tean, aga kui juba tegutsemiseks läheb,ei ole siin tegelikult midagi keerulist.

Mis see jahubanaan siis õieti on? Ehkki bioloogilises mõttes on tegu puuviljaga, kasutatakse teda toiduvalmistamisel pigem nagu köögivilja. Troopilistes piirkondades (eelkõige Lõuna- ja Kesk-Ameerikas, Aafrikas, Kariibi saarte piirkonnas ja Kagu-Aasias) on ta põhilise süsivesikuteallikana igapäevane ja tavaline toit, umbes nagu meil kartul.
Jahubanaan ongi sarnaselt kartuliga tärkliserikas. Energiaväärtus on tal veidi kõrgem kui tavalisel banaanil, 122 kcal vs 89 kcal/100g.
Värsketes jahubanaanides on C-vitamiini enam kui tavalistes bananides. Paraku tuleb muidugi tunnistada, et kuumtöötlemisel suur osa sellest hävib.
Jahubanaanid on rikkad vitamiinide A (tugev antioksüdant, toetab nägemist ning immuunsust, hoiab naha kaunina) ja B6 (vajalik muuhulgas närvikoe, lihaskoe ja naha normaalseks talitluseks, punaste vererakkude ja veresoonte normaalseks toimimiseks ja B12-vitamiini imendumiseks) poolest.
Mineraalidest leidub jahubanaanides rauda, magneesiumit ja fosforit. Banaan üldiselt on ju ka teada-tuntud hea kaaliumiallikas. Jahubanaanis on kaaliumit enamgi, kui tavalises banaanis. Kaaliumil on tähtis roll närvide töös ja südame tervises, samuti lihaste tugevamaks muutmises.
Ja miks siis meie üldse teda sööma peaksime? Kas omal köögivilju vähe ja kodumaist põllumeest ei peakski toetama? Loomulikult jagub, eriti praegusel ajal, kodumaised köögivilju kuhjaga ja nad on loodetavasti kõigil ka igapäevaselt laual. Teinekord aga tahaks ju proovida midagi põnevat ja hoopis teistsugust, eksootilisemat. Lihtsalt vahelduseks! Maailma maitsed tuuakse koju kätte ja miks mitte lennukipiletit ostmata nendega mõnikord katsetada:)

Rohelisi jahubanaane saab kas koorega või kooreta küpsetada ja keeta. Lisaks praadida, lisada karridesse, suppidesse, teha püreed – nagu ikka köögiviljade puhul.
Mina proovisin ära kuulsad snäkid tostone‘d (mõnel maal tuntud ka kui patacóne) ehk jahubanaanikrõpsud. Krõpsuks teeb nad topelt praadimine. Kõigepealt praetakse jahubaaniviile rasvas, et nad veidi pehmeneksid. Seejärel vajutatakse lamedaks (kasutasin pudrunuia, aga see võib olla ka taldrik, klaas, väike pann vms, millega saab suruda). Ja siis uuesti pannile, kuni nad on kuldsed ja krõbedad. Juurde sobib suurepäraselt guacamole. Aga miks mitte ka lihtsalt hapukoor või muu meelepärane kaste.

Tostone’d ehk jahubanaanikrõpsud

1-2 rohelist ehk toorest jahubanaani
praadimiseks õli (või kookosrasva)
soola

Koori jahubanaanid. Lõika umbes sentimeetri paksusteks viiludeks. Kuumuta pannil õli. Õli peaks olema nii palju, et ulatub poole jahubanaaniviilu kõrguseni. Prae viilud õrnkuldseks, mõlemalt poolt umbes minut. Tõsta köögipaberile liigsest rasvast nõrguma.  Seejärel vajuta lamedaks, niimoodi:

tostones

Kuumuta pannil õli taas kuumaks. Prae viilakad kuldpruuniks ja krõbedaks, selleks kulub paar-kolm minutit. Maitsesta vähese soolaga .Paku suupistena. 
Tegin krõpsude juurde guacamole avokaadost, punasest sibulast, küüslaugust, laimimahlast, tšillist ja koriandrist. Tõeliselt mõnus snäkk! Ja mis eriti tähelepanuväärne – eranditult kõigile meie perest need krõpsud maitsesid ja nõuti kordust. 

