• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

Siit nurgast ja sealt nurgast toidublogi | Mari-Liis Ilover

See siin on toidublogi, mida kirjutab Mari-Liis Ilover. Kõik tekstid ja fotod keerlevad ümber toidu. Selle kasvatamise, hankimise, valmistamise ja nautimise. Rõhk on ehedal, puhtal ja maitsval kodutoidul, PÄRIS toidul. Sekka muljeid söögikohtadest. Kui tunned, et oled sattunud õigesse kohta - siis tere tulemast, nautigem koos!

  • Blogi
  • Retseptid
    • Tervislik
    • Hommikusöögid
    • Argitoidud
    • Pidulikud toidud
    • Suupisted, määrded, dipid
    • Supid
    • Salatid
    • Liha ja linnuliha
    • Kala
    • Mereannid
    • Taimetoit
    • Magustoidud
    • Koogid
    • Küpsetised
    • Pirukad
    • Jõulud
    • Laste lemmikud
    • Retseptide indeks
  • Kokaraamatud
  • Söögikohad
    • Söögikohtade soovitused
  • Videoretseptid
  • Info
  • Nav Social Menu

Kõrvitsapirukas. Jah, see Ameerika moodi.

november 29, 2014 by Mari-Liis Ilover 14 kommentaari

Kui mõned nädalad tagasi hakkas FB-s ringlema järjekordne edasiantav mäng, teemaks seekord tänamine, ei saanud ma esialgu üldse asjale pihta. “Ma olen tänulik, et mul on nii toredad lapsed ja südamelähedane töö.” Nii OK, muidugi, see on super ja ma tunnen samamoodi, aga miks peaks seda FB vahendusel kõigile kuulutama? Ja siis tuli veel järgmine level, see videovärk takkapihta. Et FB paneb su valitud persoonist kokku piltide jada ja siis saad selle sellele inimese seinale postitada. Teda tänades. Nii nummi. Ja mu blondi peakese kohal lõi elektripirn särama: muidugi, saabumas on ju USA -s ja Kanadas tähistatav tänupüha! Kõik need FB tänamisaktsioonidki said tõenäoliselt enne tänupüha just lombi tagant alguse ja imbusid meilegi.
Novembrikuu viimasel neljapäeval tähistatav tänupüha pole meie jaoks muidugi mingi tähtpäev. Küll aga on kõik ilmselt kursis ameeriklaste selleks päevaks valmistatava perelõunaga, kust ei puudu kunagi hiiglaslik küpsetatud kalkun ega kuulus Ameerika kõrvitsapirukas.
Ega minagi tänupüha ei tähistanud. Küll aga sai juba nädalake varem küpsetatud üks õige Ameerika kõrvitsapirukas! Meil oli Naistelehega juba varem kokku lepitud, et Kokakooli rubriigis ilmub tänupüha-nädalal just see kuulus kook. Ja teate, see on üks ütlemata hea asi! Põhja võik kindlasti eelküpsetada, siis jääb ta mõnusalt krõbe ja ei vetti niiske täidise all läbi. Kõrvitsatäidise jaoks kasutatakse lombi taga tavaliselt konserveeritud kõrvitsapüreed. Meil pole seda minu teada üldse müügilgi. Aga ei ole ju ka mingi küsimus kõrvits ahju pista, ära röstida ja püreestada – ongi kõrvitsapüree valmis!
Minu arust võib küll seda pirukat vabalt küpsetada sügisel ja talvel ükskõik mis ajal, mitte vaid tänupühal. Kaneel, ingver ja muskaatpähke täidises teevad ta lausa jõuluhõnguliseks. Kes pole veel kõrvitsapirukat küpsetanud, soovitan kindlasti proovida.
Ja kui keegi tõesti ka Eestis peab kodus tänupüha, siis olgugi, et selleaastane on juba peetud, on järgmiseks aastaks retsept siit nüüd ilusti võtta.

