• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

Siit nurgast ja sealt nurgast toidublogi | Mari-Liis Ilover

See siin on toidublogi, mida kirjutab Mari-Liis Ilover. Kõik tekstid ja fotod keerlevad ümber toidu. Selle kasvatamise, hankimise, valmistamise ja nautimise. Rõhk on ehedal, puhtal ja maitsval kodutoidul, PÄRIS toidul. Sekka muljeid söögikohtadest. Kui tunned, et oled sattunud õigesse kohta - siis tere tulemast, nautigem koos!

  • Blogi
  • Retseptid
    • Tervislik
    • Hommikusöögid
    • Argitoidud
    • Pidulikud toidud
    • Suupisted, määrded, dipid
    • Supid
    • Salatid
    • Liha ja linnuliha
    • Kala
    • Mereannid
    • Taimetoit
    • Magustoidud
    • Koogid
    • Küpsetised
    • Pirukad
    • Jõulud
    • Laste lemmikud
    • Retseptide indeks
  • Kokaraamatud
  • E-POOD
  • Videoretseptid
  • Info ja kontakt
    • Müügitingimused
    • Privaatsuspoliitika

Eriti hea küülikupada

märts 15, 2014 by Mari-Liis Ilover 19 kommentaari

küülikupada

Oligi kõik liiga ilus. Need (sh mina), kes arvasid, et suvi on käes, said täna hommikul korraliku ninanipsu. Muidugi olin ma kursis ilmateatega, aga millal see varem täppi on läinud? Seega planeerisin tänaseks ühe suve algul ilmavalgust nägeva vahva projekti raames pildistamise, mis peaks kujutama mõnusat lõunat rannaliival päikesepaistelisel suvepäeval. Seni kuni puid kaadrisse ei jää, oleks see olnud täiesti teostatav. Ja nüüd?  Lörts, hallus, kole-kole ilm. Plaan B puudus, seega peale varahommikust tõtt vaatamist vaheldumisi kõige selle suvise toredusega, mis ma eile õhtul valmistasin ja aknataguse õudusega, olin kohe täitsa kurb. Aga noh, mis seal ikka. Küll need päikeselised päevad ka taas tulevad ja siis uuele katsele.
Tänaseks sobibki palju paremini üks korralik toekas hautis. Hautasime sedamoodi küülikut naistepäevaks ja kindlasti teeme veelgi, sest no ikka eriti hea oli. Siit ka pealkiri.
Tegelikult andis ikka mõelda, mida postitusele pealkirjaks panna. Hautatud küülik seente, porgandi, sibula, küüslaugu, kadakamarjade ja salveiga šerri-koorekastmes? Täitsa tobedalt kõlab ju. Aga kui juba koostisosasid oleks üles lugema hakanud, poleks ühtegi neist raatsinud nimetamata ka jätta, sest igaühel neist on lõplikus maitses oluline roll mängida. Nii et olgu paja nimi siis lihtsalt eriti hea, seda ta tõepoolest ka on. Soovitan väga!
Ja alternatiiviks kõiksugu moodsatele toitumissuundadele on vabastav teha asju, mis ei ole paleo-, vegan-, toor- ega mingi muu kõikvõimaliku mõistliku ega vähemmmõistliku toitumisspetsiifikaga piiratud. Samuti pole see roog laktoosi- ega gluteenivaba. Ühtlasi puudub igasugune seos käimasoleva paastuajaga. Puhas mässupada:)
Ilmselt õnnestub sama retsepti järgi maitsev roog ka kanaga. Aga kui vähegi võimalus küülik hankida, tasub seda eelistada.

Eriti hea küülikupada

1 küülik
15 g (väike peotäis) kuivatatud puravikke
4 väikest sibulat
4-5 küüslauguküünt
3 sl nisujahu
200 ml šerrit (ikka seda õiget Hispaaniast pärit kangestatud veini, millel kirsilikööri cherry‘ga ga puudub igasugune seos)
500 ml kanapuljongit
10 pipratera
15 kadakamarja
paar tüümianioksa või 2 tl kuivatatud tüümiani
2 loorberilehte
2 porgandit
karp šampinjone
100 ml 35 % koort
u 20 värsket või külmutatud salveilehte
2 sl astelpajumarju
soola ja musta pipart
praadimiseks võid ja õli

Alustuseks pane puravikud likku. Vala neile 200 ml tulikuuma vett, kata kauss kaane või taldrikuga ja lase pool tundi seista.  Kui seened on pehmeks leotatud, nõruta nad. Tükelda väiksemaks. Leotusvesi jäta alles. Kui leotusvesi tundub liivane või prahine, kurna läbi kahekordse marli või tiheda puuvillase riide.
Tükelda küülik. Kõigepealt tagakoivad, siis esikoivad ja kere kolmeks. Praktiline õpetus selle tegemiseks asub siin. 

