Ei tea, kas mulle ainult tundub, aga tänavu on kõikvõimalik hoidistamine eriti populaarne. Võta nüüd kinni, kas põhjuseks segaste aegade tasakaalustamiseks vajalik turvatunde tekitamine, lihtsalt soov külluslikku saaki (ülihea seeneaasta ju!) pikemalt säilitada või on hoidistamine lihtsalt trendikas – igatahes tuleb hoidistepilte ja -retsepte ustest ja akendest, nii tutvusringkonnalt kui sotsiaalmeediast. Nii uusi põnevaid kui vanu häid moose, kompotte, salateid, kastmeid, marineeritult, soolatult, hapendatult…Vaadates enda värvilistest purkidest hõivatud riiuleid ja minigrippe täistopitud sügavkülmikut hakkab vaikselt tekkima küsimus, kes selle kõik ära sööb. Aga nagu kogemus näitab, küll süüakse!
Kogu purgi- ja sügavkülmamajanduse kõrval on ju tegelikult ka kuivatamine igati praktiline säilitusviis. Olen kuivati soetamisest mõelnud juba jupp aega. Seega olin rõõmsalt nõus, kui Hansapost tegi ettepaneku kuivati katsetusteks, et saaksin kogemusi teiegagi jagada. Etteruttavalt ütlen, et jätsingi kuivati endale, kuna ilmselgelt leiab see abimees meil rohkelt kasutust. Minul kasutuses olev mudel on firmalt Sencor, selle lingiga jõuate toote leheküljele: Sencor, kuivati.
Toidukuivati töötab lihtsal põhimõttel: aseta kuivatamist vajavad komponendid restidele ja soe ringlev õhk teeb oma töö. Toidukuivateid on saada erinevates suurustes ja seinast seina hinnatasemega. Minu aparaat on pigem soodsamast hinnaklassist. Samas igati tubli ja asjalik ning oma suuruselt, töökindluselt ja kvaliteedilt väga sobiv kodukööki, kus oma pere tarbeks aeg-ajalt midagi tarvis kuivatada. Korvitäis seeni või õunu või suur punt ürte mahub kenasti viiele 32 cm diameetriga restile ära. Kui korraga on vaja vähem kuivatada, ei pea kõiki reste kasutamagi. Kuivatil saab reguleerida nii temperatuuri (40-70 kraadi) kui kuivatamiseks kuluvat aega. Lisaks saab seadistada automaatse väljalülitamise aja (1-48 tundi, ehkki ma küll ei kujuta ette, mille kuivatamine võtaks kaks ööpäeva aega 😀)- see on praktiline siis, kui näiteks paned õhtul midagi kuivama ja tahad, et aparaat end ise öösel välja lülitaks. Ahjaa, kuivatiga on kaasas ka silikoonalus, millega saab teha marjapüreest marjarulle. Et meie majapidamisse ilmus kuivati peale suuremat marjahooaega, pole ma rullide tegemist veel katsetanud, järgmisel suvel kindlasti!
Sel sügisel olen aga jõudnud kuivatada nii ürte, õunu kui seeni.
Mulle meeldivad väga ise tehtud ürtide segud ja nii olengi kuivatanud aiast korjatud tüümiani, peterselli, estargoni, rosmariini, aed-piparrohtu ja muid ürte ning neist seganud purgikestesse segusid. Hästi mugav puistada talvel nii hautistesse, suppidesse kui kastmetesse. Punet kuivatasin ka, see on super pitsa peal ja Kreeka salatil. Ja muidugi piparmünt!
Kui ürtidel on paksud tugevad varred, siis võiks lehed kuivatamiseks nende küljest eemaldada. Piparmündi puhul töötab see hästi – napsan lehed varre küljest ja kuivatisse! Puised varred kasutusse ei lähe. Samas peenemate varte puhul või kui ürdil on väga väikesed lehed nagu näiteks tüümianil, pole mingit vajadust neid eemaldada. Ürdid kuivavad kiiresti, 50-60 kraadiga läheb 2-3 tundi. Tulemuseks on ühtlaselt kuivanud mõnusalt rabedad lehed.
Kuivatatud õunad on mõnus tervislik näks. Praegu, kui meie oma Eesti õuntest uputab, on õunte kuivatamine ju eriti praktiline – saab saaki võimalikult palju tallele panna ja pärast tükk aega maiustada. Moos ja mahl on toredad küll, aga ka muul moel võiks ju õunu säilitada. Õunte kuivatamiseks tuleb arvestada pikema ajaga kui ürtide või seente puhul. Ka temperatuur võiks veidi kõrgem olla. 65 kraadiga kuivasid õunad 6-7 tundi. Kõige lihtsam on õhtul kuivati sisse lülitada, panna taimer 7 tunni peale ja hommikul tulemus üle vaadata. Kui tarvis, saab aega alati lisada. Valmimisaeg sõltub peamiselt sellest, kui õhukeseks õunaviilud lõigata – imeõhukeste, paari millimeetri paksuste tükkidega läheb kiiremini, kui poolesentimeetristega. Kuivatamisaega saab endale sobivaks sättida ka vastavalt sellele, millist tulemust keegi parasjagu soovib. Mõnele meeldivad nätskemad, teisele jälle krõbedad kuivatatud õunad.