Ameerika kõrvitsapirukas

Ameerika kõrvitsapirukas

Põhi:
200 g nisujahu
100 g võid
1 sl suhkrut
0,5 tl soola
1 muna

Täidis:
800 g kõrvitsat (kõrvitsapüreed vajad 400 g)
3 muna
1 sl kaneeli
0,5 tl jahvatatud ingverit
1,25 tl riivitud muskaatpähklit
0,25 tl soola
400 g (1 purk) suhkruga kondenspiima

kaunistamiseks: vahukoort, kaneeli, pekaani- või Kreeka pähkleid

Ameerika kõrvitsapirukas (samm-sammult)
Lõika kõrvits* sektoriteks. Uurista supilusikaga välja pehme sisu ja seemned. Lao sektorid koor allpool ühe kihina ahjupannile. Küpseta 180 kraadi juures umbes 45 minutit, kuni kõrvitsa viljaliha on nii pehme, et kahvel läheb eriliselt surumata sisse.

Eemalda noaga tõmmates koor ning püreesta kõrvitsa viljaliha. Koogi sees vajad seda 400 g. Ülejäänu, kui seda on, võib tõsta karpi ja sügavkülmutada.
Taina valmistamiseks mõõda kaussi jahu, lisa suhkur ja sool. Riivi sisse või.
Pudista jahu ja võid sõrmede vahel, kuni tainas on purutaoline.
Lisa kahvliga lahtiklopitud muna ja vajuta tainas kokku ühtlaseks palliks.
Rulli tainas mittenakkuval pinnal (muul juhul kasuta rullimisel kindlasti jahu) paari millimetri paksuseks kettaks.
Tõsta tainas 23 cm läbimõõduga pirukavormi. Vooderda põhi ja ääred. Lase külmkapis 30 minutit seista.
Seejärel kata tainas küpsetuspaberiga ja vala sellele raskus, milleks sobivad hästi kuivatatud herned-oad. Neid saad kasutada küpsetamisel korduvalt. Eelküpseta põhja 200 kraadi juures 15 minutit. Eemalda raskus ja küpsetuspaber ja küpseta veel umbes 7 minutit, kuni põhi on kuldne.
Sega kausis kõrvitsapüree, lahtiklopitud munad, kondenspiim ja maitseained. Vala tainas eelküpsetatud põhjale. Küpseta 180 kraadi juures umbes 40 minutit, kuni täidis on peaaegu tahkunud, aga võib veel keskelt üsna kergelt võdiseda.
Lase koogil jahtuda, seejärel kaunista vahukoore, kaneeli ja pekaani- või Kreeka pähklitega.

*Võimalusel kasuta tihkema ja oranživärvilise viljalihaga muskaat- või pähkelkõrvitsat, nii jääb püree paks ja aromaatne. Hariliku kõrvitsa kasutamise puhul võiks püreed enne koogis kasutamist sõelal nõrutada, siis ei ole ta liiga vesine.

Jaga postitust:

  • Click to share on Facebook (Opens in new window)
  • Click to share on Twitter (Opens in new window)
  • Click to share on Pinterest (Opens in new window)

Related

Filed Under: Koogid, Küpsetised, Magustoidud, Pidulikud toidud, Rahvusköögid, Retseptid Tagged With: kook-tort, kõrvits, küpsetis

Previous Post: « Hakkame valmistuma! Verivorstivorm “toad in a hole” ainetel ja pidusai õunamoosi ning pohladega
Next Post: Ungaripärane veiselihahautis letšo ja kartuliga »

Reader Interactions

Comments

  1. Marika

    detsember 31, 2014 at 9:18 e.l.

    Üks tõeliselt mõnus kook! Tegin oma sünnipäevaks ja kook kadus laualt välgukiirusel :) Täna, vana-aastaõhtul, läheb kordamisele :)
    Sünnipäevavariandis kasutasin põhjas gluteenivaba jahu, kuna ühel külalisest on tsöliaakia. Kook selle all küll kuidagi ei kannatanud. Täna teen nisujahuga.

    Vasta
  2. Mari-Liis Ilover

    jaanuar 2, 2015 at 1:57 p.l.

    See on küll vahva, et kõrvitsakook meeldib! Eks ta tegelikult natuke spetsiifiline ole, mitte päris tavapäraselt maitsev kook. Aga mulle ka just sellepärast meeldibki – midagi erilist!

    Vasta
  3. Pihel

    november 19, 2016 at 6:48 p.l.

    Väga hea tuli, mõnus hõlbus retsept.

    Vasta
  4. Mari-Liis Ilover

    november 25, 2016 at 12:44 p.l.

    Rõõm kuulda, et kenasti õnnestus!