küülikupadaPuista küülikutükkidele soola ja musta pipart. Veereta tükke nisujahus.
Kuumuta pannil võrdses koguses võid ja õli, nii supilusikatäis kumbagi. Prae lihatükid kuldseks ja jäta ootele.
Tükelda sibul. Vajuta küüslauguküüned noaga lamedaks.
Kuumuta haudepoti põhjas taas võrdses koguses võid ja õli. Prae madalal kuumusel sibul ja küüslauk läbipaistvaks.

sibula hautamine

Tõsta liha potti. Lisa puravikud, puravike leotusvesi, šerri, kanapuljong, 10 pipratera, kadakamarjad (purusta need eelnevalt kergelt uhmris, nii tuleb rohkem maitset), paar tüümianioksa ja loorberilehed. Hauta kaane all vaiksel tulel podisedes 1,5 tundi.
Vahepeal prae tükeldatud šampinjonid ja porgandid pannil võis  läbi. Lisa need hautisele 45 minutit enne hautamise lõppu, st poole pealt.
Kui poolteist tundi täis, võta potilt kaas, tõsta kuumus maksimumi ja keeda vedelikku umbes poole peale kokku, st redutseeri.
See  tehtud, maitse hautist, kas soola on parasjagu. Vala potti koor, lisa salveilehed ja astelpajumarjad (kui on külmunud, pole vaja eelnevalt sulatada). Lase korraks keema. Ja ongi valmis!
Kui võimalik, tee pada söömisele eelneval päeval. Või kui jääb söömisest üle, valmistu järgmisel päeval veelgi mõnusama hautise söömiseks, kus maitsed on settinud ja sügavamaks muutunud.

küülikupada

Suurt valikut erineva suuruse ja värviga Le Creuset malmist haudepotte pakub Home Decor. 

Jaga postitust:

  • Click to share on Facebook (Opens in new window)
  • Click to share on Twitter (Opens in new window)
  • Click to share on Pinterest (Opens in new window)

Related

Filed Under: Argitoidud, Liha ja linnuliha, Lihavõtted, Pidulikud toidud, Retseptid Tagged With: küülik, liha, lihavõtted, pajaroog

Previous Post: « Banoffee
Next Post: Muredad ja toitvad mandlivõideküpsised »

Reader Interactions

Comments

  1. vernanda

    märts 15, 2014 at 8:23 e.l.

    näh. ma just eile uhtsin kadakamarjad ja rosmariini peale…

    Vasta
  2. Piret

    märts 15, 2014 at 11:25 e.l.

    Novot, mina usun ilmateadet, no vähemalt siis, kui nad viletsat ilma ennustavad. Küüliku olin juba tänaseks varunud, salvei ja koore peale mõtlesin ka, aga astelpaju peale küll ei tulnud, õnneks on olemas, pole vaja õue minna. Läheb patta ning kõik ülejäänu ka. Kohe näha, et eriti hea saab!

    Vasta
  3. Britt

    märts 16, 2014 at 2:17 p.l.

    Meilgi täna menüüs suht sarnane roog, kanaga (ise küll ka ajutiselt taimetoitlane, kuid mees ja lapsed saavad õnneks meil ikka süüa 🙂 ). Astelpaju paneme aga järgmiseks jäneseks küll kõrva taha!

    Vasta
  4. Mari-Liis Ilover

    märts 18, 2014 at 7:21 p.l.

    No näed siis, kuidas talve tulek me mõtted ühte suunda viis 🙂
    Britt, vapper oled-lugesin su paastuaja juttu blogist.

    Vasta
  5. Marika

    jaanuar 10, 2015 at 3:11 p.l.

    Jube raske on seda õiget kuiva šerrit leida. Loodan, et sobib ka magusam variant, mingi poola toode liitrises pudelis. Või millised on kogemused, mul homme läheb elus esimest korda küülik potti ja just selle retsepti järgi kavatsen teha.

    Vasta
  6. Mari-Liis Ilover

    jaanuar 10, 2015 at 5:38 p.l.

    Tere, Marika! Ära pane seda magusat, kahtlustan, et see on ikkagi liig. Asenduseks võiks võtta siis hoopis:
    kas
    -1 dl õunasiidrit ja 1 dl kuiva valget veini
    või
    -2 dl kuiva vermutit
    või
    – lihtsalt 2 dl kuiva valget veini

    Vasta
  7. Marika

    jaanuar 11, 2015 at 2:46 p.l.

