• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

Siit nurgast ja sealt nurgast toidublogi | Mari-Liis Ilover

See siin on toidublogi, mida kirjutab Mari-Liis Ilover. Kõik tekstid ja fotod keerlevad ümber toidu. Selle kasvatamise, hankimise, valmistamise ja nautimise. Rõhk on ehedal, puhtal ja maitsval kodutoidul, PÄRIS toidul. Sekka muljeid söögikohtadest. Kui tunned, et oled sattunud õigesse kohta - siis tere tulemast, nautigem koos!

  • Blogi
  • Retseptid
    • Tervislik
    • Hommikusöögid
    • Argitoidud
    • Pidulikud toidud
    • Suupisted, määrded, dipid
    • Supid
    • Salatid
    • Liha ja linnuliha
    • Kala
    • Mereannid
    • Taimetoit
    • Magustoidud
    • Koogid
    • Küpsetised
    • Pirukad
    • Jõulud
    • Laste lemmikud
    • Retseptide indeks
  • Kokaraamatud
  • E-POOD
    • Privaatsuspoliitika
    • Müügitingimused
  • Videoretseptid
  • Info, kontakt, koostöö
  •  

Maasika-rabarbrikook

juuni 6, 2010 by Mari-Liis Ilover 18 kommentaari

Mõned nädalad tagasi osalesin Maitseklubi avaüritusel Food Studios, kus muuhulgas valmistasime Heidi Parki juhendamisel Rose Berenbaumi “Pie and Pastry Bible” retsepti järgi maasika-rabarbri kooki. Siin pildil kokkamas Lia Virkus, Heidi ja Maris perenaine.ee-st:

Foto: Maitseklubi

Koogi põhi oli väga maitsev, selles oli kasutatud toorjuustu, mis teeb maitse kergelt soolakaks ja hästi muredaks. Pärast põhja eelküpsetamist kattis Heidi selle pintsliga määrides munavalgega – see on hea nipp mahlasemate kookide küpsetamise puhuks, et põhi säilitaks oma krõbeduse ja ei muutuks liiga pehmeks. Munavalge toimib siin justkui kaitsev vahekiht.
Katteks on kokku keedetud maasikad ja rabarbrid. Saadud “moos”, või noh tegelikult tõesti, moos, on valatud eelküpsetatud põhjale ja veelkord kogu kook ahjus läbi küpsetatud. Koolitusel proovitud kook oli väga maitsev, küll aga kippus sisu lahtilõigates laiali vajuma. Heidi antud retseptis oli rabarbri-maasika segule lisatud paksendajana tärklist, aga minu jaoks oli sisu ikkagi liiga vedel, ebamugav näiteks kodus külalistele pakkuda.
Eve-Liin, kes tutvustas üritusel meile erinevaid Dansukkeri suhkruid, pakkus välja mõtte, et koogi tegemisel võiks proovida kasutada Dansukkeri tarretisesuhkrut, mis tänu temas sisaduvatele tarretavatele ainetele (täielikult taimne toode) aitaks täidisel koos püsida.
Tegingi kodus koogi järele. Põhja retsepti jätsin täpselt samaks kui Heidil, muutsin ainult kogused meie mõõtmissüsteemile mugavamaks.
Täidise juures ei kasutanud ma retseptis ettenähtud maisitärklist, vaid asendasin osa tavalisest suhkrust tarretisesuhkruga. Täidis hoidis peale külmkapis seismist ilusti koos, ei valgunud laiali. Samas ei muutunud ta ka õnneks kõvaks tarretiseks, mis mulle poleks üldse selle koogi juures meeldinud. Oli just selline vahepealne pehme, aga samas mitte voolav.
maasika-rabarbritort
See kook on hästi värske ja marjane. Rammususest siin rääkida ei saa, põhjaski on ainult 85 g võid ja kate ju puhas vitamiinipomm!
Ilus sai ta ka, lausa pidulik, nii et mina ütleksin lausa tort.
Üks mu pereliige kommenteeris, et maitselt tuletab meelde kisselli küpsistega (kissell= kate, küpsised=põhi). Keegi teistest sellist paralleeli küll ei leidnud, aga igaljuhul on see väga maitsev mahlane kevad-suvine kook ja väärib tegemist teinekordki.
Põhi:
85 g võid
150 g nisujahu
1/4 tl soola
1 tl küpsetuspulbrit
65 g toorjuustu
1 spl jääkülma vett
1 tl valge veini äädikat
Täidis:
500 g rabarbrit
250 g maasikaid
1 dl suhkrut
1 dl Dansukkeri tarretisesuhkrut
Põhja määrimiseks munavalget
Pane kõik põhja ained köögikombaini ja surista tainaks. Lase tund või paar külmkapis seista. Kata 23 cm lahtikäiv koogivorm küpsetuspaberiga. Vajuta külm tainas koogivormi põhja ja äärtele. Küpseta soovitavalt raskuse all (vt sellekohast fotot siit postitusest) 180-kraadises ahjus 15 minutit. Lase veidi jahtuda, määri pealt munavalgega.
Täidise jaoks tükelda rabarbrid ja maasikad, keeda koos 1 dl suhkruga mbes 10 minutit. Lisa tarretisesuhkur, lase uuesti keema tõusta. Vala täidis põhjale, küpseta 180-kraadises ahjus 25 minutit. Tõsta kook ahjust, lase toatemperatuuril vormis jahtuda. Tõsta külmkappi tahenema minimaalselt neljaks tunniks.
Kaunistasin maasikate ja mündiga.
maasika-rabarbritort
Heidi juhendamisel tegime veel maiustusi nimega s’more (nimetus väljendist “some more”). Need koosnevad täisterajahuküpsistest, vahukommist ja šokolaadist. Väga maitsvad pisikesed ampsud, mida nagu ma hiljem lugesin, meisterdatakse USA-s matkadel lõkke ääres magustoiduks nii, et vahukomm sulatatakse süte kohal ja pannakse koos šokolaadiga kahe täisteraküpsise vahele. No ikka ei saa nad üle ega ümber oma hamburgerist:)
Meie omad olid vähe peenemad ja vahukomme me ei grillinud. Küll aga küpsetasime küpsised, tegime ise vahukommid ja niristasime kogu kaunidusele veel sulašokolaadi. No tõesti, some more s’mores, please!