    Vasta
  5. Kai

    oktoober 29, 2017 at 6:29 p.l.

    Aitäh retsepti eest! Kui keegi veel teeb kogemata pirukale liiga madalad servad ja seetõttu täidist klaasijagu üle jääb, siis saab järgmiseks hommikuks teha hirmus head paksud pannkoogid! Lisasin pirukatäidisele kaks muna, kaks klaasi piima, kaks klaasi jahu, 4 tl küpsetuspulbrit, tsipake suhkrut, kaneeli ja jahvatatud ingverit. Meie sõime neid meega, imehead!

    Vasta
  6. Mari-Liis Ilover

    oktoober 30, 2017 at 8:02 e.l.

    Oo, milline suurepärane idee, Kai! Aitäh jagamast:)

    Vasta
  7. Merle

    november 9, 2017 at 9:59 e.l.

    Tere! Väga maitsev kook tuli, kõik neli last sõid, mis on omaette märk! Ainult minul küll pärast kaneeli lisamist nii ilus oranž ei jäänud. Kõrvits ise on ilus tumeoranž, aga noh, maitse oli ju hea.

    Vasta
  8. Mari-Liis Ilover

    november 13, 2017 at 8:00 p.l.

    Merle, nii hea meel kuulda, et maitses. Ja veel, et lastele meeldis! Ma oma neliku kohta seda küll kahjuks öelda ei saa :) Mis värvi puudutab, siis täpselt selline, nagu piltidel, ta mul jääbki – eks toon oleneb jah kõrvitsast. Aga põhiline on muidugi maitse ja seni, kuni see on hea, polegi värvil ju suurt vahet!

    Vasta
  9. Saskia

    november 26, 2020 at 6:40 e.l.

    Tere!

    Plaanis teha seda kooki, aga tahaksin üle küsida muskaatpähkli koguse kohta – 1.25tl tundub päris suure kogusena. Kas see liiga üle ei võta seda kooki?

    Vasta
    • Mari-Liis

      november 26, 2020 at 7:53 e.l.

      Tere, Saskia! Eks see on maitseasi – kindlasti on selle mainitud kogusega muskaadi maitse üsna tugev. Kui pelgad, et ehk liigagi, pane esialgu vähem. Saad täidist maitsta ja oma tunde järgi reguleerida maitset. Head küpsetamist!

      Vasta
      • Saskia

        detsember 2, 2020 at 10:02 e.l.

        Nii, tegin, aga vürtsisegu jaoks kasutasin Umami Pumpkin Spice maitseainesegu retsepti. Võeti sööjate poolt hästi vastu, kuigi ise tundsin, et kõrvitsa maitse oli natuke liiga … esiplaanil.. Kasutasin küll ka tavalist kõrvitsat, järgmine kord proovin muskaat- või Hokkaido kõrvitsaga.

        Igatahes, aitäh retsepti eest, juba ammu olin tahtnud ära proovida, aga kõik ameerika retseptid kasutavad purgipüreed, mis Eesti turul on tundmatu toode..

        Vasta
        • Mari-Liis Ilover

          detsember 3, 2020 at 7:56 p.l.

          Tore, Saskia, et kooki edu saatis! Eks see kõrvitsamaitse jah sõltub kasutatud isendist. Tõsi, et enamus inglisekeelseid retsepte on purgipüreega – samas mis see muu ikka on, kui lihtsalt tavaline kõrvitsapüree, mis lihtsalt konserveeritud. Usun, et meie moodi, ise tehtud kõrvitsapüreega on tulemus palju puhtama ja värskema maitsega.

          Vasta
        • Mari-Liis Ilover

          detsember 3, 2020 at 7:57 p.l.

          Tahtsin veel öelda, et sul on imeilus nimi! Nagu minu tütrelgi :)

          Vasta

Trackbacks

  1. Lihtsad kõrvitsatoidud – Manjana blogib ütleb:
    november 17, 2018, 8:43 p.l.

    […] te aru saate, on mu viimased päevad kõrvitsaga möllates möödunud. Homme on plaanis teha üks ameerika kõrvitsapirukas, mille retsepti ma googeldades Mari-Liisi blogist leidsin. Kõrvitsapüree tegin juba valmis, […]

    Vasta

Lisa kommentaar Tühista vastus

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Recipe Rating




Primary Sidebar

Tere tulemast!