    Tänan Mari-Liis! Jõudsin õnneks enne postitust lugeda. Kuigi, kuna see šerri ei olnud eriti magus, siis sortsukese siiski lisasin koos valge veiniga 😀 Pada sai ülimaitsev.Kunagi loodan ka õige šerriga teha.

    Vasta
  8. Mari-Liis Ilover

    jaanuar 11, 2015 at 3:15 p.l.

    Rõõm kuulda, et pada õnnestus ja maitses!

    Vasta
  9. Anonüümne

    september 4, 2016 at 7:37 e.l.

    Tere Mari-Liis! Paluks natuke abi: kui suur kogus Teil ühest jänesest tuli ning kui suurt potti kasutasite? Kui mul tuleb 6 täiskasvanut ja 7 last, siis kui suur kogus tuleks teha?

    Vasta
  10. Mari-Liis Ilover

    september 4, 2016 at 8:17 e.l.

    Tere! Ühest küülikust saab söönuks tõenäoliselt 4 täiskasvanut. Koibades ja esikoibades rohkem liha, aga kere küljes seda suurt pole, niisama nokkida saab. Ma teeksin Sinu seltskonnale 3 küülikut.
    See roheline pott on 4-liitrine. Ehk aitab mahust aimu saada, et ta mahutab tervelt ühe suurema kana või keskmise pardi. Tõkeldatult õnnestuks sinna tõenäoliselt ka kaks küülikut ära mahutada. Kolme tarvis peaks juba suurem pada olema, või kaks väiksemat. See on superhea hautis, hea valik!

    Vasta
  11. Anonüümne

    september 4, 2016 at 3:35 p.l.

    Suur-suur aitäh tagasiside eest:) Lähen siis suuremat potti ostma:)

    Vasta
  12. Raivo

    september 28, 2019 at 8:40 p.l.

    Oli töesti suurepärane, tänan retseptiloojat!

    Vasta
    • Mari-Liis Ilover

      september 29, 2019 at 4:02 p.l.

      Ja Raivo, sulle suur aitäh kommentaari eest! Aeg ongi juba nii sügisene ja sealmaal, et pajad tuleb taas tulele panna!

      Vasta
  13. Maarika

    detsember 29, 2020 at 8:42 e.l.

    Mari-Liis, millega soovitad salveid asendada? Ei suutnud leida ja pada vana-aasta õhtuks plaanis teha.

    Vasta
    • Mari-Liis

      detsember 30, 2020 at 12:25 p.l.

      Hei, Maarika! Väga hea valik vana-aasta õhtuks! Annaksin sulle oma peenrast, aga just jooksin õue ja vaatasin, et seal vaid 10 hädist lehekest järel. Prismas müüakse ka muidu salveid pottides. Aga tegelikult saad igati edukalt loomulikult ka ilma salveita teha. Võta veidi rohkem tüümianit ja ühe rosmariinioksakese võid ju ka lisada. Rosmariiniga ma oleks pigem ettevaatlik, et see õrna küülikut päris ei varjutaks. Aga natuke on igati hea, ma usun!

      Vasta
  14. Anonüümne

    detsember 31, 2020 at 10:38 e.l.

    Mina paraku selle pajaga rahule ei jäänud. Jah, söödav on, aga ei miskit muud enamat. Kui mõelda, et ma selle pajaroa komponentide leidmiseks jooksin läbi 4 Tallinna poodi ja turgu:), selle toidu maksumus kokku on kuskil 50€, siis jah…rohkem ma seda rooga enam ei tee.
    Tegemine ise oli ka paras mässamine. Köögis mässamine ja maratonjaht poodides võiks siiski päädida vähemalt maitsva roaga!:)
    Tegn kõik nii, nagu retseptis kirjas oli, aga see mõru maitsega kaste pole just minu maitse.
    Paraku jõuab see üllitis mul täna pühadelauale, aga õnneks sööjate seltskond pole pirtsakas.

    Vasta
    • Mari-Liis Ilover

      jaanuar 1, 2021 at 2:16 p.l.

      Hei! Kahju muidugi, et pada ei vastanud ootustele. Mis ma ikka oskan muud öelda, et maitsed on teadupärast väga erinevad ja mida üks ülistab taevani, ei pruugi teisele absoluutselt meeldida. Mõru maitse koha pealt kehitan õlgu, sest ühtki koostisosa selles süüdistada nagu ei oskagi… Aga tänan, et jätsid siia selle kommentaari, kõik arvamused on järgmistele retseptiproovijatele väga-väga kasulikud!
      Ilusat uut aastat!

