Talv on tsitruseliste hooaeg! Apelsinid (eriti head on praegu veriapelsinid), greibid, pomelid, mandariinid, sidrunid, laimid – maades, kust meile puuvilju imporditakse, valmivad tsitruselised justnimelt talvisel ajal. Neid vitamiini- ja värskusepomme on praegu suuremas valikus ning nad on maitsvamad, kui näiteks suvel. Ja loomulikult sobivad kõik need rõõmsavärvilised puuviljad meie monokroomsesse talve kui valatult – juba ainuüksi peale vaatamisest tuleb lootusrikkam meel! Kevad polegi enam kuigi kaugel…
Kui apelsine, mandariine, pomelit saab süüa niisama, siis laimi juba naljalt paljalt ei naudi. Prr, ainuüksi sellele mõtlemisest tuleb hapu tunne, teate küll seda külmavärina ja grimassi kombot. Aga toitude või jookide maitsestamiseks on laim täiesti imeline puuvili! Mis oleks Aasia, Kariibide või Lõuna-Ameerika köök ilma laimita? Kui paljude klassikaliste kokteilide koostisse kuulub laim: Mojito, Caipirinha, Mai Tai, Margarita jne. Ja muidugi magustoidud ja koogid – laim tasakaalustab imeliselt hästi magusust ja annab hetkega maiustele värske nüansi.
Kiidulaul laimile lauldud, saab minna retsepti juurde! Need õrnad muredad korvikesed särtsaka laimivõidega on täiuslik kooslus. Ausalt! Aga kui sa ei viitsi või ei taha korvikesi meisterdada, siis see laimivõie (lime curd) iseenesest on juba täiesti vastupandamatu kraam. Et kuidas seda siis ilma korvikesteta süüa? Lusikaga!!! 🙂 Laimivõie valmib niisamuti kui sidrunivõie: munadest, suhkrust ja võist, lihtsalt sidrunit asendab laim. Maitse on magushapult särtsakas ja omapärane, tasub kindlasti proovida!
Muretaigna tegemisest üle jäänud munavalge saab ära kasutada besee küpsetamisel, mis annab korvikestele lisamagusust ja rabedat krõmpsu. Beseed tuleb rohkem, kui korvikestele kulub, aga sellege saab ju niisama ka maiustada.
Soovitan teha nii korvikesed, laimivõide kui besee söömisele eelneval päeval. Täna teed ettevalmistused, homme vaid kokkupaneku vaev! Laimivõie on veel maitserikkam ja ka paksem, kui ta saab öö läbi külmas seista. Korvikeste tegemine on parajalt aeganõudev nikerdamine ja nii hea, kui nad on juba eelnevalt valmis küpsetatud. Ja besee valmistamine on samuti teadupärast vähemalt tunniajane protsess – ta tahab tükk aega ahjus madalal temperatuuril küpseda ja siis pärast veel lahtise ahjuuuksega kuivada. Ühesõnaga – kogu tegevus ei ole keeruline, küll aga aeganõudev koos kõigi küpsemiste ja jahutamistega. Sestap ongi mõistlik alustada laimitartalettide tegemist juba eelmisel päeval.
Ja kui siis lõpuks nautimise aeg käes, arvesta, et korvikesed on õrnad! See teebki nad imemaitsvaks, samas rabedaks. Tõsta igale sööjale korvike serveerimistaldrikule ja täida laimivõidega sealsamas. Kui kusagil mujal alusel neid täita ja siis üritada õmber tõsta, võivad korvikesed laguneda, sest laimivõie on üsna raske.
Laimitartaletid ehk laimivõidega korvikesed
Koostisosad
Korvikesed:
- 180 g toasooja võid
- 0,5 tl soola
- 1 sl suhkrut
- 1 munakollane
- 240 g nisujahu
Laimivõie:
- 3 muna (M)
- 150 g suhkrut
- näpuotsaga soola
- 1,5 dl laimist pressitud mahla (u 3 laimist)
- 1 sl riivitud laimikoort (saab ühelt laimilt)
- 80 g võid
Besee:
- 50 g ekstrapeent suhkrut
- 1 munavalge
kaunistuseks riivitud laimikoort
Tegevuskäik
Korvikesed
- Tõsta või, sool, suhkur ja munakollane köögikombaini. Surista kreemiks. Lisa jahu ja lase mõned tiirud pulse-režiimil käia, kuni tainast moodustub pall. Ära liigselt töötle, siis võib tainas puiseks muutuda. Tõsta tainapall toidukilele ja vajuta lamedamaks. Keera kilesse ja tõsta vähemalt tunniks ajaks külmkappi. Enne lahtirullimist lase tainal u 15 minutit toatemperatuuril pehmeneda. Rulli õhukeseks. Lõika välja oma vormidest 1 cm võrra suurema läbimõõduga kettad. Kui sa ei kasuta non-stick vorme, määri need eelnevalt võiga. Tõsta tainakettad vormidesse ja vajuta kergelt vormi külge. Tasanda servad noaga. Lõika küpsetuspaberist välja nii suured tükid, et need katavad täielikult korvikeste põhja ja servad (tükid ei pea olema ümmargused). Tõsta igasse korvikesse taina peale küpsetuspaberi tükk. Vala peale raskus – kuivad herned, keetmata riis, kruubid või spetsiaalsed keraamilised küpsetuskuulid. Raskus ei lase korvikeste servadel küpsemisel alla vajuda ega põhjal liigselt kerkida. Küpseta 180 kraadises ahjus 15 minutit. Tõsta korvikesed korraks välja, eemalda raskus ja küpsetuspaber. Tõsta ahju kuumus 200-ni ja küpseta katmata korvikesi veel u 5 minutit, kuni krõbedad ja kuldpruunid. Tõsta ahjust välja. Lase korvikestel jahtuda, siis eemalda vormist.
Laimivõie
- Pressi laimidest välja mahl ja riivi koor. Klopi vispliga kastrulis lahti munad, suhkur, sool, laimimahl ja -koor. Kuumuta pidevalt segades, kuni segu pakseneb. Ära keeda, hoia segu keemise piiril. Kannatust! Paksenemiseks kulub u 10 minutit. Lõpuks lisa tükkidena külm või ja klopi võie läbi. Lase täielikult jahtuda, külmkapis seistes kreem pakseneb veelgi.
Besee
- Vahusta munavalge suhkruga kõvaks läikivaks vahuks. Kata ahjuplaat küpsetuspaberiga. Määri munavalgevaht õhukese kihina küpsetuspaberile. Küpseta 110 kraadises ahjus 45 minutit-1 tund. Besee peaks täiesti läbi kuivama, jäädes siiski lumivalgeks. Keera ahjukuumus kinni ja lase beseel lahtise uksega ahjus täielikult jahtuda. Murra tükkideks.
Enne serveerimist tõsta iga sööja taldrikusse tühi korvike (korvikesed on õrnad ja võivad täidetuna liigutamisel mureneda, nii et parem on korvike täita serveerimistaldrikul) . Tõsta lusikaga sisse laimivõie. Kaunista beseetükikeste ja riivitud laimikoorega.
Postituse koostööpartner on D-kokaraamat
Korvike
Tere! Korvikeste koostisosades on muna loetelust välja jäänud 🙂
Mari-Liis Ilover
Oh mind hajameelset.. Aitäh, nüüd on viga parandatud! Loodan südamest, et keegi ei jõudnud enne küpsetama hakata…;))
Korvike
Korraks lihtsalt tekkis hämming, et kust see munavalge üle jääb 🙂
Küpsetada ei viitsinudki, sest see võie saab enne purgist lusikaga manustades niisamagi otsa.