See siin on toidublogi, mida kirjutab Mari-Liis Ilover. Kõik tekstid ja fotod keerlevad ümber toidu. Selle kasvatamise, hankimise, valmistamise ja nautimise. Rõhk on ehedal, puhtal ja maitsval kodutoidul, PÄRIS toidul. Sekka muljeid söögikohtadest. Kui tunned, et oled sattunud õigesse kohta - siis tere tulemast, nautigem koos!
Loe lähemalt →

MMMM, SEE SOOJA SAIA LÕHN!

Maasikad Klikka pildile ja vaata südantsoojendavate küpsetiste ideid →
Külasta bloginurka Facebookis

Populaarseimad postitused

“Siit nurgast ja sealt nurgast” 10-aastane!

Šokolaadikook. Jahuta, munata, valge suhkruta. Laktoosivaba, gluteenivaba, vegan.

Kookostrühvlid á la Raffaello

Värsked postitused

  • Hummus
  • Kirju koer piparkookide ja šokolaadiga
  • Puuviljasalat
  • Tähekringel
  • Peedi ja mädarõikaga graavilõhe

Värsked kommentaarid

  • Anonüümne, Röstitud lillkapsas kapparitega
  • Kats, Ahjus küpsetatud Hasselbacki kanafilee
  • Anonüümne, Hartšo
  • Triin, Kleepjas kana
  • Mari-Liis, Röstitud lillkapsas kapparitega

RAAMATUTÄIS ÜLIMAITSVAID JA TERVISLIKKE PUDRURETSEPTE

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

GK KOKARAAMAT. VERESUHKRUTASET REGULEERIVAD TOIDUD

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

“MEREANNID. KREVETIST KALMAARINI”

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

KOKARAAMAT TOIDURAISKAMISE VÄHENDAMISE ÕILSAL EESMÄRGIL

Mari-Liis Ilover raamat Targa Kokkaja Retseptiraamat - Ülimaitsvalt ülejääkidest

TULGE KÜLLA!

Mari-Liis Ilover Raamat - Tulge külla! Pühapäevalõunad pere ja sõpradega.

KERGEMAD KLASSIKUD:

Mari-Liis Ilover raamat -
 Kergemad klaassikud

PIKNIKUIDEID IGAKS AASTAAJAKS:

Mari-Liis Ilover raamat -
 Piknikule

BLOGI POPIMAD RETSEPTID RAAMATUKAANTE VAHEL:

Mari-Liis Ilover raamat - Maitsev

Sildid

gluteenivaba grill heietus hoidis hommikusöök jaanipäevaks jook juust jäätis jõulud kala kala ja mereannid kana kaste kevad kevadroheline klassika kodumaa sünnipäevalauale kodust väljas kook kook-tort kõrvits köögivili köök: itaalia küpsetis küpsised liha lihavõtted maasikad magustoit malts mustikad pajaroog peet pirukas rabarber salat seened supp suupiste suvi suvikõrvits vegetaar-/vegantoit õunad šokolaad

Footer

Avasta

Estragoniga kana, lihtne ja väga maitsev panniroog

Meeporgandid sidruni ja tüümianiga. MAFFIA!

Kahe-kala-kotletid. Paar sõna Soome uuest toitumispüramiidist ka.