fried plantains (tostones) with guacamole

Veidi toekamaks eineks vormistatud jahubanaanikrõpsud, kaaslasteks punased oad (purgist, nõrutatud ja pannil soojendatud), guacamole ja hapukoor:

plantaine-8

Küpsetest kollastest, tegelikult juba mustavõitu koorega jahubaanidest tegin kooki. Jahuvaba brownie õnnestus neist suurepäraselt – tegu ju ikkagi jahubanaaniga :). Mustaks tõmbuvate jahubanaanide koor on tegelikult juba parajalt pehme, nii et koorimine õnnestub ka tavalisel moel, st ülalt alla tõmmates, nagu ikka banaani puhul. Kui koor aga siiski otsustab jonnida ja osutab eemaldamisel vastupanu, tuleks kasutada sedasama koorimistehnikat, nagu ülal rohelise jahubanaani puhul kirja panin. Küps jahubanaan on oluliselt pehmem ja magusam, kui toores. Niisama toorelt maitses ta siiski kummaliselt, liiga teistsuguselt, kui tavaline banaan. Pigem kasutaks ma ikkagi ka valmis jahubanaani küpsetatult – kas siis tervelt, pealt lahtilõigatud koorega (nagu lootsik) ahjus, või magustoitudes ja kookides. 
Brownie retsepti leidsin siit, tõsi, tegin küll retseptis ka muudatusi. Valmistamine on nii lihtne, et lausa imelik kohe – tõsta kõik ained köögikombaini, surista tainaks, vala vormi ja küpseta! Tegu on koogiga, mis sobib ka paleotoitumise austajatele. No tuhksuhkur ja muud sobimatud lisad tuleks siis muidugi välja jätta.
Nii või teisiti, ka lihtsalt häid maitseid armastavatele sööjatele on see koogike mõnus maiuspala – tummine, maitsev, mahlane ja ühe koogi kohta veel parasjagu tervislik ka!

plantain

Brownie jahubanaaniga (gluteenivaba, paleo)

plantain brownie batter2 hästi küpset jahubanaani, juba musteneva koorega 
2 muna
60 ml kookosrasva (vedelal kujul)
60 ml mett
60 ml kakaopulbrit
1 tl küpsetuspulbrit
1 tl vanilli (kasutasin ekstrakti)
1 tl kaneeli
0,5 tl soola
100 g tumedat šokolaadi 
Kata neljakandiline, umbes 20×25 sentimeetrine vorm küpsetuspaberiga. Pane ahi 180 kraadi peale sooja.
Koori jahubanaanid, tükelda neljaks.
Tõsta kõik vajaminevad ained, välja arvatud šokolaad, teradega köögikombaini. Pane masin tööle ja surista tainas ühtlaseks. 
Haki šokolaad ja puista tükid köögikombaini. Lase veel paar tiiru pulse-režiimil, et šokolaaditükid seguneksid tainaga, siiski purunemata. 
Vala tainas vormi ja küpseta 30 minutit. Lase jahtuda ja lõika tükkideks. 
Soovi korral raputa peale tuhksuhkrut ja paku kõrvale jäätist või hoopis mõnd marjakastet, näiteks purustatud vaarikaid. 

plantain brownie

fried plantains (tostones) with beans and guacamole

Ja kust siis jahubanaani saab? See on veidi keerulisevõitu, kuid loodetavasti asi paraneb. Hetkel on minu teada ainus võimalus läbi veebipoe Lola Green. Kunagi nägin ka Rimis jahubanaane, aga nüüd jupp aega pole enam silmanud. Kui kellelgi on saadavuse kohta rohkem infot, võib lahkesti teada anda. Igal juhul on jahubanaan üks põnev ja katsetamist väärt puuvili.

Jaga postitust:

  • Click to share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Click to share on X (Opens in new window) X
  • Click to share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest

Related

Filed Under: Argitoidud, Retseptid, Taimetoit, Tervislik Tagged With: jahubanaan, köögivili, kook, kook-tort, puuvili, suupiste, vegetaar-/vegantoit

Previous Post: « Viigimarjapirukas kitsejuustu, mee ja kreeka pähklitega
Järgmine postitus: Praetud rohelised tomatid »

Reader Interactions

Comments

  1. ♠ Liisbet

    oktoober 14, 2015 at 10:57 e.l.

