Kui itaallased teevad lasanjet nii, et laovad vormi kihiti pastaplaate, tomati-hakklihakastet ja valget bechamel-kastet, siis seda vormi võiks lasanje sugulaseks pidada küll! Pastaplaate on asendamas imeõhukesed kartuliviilud, tomati-hakklihakastme asemel aedviljadest pungil läätse-tomatikaste ja valge jahu-piimakastme jätsin üldse välja ja puistasin kihtide vahele hoopis ricotta juustu. Ja üldse, juustuga ei koonerdata, käigus on nii ricotta, mozzarella kui parmesan! Selle vormi valmimisega läheb parasjagu aega, nii paar tundi – lõpuks aurab laual aga tõeline slow food, mis toidab nii ihu kui hinge.
Kartulid võib täiesti vabalt vormi lisada koorega. Esiteks on nad nii maitsvamad ja teiseks on alles kartuli koore alla kogunenud kasulikud toitained. Kartulite osas veel nõuandeks nii palju, et need võiks lõigata nii õhukeseks, kui võimalik. Kui on olemas mandoliin, võib kasutada seda. Samas saab ka terava ja õhukese teraga noaga igati kasutuskõlbuliku tulemuse. Vormi lao kartulid kindlasti ühe õhukese kihina. Põhjus lihtne – tomatikastme happelisus pidurdab kartulite küpsemist. Ja kui viilud on paksud või üksteise peal, ei pruugi küpsemiseks isegi tunnist ajast piisata. Kui aga lõikad max millimeetrised viilud, küpsevad nad tunni jooksul kenasti ära. Nii või teisiti jäävad tomatikastmes küpsetatud kartulid veidi teise tekstuuri ja olemisega – mitte pehmed ja lagunevad, pigem tihedad ja al dente tundega. Mulle väga meeldivad! Kui arvad, et soovid siiski oma vormis süüa väga pehmeid kartuleid, keeda neid enne viilutamist 15-20 minutit, poolpehmeks.
Kartulivorm läätse-tomatikastmega ehk lasanje Eesti moodi
Valmistusaeg
Kokku
Kogus kuuele
Koostisosad
1 sibul
2 küüslauguküünt
1 porgand
1 väike suvikõrvits (150-200 g)
3 sl oliiviõli
2 purki (kokku 800 g) purustatud tomateid
1 tl kuivatatud punet
1 tl kuivatatud tüümiani
1-2 tl suhkrut
1 dl punaseid läätsesid
5 keskmist kartulit (koorega)
200 g ricotta juustu
125 g mozzarella juustu
soola ja pipart
veidi riivitud parmesani pealepuistamiseks ja värsket tüümiani kaunistuseks
Juhised
Haki sibul ja küüslauk. Riivi suvikõrvits ja porgand jämeda riiviga. Kuumuta suurel sügavamal pannil õli. Prae madalal kuumusel aedvilju umbes 7 minutit. Lisa tomatikonservid, ürdid, sool, suhkur ja pipar. Hauta kastet kaane all pool tundi.
Sel ajal, kui kaste podiseb, keeda läätsed soolaga maitsestatud vees pehmeks, kuid mitte katki. Selleks kulub 7-8 minutit. Sega läätsed valmis tomatikastme hulka.
Lõika terava õhukese teraga noaga kartulitest pikuti suunas imeõhukesed, u 1 mm paksused viilud. Jaga viilutatud kartulid kaheks. Kaste jaga mõtteliselt kolme ossa, ricotta pooleks.
Tõsta ahjuvormi (u 20x25 cm) põhja kolmandik kastmest. Aja laiali. Lao sellele ühe kihina pooled kartulitest. Vala peale teine kolmandik kastmest ja aja laiali. Pudista kastmele pool ricotta kogusest. Sellele lao ühe kihina teine osa kartuliviiludest. Neile vala ülejäänud tomati-läätsekaste ja pudista peale teine pool ricottast.
Kata vorm fooliumiga. Küpseta 200 kraadi juures 40 minutit. Võta vorm hetkeks ahjust välja. Eemalda foolium ja pudista vormile mozzarella. Küpseta katmata veel 20 minutit. Lase ahjust võetud vormil 15 minutit taheneda.
Puista enne söömist peale riivitud parmesani, tüümianit ja musta pipart.
Postituse koostööpartner on Eesti Kartul, kelle tegevust rahastatakse turuarendustoetuse abil. Vaata ka Härra Kartuli FB lehekülge.
Anonüümne
Nüüd on menüüs uus ja vaheldusrikas kartulivorm jälle juures.
Mina lisasin ka 300 gr veisehakkliha tomatikastmesse – meie peres peab iga päev liha laual olema!:)
Aga kiideti ja läheb kordamisele.
Mari-Liis Ilover
Tere! Seda on suur rõõm kuulda, et meeldis. Veisehakkliha on muidugi igati ok sii apanna, eriti, kui lihasõbrad toitu ootamas.