Karride maailm on sama suur ja lai, kui maailm ise. Lugesin hiljaaegu Food52 veebilehelt huvitavat ja süvitsi minevat lugu “The problem with “Curry” (link SIIN), mida soovitan kõigil karri- ja üldse toidu(kultuuri)huvilistel kindlasti lugeda. Ehkki paljudele seostub karri kui kaste ja maitseaine India köögiga, siis hindud ise sellist üldist terminit ei tunne. Neil on küll toidud nimedega rasam, korma, rogan josh jne, kuid mitte “karri”. Selle sõna on kasutusele võtnud hoopis Indiat koloniseerinud britid. Selleks, et väga laias laastus kuidagimoodi nimetada sooja toitu või kui soovite, kastet, mis on valmistatud kas lihast, kalast-mereandidest või on hoopis taimne, eksootiliste vürtsidega, vedelam või kuivem ning mida harilikult süüakse riisiga. Niisamuti ei tunta India köögis kollast maitseainet nimega karri, mis meil igas poes müügil. Seegi on brittide leiutis. Karrid on tuntud ja levinud nii Jaapanis, Kariibidel, Lõuna-Aafrikas, Tais ja paljudes muudes paikades, kuid nad kõik on piirkonniti vägagi suurte erinevustega.
Sestap tuleb ära märkida, et see kana-kõrvitsakarri on Tai karri. Tai karrid on võrreldes India karridega vedelamad ja ürdisemad. Neis on Taile omapäraselt tunda nii sidrunheina, kahvrilaimi, kalakastet, laimi ja kindlasti koriandrit. Tai karrid tehakse peaaegu alati kookospiimast, samal ajal kui näiteks India karride puhul on kookospiim pigem erandlik.
Teen Tai karrit erinevate koostisosadega päris sageli, igal nädalal vähemalt korra. See maitseb tervele meie perele ja valmib piisavalt kiiresti ja lihtsalt, et seda keeta tavalise argipäeva õhtusöögiks. Kui sul on olemas karripasta ja kookospiim, mida mõlemat saab igast suuremast poest, on karri samahästi kui valmis. Kahvrilaimilehti saab kas Piprapoest või Umamist. Kui kahvrilaimilehti ei õnnestu siiski hankida, ei pea karri loomulikult tegemata jääma, jäta nad lihtsalt välja ja kõik. Muid koostisosi võtta täitsa maitse järgi. Porgand, paprika, suvikõrvits, veiseliha, kala, krevetid – kõik need sobivad Tai karrisse imehästi ja varieerimisvõimalusi on hästi palju. Rohelise karripasta asemel võid kasutada ka punast. Nende värvivahe tuleneb sellest, mis värvi tšillisid on pasta valmistamiseks kasutatud. Baasretseptina Tai karri tegemiseks kasutan alati sedasama, mis siin allpool kirjas, liha-kala-köögivili on need, mis parasjagu käepärast või mille järgi isu.
See kana-kõrvitsakarri retsept on hästi sobilik just praegusesse sügisesse, kui kõrvitsad ilutsevad nii aias, turulettide, poe köögivilja osakondades kui nii mõnelgi ehk juba ka kodus kapiriiulil, ootamas sobivat kasutust.
Pole põhjust muretsemiseks, kui karrit jääb ühest söögikorrast üle, järgmisel päeval soojendades on ta veelgi maitsvam!
Kana-kõrvitsakarri
neljale-kuuele
1 sl õli
2-3 sl rohelist karripastat
3-4 kahvrilaimi lehte (soovi korral)
1 purk kookospiima (400 ml)
2 kanafileed (kokku 400-500 g) või sama palju kintsuliha
500 grammi muskaatkõrvitsat (või muud tihedama viljalihaga kõrvitsat), koor ja seemned eemaldatud
peotäis külmutatud herneid
peotäis spinatilehti
1-2 sl Tai kalakastet
1-2 sl laimimahla
värsket koriandrit
1 tl soola
musta pipart
Tükelda kana ja kõrvits.
Kuumuta pannil õli ja lisa karripasta. Karripasta kogust reguleeri vastavalt sellele, kui suur teravuse sõber oled. Kuumuta õli ja karripastat koos pidevalt segades, et karripasta kõrbema ei läheks. Lisa kahvrilaimi lehed (kui neid kasutad), umbes pool kookospiimast ja sega, et karripasta ei oleks tükkis, vaid ühtlaselt kreemjas. Lisa tükeldatud kana, kõrvits ja ülejäänud kookospiim. Maitsesta vähekese soola ja musta pipraga. Keeda u 15 minutit, kuni kana küps. Lõpuks lisa rohelised herned ja spinatilehed, kuumuta läbi. Sega maitseks hulka kalakaste ja laimimahl. Raputa peale rohkelt värsket koriandrit.
Serveeri Basmati riisiga.
Lisa kommentaar