    Mulle nii meeldib, et sinu blogist saab toiduainete kohta palju väärtuslikku informatsiooni 🙂

    Vasta
  2. Mari-Liis Ilover

    oktoober 14, 2015 at 4:16 p.l.

    Liisbet, see teeb ainult rõõmu, kui õnnestub pakkuda midagi uut ja põnevat.

    Vasta
  3. Pille-ip

    oktoober 18, 2015 at 8:13 p.l.

    Jahubanaani nime kuulen esimest korda eesti keeles. Äge!
    Meie peres valmistatakse sellest kahte ja poolt rooga:

    1. Pool siis sest mina ei söö – lihtsalt küpsest peast koorega keeta ja seejärel süüa hommikusöögiks.

    2. Karri:
    – kookosõlis või muus õlis madalal tulel praadida selles järjekorras
    – tšilli – tillukesed kuivatatud tšillikaunad (bird eye – kuni 1cm pikad) paar tükki pooleks murda või üks värske peperonikaun diagonaalis viilutatud ja veidi õlis edasi-tagasi sõidutada spaatliga – tšilli maitse läheb õlis laiali ja jõuab ka teiste aineteni pärast
    – sibul – üks suur või kaks väikest sibulat peeneks hakitult kuni klaasjad või lausa kuldsed
    – kui on siis karrilehed – eelistatult värsked, aga võib ka kuivatatud, võib ka ära jätta, NB! kuivatatud kipuvad ruttu kärssama minema
    – jahubanaan – 1-2 värsket rohelist jahubanaani koos koorega u 1x1x1cm kuubikuteks lõigatud (päris ainult koorest koosnevad tipud maha lõigatud ja kandid küljepealt ka veidi maha nüsitud, lõikamise ja sibula küpsemise ajal uputatud külma vette, kuhu on pandud väga väike noaotsatäis kurkumipulbrit)
    – noaotsatäis kurkumit – tõesti väga vähe
    – soola
    Kipub veidi põhja külge kleepuma, et päris kärssama ei läheks võib lisada törtsukese vett – saab veidi kleepjam lihtsalt.
    Kurkum ja sool tuleks segada ühtlaselt laiali, aga muidu pigem kaane all podiseda lasta ilma väga palju segamata.

    3. Tšipsid:
    Värske roheline ja veel kõva jahubanaan koorida ja lõigata u 0.5cm ratasteks. Friteerida, panna köögirätikule nõrguma, lisada nt soola või soola ja paprikat vms ja segada. Nähtavasti võib ka suhkrut lisada, sest olen näinud aga ise pole proovinud ka magusat varianti.
    Värskusastmest sõltub veidi kui krõbe jääb. Väga poe kuivatatud banaani moodi kõva ei ole. Olen pannud kummitihendi ja metallklõpsuga klaaspurki ning pidas nii paar päeva vastu (otsa sai lihtsalt, aga tegin peo jaoks paar päeva varem valmis).

    Vasta
  4. Mari-Liis Ilover

    oktoober 18, 2015 at 8:56 p.l.

    Pille-ip, suuuured tänud sulle kommentaari ja nende põnevate toitude lisamise eest! Tekkis kohe huvi, kus kandis elad, et jahubanaan nii mitmel moel laual, ilmselt mitte Eestis? Pean siinkohal tunnistama, et keedetud plantain'i osas kuulun sinuga ühte parteisse 🙂

    Vasta
  5. Pille-ip

    oktoober 19, 2015 at 8:23 e.l.

    Tore kui meeldis. Elan Saksamaal, siin on jahubanaane nt Realis ja india ning araabia poodides leida. Kui veel Eestis elasin paar aastat tagasi, siis ei teadnud ma jahubanaanist midagi, seega ei tea ma ka kas seda üldse saada oli.

    Vasta
  6. Lennart

    veebruar 18, 2018 at 11:42 e.l.

    Tänud artikli eest.
    Pean vajalikuks täiendada, et nii banaani kui jahubanaani viljad on botaanilises mõttes marjad ja ei kasva puu otsas vaid tegemist on maailma suurima rohttaimega.

    Vasta
  7. Anonüümne

    märts 24, 2018 at 6:54 p.l.

    Müüakse Balti jaama turul.

    Vasta
  8. Marite

    november 16, 2020 at 11:43 p.l.