Kõige rohkem on mu kuivati saanud tööd teha seentega! Ausalt öeldes eelkõige seentele mõeldes ma kuivatit endale soovisingi ja tuleb tunnistada, et ta ei ole ootusi petnud. Seened jäävad ilusa kujuga, värv ei muutu eriti ja lõhn on super. Olen varem seeni ahjus kuivatanud ja ehkki tegin ka väga madala temperatuuriga ja ettevaatlikult, jäid nad ikka kuidagi krimpsus ja liiga pruunid. No ja see elektrikulu! Ahi on ju suur ja kogu kupatuse tundide kaupa soojendamine võtab ikka parasjagu energiat. Olen nüüd kuivatisse pistnud musti torbikseeni, kukekaid ja puravikke. Mustad torbikud kuivasid ära juba paari tunniga, teistega läks umbes 5 tundi aega. Igaks juhuks mainin, et kuivatada tohib ikka ainult neid seeni, mis kupatamist ei vaja, sest nad lähevad kuivama ju toorelt. Hea on taas silmas pidada, et kui tükeldad seeni (puravike puhul hädavajalik), katsu kõik viilud jätta ühepaksused. Nii on ka tulemus ühtlane ja kõik tükid saavad kuivaks ühel ja samal ajal.
Lisan siia ka puravikurisoto retsepti, milles läheb tarvis justnimelt kuivatatud puravikke. Väikesest peotäiest jagub terveks potitäieks!
Puravikurisoto
neljale
25 g kuivatatud puravikke
1 sibul
2 küüslauguküünt
3 sl oliiviõli
200 g risotoriisi
1,5 dl valget veini
500 ml kanapuljongit
75 g parmesani juustu
soola, pipart
Vala kuivatatud seentele 2 dl keevat vett ja jäta ligunema seniks, kuni tegeled muude ettevalmistustega.
Haki sibul ja küüslauk. Kuumuta paksupõhjalise poti põhjas (kui sul sellist pole, siis kasuta panni) õli ja prae sibul ja küüslauk madalal kuumusel läbipaistvaks. Lisa riis ja prae segades, kuni kõik riisiterad on rasvainega kaetud ja riisiterade pealmine pind on muutunud läbipaistvaks. Kui seni toimus kogu tegevus pannil, vala kogu panni sisu nüüd potti. Kui valmistad risotot algusest peale potis, ei ole midagi kuhugi ümber vaja valada.
Kalla nüüd riisisegule vein, sega läbi ja lase sel aurustuda. Hakka kulbitäie kaupa lisama puljongit. Järgmine kulbitäis lisa siis, kui eelmine on riisi sisse imendunud. Sega riisi iga kord peale puljongi lisamist, et sellest eralduks võimalikult palju tärklist. Kokku kulub risoto keetmisele 18-20 minutit. Kui viimane kulbitäis puljongit on lisatud ja see riisi sisse imendunud, vala potti seened koos leotusvedelikuga. Sega läbi ja lase veel 3-4 minutit haududa. Kõige lõpuks lisa risotosse 50 g riivitud parmesani juustu. Maitse ja vajadusel lisa soola. Lase juustul sulada ning klopi risoto pehmeks ja kohevaks.
Serveerimisel raputa risotole ülejäänud riivitud juust ja jahvata peale musta pipart.
________________________________________________________________________________
Seoses sügisese hoidistamisega leidub Hansapostist veel nii mõndagi vajalikku! Vaata siia lingile, kus kõik hoidistamistarvikud kenasti reas: bit.ly/KõikHoidistamiseks
Toon mõned leiud eraldi välja:
-minipurustaja, millega on hea lihtne hakkida näiteks sibulat: https://www.hansapost.ee/et/kodu-ja-kook/vaikesed-koogimasinad/koogikombainid/minipurustaja-sencor-scb5100wheue3_6a67bf8e/
-elektriline riiv. Kes on sisse teinud suuremas koguses salateid või supipõhjasid teab, kui palju aega ja käerammu võtab köögiviljade riivimine ja hakkimine. Elektrilise abimehega saab nii viilutada, hakkida kui riivida. Kõike, porgandist ja sibulast suvikõrvitsa ja kapsani. Saad teha ka ilusaid lainelisi viile.https://www.hansapost.ee/et/kodu-ja-kook/vaikesed-koogimasinad/koogikombainid/elektriline-riiv-sencor-ssg4500wh_9de72d30/
-pastöriseerija. 1-liitriseid purke mahub korraga sisse 14 tükki. Aparaadil on ka muid funktsioone, aga mind kõnetas eelkõige just pastöriseerimine. Hoian kõiki oma köögiviljahoidistega purke lihtsalt toatemperatuuril ja nad säilivad niimoodi suurepäraselt. Kui peavad olema õhukindlalt suletud, steriliseeritud ja pastöriseeritud! https://www.hansapost.ee/et/kodu-ja-kook/vaikesed-koogimasinad/muud-vaikesed-koogiseadmed/pastoriseerija-joogimahuti-sencor-spp3200ss_56835154/
-ja last but not least, üks olulisemaid abivahendeid hoidistamise juures: kaal! https://www.hhttps://www.hansapost.ee/et/kodu-ja-kook/vaikesed-koogimasinad/koogikaalud/varviline-koogikaal-klaaspinnaga-sencor-sks5020wh_2a7cf2ef/
Postituse koostööpartner: Hansapost
Evelyn
Tegin seda risottot (küll värskelt praetud puravikega) ja tuli lihtsalt suurepärane!
Aitäh retsepti eest!
Mari-Liis Ilover
Väga tore, Evelyn, et risoto ära proovisid! See on mul ka väga suur lemmik!