“Kena kuldne kringel…”, nende sõnadega algas minu lapsepõlve iga-aastane stampetteaste jõuluvana ees. Ja kui nüüd, täiskasvanuna, tuleb mul jõuluvana ees seista, siis on ikka üks ja ainuke luuletus, mis mulle meenub, just seesama. Selles salmis küpsetas kringli üks tuttav ingel. Elu on aga näidanud, et inglitele lootma jääda vähemalt kringli osas ei ole suurt mõtet, kindlam on ikkagi härjal sarvist haarata ja oma pühadesai ise valmis küpsetada.
Tainaretsept on ema kaustikust ja selle järgi küpsetas kringleid mu vanaema. Ikka rosinatega! Et meie 5-liikmelisest perest kaks nokivad tunnustustvääriva järjekindlusega kringlitest rosinaid välja ja poetavad taldrikuäärele, siis tegin saia hoopis martsipaniga. Maitses nii hea!
Mina tegin palmiksaia või stritsli ja see sai hiiglama suur! Diagonaalis mahtus nibin-nabin ahjuplaadile ära. Kui soovite, saab aga täpselt sama retsepti järgi küpsetada ka pärja või kringli. Puhtalt vormistamise küsimus. Pärja või kringli jaoks tuleks tainaribad, mida täidad, rullida veidi pikemad kui palmiksaia puhul, et palmikut ikka korralikult kokku keerata annaks.
Taigen:
650 g nisujahu
200 g võid
250 ml piima
50 g presspärmi
2 muna
1 tl soola
1 sl suhkrut
0,5 tl kardemoni
0,5 tl jahvatatud ingverit
1 sidruni riivitud koor
Kõik ained peaksid olema toasoojad.
Täidis:
300 g Odense küpsetusmartsipani
100 g pehmet võid
2,5 sl mooniseemneid
Peale:
määrimiseks muna
u 30 g mandlilaaste
50 g Odense valge glasuuri nööpe*
tuhksuhkrut
Murenda jahu ja või sõrmede vahel peeneks. Lahusta pärm piimas. Lisa jahu-või pudile. Lisa lahtiklopitud munad ja maitseained. Sõtku ühtlaseks tainaks. Seda võib teha köögikombainiga või käsitsi. Käsitsi sõtkumine võtab aega umbes 15 minutit. Võta seda aega kui puhkust. Mõtle häid mõtteid! Oleks hea, kui saad vaadata aknast välja, näiteks taevast ja sõtku, sõtku, sõtku…:) Kerkimiseks valmis taigen on elastne, mitte liiga vedel ja mitte liiga tihke ning eemaldub kergelt kausi servadest ja käte küljest.
Nüüd kata kauss tihedalt toidukilega ja lase tainal soojemas tuuletõmbuseta kohas kerkida 1 tund. Selle ajaga peaks tainas kerkima 2-2,5 kordseks.
Tõsta kerkinud tainas kausist lauale ja vajuta suuremad õhumullid välja. Jaga kolme ossa. Rulli kõik need osad võrdse suurusega piklikeks nelinurkadeks.
Täidiseks sega omavahel martsipan, pehme või ja mooniseemned. Kõige mugavam on seda teha kätega.
Pudenda või määri täidis tainaribadele. Keera ribad rulli nagu kaneelisaiu tehes.
Tõsta ribad ahjuplaadile asetatud küpsetuspaberile üksteise kõrvale ja punu neist palmik. Vormi otsad ümaraks.
Ikka veel ei ole kuhugi kiiret! Lase sellel kaunidusel nüüd seista rahus, vaikuses ja tuuleõhuta toasoojuses tund aega. Selline pikk plaadilkerkimise aeg on suure täidisega saia puhul väga oluline. Et taina sees on rohkelt võid ja mune, tahab ta kohevaks kerkimiseks aega.
Kui tund aega möödas, klopi lahti üks muna ja määri sai sellega pealt ja külgedelt kokku.
Raputa peale mandlilaaste. Tõsta ellkuumutatud ahju ja küpseta 200 kraadi juures, pöördõhuga, umbes 25 minutit. Kui pöördõhu funktsiooni pole, peaks kuumus olema 210-215 kraadi.
Tõsta ahjust ja lase rätiku all jahtuda. Glasuuriks sulata valge šokolaadi nööbid kuumas vees selles samas kotikeses, millega neid müüakse. Lõika pisike nurgake koti servast ära ja kaunista sealtkaudu sulanud šokolaadi välja pigistades oma ilus ja maitsev sai veelgi kaunimaks. Kõige lõpuks raputa peale rohkelt tuhksuhkrut.
* Odense pakk on 100 g, nii et võta pool šokolaadist enne sulatamist välja
Anonüümne
Väga super küpsetis ja maitseb suurepäraselt!
Olen juba mitu aastat seda retsepti kasutanud ja endajaoks ka veidi mugandanud.
Aitäh! 🙂
Kadi
Kust seda Odense küpsetusmartsipani ja valge glasuuri nööpe oleks võimalik saada?
Mari-Liis Ilover
Tere, Kadi! Ei pea üldse Odense olema, võib kasutada ükskõik millist martsipani ja valge šok nööpe. Sobib ka tükeldatud valge Kalevi küpsetusšokolaad. See postitus on palju aastaid tagasi kirjutatud, ausalt öeldes ma ei tea, kas Odenset enam müüaksegi Eestis 😀