      Vasta
  15. Külli

    aprill 1, 2021 at 12:51 p.l.

    Kas seda võiks ka ahjus potiga jalutada? Kui kaua, mis temperatuuril? Mu potile ei tööta induktsioonpliidil. Ja ideid astelpaju asendamiseks?

    Vasta
  16. Mari-Liis Ilover

    aprill 5, 2021 at 8:52 e.l.

    Tere, Külli! Astelpaju asemel võivad olla näiteks pohlad. Samas võid marjad ka üldse välja jätta, hautis tuleb maitsev ikkagi. Ma ei ole tegelikult seda pada ahjus teinudki. Aga arvan, et paarist tunnis ahjus 175 kraadi juures võiks kenasti sobida sellele küülikule.

    Vasta

Lisa kommentaar Tühista vastus

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Recipe Rating




Primary Sidebar

Tere tulemast!

See siin on toidublogi, mida kirjutab Mari-Liis Ilover. Kõik tekstid ja fotod keerlevad ümber toidu. Selle kasvatamise, hankimise, valmistamise ja nautimise. Rõhk on ehedal, puhtal ja maitsval kodutoidul, PÄRIS toidul. Sekka muljeid söögikohtadest. Kui tunned, et oled sattunud õigesse kohta - siis tere tulemast, nautigem koos!
Loe lähemalt →

Külasta bloginurka Facebookis

Populaarseimad postitused

“Siit nurgast ja sealt nurgast” 10-aastane!

Šokolaadikook. Jahuta, munata, valge suhkruta. Laktoosivaba, gluteenivaba, vegan.

Kookostrühvlid á la Raffaello

Värsked postitused

  • Apelsinikeeks (tervete apelsinidega)
  • Kanamaksa ja -filee yakitori vardad kimchi-riisiga
  • Soe salat kana, seente ja köögiviljadega
  • Pärlendav juustukook valge šokolaadiga
  • Heeringaterriin kalamarjaga

Värsked kommentaarid

  • Mari-Liis Ilover, Apelsinikeeks (tervete apelsinidega)
  • Jane, Apelsinikeeks (tervete apelsinidega)
  • Mari-Liis Ilover, Ukraina borš ja pampuškad
  • Mari-Liis Ilover, Marineeritud praetud räimed
  • Mari-Liis Ilover, Banoffee kook (veelgi parem)

RAAMATUTÄIS ÜLIMAITSVAID JA TERVISLIKKE PUDRURETSEPTE

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

GK KOKARAAMAT. VERESUHKRUTASET REGULEERIVAD TOIDUD

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

“MEREANNID. KREVETIST KALMAARINI”

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

KOKARAAMAT TOIDURAISKAMISE VÄHENDAMISE ÕILSAL EESMÄRGIL

Mari-Liis Ilover raamat Targa Kokkaja Retseptiraamat - Ülimaitsvalt ülejääkidest

TULGE KÜLLA!

Mari-Liis Ilover Raamat - Tulge külla! Pühapäevalõunad pere ja sõpradega.

KERGEMAD KLASSIKUD:

Mari-Liis Ilover raamat -
 Kergemad klaassikud

PIKNIKUIDEID IGAKS AASTAAJAKS:

Mari-Liis Ilover raamat -
 Piknikule

BLOGI POPIMAD RETSEPTID RAAMATUKAANTE VAHEL:

Mari-Liis Ilover raamat - Maitsev

Sildid

gluteenivaba grill heietus hoidis hommikusöök jaanipäevaks jook juust jäätis jõulud kala kala ja mereannid kana kaste kevad kevadroheline klassika kodumaa sünnipäevalauale kodust väljas kook kook-tort kõrvits köögivili köök: itaalia küpsetis küpsised liha lihavõtted maasikad magustoit malts mustikad pajaroog peet pirukas rabarber salat seened supp suupiste suvi suvikõrvits vegetaar-/vegantoit õunad šokolaad

Footer

Avasta

Talvine salat fenkolist, sellerist ja punasest sibulast

Kookospiimasupp kana ja nuudlitega

Küpsetame kodus! Seemnesepik ja nippe pärmitaina õnnestumiseks

Leiva-rummijäätis pähklite ja mustade sõstardega

Kaks aastat täis! Retsept välispidiseks tarbimiseks, aga võib muidugi smuutina ära ka juua:)

Šokolaadi-mustsõstratort

Jälgi mind ka Instagramis

© 2009 Mari-Liis Ilover · Veebilehe on loonud Johanna Oja