Foto: Maitseklubi

Aga sellest, miks ja kelle süül vahukommitegu esimesel korral untsu läks ja kogu asja tuli otsast peale alustada, ajalugu vaikib:P

Jaga postitust:

  • Click to share on Facebook (Opens in new window)
  • Click to share on Twitter (Opens in new window)
  • Click to share on Pinterest (Opens in new window)

Related

Filed Under: Koogid, Küpsetised, Magustoidud, Retseptid Tagged With: kook-tort, koolitus, maasikad, maitseklubi, rabarber, toiduüritused

Previous Post: « Platsi õhtusöök
Next Post: Sealihašašlõkk »

Reader Interactions

Comments

  1. Heidi Park

    juuni 7, 2010 at 9:44 e.l.

    Hola Mari-Liis,
    I think you are the first one to write about the whole class! Very nice cake and beautiful pictures too! One thing I forgot to do in class was to melt the marshmallows with a torch to get a nice golden brown color and caramel flavor. This would be akin to roasting marshmallows over a campfire. 🙂

    Right now is a bit busy because of wedding cake season, but I would love to get together sometime in the future.

    Heidi

    Vasta
  2. Pille

    juuni 7, 2010 at 11:31 e.l.

    Kook on tõesti kena 🙂
    Ja minu mäletamist mööda läks vahukommisegu peaaegu kaks korda sassi, st teisel korral läksid munad sassi 😉

    Vasta
  3. Tuuli

    juuni 7, 2010 at 1:09 p.l.

    Uskumatult kaunis ja isuäratav kook on see küpsistega kissell 🙂
    Tundub nii ahvatlevalt värkse ja kerge. See kooslus läheb kindlasti järeleproovimisele. Kaunis!

    Vasta
  4. Eve-Liin

    juuni 7, 2010 at 1:35 p.l.

    Tõeliselt kaunis kook – nii rõõmsalt punane ja ahvatlev! Väga tore, et selle ilu juures ka tarretisesuhkrust veidi abi oli 🙂

    Vasta
  5. Piret

    juuni 7, 2010 at 7:16 p.l.

    Nii kaunis ja perfektne teostus. Paneb järele proovima:)

    Vasta
  6. Ragne

    juuni 7, 2010 at 9:37 p.l.

    Pille, tegelikult läksid munad ka kolmandal korral sassi, sellest aga samuti ajalugu vaikib kelle süü tõttu nii juhtus:D

    Mari-Liis – kook on lausa ületamatult isuäratav. Tekitab täiesti tahtmise seda ise teha.

    Vasta
  7. Koopatibi

    juuni 8, 2010 at 6:39 e.l.

    Tõeliselt isuäratavad koogipildid!

    Vasta
  8. Heidi Park

    juuni 8, 2010 at 7:09 e.l.

