Hämmastav, kuidas üks potitäis kuuma ja tummist kruubirooga suudab peletada vägisi pealetükkivat sügisespliini. Juba see, kui praed sibulat ja küüslauku, valad nende hulka pannile kodused kruubid, siis sorts veini….imeliselt soe ja aromaatne pahvakas, mis sel hetkel pannilt tuleb, on üks mu lemmiklõhnasid köögis üldse! Tummine ja toekas veisepuljong ka veel hulka ja ongi täiuslik comfort-toit peaaegu valmis. Puravikuaeg on praeguseks juba otsad kokku tõmmanud, nii et meie köögis on kasutuses juba külmutatud seened. Enamjaolt panen seened külma omas mahlas. See tähendab ilma eelneva võis praadimiseta, lihtsalt kuumutan läbi, kuni vedelik eraldub. Ja siis külma.
Selle orsoto teevad sügiseselt eriliseks punane vein (harilikult ju kasutatakse risotodes ja risotost inspiratsiooni saanud toitudes valget) ja tummine, heast maitsest ja toitainetest pungil korralik veisepuljong. Food Studio veisepuljong täpselt selline ongi. All pildil on näha, missugune paks ja kallerdunud üks õige kondipuljong peab olema. Kallerdumine tekib liimaine mõjul, see näitab, et puljongit on pikka aega, tasasel tulel, korralikest kontidest keedetud. Puljongit soojendades see kallerdumine muidugi kaob ja saad aromaatse kuuma leeme, mida võib juba maitse poolest pakkuda kasvõi niisama, eraldi toiduna koos mõne maitsva koduse pirukaga.
Varem olen orsotosid keetnud risoto-meetodil (postituse lõpus on viited ka teistele blogis leiduvatele orsotodele), see tähendab lisanud kuuma puljongit kulbitäie kaupa, iga kulbitäie järel korralikult segades. Ikka selleks, et tärklis teradeks eralduks ja toit saaks kreemisem. Seekord katsetasin nii, et valasin kogu puljongi korraga, katsin poti kaanega ja lasin toidul rahus 45 minutit haududa. Paar korda segasin vahepeal. Ausalt öeldes ei olnud kruupide puhul küll mingit vahet, kas lisada puljongit jupikaupa või korraga. Ju siis rafineeritud valge riisi ja terve odrakruubi terad käituvad tärklise eraldamise osas erinevalt. Kes soovib, võib aga loomulikult ka jupikaupa puljongit orsotosse lisada, kui just parasjagu 45 minutit vaba aega pliidi kõrval seista on. Tegelikult teevad lõpus lisatud parmesan, või ja hoogne kloppimine ka orsoto igati mõnusalt pehmeks ja kreemjaks.
Nii või teisiti, tegu on väga maitsva toiduga, milles saavad omal armsal moel kokku Itaalia ja Eesti köögid. Välimuse poolest ta muidugi iludusvõistlusel tõenäoliselt krooni pähe ei saaks, sisukust ja iseloomu jätkub sel roal aga rohkem kui veel ja nagu me kõik teame, on see paaaaljuuuu olulisem!
Puravikuorsoto
Valmistusaeg
Kokku
Kogus 4 portsjonit
Koostisosad
sorts oliiviõli
1 sibul
4 küüslauguküünt
250 g odrakruupe
100 ml punast veini
750 ml veisepuljongit
50 g riivitud parmesani
u 3 sl võid
u 250 g külmutatud puravikke, võid nende praadimiseks
peotäis värsket hakitud peterselli
soola, musta pipart
Juhised
Haki sibul ja küüslauk. Kuumuta paksupõhjalise poti põhjas oliiviõli. Hauta selles madalal kuumusel sibul ja küüslauk läbipaistvaks. Loputa kruubid sõelal. Lisa kruubid sibula-küüslaugu seltsi. Kuumuta segades nii, et kõik terad oleksid rasvainega kaetud ja kuumeneksid läbi. Vala peale peale punane vein ja lase paar minutit ilma kaaneta keeda.
Kuumuta puljong. Vala kuum puljong potti. Kata pott kaanega ja lase orsotol madalal kuumusel haududa u 45 minutit. Sega vahepeal mõned korrad. Piilu igaks juhuks, kui toit on pool tundi podisenud, kas ehk kruubid on juba pehmed. Kui mitte, hauta veel. 45 minuti möödudes peaksid nad kenasti al dente küpsuses olema, see tähendab krõmpsuvad veel kergelt hamba all.
Prae vahepeal pannil sulatatud seened killu võiga. Kui kasutad võiga praetud ja seejärel külmutatud puravikke, ei ole praadimisel võid tarvis lisada - prae sel juhul seened lihtsalt läbi. Kui kruubid on valmis, lisa võis praetud puravikud orsotosse. Lisa ka riivitud parmesan, tükikestena või ja hakitud värske petersell. Klopi lusikaga orsoto kreemjaks ja kohevaks. Maitse ja kui tarvis, lisa soola. Puljong ja juust on ka soolaga, nii et ehk ei olegi lisasoola vajadust. Lisa maitseks ka musta pipart.Paku kohe pärast valmimist. Serveerides raputa igale portsule riivitud parmesani ja peterselli. Jahvata lõpuks veel peale värsket musta pipart.
Käigud Lõuna-/õhtusöök
See on koostööpostitus Food Studio puljongitega.
Veel orsotosid siin blogis:
Peediorsoto
Kõrvitsaorsoto (täidetud vuti lisandina)
Kitsejuustuorsoto peekoni ja peetidega
Lihtne orsoto (ahjutursa lisandina)
Piret
Võrratu! Tegin lehter-kukeseentega, maitses nagu sügisene mets.
Mari-Liis Ilover
Oh, kui hästi see kõlab, Piret! Lehter-kukekad sobivad siia kindlasti imeliselt. Ajasid isu peale 🙂