Sellest kogusest saab 6 umbes 8 cm-se läbimõõduga beseepesa. Seega retsept 6-le. Võimas mikser või korralik köögikombain on suureks abiks, kui just pole soovi kokkamist trenniga ühendada. Käsitsi munavalgete kõvaks vahustamine tuleks biitsepsile muidugi igati kasuks.
Beseepõhjad
2 toasooja munavalget (vähemalt pool tundi toasoojas seisnud)
näpuotsaga soola
100 g suhkrut
2 tl vaniljesuhkrut (NB! mitte vanilliini, siis maitseb tulemus nagu ise härra Mendelejev oleks koogi küpsetanud))
0,5 tl maisitärklist
0,5 tl valge veini äädikat
1. Vahusta munavalged näpuotsatäie soolaga pehmeks valgeks vahuks. Vaht moodustab tippusid, aga need on pehmed, st hoiavad veidi vormi, aga siis vajuvad ära.
2. Suhkur jaga kolme ossa.
3. Puista esimene osa ühtlaselt ja õrnalt munavalgevahule ja vahusta 2 minutit.
4. Lisa teine osa ja tee niisamuti.
5. Kolmanda suhkruportsuga ka täpselt sama lugu, ainult et sega selle hulka eelnevalt 2 tl vaniljesuhkrut.
6. Nüüd vahusta niikaua, kuni saad ühtlase, läikiva ja tugeva vahu. Aega võib minna olenevalt mikserist 5-10 minutit.
7. Puista vahu peale tärklis ja tilguta äädikas. Lase paar tiiru veel, nii et ka need seguneksid vahuga.
8. Munavalgevaht peab olema nii kõva, et kui paned kausi sellega endale tagurpidi pähe, ei kuku, tilgu ega jumala pärast voola sealt midagi näole ega juustesse
9. Kata ahjuplaat küpsetuspaberiga. Parem on plaat määrida mingi rasvainega, näiteks rapsiõliga, kergelt kokku, siis küpsetuspaber ei liigu.
10. Tõsta ahjuplaadile kahe supilusika abil võrdsete vahedega kuus vahutörtsu. Võid klaasiääre ja pliiatsi abil piirjooned ette joonistada.
11. Nüüd vormi spaatliga neist pesad: seest madalamad (sinna tuleb täidis), äärtest kõrgemad. Munavalgevaht on mõnus materjal, spaatli otsaga saab ääred ja välisserva vormida just sellisteks nagu tahad. Ma teen tavaliselt kergelt säbrulised, puhta ja selge joone austajad võivad täiesti ära siluda. Puhas beseeskulptuur!
12. Kuumuta ahi 160 kraadini.
13. Tõsta plaat ahju keskmisele siinile
14. Alanda kohe kuumus 110-le.
15. Küpseta 30 minutit. Vahepeal ahju ust avada või veel hullem, beseesid torkida, ei tohi.
16. Kui pool tundi täis, lülita ahi välja, aga hoia beseesid veel 15 minutit kinnise uksega ahjus.
17. Jahuta beseed praokil uksega ahjus täielikult. Pooljahtunud beseesid ei saa küpsetuspaberi küljest lahtigi ja on suur oht nad katki teha. Võid neid praokil uksega ahjus hoida mitu tundi, korralikult jahtunud ja kuivanud beseed libisevad ise küpsetuspaberilt maha.
Kreem:
200 g toasooja maitsestamata toorjuustu
200 g 35%-list koort
1 sl tuhksuhkrut
Lisa toorjuustule tuhksuhkur, hõõru puulusikaga pehmeks kreemiks. Vahusta koor üsna tugevaks vahuks. Sega toorjuust ja vahukoor omavahel.
Kui võimalik, pane kreem pavlovatesse vahetult enne serveerimist.
Mõnikord määrin vahukoore-toorjuustukreemi alla õhukese kihi lemon curdi. Annab väga hea sidrunise särtsu.
Kreemi peale laota hapukaid marju või puuvilju. Klassika on passion fruit (granadill). Maasikad sobivad väga hästi. Kiivi ja granaatõunaseemned on head talvisel ajal.
Mõnikord määrin vahukoore-toorjuustukreemi alla õhukese kihi lemon curdi. Annab väga hea sidrunise särtsu.
Kreemi peale laota hapukaid marju või puuvilju. Klassika on passion fruit (granadill). Maasikad sobivad väga hästi. Kiivi ja granaatõunaseemned on head talvisel ajal.
Siin pavlovate tegemine videoretseptina:
Vaata ka suure pavlova postitust.
Aet
Ma olin eile täpselt samal lainel 🙂 Küll veel küpsetamise juurde ei asunud, aga lugesin just selle sama foorumi kõik postitused läbi ja valmistasin end peenete nippide ja teadmistega ette juhuks, kui ma jälle seisan silmitsi järelejäänud munavalgetega. Mul on tarvis veel mõelda küll katte üle, sest ma vahukoort sellisel kujul ei armasta kohe üldse, mõtted on kondnenspiima peale läinud, kuid sellega on kartus, et läheb liiga magusaks..
