• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

Siit nurgast ja sealt nurgast toidublogi | Mari-Liis Ilover

See siin on toidublogi, mida kirjutab Mari-Liis Ilover. Kõik tekstid ja fotod keerlevad ümber toidu. Selle kasvatamise, hankimise, valmistamise ja nautimise. Rõhk on ehedal, puhtal ja maitsval kodutoidul, PÄRIS toidul. Sekka muljeid söögikohtadest. Kui tunned, et oled sattunud õigesse kohta - siis tere tulemast, nautigem koos!

  • Blogi
  • Retseptid
    • Tervislik
    • Hommikusöögid
    • Argitoidud
    • Pidulikud toidud
    • Suupisted, määrded, dipid
    • Supid
    • Salatid
    • Liha ja linnuliha
    • Kala
    • Mereannid
    • Taimetoit
    • Magustoidud
    • Koogid
    • Küpsetised
    • Pirukad
    • Jõulud
    • Laste lemmikud
    • Retseptide indeks
  • Kokaraamatud
  • E-POOD
    • Privaatsuspoliitika
    • Müügitingimused
  • Videoretseptid
  • Info, kontakt, koostöö
  • 0,00 €

Toidukuivati, hea abimees hoidistamishooajal

september 13, 2021 by Mari-Liis Ilover 2 kommentaari

Ei tea, kas mulle ainult tundub, aga tänavu on kõikvõimalik hoidistamine eriti populaarne. Võta nüüd kinni, kas põhjuseks segaste aegade tasakaalustamiseks vajalik turvatunde tekitamine, lihtsalt soov külluslikku saaki (ülihea seeneaasta ju!) pikemalt säilitada või on hoidistamine lihtsalt trendikas – igatahes tuleb hoidistepilte ja -retsepte ustest ja akendest, nii tutvusringkonnalt kui sotsiaalmeediast. Nii uusi põnevaid kui vanu häid moose, kompotte, salateid, kastmeid, marineeritult, soolatult, hapendatult…Vaadates enda värvilistest purkidest hõivatud riiuleid ja minigrippe täistopitud sügavkülmikut hakkab vaikselt tekkima küsimus, kes selle kõik ära sööb. Aga nagu kogemus näitab, küll süüakse!

Kogu purgi- ja sügavkülmamajanduse kõrval on ju tegelikult ka kuivatamine igati praktiline säilitusviis. Olen kuivati soetamisest mõelnud juba jupp aega. Seega olin rõõmsalt nõus, kui Hansapost tegi ettepaneku kuivati katsetusteks, et saaksin kogemusi teiegagi jagada. Etteruttavalt ütlen, et jätsingi kuivati endale, kuna ilmselgelt leiab see abimees meil rohkelt kasutust. Minul kasutuses olev mudel on firmalt Sencor, selle lingiga jõuate toote leheküljele: Sencor, kuivati.

Toidukuivati töötab lihtsal põhimõttel: aseta kuivatamist vajavad komponendid restidele ja soe ringlev õhk teeb oma töö. Toidukuivateid on saada erinevates suurustes ja seinast seina hinnatasemega. Minu aparaat on pigem soodsamast hinnaklassist. Samas igati tubli ja asjalik ning oma suuruselt, töökindluselt ja kvaliteedilt väga sobiv kodukööki, kus oma pere tarbeks aeg-ajalt midagi tarvis kuivatada. Korvitäis seeni või õunu või suur punt ürte mahub kenasti viiele 32 cm diameetriga restile ära. Kui korraga on vaja vähem kuivatada, ei pea kõiki reste kasutamagi. Kuivatil saab reguleerida nii temperatuuri (40-70 kraadi) kui kuivatamiseks kuluvat aega. Lisaks saab seadistada automaatse väljalülitamise aja (1-48 tundi, ehkki ma küll ei kujuta ette, mille kuivatamine võtaks kaks ööpäeva aega 😀)- see on praktiline siis, kui näiteks paned õhtul midagi kuivama ja tahad, et aparaat end ise öösel välja lülitaks. Ahjaa, kuivatiga on kaasas ka silikoonalus, millega saab teha marjapüreest marjarulle. Et meie majapidamisse ilmus kuivati peale suuremat marjahooaega, pole ma rullide tegemist veel katsetanud, järgmisel suvel kindlasti!

