Viimase paari nädala populaarseim otsingusõna blogis “mustikate” kõrval on “suvikõrvits”. No ja üllatavat ei ole siin muidugi midagi, hooaeg ju! Mustikaaeg hakkab küll tasapisi läbi saama, aga suvikõrvitsat jagub veel korralikult. Võib juhtuda, et suvikõrvitsat ennast on oluliselt rohkem, kui ideid ta kasutuseks.
Mõned mõtted, mida nende toredate viljadega peale hakata, olen varasematel aastatel kirja pannud ja igal aastal suvikõrvitsahooajal teen neid kõiki vähemalt korra. Näiteks:
Mahlane suvikõrvitsakeeks
Suvikõrvitsakotletid küüslaugu-jogurtikastmega
Röstitud patisson (patissongi ju suvikõrvits)
Kukeseentega täidetud suvikõrvits
Suvikõrvits mündi ja küüslauguga
Sidruniga suvikõrvitsamoos ehk päikesemoos
Praetud suvikõrvitsaõied
Toorjuustu, salvei ja anšoovistega täidetud suvikõrvitsaõied
ja veel mitmed teised. Siis vasakul veerus on teemana “suvikõrvits” olemas, kõik suvikõrvitsat sisaldavad toidud kenasti sellele klikates all leitavad.
Nendele olemasolevatele lisaks panen kirja veel ühe idee, kuidas suvikõrvitsast midagi maitsvat, tervislikku ja põnevat teha. Justnimelt idee, sest retsept öelda on selle kohta, et ribasta suvikõrvits ja sega kokku maapähklikastmega, ilmselge liialdus. Aga jah, nii lihtne see ongi.
Suvikõrvitsast zoodles’ite (zucchini+noodles), spiraalide, nuudlite või spagettide või julienne‘i või kuidas iganes keegi soovib neid ribakesi nimetada, on vaja abimeest. Selleks võib olla köögiviljakoorijaga sarnane lõikur (julienner), mis siledate ribade asemel lõikab oma sakilise teraga köögiviljadest ribasid. Väga asjalik töövahend. Sellise vidinaga saab kenad spiraalsed ribad, kui tegu on pika suvikõrvitsaga. Lühema suvikõrvitsa puhul spiraale ei saa, tulevad lihtsalt nii pikad ribad, kui on suvikõrvits. No ja muidugi on olemas ka mandoliinid ja elektrilisedki abivahendid, millega köögivilju ribastada. Ükski neist aga ei tee spiraale, mis ei tähenda muidugi, et ribadel midagi viga oleks:)
Mul on spiraalsete pikkade ribade tegemiseks selline hiiglaslikku pliiatsiteritajat meenutav jubin (sarnane sellega siin), millesse saab pista kas porgandi, kurgi, suvikõrvitsa või mõne muu köögivilja ja siis kruttides valmistada vahvad spiraalid. Ostsin selle Madridist ühest köögipoest ja see maksis vaid 3 või 4 eurot, aga abiline missugune! Ehk leiab meiegi köögitarvete poodidest midagi sarnast, valik on ju nüüd juba päris suur siingi.
Ribad saab loomulikult valmistada ka käsitsi, lõigates lihtsalt suvikõrvitsast pikisuunas õhukesed viilakad ja siis need omakorda lõigata peenikesteks ribadeks.
Ja kui siis ribad või spiraalid valmis on, saab nendega edasi teha nii palju toredat ja maitsvat. Võib korraks pannil tilgas õlis läbi kuumutada ja segada ürtide, küüslaugu, peekonitükkide või millegi muu meelepärasega. Niisamuti korraks läbi praadinuna võib neid segada keedetud spagettide ja koorese pastakastmega, tulemuseks mõnus pasatroog, kus ei saagi aru, milline ribadest siis nüüd päris- ja milline suvikõrvitsaspagett.
Aga ka niisama toorelt saab suvikõrvitsanuudlitest maitsva salati. Kastmeks võib valmistada lihtsa segu oliiviõlist ja sidrunimahlast, lisada veel tšillit, küüslauku, ürte. Minu selleaastane avastus on segada suvikõrvitsanuudleid maapähklikastmega. Maapähklikaste sobib eriti hästi siis, kui tahaks muidu hästi kalorivaesele suvikõrvitsale veidi toekust lisada. Niimoodi pole ta enam lihtsalt salat, vaid üsna toitev eraldi roog, mis sobib kasvõi kergeks lõunaks.
Thai Choice valikus on Satay-kaste, mida eelkõige teatakse kui tüüpilist lisandit aasiapäraste satay- kanavarraste juurde. Täpselt samahästi sobib aga seesama Satay kaste ka köögiviljade dippimiseks või salatikastmeks, neil juhtudel võib soovi korral kastet veidi vedelamaks teha, segades natuke kookospiima. Ta on väga mõnusa naturaalse maitsega (seda on ka koostisained), parasjagu on ka vürtsikust. Valmis kastet kasutades saab suvikõrvitsaroa lauale kohe eriti kiiresti ja lihtsalt. Kel isu kõik ise teha, siis maapähklikastet saab ise teha nii:
2 küüslauguküünt
1,5-1 tšillikauna (või 0,5 tl tšillihelbeid)
3 sl maapähklivõid
2 tl sojakastet
1 tl jahvatatud vürtsköömneid
1 tl jahvatatud koriandrit
u 4 sl kookospiima või vett
soola, pipart
Purusta küüslauguküüned ja haki tšilli hästi peeneks. Sega kõik maapähklikastme ained omavahel ja vedelda kaste vee või kookospiimaga parajaks.
Sega sobiv kogus maapähklikastet suvikõrvitsanuudlitega, raputa peale värsket koriandrit või peterselli ja lase hea maitsta.
Lisa kommentaar