Puhas klassika nii Eesti kui maailma mastaabis. Maitsev muretainapõhi, hapukas sidrunikreem ja magus õhuline besee moodustavad täiusliku maitsekoosluse. Valmistamine on väga lihtne.
See kook on tuntud ka “Pisarakoogi” nime all, aga mina ei näe pisarate tekitamisega vaeva, meeldib ilma rohkem- ja maitset nende olemasolu või puudumine niikuinii ei mõjuta.
100 g võid, 2,5 dl nisujahu, 2 spl suhkrut, 0,5 tl küpsetuspulbrit, 2 spl vett
Täidis
1,5 dl vett, 1,5 dl suhkrut, 2 spl nisujahu, 25 g võid, 1 sidruni mahl ja riivitud koor, 4 munakollast
Besee
4 munavalget, 1,5 dl suhkrut
Sega pehme rasvaine käsitsi ülejäänud ainetega.
Lisa vesi ja sega taigen ühtlaseks.
Küpseta kook soovitavalt lahtikäivas vormis. Rulli taigen jahu kasutades vormi suuruseks leheks + küljed. Tõsta taignaleht rulli ümber keeratuna vormi.
Vooderda vormi põhi ja küljed 2-3 cm kõrguselt taignaga. Pane koogipõhi umbes 15 minutiks külma tahenema.
Torka taigen kahvli või tikuga läbi ja küpseta põhja umbes 15 minutit 200 kraadi juures ahju alumisel siinil.
Mõõda täidise ained kastrulisse ja kuumuta pidevalt segades, kuni segu pakseneb ja hakkab kergelt mullitama.
Võta koogipõhi ahjust välja ja vala täidis süvendisse.
Vahusta munavalged tugevaks vahuks. Lisa edasi vahustades vähehaaval suhkur.
Määri või pritsi besee täidise peale.
Küpseta kooki veel umbes 10 minutit ahju alumisel siinil, kuni besee on kaunilt helepruun.
Retsept raamatust: “Parimad kodused küpsetised”. K. Roininen.
Maarja
ma teen umbes sarnast kooki, pisarakoogiks kutsun. üks lemmikumaid. isegi esimene kord kui toda kooki sain on meeles, olin vast seitsme aastane ja ristiema Tartus pakkus. maitse siiani keelel.
Mari-Liis
kusjuures ma kogu aeg arvasin, et tegu uuema aja leiutisega-hõrk ja kerge, aga kui siis üks minu vanuses 30+ külaline nostalgitsedes teatas, et sai seda kooki lapsena erilistel pidupäevadel, sain teada, et tegu "vana kooli" koogiga:)
Anonüümne
Proovisin ka teha seda mõnusat kooki. Tegin retsepti järgi. Kreemi ja põhja sain ideaalse, aga porbleem oli beseega. pealt oli ilus kuldpruun ja tegin selle pisaratega, aga kui jätsin jahtuma, siis mõne aja pärast oli see natukene kokku tõmbunud ja besee alla oli tekkinud suhkruvedelik ja alt oli besee selline vedelam. Pealt oli aga ilus ja tugev nagu olema peaks. Milles võib asi olla`? kus juures teen teist korda ja mõlemd korrad on nihu läinud.
Kristin
Mari-Liis
Head uut aastat, Kristin! Hmm, ma ei oskagi tegelikult öelda, mis valesti on. olen seda väga mitmeid kordi teinud ja alati õnnestub. See besee muidugi ongi pehme koogi peal, mitte krõbe nagu beseeküpsiste puhul, aga seda sa ju tead niikuinii isegi. Kas enne suhkru lisamist vahustasid munavalged tugevamat sorti vahuks? Ehk peaks proovima madalama temp-ga, näiteks 180-ga ja kauem, 15 minutit beseed küpsetada. Igaljuhul kui reisilt koju jõuan, proovin uuesti ja vaatan üle, kuidas besee käitub. Ongi juba sidruni-beseekoogi isu:)
Raili
Pean siiski lisama, et hoidsin nö järelejäänud kooki ka üleöö külmikus ja see muutus justkui veel paremaks… sidrunikreem oli tahenenud ja isegi besee oli jahedana veel parem… nii ,et mu eelnev jutt ei pea paika. MInul mingit vedelikku ka ei tekkinud, sõbranna tegi ja kurtis ka vedeliku tekkimise üle… Päris huvitav oleks teada, mis seda siis ikkagi põhjustas?