Sel sügisel olen aga jõudnud kuivatada nii ürte, õunu kui seeni.

Mulle meeldivad väga ise tehtud ürtide segud ja nii olengi kuivatanud aiast korjatud tüümiani, peterselli, estargoni, rosmariini, aed-piparrohtu ja muid ürte ning neist seganud purgikestesse segusid. Hästi mugav puistada talvel nii hautistesse, suppidesse kui kastmetesse. Punet kuivatasin ka, see on super pitsa peal ja Kreeka salatil. Ja muidugi piparmünt!

Kui ürtidel on paksud tugevad varred, siis võiks lehed kuivatamiseks nende küljest eemaldada. Piparmündi puhul töötab see hästi – napsan lehed varre küljest ja kuivatisse! Puised varred kasutusse ei lähe. Samas peenemate varte puhul või kui ürdil on väga väikesed lehed nagu näiteks tüümianil, pole mingit vajadust neid eemaldada. Ürdid kuivavad kiiresti, 50-60 kraadiga läheb 2-3 tundi. Tulemuseks on ühtlaselt kuivanud mõnusalt rabedad lehed.

Kuivatatud piparmünt. Loomulikult tee jaoks, aga ka maitseainena India või Lähis-Ida roogades.

Kuivatatud õunad on mõnus tervislik näks. Praegu, kui meie oma Eesti õuntest uputab, on õunte kuivatamine ju eriti praktiline – saab saaki võimalikult palju tallele panna ja pärast tükk aega maiustada. Moos ja mahl on toredad küll, aga ka muul moel võiks ju õunu säilitada. Õunte kuivatamiseks tuleb arvestada pikema ajaga kui ürtide või seente puhul. Ka temperatuur võiks veidi kõrgem olla. 65 kraadiga kuivasid õunad 6-7 tundi. Kõige lihtsam on õhtul kuivati sisse lülitada, panna taimer 7 tunni peale ja hommikul tulemus üle vaadata. Kui tarvis, saab aega alati lisada. Valmimisaeg sõltub peamiselt sellest, kui õhukeseks õunaviilud lõigata – imeõhukeste, paari millimeetri paksuste tükkidega läheb kiiremini, kui poolesentimeetristega. Kuivatamisaega saab endale sobivaks sättida ka vastavalt sellele, millist tulemust keegi parasjagu soovib. Mõnele meeldivad nätskemad, teisele jälle krõbedad kuivatatud õunad.

Peaaegu kogu see korvitäis õunu mahtus pärast puhastamist ja tükeldamist ilusti kuivatisse ära
.Kuivatisse tuleks õunad laduda ühekordse kihina, nii pääseb soe tsirkuleeriv õhk igast küljest õunaviiludele ligi
Kui jätad kuivati ööseks tööle, siis arvesta, et päris hääletu ta pole. Nii et parem temaga ühes toas mitte magada 😊 Hullu müra ei tee, aga veidi undab küll.
Kuivatatud õunu on hea niisama näksida või teha neist õunateed.

Kõige rohkem on mu kuivati saanud tööd teha seentega! Ausalt öeldes eelkõige seentele mõeldes ma kuivatit endale soovisingi ja tuleb tunnistada, et ta ei ole ootusi petnud. Seened jäävad ilusa kujuga, värv ei muutu eriti ja lõhn on super. Olen varem seeni ahjus kuivatanud ja ehkki tegin ka väga madala temperatuuriga ja ettevaatlikult, jäid nad ikka kuidagi krimpsus ja liiga pruunid. No ja see elektrikulu! Ahi on ju suur ja kogu kupatuse tundide kaupa soojendamine võtab ikka parasjagu energiat. Olen nüüd kuivatisse pistnud musti torbikseeni, kukekaid ja puravikke. Mustad torbikud kuivasid ära juba paari tunniga, teistega läks umbes 5 tundi aega. Igaks juhuks mainin, et kuivatada tohib ikka ainult neid seeni, mis kupatamist ei vaja, sest nad lähevad kuivama ju toorelt. Hea on taas silmas pidada, et kui tükeldad seeni (puravike puhul hädavajalik), katsu kõik viilud jätta ühepaksused. Nii on ka tulemus ühtlane ja kõik tükid saavad kuivaks ühel ja samal ajal.

