Väga isuäratav see kirjeldus tükilisest soojast alkoholiga segatud piimajoogist just ei tundu, onju. Õnneks on tänapäevane posset hoopis midagi maitsvamat. Hästi lihtsalt (päriselt ka, lugege retsepti – peaaegu midgi pole vaja teha!) valmistatav kreem tehakse koorest ja millestki hapust, näiteks sidrunist, laimist, rabarbrist, tikrist, astelpajust. Koor kalgendub happe mõjul ja dessert muutub külmkapis seistes vedelast olekust paksuks pehmeks kreemiks. Aga seda siidist õndsust, mis paitab maitsemeelt oma magushapususega, võib täitsa vabalt tarbida ka tänapäeval kergemate tervisehäirete puhul, nagu näiteks paha tuju või õues vastu vaatavast plägast tekkinud tusk. Aitab!
Kõige sagedamini valmistatakse possetit sidruniga ja ka selles retseptis võib laimi vabalt sidruniga asendada. Mulle lihtsalt meeldib väga laim oma eripärase hapususega. Ja kui ingveriga täisteranisust küpsised ka veel laimiposseti viitsid juurde küpsetada, on tulemus täiuslik. Nii desserdi struktuuri (siidjas kreem ja krõbe küpsis) kui maitsete (laim ja ingver) osas. Hele muscovado suhkur on ka täiesti omal kohal. Lisaks tervise seisukohast olulise asjaoluga, et tegu on rafineerimata suhkruga, milles on valgest suhkrust oluliselt enam suhkruroos leiduvaid toitaineid, annab muscovado nii possetile kui küpsistele eriti mõnusa karamellise meki.
Laimiposset
2 laimi
70 g heledat muscovado suhkrut
360 ml 35%-st koort (kasutasin Nopri oma)
Riivi ühelt laimilt koor. Pressi mõlemast välja mahl. Laimimahla peaks olema 50 ml. Laimidest saab rohkem mahla kätte, kui nad on toasoojad. Enne pressimist laual kergelt vajutades veeretamine aitab ka kaasa mahla eraldumisele.
Tõsta kastrulisse laimikoor, -mahl ja suhkur. Kuumuta, kuni suhkur on sulanud. Kuumuta teises kastrulis koor keema. Kui esimesed keemismullid tekkinud, tõsta pliidilt ja sega hulka veel soe suhkru-laimisiirup. Vala segu läbi sõela, nii vabaned laimikoore tükkidest.
Vala kreem sobivatesse nõudesse. Need võivad olla joogiklaasid, magustoidupokaalid, ramekin-vormid või hoopis espressotassid nagu minul. Kokku on kreemi umbes 450 ml, mida peaks jaguma neljale-viiele.
Tõsta magustoit paariks tunniks külmkappi, kus ta selle ajaga kalgendub mõnusaks kreemiks.
Ingveriküpsised
75 g võid
50 g heledat muscovado suhkrut
1 tl ingveripulbrit
noaotsaga soola
100 g täistera-nisujahu
Hõõru toasoe või suhkru, ingveri ja sutsu soolaga kreemiks. Lisa jahu, sega tainaks. Vormi tainas paari-kolme sentimeetrise läbimõõduga vorstikeseks, see keera toidukilesse. Tõsta pooleks tunniks külmkappi.
Lõika külmkapist väljavõetud tainast poole sentimeetri paksused küpsised. Lao need küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile. Küpseta 180 kraadi juures umbes 12 minutit. Ahjust välja võttes võivad küpsised tunduda veel veidi pehmed. See on täiesti OK, nad muutuvad jahtudes krõbedaks.
Sellest kogusest saab 25 küpsist, mida on posseti kõrvale isegi liiga palju, aga nelja-viite küpsist on ju ka tobe ja tundub, et ka üsna võimatu küpsetada. Need on nii head, et seismajäämist pole küll tarvis karta. Ära krõbistatakse raudselt.
Teevi
Kreemi tekstuur paistab väga mõnus ja sametine 🙂
Mari-Liis
Nii on Teevi, puhas siid ja samet! 🙂
ema Iiris
Puhas tõde, kreem tuli siidine ja sõltuvust tekitav. Küpsised jäid minu jaoks natuke liiga võised, krõbedad küll. Võib-olla oleks võinud jahu veidi enam lisada või… proovida teinekord hoopis veidi kohandada (lisada ingverit) Lapi rahvusküpsistele nimega Kampanisut. Inspireeriv blogi, kas pole!
Anonüümne
Tegin Sinu rabarberikreemi retsepti (Tiiu ajakirjas avaldatud), mis on sama põhimõttega tehtud. Paraku jäi kreem pigem väga vedel kissell, ehkki tegin täpselt retsepti järgi. Sellist konsistentsi kui siin piltidel küll ei õnnestunud saada:(
Mari-Liis Ilover
Tere! Hetkel mulle üldse ei meenu, et oleksin rabarberikreemi teinud või retsepti Tiius avaldanud, hmm- millal see võis küll olla?
Siinne laimiga versioon on küll alati ilusti välja tulnud.
priilinn
Imelihtne ja võrratu magustoit! Teen alati topeltkoguse 🙂 Korra olen proovinud ka ingveriküpsiseid, kuid olen ka lihtsalt veidi (või veidi rohkem :)) mandlilaaste peale puistanud. Aga maitseb imeliselt ilma milletagi.
Katrin
Mari-Liis,
tänase õhtusöögi tarbeks kasutasin lausa kolme Sinu blogi retsepti – toortatra-otto, focaccia ning seesinane (sidruni)posset koos ingveriküpsistega – ning mind saatis täielik menu! Ausalt öeldes oli mu endagi meelest nii maitsev, et vaevu suutsin söömisega pidama saada. Suur aitäh inspiratsiooni ja retseptide eest! Viimaseid järgin mõnikord rohkem täpselt, teinekord jälle vähem, kuid häid ideid ja motivatsiooni kööki tormata olen siit blogist saanud küll kuhjaga. Jään rõõmuga uusi postitusi ootama ja soovin jätkuvat tegutsemis- ja kirjutamislusti!
Tervitades
Katrin
Mari-Liis Ilover
Suur aitäh, Katrin, selle kommentaari eest! Nii tore, et kõik siit innustust saanud toidud kenasti õnnestusid ja mis kõige tähtsam – hästi maitsesid!