    Pille, I take the blame for the egg entanglement. Surely I did not explain well enough.

    Vasta
  9. Mari-Liis

    juuni 8, 2010 at 7:12 e.l.

    Heidi, I think there was a post in perenaine.ee blog about the class, couple of weeks ago, just after the class. The rhubarb-strawberry cake was fresh and delicious, thanks for the recipe! Let's have lunch together when your busy "wedding-cake season" is over:)
    Aitäh kõigile koogikiitjatele, proovige kindlasti järgi-natuke teistsugune kui tavapärased koogid just tänu vähesele tainale ja rohkele täidisele. Aga värv just selline ilus punane jääbki, tõeline peolaua kaunitar!

    Vasta
  10. ilsu

    juuni 8, 2010 at 9:31 e.l.

    Kas ilma köögikombainita on ka selle koogi põhja tegemine mõeldav?

    Imeilus kook, tahaks ju maitset ka tunda:)

    Vasta
  11. Mari-Liis

    juuni 8, 2010 at 10:52 e.l.

    ilsu, muidugi. ma ei tea, kuidas see kirjutamata jäi.
    Külm või näpi küpsetuspulbriga segatud jahuga puruseks.Lisa kõik ülejäänu ja sega tainaks.

    Vasta
  12. Sirliiz

    juuni 12, 2010 at 4:18 p.l.

    Jaanipäeva õhtuks proovin järgi teha, see tort on lihtsalt nii isuäratva.

    Vasta
  13. Mari-Liis

    juuni 12, 2010 at 8:39 p.l.

    Sirliiz, ma usun, et peale suuremat sorti lihavitsutamist sobib hästi- kerge ja värskendav:)

    Vasta
  14. ilsu

    juuni 14, 2010 at 5:43 e.l.

    Reedel proovin ära, kui värske magister Tartust koju saabub:)

    Vasta
  15. Anonüümne

    mai 12, 2012 at 1:33 p.l.

    Prooviks ka emadepäevaks seda ilusta punast kooki teha, aga ei suutnud poest konkreetset tarretisesuhkrut küll kuskilt leida. Parim, mis pakkumisel oli, oli pektiiniga moosisuhkur. Ega ei oska nõu anda, kust seda tarretiseuhkrut leida võiks, või millega seda asendada?

    Vasta
  16. Mari-Liis

    mai 12, 2012 at 6:38 p.l.

    Täitsa võimalik, et igas poes seda suhkrut pole. Moosisuhkur tegelikult on ju ka paksendav ja peaks kuumutamisele ka kenasti alluma, kui moosikeetmiselgi kasutatakse. Aga ma ei oska tõesti 100% lubada, et õnnestub. Originaalretsept oli tegelikult maisitärklisega, seal polnud tarretisesuhkrut. Aga see oli kaks aastat tagasi ja ma kohe üldse ei mäleta, palju seda tärklist sinna võis minna. Nii et ausalt öeldes ei oskagi sind praegu aidata ega ehku peale midagi soovitada, äkki läheb emadepäeva kook hoopis untsu, siis ju täitsa hull lugu. Kui seda suhkrut ikkagi ei leia, ehk valid mõne teise koogi. Siin neid ju küll! Ma ise plaanin teha Napoleoni, vast saab siis retsepti siiagi.

    Vasta
  17. Muike Kossu

    mai 19, 2014 at 4:54 e.l.

    Appi kui hea kook! Ei ole magus vaid just parajalt hapukas! Nädala jagu võtsin aega, et kooki teha….pean tunnistama, et oli hirm sees natukene, et kook jääb vedelaks. Hirm oli asjatu 🙂
    Kook on lihtsalt VÕRRATU!

    Vasta
  18. Mari-Liis Ilover

    mai 19, 2014 at 5:23 e.l.

    Rõõm kuulda! Heidi koogiretseptidega on muidugi üsna võimatu alt minna ka 🙂 Kusjuures olin ise täitsa unustanud juba, et blogis selline tore retsept on üldse- aitäh meelde tuletamast, teen ise ka lähipäeval üle pika aja seda uuesti!

    Vasta

Lisa kommentaar Tühista vastus

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Recipe Rating




Primary Sidebar

Tere tulemast!

See siin on toidublogi, mida kirjutab Mari-Liis Ilover. Kõik tekstid ja fotod keerlevad ümber toidu. Selle kasvatamise, hankimise, valmistamise ja nautimise. Rõhk on ehedal, puhtal ja maitsval kodutoidul, PÄRIS toidul. Sekka muljeid söögikohtadest. Kui tunned, et oled sattunud õigesse kohta - siis tere tulemast, nautigem koos!
Loe lähemalt →

SUVIKÕRVITSAUPUTUS?!? Vajuta pildile ja leiad palju häid ideid selle leevendamiseks

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini
Külasta bloginurka Facebookis

Poppe postitusi

Veiselihakuu. Bavette – mis see on ja mida temaga pihta hakata.