Kas Su pisikesed pavlovad jäid seest nätsked?
Aet
Avastasin oma kommentaari kirjutades, et see ilmus 28.07.09 kell 22.57, tegelikult on juba 29.07.09 kell 08.57. Muuda blogi settingutest aeg õige ajatsooni peale, siis toimetame ikka reaalajas 🙂
Mari-Liis
Aet: aitäh, et valele ajatsoonile tähelepau juhtisid!
Pavlovad jäid pealt krõbedad ja seest nätsked.
Mulle ka päris paljas vahukoor ei meeldi, toorjuustuga segatult oli täitsa mõnus.
Kondenspiim vist jääb tõesti liiga magus, põhi ju ka väga magus! Aga muidugi kui valid hapud marjad (punane sõstar torkas kohe pähe), võibolla isegi tasakaalustab ära?:)
Aet
Heh, mul endal tekkis ka just punase sõstra mõte Pavlova peale. Tänagi kavatsen veid sõstrapõõsast tühjendada ning ühe koogi neist võluda.
Anonüümne
Meie pere tõeline lemmik.Kuid kui korraga teha rohkem kui üks plaadi täis ,kas võib sellisel juhul kasutada ahju õhkringlus süsteemi?Jäävad Pavlova pilvekesed väljast sama krõbedad ja seest "linnupiimased"?
EPP VIIRES
KÜLL ON HEAD KOOGID NEED PAVLOVAKOOGID!!!!KUI HEA KUI OSKAKS ISE KA VALMISTADA!!!!
Mari-Liis
Kohviku jaoks tegingi kahel plaadil, seega kogemus täitsa olemas:)
Õhkringlust kasutades tuli kõik välja täpselt samamoodi, kui oleks ühel plaadil teinud. Head maiustamist!
jannza
on seal mingit vahet ka, kui ma teen selle retsepti järgi hoopis ühe suure pavlova?
Mari-Liis
Jannza, suur põhi peab kauem ahjus olema. Ma soovitan suure põhja teha hoopis nende koguste, temperatuuride ja küpsetusajaga: http://siitnurgastjasealtnurgast.blogspot.com/2012/05/blogi-sunnipaev-pavlova-rabarberiga.html
Täidise saad siis teha kuidas soovid, kas siinse retsepti järgi või ka Kreeka jogurtiga, nagu rabarberipavloval. Hästi mõnus kreemine on see paks jogurt!
jannza
väga hea, tänud, teen selle teise retsepti järgi siis. Aga vahukoor mulle meeldib, nii et kasutan täidiseks seda 🙂
Anonüümne
Tere!
Võibolla nüüd täitsa rumal küsimus aga kui on täiesti tavaline väiksem elektriahi? millel puudub see õhuringlussüsteem, kas sel juhl peaks siiski tegema 1. plaadi haaval neid?
Oleks koguseliselt vaja teha lasteaeda 24 tükki. see sis oleks 4 plaaditäit, aga kas siis peakski 4 korda ahju uuesti soendama ja jahutama?
Mari-Liis
Väga suured vabandused, mul oli see viimane kommentaar täiesti kahe silma vahele jäänud. Nüüd on muidugi lasteaiapidu ammugi möödas:). Aga jah, ilma õhuringluseta tuleb küpsetada ühe plaaditäie kaupa, erinevatel kõrgustel asetsevad plaaditäied ei küpse paraku ühtlaselt.
Kerli
Tere!
Küsiks ka kahe plaadiga küpsetamise kohta. Kas pöördõhku kasutades tuleks ka temperatuuri alandada?
Ette tänades,
Kerli
Mari-Liis Ilover
Hei, Kerli! See on nüüd täitsa sinu oma ahjust sõltuv. Tavaliselt öeldakse, et õhuringlust kasutades tuleks temperatuuri alandada 20 kraadi. Mina olen oma ahju nüüd aastaid jälginud ja kohe kindlasti ei ole see vahe minu ahjul 20 kraadi, pigem 10. Nii et kui sa päris kindel ei ole, kui palju õhuringlust kasutades oma ahju puhul temp-i tavakuumusega võrreldes alandada, soovitan proovida pigem 10-15 kraadiiga. Pöidlad pihus, et kõik õnnestuks! Anna siis teada, kuidas pavlovad meeldisid sööjatele 🙂
Kerli
Suur tänu kiire vastuse ja üleüldse kogu blogi eest, Mari-Liis! Esimene ports sai Sinu õpetuste järgi juba tehtud ja kõik kiitsid (minu esimene pavlova tegu üldse:), aga kahe plaadiga läheb paari nädala pärast katsetamiseks, eks siis näis kuidas välja tuleb. Ma muidu olen ka pigem arvestanud, et 10 kraadi see vahe.