Sõir

Keeks, õuntega

Külmutatud sidrunine tort beseega

Jälgi mind ka Instagramis

  • Kui sul on purk kikerherneid, sidrunit, küüslauku ja veits maitseaineid (vürtsköömnepulber üsna kohustuslik), pole küsimustki: HUMMUS! Hakkasin mõtlema, et polegi ei blogisse ega Instasse oma hummust (hehh, mis oma- see üsna klassikaline versioon ju, aga noh, igatahes retsept, mida kasutan ) üles kribanud, nii et siin see on. Tahiinit mõnikord panen, mõnikord mitte- mulle tundub ilma teinekord isegi parem. Hummusesse võib suristada veel keedetud riivitud peeti: saad peedihummuse! Röstitud porganditükke- saad porgandihummuse! Röstitud kõrvitsat, röstitud paprikat- olen nende kõigiga hummuseid teinud ja kõik on väga mõnnad. Siin aga basic retsept: HUMMUS 240 g kikerherneid (400 grammisest konservist) 2 sl sidrunimahla
  • ❄️Märgatud Võrus❄️
  • Alanud aastal on meil peres ees nii palju juubeleid - kokku 5 väga ümmargust sünnat , siis veel lastel gümnaasiumilõpp kevadel- nii et see foto sobib alanud pidude jada illustreerima küll! Aitäh klõpsu eest elust enesest @karronliina
  • Kuhjaga rõõmu, õnne ja maitseküllust uude aastasse! Elagu 2021! Hoidkem ja poputagem end ja oma armsaid ning lähedasi alanud aastal veelgi rohkem. Sest kui sest pagana 2020-st üldse midagi kaasa võtta, siis kinnituse teadmisele, et õnn peitub südamlikkuses, headuses, üksteise toetamises ja tegelikult väga lihtsates asjades. Ja võtmerolli selles mängivad su lähedaseimad. Hoidkem seda õnne. . . #happynewyear #saladwreath #partyfood #beautylieswithin Pilt on tehtud @baltijaamaturg jaoks, siin ilutseb salatipärg hurmaa, pähklite ja täidetud tšillidega
  • Alati hea ja ideena aegumatu peolaua staar: suupistevaagen! See foto on muidugi vaid üks variant ja lihtsalt väike inspiratsioon, mida vaagnale võiks laduda. Rohkem ideid ja näpunäiteid blogipostituses, mille juurde viib link biost Vahvat vana-aasta lõppu! . . #snackboard #cheeseboard #newyearseve #mariliisilover #foodblogger #siitnurgastjasealtnurgast
  • Kui palavalt armastatud Kirju Koer saab tavalisest piparkoogisem ja šokolaadisem, lisaks veel apelsinikoort, rummiaroomi ja suhkrustatud puuvilju, siis sobib see ju suurepäraselt uueaastapidustusteks Siin retseptis saavad kokku itaallaste ‘salame di cioccolato’ ja piparkoogine Kirju Koer. Kõik vajaliku leiad @baltijaamaturg u 20 lõiku: 150 g piparkooke 100 g erinevaid pähkleid (näit. sarapuupähklid, Kreeka pähklid, mandlid, India pähklid) 150 g suhkrustatud ingverit, kirsse vm meelepärast kuivatatud puuviljade letilt 3 sl kakaopulbrit 3 sl suhkrut 120 g võid+100 g šokolaadi 5-6 sl piima 1 tl rummiessentsi (või maitse järgi) poolelt apelsinilt riivitud koor kaunistamiseks 2 sl tuhksuhkrut ja kuivatatud apelsiniviile Purusta piparkoogid, näiteks
  • Verivorstid ja marineeritud kõrvits vaatavad ikka veel külmkapist vastu? Tee salatit! Siin saab kasutada juba küpsetatud või tooreid verivorste- lõika õhukesteks viiludeks ja rösti ahjus kuivaks ja krõbedaks ning lao salatile!Näiteks nii, nagu siin mu Oma Maitse ajakirja tehtud pildil näha. Marineeritud kõrvitsa varusid saad ka nii edukalt vähendada, kõrvits sobib salatisse super hästi . . . #notofoodwaste #leftoverideas #christmasleftovers #salad #healthy #mariliisilover #omamaitse #bloodsausage #pickledpumpkin
  • Head pühade jätku! Raamatulugemise ja jõulufilmide vaatamise kõrvale midagi vitamiinirikast ja värsket, aga samas jõulust: puuviljasalat! ❤️ Ega tegelikult ju siin ei ole mingit retsepti vajagi, käiku võivad minna pmst kõik puuviljad, mis kodus parasjagu olemas. Hea, kui on midagi hapukamat (n. tsitrused, kiivi) ja tasakaaluks midagi magusamat (n mango, banaan). Ja kõik selle seob kokku mõnus kaste laimimahlast ja meest. TALVINE PUUVILJASALAT (u 4 portsjonit) 1 mango 2 kiivit 1 mandariin 2 granadilli peotäis kultuurmustikaid poole granaatõuna seemned Kaste: 2 sl laimimahla 3 sl vedelat mett lisaks värsket piparmünti Puhasta mango ja kiivid koorest, lõika tükkideks ja tõsta kaussi.

© 2009 Mari-Liis Ilover · Veebilehe on loonud Johanna Oja