Mustad torbikseenened võib kuivatamiseks rebida väiksemateks ribadeks või jätta terveks – peaasi, et tükid jääksid enam-vähem ühesuurused.
Seente kuivatamisel on kuivati täiesti asendamatuks saanud. Tulemus on ühtlane, seened on ilusa välimusega ega pole isegi kuigipalju oma värvist kaotanud. Kuivatatud seeni võib hoida kinnises paberkotis või klaaspurgis.
Kuivatatud puravikud – lemmikud! Annavad imehead nii suppidesse, hautistesse, kastmetesse, ristodesse või pastaroogadesse. Enne kasutamist tuleks neid üldiselt leotada, et nad taastaksid oma niiskuse. Padadesse olen lisanud ka niisama, kuivatatuna, siis imavad nad niiskuse pajaroa vedelikust.

Lisan siia ka puravikurisoto retsepti, milles läheb tarvis justnimelt kuivatatud puravikke. Väikesest peotäiest jagub terveks potitäieks!

Puravikurisoto
neljale

25 g kuivatatud puravikke
1 sibul
2 küüslauguküünt
3 sl oliiviõli
200 g risotoriisi
1,5 dl valget veini
500 ml kanapuljongit
75 g parmesani juustu
soola, pipart

Vala kuivatatud seentele 2 dl keevat vett ja jäta ligunema seniks, kuni tegeled muude ettevalmistustega.
Haki sibul ja küüslauk. Kuumuta paksupõhjalise poti põhjas (kui sul sellist pole, siis kasuta panni) õli ja prae sibul ja küüslauk madalal kuumusel läbipaistvaks. Lisa riis ja prae segades, kuni kõik riisiterad on rasvainega kaetud ja riisiterade pealmine pind on muutunud läbipaistvaks. Kui seni toimus kogu tegevus pannil, vala kogu panni sisu nüüd potti. Kui valmistad risotot algusest peale potis, ei ole midagi kuhugi ümber vaja valada.
Kalla nüüd riisisegule vein, sega läbi ja lase sel aurustuda. Hakka kulbitäie kaupa lisama puljongit. Järgmine kulbitäis lisa siis, kui eelmine on riisi sisse imendunud. Sega riisi iga kord peale puljongi lisamist, et sellest eralduks võimalikult palju tärklist. Kokku kulub risoto keetmisele 18-20 minutit. Kui viimane kulbitäis puljongit on lisatud ja see riisi sisse imendunud, vala potti seened koos leotusvedelikuga. Sega läbi ja lase veel 3-4 minutit haududa. Kõige lõpuks lisa risotosse 50 g riivitud parmesani juustu. Maitse ja vajadusel lisa soola. Lase juustul sulada ning klopi risoto pehmeks ja kohevaks.
Serveerimisel raputa risotole ülejäänud riivitud juust ja jahvata peale musta pipart.

________________________________________________________________________________

Seoses sügisese hoidistamisega leidub Hansapostist veel nii mõndagi vajalikku! Vaata siia lingile, kus kõik hoidistamistarvikud kenasti reas: bit.ly/KõikHoidistamiseks

Toon mõned leiud eraldi välja:

-minipurustaja, millega on hea lihtne hakkida näiteks sibulat: https://www.hansapost.ee/et/kodu-ja-kook/vaikesed-koogimasinad/koogikombainid/minipurustaja-sencor-scb5100wheue3_6a67bf8e/

-elektriline riiv. Kes on sisse teinud suuremas koguses salateid või supipõhjasid teab, kui palju aega ja käerammu võtab köögiviljade riivimine ja hakkimine. Elektrilise abimehega saab nii viilutada, hakkida kui riivida. Kõike, porgandist ja sibulast suvikõrvitsa ja kapsani. Saad teha ka ilusaid lainelisi viile.https://www.hansapost.ee/et/kodu-ja-kook/vaikesed-koogimasinad/koogikombainid/elektriline-riiv-sencor-ssg4500wh_9de72d30/

