Mul on väga hea meel seda postitust kirjutada. Sest saan jagada suurepärast uudist: ilmunud on “KUFI KOKARAAMAT 2”! Nagu pealkirjast juba aru saada, on tegu järjega ehk vol. 2-ga minu eelmisele, bestselleriks osutunud “Kufi kokaraamatule“. “Kufi kokaraamat” võeti tõepoolest vastu ülihästi. Raamat oli ilmumispäevast pikki kuid raamatumüükide edetabelite eesotsas ja ilmus mitu kordustrükki. See näitab, kui paljudel inimestel on köökides kuumaõhufritüürid ja kui õhinal nende abil kokatakse. Kufi-vaimustus ei ole aga praeguseks sugugi vaibunud, mis tõestab juba varem öeldut: kodumasinad tulevad ja lähevad, aga kufi on tulnud, et jääda! Seega on teretulnud ka uued retseptid, mis ongi koondunud nüüd ilusate helgete siniste kaante vahele.
Mis siis on “Kufi kokaraamat 2”?
1. PÕNEV JA LOOMINGULINE
Eelmise, “Kufi kokaraamatu” retseptid olid puhas baas. Hästi lihtsad ja lausa minimalistlikud retseptid, mis aitavad aru saada kufi toimimisest ja sellest, mida üldse ja kuidas kuumaõhufritüüris kokata. Uue raamatu toidud on juba tibake loomingulisemad ja põnevamad. Mis ei tähenda, et nad on keerulised. Sugugi mitte! Kufi on minu arvates eelkõige abimees argiroogade kiireks valmistamiseks ja nii on ka kasutatud toiduained vabalt kättesaadavad ja ma ei kasuta retseptides keerulisi kokkamistehnikaid. Sest kogu kufi pont ongi ju lihtsus, kiirus ja mõnusad argiroad.
Siin piltidel on aasiapärased kanapallid, tervelt kufis küpsetatud lillkapsas, Schawarma-stiilis kanasalat ning röstitud fenkol kikerherneste ja oliividega:
2. KERGEM JA TERVISLIKUM
Uus raamat on värskema ja tervislikuma suunaga kui eelmine. Vastu suve ju igati loogiline ka, onju. Alapealkirjakski ongi seekord “Kergemad ja tervislikumad kuumaõhufritüüris valmivas toidud”. Rohkem köögivilju, kala ja lahjat liha, vähem rasva ja rafineeritud väheväärtuslikke toiduaineid. Ma ei ole seda meelt, et tervisliku toitumisega peavad ilmtingimata kaasas käima ranged piirangud, paaniline kalorilugemine või ekstreemne dieet. Tervislik toit on minu jaoks mitmekesine, ise tehtud, normaalne ja värske kodutoit, ehe päristoit! Kus võimalik, asendan retseptides rafineeritud nisujahu täisterajahuga, suhkrut kasutan minimaalselt. Kuid magustoidud on siiski magustoidud, küpsetised on küpsetised. Elus peab koht olema ka imelistel hõrgutistel. Kui üldine suund on tervislikumal toidul, võib ju end teinekord hellitada ka millegi rammusama ja magusamaga, kas pole! Nii on raamatu lõpuosas ka magusate hõrgutiste peatükk.
