Küll mõnel ikka võtab heade retseptide blogisse saamine aega. Juba pea 3 aastat on möödas ajast, kui me pundi blogijate ja toiduajakirjanikega käisime Rootsis toidureisil. Ühel toredal koosviibimisel Rootsi toiduinimestega pakuti meile desserdiks seda rootslaste võrratut kooki. Sõna “kladd” tähistab rootslastele kleepjat ja “kaka” on rootsi keeles kook. Silja oli nii tubli, et pinnis hiljem selle küpsetajalt, kenalt Rootsi daamilt Annalt välja ka retsepti, mida me siis omavahel jagasime. Silja ja Marju on juba ammugi sellest koogist kirjutanud, oleme seda koos isegi ühes kokasaates teinud.
Ühesõnaga. Olgugi, et see kook on meie pere kookide kuldvaras juba mitu head aastat, ei ole retsepti veel blogis ja olgu ta siis nüüd lõpuks kirja pandud. Siis vähemasti lapsed teavad, kust vaadata. Koogi tegemine ongi tegelikult tõepoolest nii lihtne, et sellega saavad hakkama ka lapsed. Ahjus oleku aeg on ka üsna lühike, nii et see on täpselt selline mõeldud-tehtud kook: pool tundi ja valmis! Enamus aineid vast ka kodus olemas. Maitse ja struktuur on tal aga täiesti võrratult head. Külluslik ja täidlane, seest pehme ja niiske. Kui koogitükil täienduseks juures veel vahukoor ja marjad (talvel võib külmutatud marjadest toormoosi hõõruda) – no lihtsalt imemaitsev!
Mina olen omalt poolt baasretseptile lisanud piimašokolaadi tükke. Et iseenesest kladdkaka on selline hästi tummine ja kakaost õrnalt mõrkjas, siis nad sobivad mahendamiseks sinna hästi. Lastele meeldib ka niimoodi väga. Lisada võib aga muidugi ka muud: kohvi, brändit, mõnda likööri. Anna enda soovitus kõlab nii: “I usually add a tablespoon or two of some good liqueur, for example Frangelico or Cointreau or what you prefer. I think the liqueur adds a grown-up taste to the cake and I really like that.”
Kindlasti proovige, kes seda hõrgutist veel teinud pole. Ja kes on, need juba teavad, et ainukeseks korraks kladdkaka küpsetamine kindlasti ei jää.
Kladdkaka ehk Rootsi šokolaadikook
100 g võid
200 g suhkrut: pool sellest tumedat Muscovadot (kui ei leia, võib asendada fariiniga) ja pool tavalist valget
2 muna
90 g nisujahu
45 g mõru kakaopulbrit
2 tl vanillisuhkrut
60 g piimašokolaadi (ei ole kohustuslik lisand)
Sulata või kastrulis, lase u 10 minutit jahtuda. Lisa suhkur ja munad, sega ühtlaseks. Sega omavahel jahu, kakao ja vanillisuhkur. Lisa teistele ainetele ja sega läbi. Haki piimašokolaad, kui seda kasutad. Sega taina hulka. Võid piimašokolaaditükid vajutada ka juba vormivalatud tainasse.
Vala tainas 23 cm lahtikäivasse vormi. Vooderda põhi eelnevalt küpsetuspaberiga, servad määri võiga.
Küpseta 175 kraadi juures umbes 20 minutit. Pealmine kiht küpseb selle ajaga kuivemaks, seest jääb aga mõnusalt niiskeks.
Kook maitseb hästi nii soojalt kui külmkapikülmalt. Paku kõrvale pehmeks vahuks klopitud vahukoort ja hapukat marjalisandit, näiteks toormoosi.