-pastöriseerija. 1-liitriseid purke mahub korraga sisse 14 tükki. Aparaadil on ka muid funktsioone, aga mind kõnetas eelkõige just pastöriseerimine. Hoian kõiki oma köögiviljahoidistega purke lihtsalt toatemperatuuril ja nad säilivad niimoodi suurepäraselt. Kui peavad olema õhukindlalt suletud, steriliseeritud ja pastöriseeritud! https://www.hansapost.ee/et/kodu-ja-kook/vaikesed-koogimasinad/muud-vaikesed-koogiseadmed/pastoriseerija-joogimahuti-sencor-spp3200ss_56835154/

-ja last but not least, üks olulisemaid abivahendeid hoidistamise juures: kaal! https://www.hhttps://www.hansapost.ee/et/kodu-ja-kook/vaikesed-koogimasinad/koogikaalud/varviline-koogikaal-klaaspinnaga-sencor-sks5020wh_2a7cf2ef/

Postituse koostööpartner: Hansapost

Jaga postitust:

  • Click to share on Facebook (Opens in new window)
  • Click to share on Twitter (Opens in new window)
  • Click to share on Pinterest (Opens in new window)

Related

Filed Under: Hoidised, Retseptid, Tervislik Tagged With: hoidis, õunad, seened

Previous Post: « Et metsas kõht tühjaks ei läheks
Next Post: Tagurpidi ploomikook »

Reader Interactions

Comments

  1. Evelyn

    september 20, 2021 at 8:02 e.l.

    Tegin seda risottot (küll värskelt praetud puravikega) ja tuli lihtsalt suurepärane!
    Aitäh retsepti eest!

    Vasta
    • Mari-Liis Ilover

      september 21, 2021 at 4:41 p.l.

      Väga tore, Evelyn, et risoto ära proovisid! See on mul ka väga suur lemmik!

      Vasta

Lisa kommentaar Tühista vastus

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Recipe Rating




Primary Sidebar

Tere tulemast!

See siin on toidublogi, mida kirjutab Mari-Liis Ilover. Kõik tekstid ja fotod keerlevad ümber toidu. Selle kasvatamise, hankimise, valmistamise ja nautimise. Rõhk on ehedal, puhtal ja maitsval kodutoidul, PÄRIS toidul. Sekka muljeid söögikohtadest. Kui tunned, et oled sattunud õigesse kohta - siis tere tulemast, nautigem koos!
Loe lähemalt →

Külasta bloginurka Facebookis

Poppe postitusi

Karamelline kohupiima-juustukook viinamarjadega

Petersellipesto

Mustikapomm ehk lusika-smuuti

Värsked kommentaarid

  • Mari-Liis Ilover, Odrakarask ja munavõi
  • Mery Kodavere, Odrakarask ja munavõi
  • Mari-Liis Ilover, Ahjus küpsetatud Hasselbacki kanafilee
  • Barbara, Ahjus küpsetatud Hasselbacki kanafilee
  • Mari-Liis Ilover, Kanahautis ubade ja orzo pastaga

RAAMATUTÄIS ÜLIMAITSVAID JA TERVISLIKKE PUDRURETSEPTE

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

GK KOKARAAMAT. VERESUHKRUTASET REGULEERIVAD TOIDUD

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

“MEREANNID. KREVETIST KALMAARINI”

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

KOKARAAMAT TOIDURAISKAMISE VÄHENDAMISE ÕILSAL EESMÄRGIL

Mari-Liis Ilover raamat Targa Kokkaja Retseptiraamat - Ülimaitsvalt ülejääkidest

TULGE KÜLLA!

Mari-Liis Ilover Raamat - Tulge külla! Pühapäevalõunad pere ja sõpradega.