    Banaan on minu vaieldamatult lemmikuim snäkk. Käisin just alles Hispaanias ning ostsin toidupoest hunniku banaane. Vaatasin veel, et eriti suured baananid olid, kuigi olid veel veidi rohelised. Panin need lauale teiste puuviljade juurde, et need kiiremini küpseksid. Kui nad olid juba enamvähem kollased, siis proovisin ühte, kuid koor ei tahtnud üldse lahti tulla ning maitse oli ka väga veider, selline puine ja üldse mitte nii magus ja pehme kui tavaliselt. Olin väga pettunud 😀 arvasin, et pean laskma neil veel valmida. Ja kuna mulle üldse ei meeldi toitu ära visata, siis võtsin need Eestisse kaasa. Haarasin täna ka vahepalaks ühe banaani, kuid endiselt oli see sama veidra maitsega, kuigi veidi magusam, kui varem. Hakkasin siis uurima internetist, et äkki on tegu teise sordiga. Ja saingi vastuse- tegu on jahubanaaniga 😀
    See kook näeb väga ahvatlev välja ning on samas tervislik, seega homme teen nendest hoopiski kooki 😉 aitäh hea retsepti eest!

    Vasta
  9. Mari-Liis Ilover

    november 17, 2020 at 5:15 p.l.

    Näed siis, kui vahva lugu sul, Marite, Eriti tubli ju, et banaanid Eestisse kaasa võtsid! Head koogiküpsetamist!

    Vasta

Lisa kommentaar Tühista vastus

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Recipe Rating




Primary Sidebar

Tere tulemast!

See siin on toidublogi, mida kirjutab Mari-Liis Ilover. Kõik tekstid ja fotod keerlevad ümber toidu. Selle kasvatamise, hankimise, valmistamise ja nautimise. Rõhk on ehedal, puhtal ja maitsval kodutoidul, PÄRIS toidul. Sekka muljeid söögikohtadest. Kui tunned, et oled sattunud õigesse kohta - siis tere tulemast, nautigem koos!
NB! Kõik fotod ja tekstid on kaitstud autoriõigusega. Kasutamise osas palun võtke ühendust.
Loe lähemalt →

PARIM KINK KOOLILÕPETAJALE!

Mari-Liis Ilover raamat -
 Kufi kokaraamat

“LIHAVABADE PÄEVADE KOKARAAMAT”

Mari-Liis Ilover raamat -
 Kufi kokaraamat

EESTI ESIMENE KOKARAAMAT KUUMAÕHUFRITÜÜRI TOITUDEST

Järg bestselleriks osutunud “Kufi kokaraamatule”, “KUFI KOKARAAMAT 2”!

Mari-Liis Ilover raamat -
 Kufi kokaraamat

KLIKKA PILDILE JA TUTVU kõigi MU KOKARAAMATUTEGA

Mari-Liis Ilover raamat - Maitsev
Külasta bloginurka Facebookis

Poppe postitusi

Kana-klimbisupp ja tervis tuleb!

Värviline heeringasalat

Kartuli-munasalat sinepise vinegrettkastmega

Värsked kommentaarid

  • Mari-Liis Ilover, Rabarberi-rullbiskviit
  • Triin, Rabarberi-rullbiskviit
  • Mari-Liis Ilover, Mandli-apelsinikook oliiviõliga
  • Mari-Liis Ilover, Kõige paremad šokolaaditükkidega küpsised
  • Mari-Liis Ilover, Karulaugupesto

Sildid

gluteenivaba grill heietus hoidis hommikusöök jaanipäevaks jook juust jäätis jõulud kala kala ja mereannid kana kaste kevad kevadroheline klassika kodumaa sünnipäevalauale kohupiim kook kook-tort kõrvits köögivili köök: itaalia küpsetis küpsised liha lihavõtted maasikad magustoit munad mustikad pajaroog peet pirukas rabarber salat seened supp suupiste suvi suvikõrvits vegetaar-/vegantoit õunad šokolaad

Footer

Avasta

Kaks siiga, kaks rooga

Eggs Benedict ehk munad Benedicti moodi

Karamellised minipavlovad mandariinide ja jõhvikatega

Karulauguvõi

Jäine apelsini-mandli magustoit

Maapähklivõiküpsised (3 komponenti)

© 2009 Mari-Liis Ilover · Veebilehe on loonud Johanna Oja