Munadepühad, lihavõtted, kevadpühad, ülestõusmispühad – juba see, et ühtedel pühadel nii palju erinevaid nimetusi on, näitab, et ju nad ikka kalendris tähtsal kohal ole. Paljudes kultuurides ja usuruumides eelneb lihavõtetele paastuaeg. 40-päevane paast algab tuhkapäeval, mis on alati kolmapäev ja lõpeb 1. ülestõusmispühal, mis on alati pühapäev. Nii et tegelikult, religiooni arvesse võttes, ei ole Suur reede üldse veel mingi rõõmupäev, mida võiks küllusliku lookas laua ja värvitud munadega tähistada. Suur reede on vaikne leina- ja paastupäev, mis eelneb rõõmsale pühapäevasele ülestõusmispühale. Ja ehkki ma ise ei ole religioosse taustaga ega kuigi sage kirikuskäija, on mul lapsest saadik meeles ema sõnad, et Suurel reedel mune ei värvita ja piduroogi ei sööda. See on nii kurb ja vaikne päev, et muru ka ei kasva. Nii on ta alati öelnud ja teadagi, emadel on alati õigus. Nii et meie peres on suur ja külluslik pühadelõuna ja munadevärvimine just pühapäeval, esimesel ülestõusmispühal.
Loomulikult ei ole tänapäevases maailmas tegelikult kuigi oluline, kuidas seda toredat kevadist püha täpselt tähistama peab ja mis päeval midagi teha tohib. Igaüks värvib mune just siis, kui sobivaks peab ja heaks arvab, nii lihtne see ongi! Ja katab laua liharoogade ja kohupiimamaiustustega kasvõi reedest pühapäevani😊.
Lambaliha on meil ikka munadepühadel laual olnud. Erineval moel: terve kintsuna, hautisena, grillitult…Üks lemmikuid on kindlasti tükeldatud karree. Seda sööb isegi mu tütar, kes muidu lambalihast ega tegelikult üldse lihast suurt ei pea. Kahtlustan muidugi, et siin on saladus peidus hoopis küüslaugus ja rosmariinis, millega karreelõike maitsestan, see kombo meeldib talle hullupööra! Nii et lambakarree on meil alati kindla peale minek. Lisaks läheb praadimine kiiresti ja kui liha on kvaliteetene, on tulemus alati superhea. Ostan karreelõike Balti jaama turult Lihasaalist. Kui valmislõigatult parasjagu pole, siis tuleb vaid küsida ja näiteks Estonian Meat House lihunikud lõikavad kiiresti sulle vajalikud tükid. Selline tore butcher-teenus. Üldiselt olen arvestanud 3 karreelõiku igale sööjale, aga eks see oleneb ka isust ja inimestest.
Karree juurde sobib hästi värvilistest köögiviljadest tehtud prantsusepärane köögiviljahautis ratatouille. Ratatouille võib kusjuures valmis teha juba eelmisel päeval, seistes muutub ta vaid paremaks. Ja kui söömisest jääb üle, siis külmalt maitseb ta hästi bruschetta või röstsaia kattena. Kes soovib, võib muidugi siia juurde ka ahjukartuleid küpsetada, aga mu meelest on lammas ratatouille‘ga just selline mõnusalt kerge ja kevadine, võiks lausa öelda, et tervislik roog.
Toredaid pühi!
Lambakarree ja ratatouille
Koostisosad
Lammas:
- 12 lambakarree lõiku
- 2 küüslauguküünt
- 1 sl riivitud sidrunikoort
- 1 oks rosmariini, hakitult
- 2 sl sidrunimahla
- 3 sl oliiviõli
- soola, pipart
Ratatouille:
- 1 sibul
- 2 küüslauguküünt
- 2 sellerivart
- 1 väike baklažaan (u 300 g)
- 1 sale suvikõrvits (u 300 g)
- 2 paprikat
- 3 sl oliiviõli
- 2 x 400 g purki purustatud tomateid
- 2 loorberilehte
- 10 musta pipra tera
- 1-2 tl suhkrut
- 1 tl kuivatatud tüümiani
- peale raputamiseks värsket peterselli
- soola
Tegevuskäik
- Ratatouille tegemist alusta sellest, et valmista kõik köögiviljad ette, st puhasta ja tükelda. Lõika sibul ribadeks, haki küüslauk ja tükelda seller. Jäta need eraldi, sest lähevad kolmekesi koos peagi küpsema. Lõika baklažaanid pikuti neljaks, tükelda. Tükelda ka suvikõrvits. Puhasta paprikad seemnekodadest ja lõika tükkideks.Kuumuta paksu põhjaga haudepotis või suuremal sügavamal pannil (vajalik kaas!) õli. Prae sibulat, küüslauku ja sellerit madalal kuumusel 5-7 minutit, kuni sibul on läbipaistev. Lisa kõik ülejäänud köögiviljad ja kuumuta segades, kuni kõigist on soojus läbi käinud. Kui tarvis, võid veidi õli lisada. Vala nüüd hulka tomatikonservid, lisa ka loorberilehed, pipraterad, tüümian, veidi soola ja suhkur. Kuumuta vaikselt podisema. Kata kaanega. Hauta kaane all umbes 25 minutit. Maitse ja vajadusel korrigeeri magusust ning soolasust. Serveerimisel puista toidule hakitud peterselli.Lambalõikudele tee esmalt kerge marinaad. Selleks vajuta küüslauguküüned lamedaks ja haki. Sega küüslauk, sidrunikoor ja rosmariin vähekese soola, sidrunimahla ja oliiviõliga. Pane karreelõigud kilekotti või kaussi, sega marinaadiga ja tõsta tunniks ajaks külmkappi maitsestuma. Võta seejärel välja ja hoia pool tundi enne küpsetamist toatemperatuuril. Pannile peaks minema kindlasti soojas seisnud liha, mitte otse külmkapist. Küpseta karreelõike kuumal grillil või pannil kaks minutit ühelt, kaks teiselt poolt. Tõsta suurele taldrikule või vaagnale, kata fooliumiga (ära pane fooliumit liha vastu, las jääb nagu väike telk) ja lase 10 minutit seista. Tulemus on selline medium ja well done vahepealne, seest veel õrnalt roosakas. Serveeri karreelõike kohe kuumalt koos sooja ratatouille’ga.
Lisa kommentaar