KERGEMAD KLASSIKUD:

Mari-Liis Ilover raamat -
 Kergemad klaassikud

PIKNIKUIDEID IGAKS AASTAAJAKS:

Mari-Liis Ilover raamat -
 Piknikule

BLOGI POPIMAD RETSEPTID RAAMATUKAANTE VAHEL:

Mari-Liis Ilover raamat - Maitsev

Sildid

gluteenivaba grill heietus hoidis hommikusöök jaanipäevaks jook juust jäätis jõulud kala kala ja mereannid kana kaste kevad kevadroheline klassika kodumaa sünnipäevalauale kook kook-tort kõrvits köögivili köök: itaalia küpsetis küpsised liha lihavõtted maasikad magustoit malts mustikad pajaroog peet pirukas rabarber riis salat seened supp suupiste suvi suvikõrvits vegetaar-/vegantoit õunad šokolaad

Footer

Avasta

Nuudliroog seente ja köögiviljadega

Mõnus…

Bolognese kaste

Puravikuorsoto, tummine sügisetoit

Baski kook

Banoffee kook (veelgi parem)

Jälgi mind Instagramis

Instagram

Beseega marjakook 😋 Kevad seab end küll alles tasapisi sisse, aga suvi ja marjaaeg polegi ju enam teab mis kaugel. Nii et tuleks kriitilise pilguga sügavkülmik üle vaadata ja tasapisi hakata ruumi tegema uuele saagile. See kook sündiski paljuski sellepärast. Pealegi täiendavad hapukad marjad selle koogi magusat beseekihti lihtsalt suurepäraselt! Ja kui ükskord suur sumisev suvi käes, teeme sama koogi värskete päikeseküpsete marjadega! 🍓🫐Beseega marjakoogi (see ei ole Brita! 😉)retsept on blogis ja link sinna viib biost.
Kevad trügib taldrikule ja mul ei ole selle vastu mitte kõige vähematki. Ilmselt ostan ndv-ks poest heleroosad välismaa rabarberid ka ja teen esimese rabarberikoogi. Ei jõua kodumaiseid oodata, talv on niigi megapikk sel aastal olnud, tahaks juba rohkem ja kiiremini kevadet!
Olen mõnda aega nüüd köögis möllanud Thermomixiga ja tuleb tunnistada, et meist on saanud suured sõbrad. Sest me mõlema kirg on kokkamine ja ideid ajab üle ääre 😀 Minul peas, Thermomixil sisseehitatud kokaraamatus, kus on kümneid tuhandeid retsepte.
☘️IIRI SOODASAI
Langkawi Skybridge & Cable Car. 🚡⛰️Kahe kõrge mäe vahele on ehitatud sild, kuhu saab vaid köisraudteega. Klaasseintega kabiinis sõites imetled troopilist rohelust, koskesid, merd, saari… meeletu avarus! Skybridge on tõeline inseneriime, toetudes vaid ühele talale, mille küljes silda toestavad trossid. Kõik silla osad viidi ehitamisel helikopteriga mäe otsa ja pandi seal kokku. Väga äge elamus! Sobib neile, kel kõrgustega head suhted 😀
Parim lõuna selle kuumaga ☀️🥥 Tegelikult on muidugi toit ka siin super, maitsev segu erinevatest Aasia nurkadest. Kahjuks ei jaksa nii palju süüa, et kõike maitsta, mida tahaks! Võtan ennast varsti kokku ja stooritan ka maitseelamustest 🍜 🦐🐟 🍚🦀
Värsket õhku #singapore #supertreeobservatory
Ongi taas käes see aeg aastast, kui katame laua roogadega, milles kohtuvad armsad kodused maitsed, eestlaslikud karged värvitoonid ja samas paras annus pidulikkust. Just nagu see tort. Põhjaks šokolaadiküpsised, täidiseks karamellistatud leivapuruga segatud kohupiima-vahukoorekreem, kaunistuseks mustikaid ja kamašokolaadi- kõik see kokku maitseb imehea, mitte liialt magus ja sobib kui valatult vabariigi aastapäeva tähistamiseks. Sellel pildil on näha taustal minu vanaema Niina Villeroy&Boch’i kohviserviis, mis elas üle sõja, käis Siberis ja on nüüd minu südames ja kodus aukohal. Retsepti leiad blogist, link sinna viib biost.
Hallidesse päevadesse kulub nii väga ära midagi värvilist ja sidrunivärsket. Sidrun koos peterselli ja küüslauguga ongi kreemise avokaadokastme maitsevõluriteks ja oma tööd teevad nad superhästi 💚!

© 2009 Mari-Liis Ilover · Veebilehe on loonud Johanna Oja

 

Loading Comments...