Mul oli aastaid tagasi ühes Soome toitude kokaraamatus nähtud jääpraad juba nii kaua kuklas tiksunud, et kui koju sattus külmutatud lihatükk, lihtsalt pidin ta lõpuks ära proovima.
Esmapilgul tundub, et kõik on täiesti valesti. Liha ei sulatata, vaid pannakse külmunult ahju. Ennekuuulmatu! Mingeid maitseaineid ei lisata. Mis mõttes? Ja kõige tipuks läheb üleöö ahjus küpsenud kuivanud lihatükk veel vette ligunema. Aga täpselt nii see asi käib ja tulemus on suurepärane! Liha saab mure ja maitsev, justkui sink.
Üritasin Soome allikatest uurida jääprae päritolu kohta. Mulle endale esialgu tundus loogilisena, et eks ta ehk kusagilt Lapist on tulnud, kus lume sees külmunud põdratükk ööseks jahtuvasse ahju pisteti ja siis pärast maitse andmiseks soolvees hoiti. Ühtki seda minu suurepärast teooriat kinnitavat fakti aga ma paraku ei leidnud. Soomlased ise on täiesti ebaromantilisel seisukohal, et pigem on tegu laisa koka äpardusega, kes ei viitsinud liha enne ahjupanemist sulatada. Ilmselgelt väljastas ahi talle maitsetu, kuivanud ja vintske lihatüki. Et asja päästa, otsustas tüüp lihatüki tõsta maitsestatud vette, et ehk saab seal mahlasuse tagasi ja kõlbab ikka hamba alla panna. Ja ilmselgelt vägagi kõlbas, sest nüüd see valmistusviis Soomes laialt levinud.
Lihana kasutatakse eelkõige põdraliha. Aga väga hästi sobib ka veiseliha, eelistatult tuleks veiseliha puhul valida ikka kodumaine rohumaal mahetoidul kasvanud lihaveis.
Lih valmib justkui iseenesest: peale jäise praetüki ahjupistmise ja maitseleeme valmistamise pole kokkajal endal teha tarvis õieti midagi, Aega kulub kokku aga pea ööpäev. Oleneb muidugi igaühe päevaplaanist, aga mina leian, et mugav on pista liha õhtul ahju ja hommikul siis ahjust maitseleemesse. Ja siis kui maitsestumise aeg möödunud, tuleb liha kuivatada ja külmkapis seisab ta niimoodi toiduklies veel kenasti mitu päeva. Hea käia viile lõikamas.
Parim ongi jääpraadi serveerida külmade õhukeste lihalõikudena, kõrval sinepi- või muu meelepärane külm kaste.
Ahjaa, küpsuse kontrollimiseks on kindlasti vajalik lihatermomeeter. Ja kui su lihatükk on suurem, kui siin retseptis toodu, siis tegelikult käib küpsetamine ikka samamoodi. Lihtsalt maitseleent tuleb sel juhul rohkem valmistada, et ta liha ikka täielikult kataks.
Jääpraad
u 1 kilone tükk sügavkülmutatud taist põdra- või veisepraadi
Maitseleem:
2 l vett
1 dl soola
1 sl suhkrut
4 loorberilehte
1 sl pipraterasid
kuivatatud või värskeid ürte (tüümian, rosmariin jms)
Tõsta jäätunud lihatükk 100 kraadisesse ahju restile, mille all on ahjupann (-plaat). Tunni aja pärast keera temperatuur 80 kraadile. Lihatermomeetri saad lihasse lükata umbes 3 tundi peale küpsetamise algust, kui ta on piisavalt sulanud. Küpseta liha, kuni sisetemperatuur on 60-65 kraadi (medium). Selleks kulub 7-10 tundi. Arvesta, et liha küpseb ka hiljem leemes mõne kraadi võrra, seega üle 65 kraadi ära lihatemperatuuri ahjus lase.
Valmista leem. Tõsta kõik selleks vajalikud ained potti ja lase korraks keema. Tõsta ahjust võetud sobiva temperatuurini küpsetatud lihatükk sooja maitseleeme sisse. Lase jahtuda ning hoia seejärel jahedas vähemalt 4 tundi, võib ka üleöö. Tõsta liha leemest, kuivata pealispind. Söömiseks lõika õhukesteks viiludeks.
Retsept ilmus ka Postimehe lisas Elustiil, 23. jaanuaril 2016.
Kertu
Kõlab väga põnevalt, peab kindlasti proovima. Mulle meeldib Lapi legend hulka rohkem kui laisa koka legend 🙂