Anonüümne
Aitöh retsepti eest! Eile tegin seda kooki täpselt retsepti järgi, väga lihtne teha ja väga maitsev tuli! Täna tegin uuesti, aga otsustasin karamellisema maitse kasuks. Tegin nii, et suhkru panin kõik pruuni suhkru ning 45 g kakao asemel panin 35 g kaarobit + 10 g kakaod ja tuli ka super hea karamelline 🙂
Ave
Kuna tume muscovado õnnetult kapis ootas, siis proovisin järgi. Väga mõnus kook, kuid minu jaoks liiga magus. Järgmisel korraks vähendaks suhkrut, kuid tegemist väärib kook igal juhul
Mari-Liis Ilover
Kaarobi kasutamine on küll väga hea mõte ja kindlasti väärt proovimist! See on huvitav jah, kuidas väikesed asjad nagu näiteks teist sorti suhkru kasutamine annab koogile hoopis teise nüansi.
Mari-Liis Ilover
Ave, see on ju hea, et õnnetu muscovaado nüüd koogi sees õnnelikuks sai! 🙂 Suhkruga on jah nii, et magusa eelistused ja tunnetused on erinevatel inimesed erinevad. Olen ise ka hakanud oluliselt vähem suhkrut kasutama kui varem. Kui siinsamas blogiski vanemaid retsepte vaadata, läks suhkrut ikka täiesti mõtlematult, liiga lahke käega. Ja sellesse kooki panen ka natuke vähem kui originaalretsept ette näeb, umbes 150 g. Aga loomulikult saab vabalt ka veel palju vähemaga hakkama. Tore, et kook maitses!
Anonüümne
Vaatlesin pikalt erakordselt ilusat tumepruuni koogilõiku lumivalgel taldrikul ja ühtäkki meenus, et minu koogiküpsetuspaus on juba poole aasta pikkune. Teeksin koogi tatrajahust, aga kas nisujahu asendamine tatrajahuga on igas ettejuhtuvas koogiretseptis üleüldse mõistik tegu?
Mari
Aitäh retsepti eest! Küpsetasin 18 minutit 20 cm vormis: ettenähtust väiksemale vormile vaatamata tuli kook väga õhuke ja vist pisut üleküpsenud. Vaatasin, et nii Silja kui Marju blogis on ikka just 23 cm vormi kasutatud ja piltidel on näha kenasti "kerkinud" küpsetis. Kas ongi nii, et just 23 cm vormis tuleb kook ideaalne nii välimuselt kui maitselt?
Mari-Liis Ilover
Tere, Mari! Jah, ka mina küpsetan seda kooki 23 cm vormis. Väiksemas pole proovinud, seega kogemust jagada ei saa. Aga kui loogiliselt mõelda, siis väiksemas vormis tegelikult ei saaks õhem kook küll tulla, kui suuremas. Kui sa hoolikalt vaatad meie kõigi kolme pilte, siis näed, et see kook ongi üsna õhuke, umbes 1,5 cm paksune. Aga samas ei ole ta kohe kindlasti küpsiselaadne, kuiv. Seest ikkagi niiske ja kleepjas. Kahtlustan sinu koogi puhul liigset kuumust. Äkki ahi valetab? Ehk proovid madalama temperatuuriga? Ma ei usu, et vormi suuruses siin asi oli.
Mari-Liis Ilover
Anonüümne: no see paus on tõesti juba lubamatult pikaks veninud:)
Mis tatrajahu puudutab, siis ta kipub imama nisujahust rohkem vedelikku ja kook võib jääda lihtsalt niisama, ainult jahu asendades, saepurune. Ma ise ei ole selles koogis muid jahusid katsetanud. Küll aga tegi seda Pamela, kes jättis FB lehele sellise kommentaari: "Proovisin samuti järele kohe. Lisasin suhkrut vaid 50 g (kirjas olnud 200 g asemel). Kuna tegin tatra- ja riisijahuga, siis lisasin natuke kookospiima ja veel ühe muna. Muudatustest hoolimata tuli väga hea. " Ehk on sellest abi?
monika liiver
Aastaid minu lemmik, aga asendan nisu jahu mandli ja kookose jahuga. Super maitsev 😊
Mari-Liis Ilover
Monika, väga mõnusad ja tervislikud asendused, katsetan ka kindlasti sedamoodi.