
Mida enam sügise poole kisub, seda rohkem isutab tummisemate toitude järele. Toekad ahjuhautised, pliidil podisevad pajad, soojendavad supid ja vürtsikad karrid võivad kõik end nüüd valmistamisjärjekorda panna, mina juba ootan! Täpselt sinnasamasse comfort food‘i kategooriasse kuulub ka polenta. Aurav, kohev, pehme ja soojendav polenta.
Polenta tähendab kahte asja: nii toorainet (maisimanna) kui sellestsamast maisimannast tehtud rooga. Pärit on polenta Põhja-Itaaliast. Polenta valmimiseks võib kuluda 10-60 minutit, sõltuvalt sellest, millist toodet kasutada. Kui sa ei soovi tunnikest oma aega sisustada pliidi ääres seismise ja pideva maisipudru segamisega, tasub valida kiiremini valmiv polenta. See Just Nature kaubamärgi polenta, mis viimasel pildil näha, valmib kiiresti, u 10 minutiga. Polenta tuleb tavalise manna kombel sõristada keevasse vedelikku ja segades keeta, kuni puder on paks ja pehme. Tavalise mannapudruga aga kohe kindlasti tegemist ei ole. Minu jaoks teeb lihtsast maisipudrust korraliku polenta puljongis keetmine (rohkem maitset!) ja lõpuks sisse segatud parmesan ja või (kreemisus ja veel rohkem maitset!).
Konsistents peaks olema pigem voolavam, kindlasti mitte tihke. Polenta muutub seistes paksemaks, nii et süüa tuleks kohe peale valmimist. Kui aga polentat jääb üle, siis on see paksenemine ja tahenemine väga head omadused, sest öö läbi külmkapis seisnud polentast saab lõigata tükke ja siis need oliiviõlis läbi praadida. Praetud polenta on megahea! Täpsem juhend selleks on retseptiosa lõpus.
Polenta sobib lisandiks näiteks liharaguu või köögiviljakastme juurde samamoodi nagu kartulipuder, riis või pasta. Aga saab ka teistpidi: polenta on staar ja tema juurde võib sättida erinevaid lisandeid. Karamelliseeritud sibulat, küüslauguga hautatud lehtkapsast, rebitud sealiha, röstitud tomateid ja praegu muidugi seeni!
Polenta metsaseentega
Koostisosad
Polenta
- u 800 ml köögivilja- või kanapuljongit
- 200 g polentat
- 35 g parmesani juustu, riivitult
- 35 g võid, tükkidena
- soola, musta pipart
Seened
- 2 sl võid
- 350 g omas mahlas hoidistatud metsaseeni (näiteks puravikud, kukeseened, kitsemamplid, tatikud) või leotatud soolaseeni. Või umbes liitrijagu värskeid kupatamist mittevajavaid seeni
- soola
- lisaks pundike peterselli, hakitult
Tegevuskäik
- Valmista esmalt seened. Kuumuta pannil või ja prae seened läbi. Lisa hakitud peterselli, maitsesta soolaga. Jäta seened pannil ootele, kuni valmib polenta. Aja potis puljong keema. Kasuta esialgu 600 ml puljongit, ülejäänu saab vajadusel lisada. Sõrista keeva puljongi sisse polenta, samal ajal pidevalt segades. Las kuumus olla nüüd pigem madal, nii et polenta keeb vaikselt podisedes. Keeda kuni 10 minutit, segades. Aega võib ka veidi vähem minna. Oluline on, et polenta ei oleks sõre ega tükiline, vaid siidiselt pehme. Mitte klimpis ega kõva, vaid kohev ja pehmelt kreemjas. Kui tarvis, lisa keetmise ajal puljongit. Kui polenta on keenud, tõsta pott pliidiplaadilt ära. Lisa riivitud parmesan ja võitükid, sega läbi. Maitsesta soolaga. Soolasus oleneb kasutatud puljongist, nii et maitse! Tõsta kuum polenta taldikutesse ja lisa seened. Jahvata peale musta pipart ja kui soovid, saputa toidule veel hakitud peterselli.**********************Järele jäänud polentat saab järgmisel päeval edukalt tükkidena praadida. Selleks pane polenta õhukese kihina (u 1,5 cm) vormi või alusele, vajuta tihedaks ja kata toidukilega. Lase külmkapis järgmise päevani taheneda. Lõika tahenenud polentast kas kolmnurgad või ristkülikud ja prae need pannil oliiviõlis krõbedaks. Väga mõnusa amps tomatikastme vm meelepärase lisandiga.


Pildil olev Just Nature polenta on pärit Gemossi kauplusest.
Lisa kommentaar