• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

Siit nurgast ja sealt nurgast toidublogi | Mari-Liis Ilover

See siin on toidublogi, mida kirjutab Mari-Liis Ilover. Kõik tekstid ja fotod keerlevad ümber toidu. Selle kasvatamise, hankimise, valmistamise ja nautimise. Rõhk on ehedal, puhtal ja maitsval kodutoidul, PÄRIS toidul. Sekka muljeid söögikohtadest. Kui tunned, et oled sattunud õigesse kohta - siis tere tulemast, nautigem koos!

  • Blogi
  • Retseptid
    • Lihavõtted
    • Jõulud
    • Tervislik
    • Hommikusöögid
    • Argitoidud
    • Pidulikud toidud
    • Suupisted, määrded, dipid
    • Supid
    • Salatid
    • Liha ja linnuliha
    • Kala
    • Mereannid
    • Taimetoit
    • Magustoidud
    • Koogid
    • Küpsetised
    • Pirukad
    • Laste lemmikud
    • Retseptide indeks
  • Kokaraamatud
  • E-POOD
    • Privaatsuspoliitika
    • Müügitingimused
  • Videoretseptid
  • Info, kontakt, koostöö

Ciabatta

aprill 10, 2010 by Mari-Liis Ilover 13 Comments

Ciabatta retsept pärineb Hans Välimäki raamatust “Lusikka Soppaan!”. End “innokkaaksi leipuriksi” nimetava Hansu raamat on ideedelaegas, kus igas peatükis komplektina üks leib, salat ja supp. Näiteks:

rukki-nisuleib, suitsukalasalat ja selge kalasupp;
pähklileib, endiivisalat ja lillkapsasupp;
aednik Ike seemneleib, saltimboccasalat, vichysoisse (külm kartuli-porrusupp);
ciabatta, caponata (Sitsiilia pommusalat), minestrone jpm.
Oma ciabattat kirjeldab Välimäki kui kerget, maitse poolest iseloomuta leiba, mis just nende omaduste poolest sobib eriti hästi tugeva maitse ja aroomiga toitude kõrvale.
Noh, minu meelest oli ciabattal iseloomu küll. Ta oli magedam, kui meil poes müüdavad ciabattad, aga tomati-basiilikukastme kokkukraapimiseks või oliivõlisse kastmiseks ja mõne soolahelbega maitsestatult täpselt paras.

Eeltainas:
  • natuke pärmi (pieni nokare) – mul oli kuivpärm ja panin teelusika otsaga. Kaaludes tuli 3 g. Ühesõnaga, natuke 🙂 Segasin jahusse. Pulgapärmi võtaksin ma arvan 25 g – pool sellest eeltainasse ja pool hiljem päristainasse.
  • 3 dl vett
  • 3 dl nisujahu
Sega kõik ained kausis, kata kauss kaane või toidukilega. Hoia üleöö toatemperatuuril.
Tulemuseks sain sellise vahutava veniva olluse:
Päristainas:
6 dl eeltainast
3 dl vett
jälle see pieni nokare pärmi, panin taas 3 g
3 dl durumjahu
3 dl nisujahu
1 tl suhkrut
1 tl soola
Durumjahu oli Nopis otsas, mujale polnud aega minna ja tegin jahusegu 1 dl rukkijahust ja 5 dl nisujahust. Durumiga tahan ka kindlasti küpsetada.
Sega kausis omavahel eeltainas ja vesi. Sega kuivpärm jahuga (pulgapärm vedelda eeltaina-veesegus). Sega omavahel kõik ained, välja arvatud sool. Sõtku tainast 15 minutit. Lisa sool ja sõtku veel 10 minutit nii, et tainas lööb kausi äärte küljest lahti.
Siinkohal peab ütlema, et ciabattatainas on tavalise pärmitainaga võrreldes väga vedel. Esialgu ei olnud sõtkumisest juttugi, tõstsin spaatliga alt üles ja keerutasin, jälle alt üles ja keerutasin ja nii senikaua, kuni tainas hakkas vähem kleepuma ja hoidis ennast juba kohati täitsa tainapallina koos – sellise vedela tainapallina. Siis sõtkusin. Ega ta päris lahti servade küljest ei löönudki, aga ma usun, et see ei olegi kõige olulisem. Ettenähtud sõtkumisaeg tuleb ikka täis pingutada ja siis saab tainas õhuline ja kerge.
Määri vähemalt 10 cm-kõrguste servadega ahjuvorm oliivõliga. Vala tainas õrnalt vormi. Määri pealt vähese õliga. Kata rätikuga ja lase tund aega kerkida.
Kerkis uhkesti.
Kui enne oli lihtsalt vedel pärmitainas, siis nüüd sain õhku täis vedela pärmitaina. Ja nii ta peabki olema, seega järgnev toimetamine peab toimuma õrnalt ja ettevaatlikult tainast käsitledes, mitte teda muljudes ega õhku välja sõtkudes.
Tee laud jahuseks ja kummuta kerkinud tainas vormist lauale. Vormi jahuste kätega kaks piklikku pätsi. Tõsta need küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile.
Pane ahju põhja nõu veega, kuumuta ahi 220-kraadiseks. Tõsta ciabattad ahju ja küpseta 20 minutit. Ava ahjuuks, tõsta veenõu välja, samas väljub ka aurupahvakuna niiskus. Küpseta ciabattasid veel 15 minutit, kuni nad on kuldpruunid ja krõbeda koorikuga.*
Omatehtud pehme sisu ja krõbeda koorikuga ciabatta, hea oliivõli, soolahelbed, klaas punast veini – ja oledki õnnelik!
* Võib teha ka viis väiksemat leivakest, siis küpseta veenõuga ahjus 15 minutit ja veenõuta ahjus 10 minutit.

