Möödunud nädalavahetuse märksõnadeks on nii meil kui ilmselt paljudel teistel silmi kissi ajav päikesepaiste, viimased väsinud alistuvad lumetörtsakad, nende alt välja sulanud keltsane maa, riisumisest rakkus peopesad ja selle kõige kohal ja hinges lõkkelõhnaline kevadehõng.
Meie lume alt välja sulanud õu on kohati täiesti jubedas olukorras: mügrid on lume all soojas olnud maas hullanud ja pillerkaaritanud nii, et vähe ei ole. Olen nende käike varasematelgi aastatel märganud, samuti on nahka pistetud tulbisibulaid, peete ja porgandeid. Aga sellises ulatuses kahju pole varem olnud.
Ehkki, nagu üks multikakangelane on öelnud :”Ребята, давайте жить дружно”, läksin ja ostsin täna hirmsad sinised Brody vesiroti mürgi kuubikud. Kogu süütunde juures mügride ees mõjus positiivsena mürgikarbi tekst: “Sööda manustamisel surevad närilised /…/ just nagu loomuliku vananemisprotsessi tulemusel – see tähendab vaikselt ja valutult ning alarmeerimata liigikaaslasi”. Tänan selle info eest, Pest-Chemical! Ja andestage, mügrid! Minge ja elage kraavi ääres oma pesades edasi ja ärge tulge meie õue peale kaklema!
Ilusama poole pealt: pihlaka all murus õitsevad krookused ja kaskede all on nina välja pistnud sillad, mis pühadeks kindlasti teevad oma sinised õienupud lahti.
Tundub, et talv on olnud taimedele soodne. See roos siin on lausa igihaljas, lume alt tuli nähtavale pargiroosi “Hansaland” täies elujõus leheke!
Pungad juba pakatavad minu lemmikutel, kurdlehistel roosidel. Neid kasvab aia kõige liivasemas osas läbisegi valge- (“Alba”) ja roosaõielisi (“Rubra”).
Nartsissi- ja tulbiotsad on ka maast väljas.
Jätsin sügisel terrassi äärde trepi kõrvale tühjendamata poti, kus kasvas toidupoe ürdiriiulist ostetud, lõpuni kasutamata jäänud ja potti susatud meliss. Ja üllatus-üllatus! meliss on isegi lillepotis lume all ellu jäänud ja kasvatab jäätükikeste vahel juba uusi lehekesi.
Peenras näitavad elumärki küüslauk, rabarber, murulauk ja salvei.
Grilli kuumal grillil liha mõlemalt poolt kaks minutit. Tõsta alusele, kata fooliumiga ja lase 10 minutit rahuneda.
Kooki ka! Oma rabarbri nupsud on nii tited alles, aga rabarbrikooki tahaks ju ikka kohe saada. Käiku läks hollandi rabarber.
Tahtsin teha kooki, kus beseealune rabarbrikiht oleks nagu paks kissell. Et siis ülevalt alla võttes oleks pehme beseevaht, hapu paksu rabarbrikisselli kiht ja lõpuks küpsisene muretainas.
Tärklist ma kapist ei leidnud ja paksendasin täidise hoopis jahuga. Väga hästi õnnestus ja kardetud jahumaitsest polnud valmis koogi juures jälgegi. Hoidsin beseekihiga kaetud kooki tavapärasest veidi kauem ahjus, et beseele moodustuks peale krõbe koorik.
Rabarbri-beseekook
Põhi:
100 g võid
2,5 dl nisujahu
1 sl suhkrut
noaotsaga soola
3 sl vett
Täidis:
300 g tükeldatud rabarbrit
1,5 dl suhkrut
1 dl vett
2 sl nisujahu
Beseekate:
2 munavalget
noaotsaga soola
1 dl suhkrut
Põhja jaoks haki või näpi külm või kuivainetega puruks. Lisa vesi ja sõtku tainaks. Määri 20 cm lahtikäiv koogivorm võiga. Rulli tainas lahti ja tõsta vormi, nii et ka äärtele ulatuks paari cm kõrguselt. Vajuta tainaääred fooliumiga vormi külge, sis ei vaju nad eelküpsetamise ajal alla. Tõsta vorm pooleks tunniks külmkappi. Seejärel torka kahvliga põhja mõned augud ja eelküpseta 200 kraadises ahjus 15 minutit.
Täidise jaoks haki rabarber ja sega tükid potis suhkru ja nisujahuga. Vala peale vesi. Lase keema , sega hoolsalt, et jahuklimpe jääks ja lase 5 minutit podiseda.
Beseekihi jaoks vahusta munavalget kergelt noaotsatäie soolaga. Nüüd jaokaopa (3- s osas) suhkrut lisades vahusta tugevaks vahuks, nii kõvaks, et et ei valgu kaussi tagurpidi pöörates sellest välja.
Vala täidis eelküpsetatud põhjale ja määri peale besee. Küpseta 150 kraadi juures u 35 minutit, kuni besee on beežikas.
Lase koogil jahtuda ja vabasta vormist.
Liina
Huvitav, et mul seostub esimene grill ka iga aasta antrekoodiga! Puhas liha, lihtne maitse, kevad!
Sellest Hollandi rabarbrist olen nüüd ka paar korda kooki teinud, aga mul on ta kangesti rohuse maitsega olnud… esimesteks kordadeks aga käib küll 🙂
Piret
Oh, nii ilus kevadine lugu oli….tahan ka maale…..lähengi:)
Koopatibi
Ma võtsin täna poes rabarberivarre pihku, aga panin ikkagi tagasi. Tahaks ikka koduaia oma. Nüüd muidugi Sinu kooki nähes kahetsen 🙂
Mari-Liis
Jah, ega kodumaise rabarbriga võrdlust see väljamaine ei kannata, mis seal veel päris oma peenralt võetust rääkida. Aga rabarbrimaitset saab küll ja kärsitumad meie seast lihtsalt ei pea poes ahvatlusele vastu! 🙂
mammu
Leidsin sellise ahvatleva rabarberikoogi retsepti, et pean kohe katsetama. Kui soovin nisujahu asendada siiski tärklisega, siis kui palju seda kasutama peaks?
Mari-Liis
Tere, mammu! Ma võtaksin tärklist samapalju, kui on jahu. Aga tegelikult ma soovitaks sul proovida hoopis seda besee ja kondenspiimaga rabarberikooki, see on imehea: https://mariliisilover.com/2011/06/hooaja-lopetuseks-rabarbrikook-kondenspiima-ja-beseekattega/
Mari-Liis