Piret Krass
Teinekord on munad liiga värsked:)
Marju Roberts
Üle mõistuse hea kook. Mingit vedelikku ei tulnud. Ei mingit vesivannil mässamist ega kartulitärklist, nagu teistes retseptides, mida vaatasin ka.
Teen kindlasti veel.
Anonüümne
Olen alati arvanud, et pisarakoogi valmistamine on nagu raketiteadus aga mul on hea meel et see nii tegelikult ei ole 😀 . super retsept ja super kook. Mainiks ära, et täna tehes tuli mul ka see vesi… aga ilmselt sellest, et segasin kohe munavalge ja suhkru kokku, mitte nagu esimsel korral, et kõigepealt vahustan munavalge ning siis lisan suhkru.
Anonüümne
Selline küsimus, et millist vormi see kook vajab? Kui kõrget ja mis läbimõõduga?
Mari-Liis Ilover
20 cm läbimõõduga lahtikäiv koogivorm sobib hästi.
Anonüümne
1 sidruni mahl? Ehk siis pressin ühest sidrunist mahla ?
Mari-Liis Ilover
Just nii- ühest sidrunist välja pressitud mahl.
Anonüümne
Ma ei saa aru mitu ml jahu on 2 12 ja mitu ml on 1 12 ? 12 on pool aga ikka ei jõua kohale.
Mari-Liis Ilover
1/2 on pool jah:) Seega 2 1/2 on 2,5 dl ehk 250 ml. 1 1/5 on 1,5 dl ehk 150 ml 🙂
Anonüümne
1 1/5 on vast siiski 1,2 dl või siis 120 ml
Mari-Liis Ilover
Et see murdudega süsteem koguste andmisel põhjustab parasjagu segadust, muutsin asjad arusaadavamaks. Nüüd peaks pilt selgem olema. Postitus on tükk aega tagasi kirja pandud, ei teagi enam, mis põhjusel nii segaselt kogused kirja said panud:)
Helle
Mul on ka tekkinud viimaste kookide puhul beseekihi ja kreemikihi vahele vedelik. Seekord isegi tekkis vähem kui muidu (rohkem koogi keskkohta). Arvasin et äkki ahjus asi aga seekord tegin uhiuues ahjus ja kõik täpselt retsepti järgi. Ei oskagi arvata milles asi. Kas suhkru päristolu ei või rolli mängida? Tean et korra olen kasutanud roosuhkurt, seekord mingit palmisuhkurt.
Minu peres oli selle koogi nimetus pisarakook ja oskasin lapsena teha seda peast, ilma mingi retseptita, ema antud kogustega, puuküttega pliidi ahjus ja suure plaadikoogina alati. Tegin seda täiesti ise igaks klassiõhtuks kaasa. Ja mittekunagi ei tekkinud seda vedelikku. Kõik oli korralikult tahke ja sai ruudukesteks lõigata. Naljaks on see, et nüüd ei julge üldse peast teha, ajan näpuga retseptis järge 🙂
Mari-Liis Ilover
Helle, tuleb välja, et teinekordpolegi näpuga järje ajamine kõige õigem ja tuleb teha ikka sisetunde järgi, nii kuis harjutud ja käe sees:)
Mis vedeliku tekkimist puudutab, siis täitsa vabalt võib asi suhkrus olla. Kõige parem besee õnnestub ikka valge suhkruga. Korralikult vahustatud munavalgevaht seob suhkru kenasti endasse ning ei lase vedelikuks sulada.