Jaga postitust:

  • Click to share on Facebook (Opens in new window) Facebook
  • Click to share on X (Opens in new window) X
  • Click to share on Pinterest (Opens in new window) Pinterest

Related

Filed Under: Argitoidud Tagged With: köök: itaalia, küpsetis

Previous Post: « Singi-brokoli pasta
Järgmine postitus: 11.aprill »

Reader Interactions

Comments

  1. Maarja

    aprill 10, 2010 at 9:34 p.l.

    et räägib puhas kadedus tahtsin veel lisada 🙂

    Vasta
  2. Maarja

    aprill 10, 2010 at 9:34 p.l.

    paganas, see näeb ehe välja.

    Vasta
  3. Piret

    aprill 10, 2010 at 9:56 p.l.

    Väga põhjalik lugu, paneb kohe käed sügelema.

    Vasta
  4. Janne

    aprill 11, 2010 at 7:21 p.l.

    Kõlab hiiglama hästi ja läheb järeleproovimisele! Omaltpoolt soovitan läbi astuda Rucola gurmeepoest ja osta Faye oliivõli, mis on parim, mida üldse kunagi proovinud olen – värskelt niidetud muru ja värske ürtide lõhnaga ja sama suurepärase maitsega. Sobib isetehtud ciabattaga kindlasti oivaliselt!

    Vasta
  5. Gea

    mai 5, 2010 at 1:21 p.l.

    Kas selles ciabatta retseptis on soola kogus õige? Ma panin 2 triiki dessertlusikat ja tuli natuke liiga soolane? Iseenesest võtsin vaevaks ja segasin/sõtkusin 15+10 minutit ja tõesti väga õhuline ja pehme jäi.

    Vasta
  6. Mari-Liis

    mai 5, 2010 at 2:43 p.l.

    Gea, sul on õige tähelepanek.
    Olen just kirjutamas uut ciabatta postitust (durumjahuga), kus tahtsin sellele tähelepanu juhtida, et Välimäki retseptis on soola kogus liiga suur. Mul tulid ka uued ciabattad liiga soolased. Ainuke selgitus sellele, et siinsed olid pigem magedad, on see, et unustasin üldse soola lisada:D
    Mulle tundub, et paras oleks 1 tl ja teen ka retseptis sellise muudatuse.

    Vasta
  7. Gea

    mai 5, 2010 at 3:09 p.l.

    1-2 tl oleks mõistlik jah. Unustasin ennist kommenteerida, et tegin pulgapärmiga, jagasin 25g pooleks, see õigustas ennast hästi.

    Vasta
  8. Liisi

    august 6, 2010 at 8:24 p.l.

    Väga maitsev ciabatta tuli. Ühele pätsile lisasin hulka värkset basiilikut ja päikesekuivatatud tomateid.

    Vasta
  9. kylts

    november 24, 2016 at 5:47 e.l.

    Tere, no ma alles nüüd avastan selle blogi ja retsepti, deem! Kohe proovin järgi! 🙂

    Vasta
  10. Kakuke

    jaanuar 15, 2020 at 8:10 e.l.

    Tegin ka seda ciabattat (otsustasin kuklite, mitte suurte saiade kasuks) ja üllatavalt hästi tuli välja. Ainult et ma lisasin oluliselt rohkem jahu. Juba eeltainasse panin ühe detsiliitri rohkem, sest muidu jäi tainas nii jahutükiliseks, et mina seda küll ei julgenud niimoodi seisma jätta. Eeltainast kergitasin 24 tundi ja natuke veel peale. Põhitainasse lisasin aga 3 dl jahu rohkem, kui ette nähtud. Muidu oli see nii vedel, et ma ei suutnud kuidagi ette kujutada, kuidas seda sõtkuma, veel vähem kukleid vormima peaks. Seega muudkui panin detsiliitri kaupa jahu juurde. Kogu taina peale siis 4 dl rohkem, kui retseptis ette nähtud. Pärmiks kasutasin värsket pärmi (kokku 25 g, nagu retseptis soovitati). Oeh, no ja see ka, et ma kasutasin ainult täitsa tavalist nisujahu, sest muud polnud võtta. Aga välja tulid täitsa ciabatta moodi ciabattad – hoolimata valge nisujahu kasutamisest ikkagi üsna hallika tooniga ja haputaina vetruva tekstuuriga. Peal õhuke kuiv koorik. Ainuke asi, et mulle tundusid magedad. Oleksin võinud muidugi ise selle peale tulla, et tänu oluliselt suurema hulga jahu kasutamisele oleksin võinud soola rohkem panna. Aga üldkokkuvõttes – väga head!

