Käisime eelmisel nädalavahetusel lapsega metsas pohlal (allolev telefoniklõps illusteerib, KUI raske tegevus see oli, puud pidid suurest puhkamisest ümber kukkuma 🙂 )ja tuleb vist veel minna. Sest pohli on palju, metsaalune lausa pärlendab. Kuidas sa siis ikka kogu selle varanduse sinna jätad, tooks veidigi veel koju. Mis kõige hullem, mul veel verivorstkõrvane moos keetmata! Seda ei saa ju ometi poest osta, kui omal kodu kõrval metsas uputab pohladest. Tuleb loota, et öökülmad ja vihmad nüüd paari päeva jooksul pohlasid liiga pehmeks ei muuda ja saan oma moosijagu veel kätte.
Ja ehk jagub koogikski! Sest see magus pirukalaadne koogike lausa nõuab uuesti küpsetamist. Eks ta ole veidi eriline, sest põhi ei ole harilikust nisujahust, miksisin rukki- ja kaerajahu. Jah, põhi on veidi pudedam, kui nisujahuga oleks tulnud. Aga maitse on super, nii hästi haakub pohlade mõrkja metsasusega. Selline põhjamaine maitse, kui nii saab öelda. Ja karamelline täidis ka veel – kokku oli see kõik ikka tõeliselt hea! Kui on soov teha ideaalne mittepudisev põhi, siis ilmselgelt võib kasutada nisujahu. Mul teised prioriteedid, eelkõige panustaks maitsele ja tervislikkusele ja siin panevad rukki – ja kaerajahu valgele nisule pika puuga ära. Aga see puhtalt maitse- ja eelistuste asi, igaüks küpsetab koogi sellest jahust, millest soovib. Nii või teisiti valmib ideaalne amps sügisesteks magusahetkedeks!
Soovitan koogi valmis küpsetada söömisele eelneval päeval ja hoida üleöö vormiga külmkapis. Siis saab täidis korralikult maha jahtuda ja taheneda ja ka põhi on tihedam-kõvem.
Pohla-karamellikook
Koostisosad
Põhi:
- 2,5 dl rukkijahu (püüli- või kroovijahu)
- 1 dl kaerajahu
- näpuotsaga soola
- 150 g võid
- 1 munakollane
- 1 sl külma vett
Täidis:
- 2 dl 35% koort
- 2,5 dl fariinsuhkrut
- 1 dl kaerajahu
- 50 g võid
- 1 munakollane
- veidi munavalget põhja määrimiseks
Kate:
- 3-4 dl pohli
Tegevuskäik
- Kook on maitsvam, kui valmistad selle päev enne söömist ja hoiad üleöö külmkapis. Taigna jaoks sega omavahel jahud ja sutsuke soola. Haki sisse külm või ja pudista näppude vahel või haki pika noaga puruseks. Lisa munakollane ja külm vesi ning suru tainaks. Seda on mugav teha ka köögikombainis: haki lõiketeradega jahud, sool ja külm või teraliseks, lisa munakollane ja vesi, töötle tainaks. Vajuta tainapall lapikuks, keera toidukilesse ja pane vähemalt 20 minutiks tunniks külmkappi. Vahepeal tegele täidisega.Täidise tegemiseks vala väikesesse potti koor, lisa võitükid, fariinsuhkur ja kaerajahu. Kuumuta pidevalt vispliga segades (et jahuklimbikeste teket vältida) keema. Katsu keema kuumutada mitte liiga kiiresti, pigem aeglasemalt, et kuumenemise aeg oleks pikem. Kui esimesed keemismullikesed tõusnud, on ka täidis tõenäoliselt kenasti paksenenud. Kui ei, hauta madalal kuumusel segades veel paar minutit. Tõsta pott kuumalt pliidilt ära ja vispelda hulka lahtiklopitud munakollane. Võta tainas külmkapist välja ja vajuta lahtikäiva koogivormi põhja ja servadesse. Kui on mittenakkuv vorm, pole määrida vaja, muul juhul määri vormi põhi võiga kokku või kasuta ümmarguse vormi põhjas küpsetuspaberit. Pildil oleva koogi puhul on kasutatud kandilist 12×35 cm vormi, sobib ka ümmargune 23 cm läbimõõduga vorm. Pintselda põhi õhukese kihi munavalgega. Vala peale täidis. Täidisele puista korralik paks kiht pohlasid. Küpseta 180 kraadi juures u 40 minutit. Tõsta kook ahjust välja ja lase jahtuda. On hea, kui saad kooki enne söömist veel 12 tundi külmkapis hoida. Soovi korral paku kõrvale vanillijäätist või vahukoort.
See retsept ilmus ka D-kokaraamatus
Lisa kommentaar