
Olen seda retsepti kurkide marineerimiseks kasutan mitu aastat. Ega ma ei teagi, miks see retsept varem blogisse jõudnud pole. Mõni aeg tagasi aga palus Balti jaama turg mul ka nende kodulehel jagada oma lemmikhoidiste retsepte ja kui ma siis mõtlema hakkasin, millised need kõige-kõige paremad on, ei saanud kuidagi marineeritud kurgiviile välja jätta. Tegu on üsna klassikalise marinaadiga, ilmselt olen selle ema retseptivihikust või kusagilt hoidisteraamatust kunagi üles kirjutanud ja jäänudki selle järgi kurgiviile marineerima. Eks muidugi igal aastal saab erinevaid variante katsetada kurkide purkipistmiseks, aga see viilukurkide retsept läheb ka uute leiutiste kõrval alati ikkagi käiku. Sest pere nõuab!
Sedamoodi marinaadis jäävad kurgiviilud mõnusalt krõmpsud ja neid on nii mõnus otse purgist napsata ja tõsta salatiks, võileivale või burksi vahele. Kurkidele annavad maitset sinepiseemned, till ja küüslauk. Kuna mulle meeldivad tugevad maitsed, lisan neid üsna lahke käega. Aga kes tahab mahedamat mekki, võib maitselisandeid poole vähem panna. Mida aeg edasi, seda enam kurgid purgis seistes maitsestuvad!

Marineeritud kurgiviilud
Koostisosad
- 2,5 kg värskeid kurke
- 50 g sinepiseemneid
- 20 küüslauguküünt
- punt tillivarsi ja -õisikuid
Marinaad:
- 4 sl suhkrut
- 4 sl soola
- 4 sl äädikat (30%)
- 2 l vett
Tegevuskäik
- Alustuseks pese purgid hästi hoolsalt puhtaks ja lase kuivada. Keeda purgikaasi 1 minut, lase kuivada. Hoia kurke tund aega külma veega kaetult. Pese seejärel ja lõika 2 mm paksusteks viiludeks. Koori küüslauguküüned ja viiluta. Puista purkide põhja sinepiseemneid, umbes 3/4-1 teelusikatäit igasse purki. Täida purgid kurkidega, pannes nende vahele ja peale tilliõisikuid ning küüslauguviile. Suru vahepeal kihte allapoole, nii et purgid oleksid ääreni kurke täis.Keeda marinaad: aja vesi koos suhkru ja soolaga keema, keeda paar minutit, kuni suhkur on täielikult lahustunud. Lõpuks lisa äädikas ja sega läbi. Vala marinaad kuumalt kurkidele. Kuuma saades vajuvad kurgid veidi kokku, nii et kui purkide ülaossa tekib ruumi, lisa veel kurgiviile. Pane nüüd purgid suurde potti ja vala sinna niipalju vett, et see ulatuks purkide kaelaosani. Selle jaoks on hea, kui oled valinud võimalikult ühekõrgused purgid. Tõsta plekk-kaaned lahtiselt purkide peale ning kuumuta purke suures potis vees u 10 minutit, kuni kurgid muutuvad heledamaks, õieti rohelisest kollakamaks. Tõsta purgid potist välja (kasuta käterätikut, need on väga kuumad!) ja keera kaaned kinni.Lase purkidel kummuli jahtuda. Hoia otsese valguse eest varjatult ühtlase temperatuuriga ruumis.


Koostööpostitus Balti Jaama turuga
Kaua need seisavad (kui just ruttu otsa ei saa)?
Kadi, kevadeni säilivad kenasti. Mul ei ole sahvrit ega keldrit, seisavad pimedas hoiuruumis ühtlasel (toa)temperatuuril. Aga tähtis on, et nii purgid kui kaaned oleksid steriliseeritud ja kurgid üleni marinaadiga kaetud.
Tegin oma elu esimese hoidisena antud retsepti järgi kurke. Midagi siiski läks väga aiataha, kuna 24h hiljem prooviks ühe purgi avades selgus, et kurgid olid mõrkjad ja marinaad oli samuti väga mõrkjas. Panin kõike täpselt nii nagu retseptis oli toodud. Ainuke asi, mis sai veidi erinev oli sool – kasutasin Himaalaja soola (roosa sool). Samas olen juba mitu aastat vaid selle soolaga toite valmistanud ja kunagi ei ole täheldand, et see annaks mõrkjat maitset. Olgu veel öeldud, et kurgid vihad ei olnud, kuna neid sai hakkimise käigus ka üsna palju suhu pistetud. Milles asi võis olla, et hoidis mõrkja maitse juurde võttis?
Tere, Hellu! Küll on nii kahju, et esimese hoidisega niimoodi läks. Ausalt öeldes on see täitsa arusamatu, mas isegi ei kujuta ette, mis võiks seda mõrkjust põhjustada. Eriti kui kurk ise ei olnud mõru….Sinepiseemned, till ja küüslauk on tavalised hoidiste maitsestajad, need ei saa kuidagi mõrkjaks teha hoidist. Muudest koostisosadest nagu äädikas, sool ja suhkur rääkimata.
Ma ise olen aastaid selle järgi teinud, ka paljud tuttavad ja mõrkjusest ei ole sõnagi kuulnud. Nii et ma tõesti ei oska üldse aimata ega taha ka huupi pakkuda, mis selle võis põhustada. Muidu ise kasutan soolana tavalist meresoola (selline pigem jämedam sool). Himaalaja soolaga on see, et ta on vähem soolane ja kindlasti tuleks lisada hoidistesse rohkem kui tavalist, et soolasus ikka paras tuleks. Mõrkja maitse kohta selle soola kasutamise puhul ei oska ma midagi midagi öelda, sest ehkki muidu kasutan toitudes seda küll, siis hoidiseid pole kunagi Himaalajaga teinud. Äkki tema tugev mineraalsus reageerib kuidagi äädikaga?
Tõesti, nii kahju, et ei tulnud nii hästi välja kurgid kui oleksid soovinud. Loodan, et kogus ei olnud päris terve sahvritäis!