Anonüümne
Tere. Tegin suure Pavlova, kõik kena, kuid miks peale jahtunud koogi ahjust välja võtmist oleks nagu sulanud – suhkrusiirup on ümber põhja tekkinud.!? Ette tänades
Mari-Liis Ilover
Tere! Leidsin sarnasele probleemile vastuse Nigella leheküljelt – panen lingi siiasamasse, ehk on abiks? Pavlova on parasjagu pirtsakas kook ja põhjuseid, miks siirup tekib, võib olla mitu, neist põhilisem ülevahustatud munavalged. Siirupi teket võivad põhjustada ka liig kõrge ahju temperatuur ja õhuniiskus. Täpsemalt on asi lahti seletatud siin: http://www.nigella.com/kitchen-queries/view/Pavlova-Problems/3172
Monika
Tore kirjeldus ja hea retsept, löön selle alati netist lahti kui väikeseid pavlovaid teen . Suur tänu! Tänased pavlovad lähevad Augustiunetuse heategevuskohviku lettidele. Veel kord tuhat tänu!
Mari-Liis Ilover
Tere, Monika! Küll on tore seda tagasisidet lugeda! Ja eriti hea meel muidugi tänase ürituse pärast – selline tunne kohe, nagu oleksin ise ka veidikenegi heasse ja ilusasse ettevõtmisse panustanud.
Merilyn
Kas õige pavlova peaks olema seest selline nätske, mis jääb hammaste külge ja venib? 😀 Või pigem pehme vaht? Pealt jäid mul ilusti krõbedad, kuid sisu osas olen kahtlev. Sest üks jäi seest pehme vahuga ja teine hammaste külge ja venis….Ei tea, kuidas ühel plaadil mõlemat varianti koogikest tuli ?
Teine küsimus, siin retseptis on öeldud, et ahjus hoida 110 kraadi juures 30 min + 15 min(ahi kinni). Mõni teine minipavlova retsept ütleb 1h 100 kraadiga ja lasta edasi ahjus jahtuda. Kolmas retsept jälle et 110 kraadi 40min + siis üleöö ahjus jahtuda. Kuidas ma saan aru, kas minu ahjus piisab 30 + 15 min ? Või peaksin hoidma ikkagi tund aega? Mis juhtub kui hoida nt tund aega ahjus?
Mari-Liis Ilover
Tere, Merilyn! Õige pavlova peaks olema ikka pehme vaht, st vahukommilaadne. Mitte nätske ja kleepuv. Väga kummaline tõesti, kuidas sul ühesugusest taignast mitut moodi pavlovad tulid.
Küpsetamisaja kohta oskan öelda nii palju, et eks jah igal tegijal erinevad ajad, mis on välja timmitud vastavalt ahjule. Selle paikasaamine ongi veidi keeruline ja tahab katsetamist. Minul õnnestuvad minipavlovad (ja paljudel teistel, kes seda retsepti kasutavad) just selliste aegadega. Kuidas aru saada, kui palju on paras? Jahtunud pavlovad peavad olema pealt kuivad, imeõhukese krõbeda pealiskihiga. Küpsetuspaberi külge ei tohiks nad kleepuda, vaid tulevad ise lahti. Ma ei tea, kas sellest vastusest oli nüüd üldse midagi tolku, aga jah – pavlova on juba selline veidi pirtsakas ja tundlik küpsetis, tahab natuke rohkem jändamist ja katsetamist, kui mõni muu koogike. Samas, kui temperatuurid-ajad paigas ja kõik muu ka, siis on nende tegemine ülilihtne.
Gerda
Tere. Tegin ka täna esimest korda. Muidu jäid head aga ka kohati nätsked .. pealt kõik ilus kena nagu olema peab. Ja punkt punkti järgi tegin . A muidu kiidan. Kindlasti proovin veel teha
E.
Proovisin ka täna esimest korda pavlovaid teha, maitse poolest tulid täitsa head. Aga temperatuuriga oli vist mingi jama, tundub, et see oli liiga kõrge. Jahtunud pavlovad olid pealt nii krõbedad, et tahtsid kohe katki minna, kui neid veidi liigutasin. Mul on ka Sinu kergemate klassikute kokaraamat ja seal on temperatuurid ning valmistamisõpetus veidi teine, samas kogused samad.. ei teagi kumma retsepti järgi teinekord teha.
Mari-Liis Ilover
E.! Aitäh kommentaari eest! Tegelikult mõranemine on igati OK pavlova puhul. Seni, kuni nad on valged ja krõbeda pealiskihiga, on kõik hästi. Kui kollakaks kipuvad, siis on temp. liiga kõrge. Mul ei ole praegu Kergemaid klassikuid käepärast, aga seal vist oli nii et algul ahi 135 peale ja siis 35 min 120-ga? See meetod töötab ka kohe kindlasti. Lihtsalt ahi ei ole esialgu nii kuum ja pärast veidi kuumem, kui siin selles retseptis. Ehk Sinu ahjuga toimibki nii paremini? Ainuke võimalus teada saada on proovida:))) Kui katsetad, anna palun märku, kuidas õnnestus ja kas ikka pragunesid.