Suitsuräime-kodujuustu tort Musta leivaga

Kookosekattega pohlakook

Värsked kommentaarid

  • Mari-Liis Ilover, Pähkipõhjal mustikatarretise kook
  • Nõutu kokkaja, Pähkipõhjal mustikatarretise kook
  • Mari-Liis Ilover, Peediorsoto
  • Kärt, Peediorsoto
  • Mari-Liis Ilover, Mahlased ja vürtsikad kõrvitsamuffinid

RAAMATUTÄIS ÜLIMAITSVAID JA TERVISLIKKE PUDRURETSEPTE

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

GK KOKARAAMAT. VERESUHKRUTASET REGULEERIVAD TOIDUD

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

“MEREANNID. KREVETIST KALMAARINI”

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

KOKARAAMAT TOIDURAISKAMISE VÄHENDAMISE ÕILSAL EESMÄRGIL

Mari-Liis Ilover raamat Targa Kokkaja Retseptiraamat - Ülimaitsvalt ülejääkidest

TULGE KÜLLA!

Mari-Liis Ilover Raamat - Tulge külla! Pühapäevalõunad pere ja sõpradega.

KERGEMAD KLASSIKUD:

Mari-Liis Ilover raamat -
 Kergemad klaassikud

PIKNIKUIDEID IGAKS AASTAAJAKS:

Mari-Liis Ilover raamat -
 Piknikule

BLOGI POPIMAD RETSEPTID RAAMATUKAANTE VAHEL:

Mari-Liis Ilover raamat - Maitsev

Sildid

gluteenivaba grill hoidis hommikusöök jaanipäevaks jook juust jäätis jõulud kala kala ja mereannid kana kaste kevad kevadroheline klassika kodumaa sünnipäevalauale kohupiim kook kook-tort kõrvits köögivili köök: itaalia küpsetis küpsised liha lihavõtted maasikad magustoit malts munad mustikad pajaroog peet pirukas rabarber salat seened supp suupiste suvi suvikõrvits vegetaar-/vegantoit õunad šokolaad