Susann
Aitäh retsepti eest! Järgisin seda küll hoolega, aga nii mõndagi läks siiski valesti. Munavalgevaht tuli välja täpselt õige – tugev, kohev ja maitsev (ehkki ilma pisarateta) -, aga sidrunikreem jäi liiga vedelaks ja valgus koogist lahti lõigates lihtsalt välja. See küll paksenes potis, ent ei hoidnud siiski üldse kuju – umbes võrreldav pudingu või vaniljekastmega. Lisaks osutus pealtnäha süütu kogus (2 ILMA kuhjata supilusikatäit) nii minu kui külaliste maitsele kaugelt liiga magusaks. Ka taigen ei küpsenud päris korralikult läbi, aga seda peaks pikema eelküpsetusega kergesti parandada saama… Siit küsimus: kui paks peab olema sidrunikreem ENNE, kui see eelküpsetatud koogipõhjale valada? Kas koogi mitmetunnine jahutamine enne lahtilõikamist aitaks kreemil oluliselt taheneda?
Susann
P.S. "Süütu koguse" all pidasin silmas suhkrukogust 🙂
Mari-Liis Ilover
Tere, Susann! Tänud, et kirjutasid. Kahju muidugi kuulda, et koogiga sedamoodi õnnetult läks. Ma igatahes soovitan sul kohe kindlasti uuesti proovida, sest iseenesest on see täiesti lollikindel kvaliteetsest kokaraamatust pärit retsept, liikvel paljudes blogides ja koduköökides. Olen ise seda lugematuid kordi ja edukalt küpsetanud. Kreem peaks olema enne põhjale valamist ikka parasjagu paks – just piiri peal, et saab veel valada, kuid lusikaga tõstma veel siiski ei pea. Koogi külmkapis hoidmine enne serveerimist aitab kreemi kindlasti paksendada, aga päris tahkeks ta ei peagi minema. Kuid samas, ka päris välja valguda ei tohiks, nii et midagi pidi valesti minema…Kui põhi tundus liiga magus, vähenda suhkrukogust julgelt poole või veel enama võrra. Ja kui põhi jäi su ahjus tooreks, siis jah – järgmine kord veidi kauem! Mul ei ole tooreks jäänud, nagu pildiltki näha, jääb kenasti krõbe ja kuldne. Loodan siiski, et päris magusata te külalistega ei jäänud ja proovi kindlasti uuesti – see kook lihtsalt PEAB õnnestuma! 🙂
Kati
Tere! Kui on olemas purk lemon curd’i, kuidas ma saaksin seda kasutada? Tänud ette!
Mari-Liis Ilover
Ks siisne koogi puhul või üldse? Selle koogi juures peaks lemon curdi kasutada saama sidrunikreemi asemel.
Kati
Tegin köik muu siinse retsepti järgi ainult selle sidruni täidise asendasin lemon curdiga – jäi liiga vedelaks. Ma ei tea, mida ja mis järjekorras sinna sesse vöiks segada, et ta pisut tahedam tuleks ja lihtsalt välja ei voolaks.
Mari-Liis Ilover
Järelikult siiski see konkreetne lemon curd ei sobi küpsetamiseks, kui sulab ja laiali valgub….Tundub, et tuleb ikka jääda õige kreemi juurde ja lemon curdi mujal kasutada – küpsiste, saia peal jne.
Kati
Aitäh toetuse eest! Teen täna selle retsepti kreemiga. Tervitustega Kati 🙂
Tiina K
Aitäh selle retsepti eest! Eesti lehtedel ja blogides on nii vähe ideid sidruni kasutusvõimalustest! Olen viimasel ajal avastanud enda jaoks Limoncello, sidrunisiirupi, koduse limonaadi… nüüd see kook on nagu… mitte täpiks vaid sidruniks i peale 🙂
Anonüümne
Kas beseekihi võib jätta ahjus küpsetamata ja pruunistada pealt gasipõletiga?
Mari-Liis Ilover
Tere!
Põhimõtteliselt jah, võib ikka. Lihtsalt tuleks arvestada, et see konkreetne besee on küpsetamata kujul suhteliselt ebapüsiv ja hakkab “toorelt” üsna pea sulama. Siin on tegu Prantsuse beseega. Šveitsi ja Itaalia beseed on püsivamad ja sobivad niimoodi gaasipõletiga pruunistamiseks paremini. Aga neid on veidi keerulisem teha 😊. Nii et ühesõnaga, saab küll gaasipõletiga, aga siis tuleks kook kohe peagi ära süüa ka.