Ei saa öelda, et meil kodus just liiga sageli midagi rohkes rasvas säriseks. Mõtlen siin just friteerimist. Aga teinekord tuleb just selline isu, et tahaks midagi pontšikulaadset – värskelt ja kuumalt. Need õunapontšikud sündisid ka just sellisest ootamatust isust. Õunu on tainasse segatud ikka korralikult, et oleks värskust ja sisu.
Siin piltidel olevad pontšikud on kaetud kaneelisuhkruga. Teine variant on segada 1 tl kaneeli taina hulka ja küpsetada pontšikud nagu retseptis, aga kaneelisuhkru asemel sõeluda peale hoopis tuhksuhkrut.
Õunapontšikud
Koostisosad
- 200 g nisujahu
- 1 sl suhkrut
- 2 tl küpsetuspulbrit (ilma kuhjata)
- 0,5 tl soola
- 1,5 dl piima
- 2 muna (lahtiklopitult)
- 1 sl rapsiõli
- 350 g õunu pisikeste tükikestena
- 1,5 dl kaneelisuhkrut*
- küpsetamiseks u 0,6 l frittimiseks sobivat õli (rafineeritud rapsi-, päevalille- või maapähkliõli)
Tegevuskäik
- Eemalda õuntelt südamikud ja tükelda nad väikesteks tükikesteks. Siin retseptis läheb tarvis 350 g õunatükke, mille saad umbes neljalt-viielt keskmise suurusega õunalt. Sega nisujahu, suhkur, küpsetuspulber ja sool. Lisa piim, munad ja õli. Sega tainas ühtlaseks. Vala sekka õunatükid ja sega õrnalt läbi. Kuumuta potis õli. Kui sul on suhkrutermomeeter, siis saad õli kuumust mõõta. See peaks olema 190 kraadi. Kui termomeetrit pole, tõsta kuuma õlisse väike tükike tainast. Kui see tõuseb kohe särisedes pinnale (samas liigselt pruunistumata), on õli kuumus paras. Tõsta tainapalllid kahe supilusika abil (ühega teiselt tainast maha lükates) potti kuuma õli sisse. Korraga võiks küpsetada 4-5 pontšikut, pott ei tohiks olla “ülerahvastatud”. Keera pontšikuid korra vahukulbi abil küpsemise ajal. Kokku kulub pontšikute valmimiseks 5 minutit. Tõsta valmis pätsikesed vahukulbiga õlist välja, küpsetuspaberile nõrguma. Seejärel pöörita neid kaneelisuhkrus. Naudi kuumalt.*Kui kaneelisuhkrut poest ei leia, sega omavahel suhkur ja kaneel vahekorras 3:1PROOVI KA NII: Sega taina hulka 1 tl kaneeli. Küpseta pontšikud nagu retseptis, aga sõelu lõpuks kaneelisuhkru asemel peale hoopis tuhksuhkrut.
Retsept sündis koostöös: D-kokaraamat
Anonüümne
Mõnnad! Esimest korda juhtus küll friteerides nii, et õli oli liiga kuum ning esimene ring kõrbes väljast ära enne kui seest küpseks jõudis saada. Alandasin kuumust ja vahetasin supilusikad teelusikate vastu, pontšikud tulid väiksemad ja küpsesid mõnusalt läbi.
Mari-Liis Ilover
Tere! Jah tõesti, õli temperatuuri parajaks kruttimine on paras õnnemäng. Aga see on hea, et kohe kiirelt lahenduse leidsid ja kõik õnnestus. Aitäh, et selle kommentaari jätsid- kindlasti on sellest teistelgi abi!