Siin piltidel on küpsetatud kõrvits lehtkapsa ja ubadega, päikesekuivatatud tomati marinaadis kanakintsud, röstitud köögiviljade salat halloumi ja kuskussiga ning veiseliha brokoliga:
3. TERVE EINE KUFIS
Teiseks, soovin rõhutada, et kufi ei ole vaid friikate ega snäkkide pärusmaa, vaid tema abil saab valmistada terveid eineid! Ehkki teadupärast ka eraldi kõikvõimalikud köögiviljad või erineval moel kana saavad kufis imehead (ja ei pääse ka see kokaraamat nende maitsvate retseptideta), on täiesti võimalik kufi abil kokata terve õhtusöök. Kas siis pannes kõik eine komponendid korraga kufisse küpsema või valmistada roog, kombineerides kufit ja pliiti. Näiteks valmib pliidil kuskuss, kufis röstitud köögiviljad ning grilljuust ja imehea salat ongi valmis. Kas oled tulnud selle peale, et kufiga saab teha suppi? Mitte küll keeta, vaid röstida tomatid koos ürtidega magusaks ja seejärel suristada blenderis hõrk tomatisupp, mida saab serveerida kufis röstitud krutoonidega. See kõik on väga lihtsalt teostatav. Minu arusaamise järgi ei ole kuumaõhufritüür eraldiseisev imeaparaat, vaid täieõiguslik köögiabimees, kes töötab kõigi teiste köögimasinatega, pliidist kuni blenderini, koostöös!
Kufis röstitud tomatitest supp ürdikrutoonidega ja BBQ-kanakoivad maisi ja kapsa-porgandisalati (ehk coleslaw’ga):
Mitu korda on uuritud, kas esimene kufi-raamat peaks ka olema enne vol 2 soetamist läbi uuritud. Ei, sugugi mitte! Uue raamatu kasutamiseks ei ole üldse oluline omada ega läbi töötada eelmist kufi-raamatut. “Kufi kokaraamat 2” on täiesti iseseisvalt kasutatav abimees Aga kui oled esimese raamatuga juba tuttav, on see siin tore täiendus.
Panen kirja ka ühe retsepti raamatust. See on just hea näide selle kohta, kuidas kufis saab teha korraga terve eine, mis on maitsev ja tervislik. Spargel ja kala küpsevad kuumaõhufritüüris koos, samal ajal saad valmistada kastme. Värske kartul keeda pliidil, selle võid keema panna umbes 10 minutit enne kala ja spargliga toimetama asumist.
Koha spargli, sidruni-kapparikastme ja kartuliga
Koostisosad
- 2 lõiku nahaga kohafileed , á 150-200 g
- 10 sparglivart
- 2 sl oliiviõli
- soola, musta pipart
Sidruni-kapparikaste
- 2 sl oliiviõli
- 1 sl kappareid soolvees
- 2 sl sidrunist välja pigistatud mahla
- 1 tl riivitud sidrunikoort
- 1 tl sinepit
- lisaks keedetuid värskeid kartuleid, tilli
Tegevuskäik
- Kastmeks pane kõik vajalikud koostisosad väikesesse purki, keera kaas peale ja loksuta tugevasti. Alternatiivina vispelda koostisosad kausis kastmeks. Kui sparglivarte alumine ots on puitunud ja kõva, lõika see ära. Piserda nii kalale kui sparglitele oliiviõli, maitsesta soola ja pipraga. Sparglid võid piserdamise asemel õliseks teha ka taldrikule valatud õlis veeretades. Pane esmalt kuumaõhufritüüri sparglid. Küpseta 180 kraadi juures 4 minutit. Keera sparglid ümber ja tõsta nende juurde kalafileed. Küpseta edasi 180 kraadi juures 5-7 minutit, kuni kala on just-just küps. Serveeri kala ja sparglid taldrikutele ja tõsta peale kastet. Kõrvale sobib suurepäraselt keedetud kartul, suvel ikka kindlasti värske, ja muidugi till.
Suur aitäh tervele tiimile: kirjastus Pegasus ja Tiiu-Marie Kraut, keeletoimetaja Triinu-Mari Sander ja kujundaja Külli Tõnisson. Ilma teieta raamatut sellisel kujul polekski. Ja muidugi megatänud mu armsale perele, kes kõiki mu katsetusi olid valmis degusteerima ja aitasid sellega retseptide valmimisele tohutult kaasa.
Loodan, et “Kufi kokaraamat 2” pakub ka kõigile kasutajatele kuhjaga inspiratsiooni ja innustust!
“KUFI kokaraamat 2” saab osta kõigist suurematest raamatupoodidest ja kirjastus Pegasuse kodulehelt:
Lisa kommentaar