Footer

Avasta

Kapsas, leib ja kilu ehk Caesari salat Eesti moodi

Mahlane ja maitsev rabarberikook, malmpannil küpsetatud

Maasikamaius chia seemnetega

Kahe šokolaadi fondant väikese piparmündiga

Kõrvitsamarmelaad apelsini ja ingveriga

Mustsõstranaps ja head soovid uueks aastaks

Jälgi ka instagramis

Kes saaks vastu panna värskele speltajahust seemn Kes saaks vastu panna värskele speltajahust seemnesaiale…. või ja soolahelvestega, mmm😋
Thermomix on suur abimees erinevate tainaste tegemisel ja asendab kõiki muid köögikombaine, blendereid ja miksereid.
.
.
#bread #baking #thermomix #thermomixeesti #tm6 
#koostöö
Tallinki Baltic Queeni pardal saab end korralikult Tallinki Baltic Queeni pardal saab end korralikult soojendada: Beat Boat Festivalil on laval Ladina rütmid ja rootsi lauas põnevad teemakohased maitsed! Käisin särtsakat showd vaatamas ja toite mekkimas, oli väga lõbus ja värskendav! Soovitan, väga proff showtrupp on ja selliseid roogi polegi varem laeval maitsta saanud. #tallinkmoments
POLENTA METSASEENTEGA 💛Mida enam sügise poole, POLENTA METSASEENTEGA 💛Mida enam sügise poole, seda rohkem hing ihkab tummisemate toitude järgi. Täpselt sinnasamasse comfort food’i kategooriasse, kus kaua haudunud pajaroad, lohutavad supid ja vürtsikad karrid, kuulub ka polenta. Aurav, kohev, pehme ja soojendav polenta! Ta sobib lisandiks näiteks liharaguu või köögiviljakastme juurde nagu kartulipuder, riis või pasta. Aga saab ka teistpidi: polenta on staar ja tema juurde võib sättida erinevaid lisandeid. Karamelliseeritud sibulat, küüslauguga hautatud lehtkapsast, rebitud sealiha, röstitud tomateid ja praegu loomulikult seeni!
Kirjutasin blogis polenta keetmisest ja ka sellest, mida head saab järele jäänud polentast valmistada. Link blogisse viib biost!
.
Kasutasin selle toidu tegemiseks Gemossi kauplusest pärit JUST NATURE polentat. JUST NATURE tootesarjas on tore valik kvaliteetsetest pähklitest, seemnetest, kuivatatud puuviljadest, teraviljadest, kaunviljadest ja jahudest. Nagu nad ise pakendil ütlevad, linnutoit inimestele 😀 Osad toodetest on mahedad, polenta nende hulgas. Mul on teile hea uudis! Nimelt saan jagada sooduskoodi JUSTMARILIISNATURE10, mis annab 10% soodustust kõigilt JUST NATURE toodetelt shop.gemoss.ee veebipoes. Sooduskood kehtib aasta lõpuni.
Õunte ja soolakaramelliga PANNKOOGITORT🥞 🥞🥞
Lihtne magusaamps nädalavahetusse, arvestades, et pannkoogid on juba valmis 👍Viči õhukesed pannkoogid Crêpes Natural sobivad kõigeks, soolaste või magusate lisanditega ja kasvõi sellekssamaks nädalavahetuse õunatordiks. Hea on neid sügavkülmast haarata, kui isu tuleb. Mulle meeldivad need krepid eelkõige sellepärast, et on puhta koostisega, imeõhukesed ja sugugi mitte rasvased. Siin pannkoogitordis tuleks kasutada hapukamaid õunu. Ja soolakaramell las jahtub kindlasti enne koogi vahele määrimist ära. Muu kõik videos näha ja retsept on kommentaarides ka. 
Toredat nädalavahetust! 🍁
.
.
#annkoogid #crepes #kokkamine #retseptid #siitnurgastjasealtnurgast #mariliisiliver #koostöö @vici.eesti
🍏Nähtamatu õunakook 🍏Väidetavalt tuleb ni 🍏Nähtamatu õunakook 🍏Väidetavalt tuleb nimi sellest, et imeõhukesed õunaviilud justkui kaovad küpsetamisel koogi sees ära, neid pole eriti näha. Kuid seda ainult visuaalselt, sest tegelikult on õunu koogis palju-palju, lausa uputab! Ja kõike seda hoiab koos vaid õige väheke vanillimaitselist tainast, mis mõjub pigem nagu kreem mahlaste õunakihtide vahel.  Aga üks mu tuttav, kes seda kooki mitu korda teinud, arvab, et nimi tuleb sellest, et kook saab lihtsalt nii kiiresti otsa. 
“Mis selle hea koogi nimi on?”
“Mis koogi?”
“No selle, mis just laual oli. Ähh, polegi enam! See on ju nähtamatu õunakook!”
Retsept on kommentaaris ja blogis ka.
.
.
#gateauinvisibleauxpommes #õunakook #siitnurgastjasealtnurgast #mariliisilover #küpsetamine #kokkamine #retseptid
Pirnihooaeg! Kui sul on õnne ja oled saanud rohke Pirnihooaeg! Kui sul on õnne ja oled saanud rohkem häid pirne, kui niisama süüa jaksad, siis lahendus on siin: PIRNIMOOS ingveri ja sidruniga! Hea magustoiduks Kreeka jogurtiga või hoopis croissanti vahel. Täiega lemmik krõbedal crostinil koos sinihallitusjuustuga 😋 
Retsept ilmus tegelikult juba aastaid tagasi kokaraamatus “Moosad moosid”, aga on ka blogis ilusti leitav, pane otsingusse lihtsalt “pirnimoos”. Kes mu pikki blogiheietusi lugeda ei viitsi, siis retsept on tegelikult lihtne: 

Pirnimoos ingveriga
🍋1 sidrun
🍐1,2 kg kooritud, puhastatud ja kuubikuteks lõigatud pirne
💧3-4 dl vett (oleneb pirnide mahlasusest)
👍4 sl riivitud ingverijuurt
🍬600 g moosisuhkrut

Riivi sidrunilt koor, pressi poolikutest välja mahl. Tõsta kõik ained peale suhkru potti, sega läbi. Kui pirnid on väga mahlased piisab vähemast lisatud veest.
Keeda kaane all madalal kuumusel 15 minutit. Lisa suhkur, keeda ilma kaaneta veel 15 minutit. Tõsta kuumalt purkidesse, kaaneta.
Moosi tuleb sellest kogusest umbes 1,2 liitrit.
.
.
#pirnid #moos #retseptid #kokkamine #siitnurgastjasealtnurgast #mariliisilover

© 2009 Mari-Liis Ilover · Veebilehe on loonud Johanna Oja