Olin väga pettunud, kui ühes andeka noore koka käe all muidu nii loominguliste ja üllatavate toitudega silma paistvas rannarestoranis toodi mu lastele sel suvel burger, mis koosnes mikros soojendatud saiast, mille vahel ketšup, kaks suurtööstuse valmispihvi, ja tumekollane kummine juustuviil. Sorry, aga iga suvalise tänavaputka burks kapsasalati ja “roosa kastmega” teeb sellele restoburgerile silmad ette. Isegi McDonalds teeb sellele silmad ette. Praegu, kui tänava- ja üldse, kiirtoit, naudib terves maailmas ja ka meil oma uut tulemist ja hiilgeaega ja on viidud värskuse ja maitsetega uuele tasemele, tundus selline plätserdis lihtsalt solvamisena.
Sain ära viriseda, hakkas kohe kergem:) Õnneks on olemas meil ka palju selliseid söögikohti, kus saab tõeliselt häid, värskeid ja käsitsi tehtud burgereid. Nii erinevatest lihadest kui taimseid, üllatavate lisanditega…Hästi tehtud burger on hea! Ja, mis samuti oluline, (siinkohal on harv võimalus tänada populariseerimise eest ilmselt kiirtoidukette) maitseb ka lastele.
Sel suvel olemegi esialgu just lastele head meelt teha soovides (aga nagu on selgunud, tunnevad lõheburksist rõõmu igas vanuses sööjad), ma ei teagi kui palju kordi teinud neidsamu lõheburgereid. Lisaks tavalisele lõhefileele on kotlettide sees ka külmsuitsulõhet, mis annab kerge suitsunüansi ja muudab kala veidi vähem “kalaseks”, nii et ka muidu kala mitte nii väga armastavad tegelased on tunnistanud burksi väga maitsvaks. Tartarkaste, suvine tomat ja sibul on siia kui loodud.
Sellise kuumaga saia küpsetada küll ei taha ja et müügile on ilmunud täitsa toredad õhulised seesamiseemnetega burksikuklid, on mu meelest igati ok neid kasutada. Hästi mõnusad ja muidugi ka tervislikumad on needsamad burgerid ka siis, kui saia asemel kasutada ümmargusi rukki-koorikleibasid.
Kui keegi siiski soovib teha kõik koostisosad (hmm, tegelikult ju saab ka kurgid ise marineerida ja majoneesi kokku vispeldada, aga see oleks juba liigne snooblus) from scratch, sobib saiadeks väga hästi see rukkikuklite retsept siin.
Lõheburger
Kotletid:
300-400 g lõhefileed
120 g külmsuitsulõhet
1 saiaviil
1 muna
1 tl soola
musta pipart
1 sl hakitud tilli
Kaste:
2 sl hapukoort
2 sl majoneesi
1 marineeritud kurk
soola, musta pipart
1 sl hakitud tilli
Lisaks: 4 burgerisaia, salatilehti, 4 tomativiilu, sibularõngaid
praadimiseks õli
Kõigepealt tee kotletid. Pane saiaviil veega likku. Eemalda lõhelt nahk. Purusta nii tavaline kui külmsuitsulõhe köögikombaini teradega hakklihaks. Tõsta kaussi. Lisa lahtiklopitud muna, kergelt kuivemaks pigistatud leotatud sai, sool pipar ja till. Sega ühtlaseks.
Kuumuta pannil õli. Vormi tainast 4 burgerisaia suurust kotletti ja prae mõlemalt küljelt umbes 5 minutit. Tõsta majapidamispaberile ootele.
Kastmeks haki marineeritud kurk pisikesteks kuubikuteks (kui on suur ja pehme kurk, eemalda seemneosa). Sega kõik ained omavahel ja maitsesta soola-pipraga.
Grilli või rösti burgerisaiad. Tõsta alumisele poolele salatileht, sellele lõhekotlett, peale kaste. Nüüd veel tomativiil, mõned sibularõngad ja valmis ongi!
Käisin samas rannarestoranis Kaberneemes ja olin samamoodi shokeeritud:(((. Aga lõheburks läheb kindlasti tegemisele, tundub nii ahvatlev! Alice
Mnjah, õigupoolest oli see täitsa kurb kohe. Vaatamata sellele, et burgerit ju menüüs polnud ja seda pakuti lastele, või õigupoolest seda enam, et seda pakuti lastele – miks peaks restorani köök sellist jura väljastama? No tõesti täiesti arusaamatu, muidu olen täiega neid fännanud. Aga maitsvaid lõheburkse Sulle, Alice!
Juba eelmine suvi olid seal rannarestoranis need jurad burksid ja kuigi muud toidud olid üsna ok, oli ikkagi kogu mulje rikutud ja üldse ei ole isu sinna tagasi minna.
Nad võiks siit blogist lõheburkside idee hoopis üle võtta
K.