    Vasta
    • Mari-Liis Ilover

      jaanuar 15, 2020 at 8:17 e.l.

      Tere, Kakuke! Nii tore, et lõpptulemus ikka täitsa ciabatta moodi oli! Soolaga on tegelikult nii, et see magedus on üsna ok, Itaalias on need ju puhta magedad – kastetakse oliiviõlisse, soolahelbed või pesto peale ja ongi maitset kui palju. Või siis kaabitakse ciabatta tükkidega kastet kokku, Nii et kui jah niisama süüa, siis vbl magedus häiris sind tõesti, aga pmst on see ok. Igatahes, nii tore, et su ciabatta tegu õnnestus ja aitäh, et nii põhjaikult seletasid, mis teistmoodi tegid. Sellest on järgmistele küpsetajale kindla peale palju kasu.

      Vasta
  11. Kati

    märts 30, 2020 at 3:59 p.l.

    Panin täna eeltaigna hakkama ja no ma ei tea, mul tahab ta kausist välja kerkida, Kaks korda juba olen suuremasse nõusse ümber tõstnud 😊
    Kas idee poolest homme võtan ikkagi ainult 600 ml seda eeltainast ja ülejäänu viskan minema või algselt on mõeldud, et kõik läheb põhitaigna sisse?

    Vasta
  12. toomas

    aprill 9, 2022 at 8:40 e.l.

    Nii ciabatta, kui hapusai on ~80% niiskusesisaldusega taignast – jahu koguse suurendamisel tulbe vastavalt suurendada ka vee kogust. Soola rehkendatakse jahu kogusest 2% – vähem võib olla, rohkem pigem ei.

    Vasta

Lisa kommentaar Tühista vastus

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Recipe Rating




Primary Sidebar

Tere tulemast!

See siin on toidublogi, mida kirjutab Mari-Liis Ilover. Kõik tekstid ja fotod keerlevad ümber toidu. Selle kasvatamise, hankimise, valmistamise ja nautimise. Rõhk on ehedal, puhtal ja maitsval kodutoidul, PÄRIS toidul. Sekka muljeid söögikohtadest. Kui tunned, et oled sattunud õigesse kohta - siis tere tulemast, nautigem koos!
NB! Kõik fotod ja tekstid on kaitstud autoriõigusega. Kasutamise osas palun võtke ühendust.
Loe lähemalt →

PARIM KINK KOOLILÕPETAJALE!

Mari-Liis Ilover raamat -
 Kufi kokaraamat

“LIHAVABADE PÄEVADE KOKARAAMAT”

Mari-Liis Ilover raamat -
 Kufi kokaraamat

EESTI ESIMENE KOKARAAMAT KUUMAÕHUFRITÜÜRI TOITUDEST

Järg bestselleriks osutunud “Kufi kokaraamatule”, “KUFI KOKARAAMAT 2”!

Mari-Liis Ilover raamat -
 Kufi kokaraamat

KLIKKA PILDILE JA TUTVU kõigi MU KOKARAAMATUTEGA

Mari-Liis Ilover raamat - Maitsev
Külasta bloginurka Facebookis

Poppe postitusi

Isetehtud vorstid

Õunad ja pohlad beseeteki all

Röstitud bataat kikerhernestega, tomatisalsa ja jogurtikaste

Värsked kommentaarid

  • Triin L, Rabarberi-rullbiskviit
  • Mari-Liis Ilover, Rabarberi-rullbiskviit
  • Triin, Rabarberi-rullbiskviit
  • Mari-Liis Ilover, Mandli-apelsinikook oliiviõliga
  • Mari-Liis Ilover, Kõige paremad šokolaaditükkidega küpsised

Sildid

gluteenivaba grill heietus hoidis hommikusöök jaanipäevaks jook juust jäätis jõulud kala kala ja mereannid kana kaste kevad kevadroheline klassika kodumaa sünnipäevalauale kohupiim kook kook-tort kõrvits köögivili köök: itaalia küpsetis küpsised liha lihavõtted maasikad magustoit munad mustikad pajaroog peet pirukas rabarber salat seened supp suupiste suvi suvikõrvits vegetaar-/vegantoit õunad šokolaad

Footer

Avasta

Kanahautis ubade ja orzo pastaga

Brita kook

Soovitusi kuivatatud puuviljade hooajaks

Rabarbri-kohupiimakook

Kalafileepulga-burks

Aasta algus

© 2009 Mari-Liis Ilover · Veebilehe on loonud Johanna Oja