Tänu muscovado suhkrule on nii brownie kui soolakaramellikaste hästi intensiivse ja tummise maitsega, hea tahtmise juures võib sealt isegi õrna lagritsanooti välja lugeda. Nii šokolaadi kui magusa karamellkastmega sobib sool suurepäraselt. Ta mahendab magusust ja toob kõik maitsed veelgi paremini välja. Kui selle koogiretsepti peale mõtlesin, siis nii mandline brownie kui soolahelvestega karamellkaste olid mu ettekujutuses küll kindlad tegijad, aga kogu see magusus ja tugevus kohe nõudis enda juurde veel midagi värsket ja mahlast. Jõhvikad täidavad seda rolli ideaalselt.
Mulle tundub, et kook on pigem selline täiskasvanute maiustus. Mitte nüüd selle konjakitilga pärast, aga lihtsalt ta on selline iseloomuga ja intensiivne, üsna eriline. Mu tütrele, kes armastab tumedat šokolaadi, oli ta vägagi meele järgi, aga piimašokolaadilembidest poisid pidasid, hmm, “mõruks”:) Kõik täiskasvanud, kes maitsesid, jagasid aga ohtralt kiidusõnu. Ja minu melest ka, lihtsalt suurepärane magusaamps, eriti hea koos kohviga.
Lihavõttepühad ja šokolaad on ju ikka mestis olnud, nii et pühadelauale peaks see brownie igati kenasti sobima. Nagu ikka brownie’de puhul, on sellegi küpsetamine lihtsamast lihtsam ja ka kastme keetmiseks ei ole vaja varuda rohkelt aega ega otsida välja erilisi köögiriistu ega -tehnikat: kõik ained potti, veidi aega keeta ja valmis ongi. Küll aga soovitan nii koogi kui kastme valmis teha söömisel eelneval päeval ja hoida vahepeal külmkapis. Nii on maitse veelgi parem!
Kook ei sisalda mingit teravilja, nii et sobib ka neile, kes väldivad gluteeni.
Mandli-jõhvikabrownie soolakaramellikastmega
Brownie:
150 g võid
200 g šokolaadi (kakaosisaldus 70%)
100 g tumedat muscovado suhkrut
1 tl vanillisuhkrut
2 tl konjakit või brändit
3 muna
150 g mandlijahu
50 g mandlilaaste
90 g (külmutatud) jõhvikaid
Soolakaramellikaste:
2 dl 35% koort
1 dl muscovado siirupit
50 g tumedat muscovado suhkrut
0,75 tl meresoola(helbeid)
Brownie valmistamiseks tükelda või ja šokolaad, tõsta potti. Sulata hästi madalal kuumusel segades. Tõsta pliidilt, lisa kuumale segule suhkur, vanill ja konjak või brändi. Sega, kuni suhkruterad on sulanud. Klopi munad ükshaaval kahvliga lahti, lisa tainasse, iga muna järel läbi segades. Sega tainasse ka mandlijahu ja -laastud. Vala tainas küpsetuspaberiga vooderdatud u 20×25 cm suurusesse vormi. Puista peale jõhvikad.
Küpseta 175 kraadi juures 30 minutit. Lase jahtuda toatemperatuurini, seejärel hoia mõned tunnid kuni üleöö külmkapis.
Soolakaramellikastmeks mõõda potti kõik vajalikud ained, kuumuta keema ja keeda vaiksel kuumusel ilma kaaneta 10-15 minutit, kuni kaste pakseneb. Vahepeal sega õrnalt ja aeglaselt. Kui kaste on valmis, tõsta tulelt ja sega hulka soolahelbed. Lase täielikult jahtuda. Hoia üleöö külmas, siis ta pakseneb veelgi.
Tõsta brownie küpsetuspaberi abil vormist välja. Määri peale soolakaramellikaste. Lõika kook tükkideks ja puista soovi korral veel peale mõned soolahelbed.
Retsept valmis koostöös D-kokaraamatuga.
Raili
Täieliku amatöörina olen endale korduvalt kinnitanud, et shokolaadikoogid ei ole minu valdkond. Pole vist kordagi õnnestunud nii, et ampsu võttes mõnust mõmiseks. Selle koogi koostisosi vaadates- mõtlesin, ok.. proovin viimast korda. Koogi tegin hommikul ja maitsesin õhtul- vaimustust ei tekkinud. Juba kirusin end, et olin kooki hoidnud ahjus pikemalt, kui 30 min- ehk liiga vänge ja kuiv- Kaste küll veidi justkui tasakaalustas. Samas sõbranna ahhetas kaks korda, et milline hõrk kook. Järgmisel päeval proovisin uue tükikese ja õrnalt pani juba mõmisema, sest nüüd oli kõrval ka tass kanget, mõrudat kohvi.
Mari-Liis Ilover
Jaa, Raili – see kook on paras pomm:) Eks muscovado suhkrul on tugevas maitses kindlasti oma suur roll. Kui tahaks vähe mahedamat tulemust, siis võib koogi ja kastme teha tavalise suhkruga, kastme siirupiks võtta samuti tavaline hele suhkrusiirup. Selliselt tehtud heledam kaste on ka väga-väga hea, olen ahjuõunte juurde ikka nii teda keetnud.
Monika
Minul polnud muscovado siirupit ja kasutasin agaavisiirupit, sobis ka kenasti 🙂 Suhkur oli siiski muscovado.