Ükskõik, kuidas ma ka ei püüdnud, ei kandnud mu ponnistused lapsi sparglit sööma meelitada siiani mingeid vilju. “Ei, aitäh!” ja kõik. Üldiselt köögiviljadega meil probleeme pole, süüakse nii porgandeid, lillkapsast, brokolit, peeti, peakapsast igal moel, värskeid salateid ja veel paljusid köögivilju, aga spargliga polnud õnneks läinud. Siiamaani.
Võlusõnaks sai paneerimine! Kohe, kui siin seda retsepti nägin, teadsin, et järgi proovitud ta saab, sest sageli lastega nii ongi, et pane aga krõbe kate söögile ümber ja läheb loosi. Tavalist riivsaia kasutan tegelikult haruharva ja ainult hädavajadusel, sest poe riivsaial on lihtsalt mõnikord selline, noh, pardon my french, aga hiirekaka maitse juures. Raske öelda, millest see tuleb, kas vana saia või mingit jääkide kasutamisest või pikast säilitusajast, aga mingi rääsunud mekk kipub kahjuks man olema. Lisaks pole ma üldse mingi paneeringusõber. Aga pankoga on teine lugu, see on teistsugune. Panko on Jaapani riivsai, mille kõige suurem erinevus tavalisest riivsaiast on see, et kasutatakse ainult pehmet valget saia sisu. See purustatakse helbeliseks ja õhuliseks. Panko on paneerimiseks ideaalne, sest ei vetti ära, vaid jääb alati kerge, krõbe ja puhta maitsega. Seda, et paneering imab rohkelt rasva, pole siinse retsepti puhul vaja peljata. Mingit rasvainet pole üldse tarviski! Panko kleepub muna abil kenasti sparglite külge ja jääb tänu eelnevale röstimisele mõnusalt krõbe ka täiesti rasvavabalt. Panko-riivsaia saab mitmetest poodidest, minu oma oli pärit Umamist.
Ehkki esialgu sai need paneeritud sparglid tehtud laste peal katsetamiseks (ja neile meeldis, hurraa!), tegid ahjupannitäiele sparglitele kiirelt lõpu peale täiskasvanud. Kreeka jogurti dipp, mis maitsestatud küüslaugu, ürtide ja suitsupaprikaga tegi kogu asja ainult paremaks. Tõeliselt hea näksimise toit. Pealekauba täitsa tervislik! Kindlasti teen veel mitu korda, seni kuni spargleid jagub.
Krõbedad sparglid jogurtidipiga
2,5 dl pankot (Jaapani helbeline riivsai)
1 dl nisujahu (mul ei olnud nisujahu, kasutasin hoopis riisijahu – väga hästi töötas)
2 muna
0,5-0,75 tl soola
Dipp:
2 dl Kreeka jogurtit
1 küüslauguküüs
hakitud ürte
suitsupaprikat või sidrunikoort
soola
Pese sparglid ja murra või lõika ära alumised puitunud varrejupid.
Kuumuta ahi 200 kraadini. Laota panko küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile. Rösti ahjus kuldseks. See läheb väga kiiresti, ehk isegi minutiga – nii et mõistlik oleks ahju äärest lahkumata läbi klaasi seda protsessi imetleda ja mitte lasta pankot kõrbema. Tõsta panko ahjust välja ja aseta koos küpsetuspaberiga tööpinnale. Sega hulka sool. Kui asud nüüd kohe paneerimise juurde, pole ahju tarvis välja lülitada, seda läheb niikuinii peatselt tarvis.
Löö munad kahvliga taldrikul lahti. Puista teisele taldrikule jahu. Vali sellised taldrikud, mis kenasti mahutaksid sparglivarsi täies pikkuses.
Tõsta nüüd kõrvuti jahutaldrik, munataldrik ja küpsetuspaber röstitud pankoga. Kata ahjuplaat puhta küpsetuspaberiga.
Veereta sparglivarsi ükshaaval kõigepealt jahus, siis munas ja seejärel pankos, viimast sõrmedega kergelt varte vastu surudes. Lao sparglivarred kõrvuti ahjuplaadile.
Rösti neid 200 kraadi juures 10 minutit. Selle ajaga küpsevad sparglid just parasjagu krõmpsuks.
Samal ajal valmista kiire dipikaste: sega Kreeka jogurti hulka purustatud küüslauguküüs ja käepäraseid hakitud ürte (mul juhtus olem tüümiani, punet ja murulauku). Maitsesta soolaga, raputa peale veidi suitsutatud paprikapulbrit. Viimase asemel võid maitsestamiseks kasutada ka sidrunikoort.
Asu kohe asja juurde, sest sparglid on parimad just ahjust tulnuna.
Retsept väikeste muudatustega pärit väga sümpaatsest ja inspireerivast blogist In Sock Monkey Slippers.
Lisa kommentaar