On ilmselge, et kõige paremad piparkoogid valmivad ise tehtud piparkoogitaignast. Mis ei tähenda, et kui aja või viitsimise puudumisel keegi küpsetab poetaignast piparkooke, oleks see mingi õudne fopaa. Ei-ei, olen ise ka kasutanud teinekord poetaigent ja ei arva üldse, et ma sellepärast end halvasti peaksin tundma. Küll aga olen valinud alati või baasil ja võimalikult lisaainevaba koostisega toote. Aga olgem ausad, ise tehtud piparkoogitaignast piparkoogid on siiski palju erilisemad, palju võluvamad, palju suurema tähendusega ja last but not least, kõige-kõige maitsvamad. Nii et õige jõulumeeleolu tekitamiseks ja maailma parimate piparkookide küpsetamiseks tuleb siiski taigen teha ise. Pealegi pole see üldse mingi kunsttükk.
Enam-vähem kõik piparkoogitaigna retseptit algavad siirupi, suhkru ja vürtside kuumutamisest. Osad retseptid õpetavad ka ise siirupi keetmist, aga minu meelest ei ole see tänapäeval, kui suhkrusiirupit on ka valmiskujul saada, kuigi oluline samm. Turvalisem ja lihtsam ja kiirem (eriti kui toimetad koos lastega), on kasutada valmis siirupit.
Mis vürtse puudutab, siis nende asemel (esimesed 7 koostisosa retseptis) võib täiesti vabalt kasutada piparkoogimaitseainet. Seda kulub kolmveerand kuni terve pakk, olevalt sellest, kui tugeva maitsega piparkooke armastad.
See siin kirjas olev retsept on mul kasutuses olnud palju aastaid. Retsept pärineb mu ema vanadest märkmetest ja on kunagi üles kirjutatud soomekeelsena, ilmselt mõnest Soome ajakirjast või kokaraamatust. Olen retsepti tänapäevastanud vaid niipalju, et suhkru kogus on väiksem kui originaalis ja vahest asendan pool valgest nisujahust täistera(spelta)nisujahuga. Riivin tavaliselt tainasse ka apelsinikoort, see annab hästi mõnusa meki. Nii või teisiti on tulemuseks maitserikkad traditsioonilised piparkoogid, mis küpsevad kenasti siledapinnaliseks, nii et neid on hõlbus kaunistada. Ja nad on tõeliselt krõbedad! Kes soovib pehmemaid piparkooke, võib taigna rullimisel veidi paksemaks jätta ja vähem aega küpsetada.
Piparkoogid
Koostisosad
- 1 tl nelgiterasid
- 4 vürtspipra tera
- 2 tl jahvatatud kaneeli
- 2 tl jahvatatud kardemoni
- 2 tl jahvatatud ingverit
- paar riivitõmmet muskaatpähklit
- 1 tl purustatud pipart*
- 1,5 dl suhkrusiirupit**
- 1,5 dl suhkrut***
- 250 g võid
- 2 muna (M)
- 2 tl söögisoodat
- 0,5 tl soola
- 600 g nisujahu****
Glasuur:
- 1 munavalge
- 200 g tuhksuhkrut
- 1 sl sidrunimahla
Tegevuskäik
- Purusta uhmriga terved nelgi- ja vürtspipra terad. Sega ülejäänud vürtsidega. Pane siirup, suhkur ja vürtsid kastrulisse, kuumuta keema ja lase vaikselt podisedes keeda 2-3 minutit. Tõsta pott kuumalt pliidilt ära, lisa tükkidena või ja lase võil suhkrusegu kuumuses sulada. Lase segul veidike jahtuda. Klopi munad eraldi kausis kahvliga lahti ja lisa suhkru-või segule. Sega korralikult läbi. Nüüd lisa jaokaupa sooda ja soolaga segatud jahu. Sega ja sõtku tainas täiesti ühtlaseks. Taigen jääb esialgu pehmepoolne, külmas tahkub kõvaks. Keera taigen ühe või kahe pätsina toidukilesse ja jäta üheks päevaks kuni kaheks nädalaks külmkappi maitsestuma. Rulli tainas kas silikoonmatil (sel juhul pole tarvis jahu kasutada) või jahusel laual õhukeseks. Lõika piparkoogivormidega kujundid. Tõsta need küpsetuspaberiga kaetud ahjupaadile. Küpseta 200 kraadises ahjus 7-8 minutit. Ahjust välja võttes ja jahtudes muutuvad piparkoogid veelgi krõbedamaks.Glasuuri valmistamiseks vahusta kausis kergelt munavalge. Lisa vähehaaval tuhksuhkur, samal ajal segades. Lõpuks lisa sidrunimahl. Kui tundub, et glasuur on liiga vedel, lisa veidike tuhksuhkrut. Kui aga vastupidi, liiga paks, lisa suts sidrunimahla. Tõsta glasuur pritskotti ja kaunista piparkoogid soovi kohaselt.____________________________________________________*Eraldi vürtside (7 esimest koostisosa retseptis) asemel võid kasutada ka valmis piparkoogimaitseainet. Seda kulub u ¾ pakikest. Eriti vürtsikate piparkookide saamiseks võib lisada terve paki.**Kasutan tumedat Dansukkeri suhkrusiirupit. Vabalt võib ka heledaga teha, siis jääb taigen pisut heledam, aga piparkoogid küpsevad nagu piparkoogid ikka.***Teen tavalise valge suhkruga, aga vabalt võib kasutada siin ka tumedat või heledat muscovado suhkrut või fariinsuhkrut****Pool jahukogusest võib olla täisteranisujahu või täistera-speltanisujahuPiparkoogitaigent võib ka sügavkülmutada. Lase sel enne küpsetamist tavalises külmkapis sulada.Apelsinimaitselise piparkoogitaina tegemiseks riivi sekka 0,5-1 apelsini koor. Kogus oleneb sellest, kui tugevat apelsinimaitset soovid.
Senga
Aga kui mul ei ole suhkrusiirupit valmiskujul, siis mismoodi see suhkrusiirupi ise tegemine välja näeb? Ja kas siis ikka siirupisse lisaks suhkrut veel või kuidas….. Tänud ette, kui kiirel jõuluajal aega vastamiseks leidub 🙂
Mari-Liis Ilover
Tere, Senga! Suhkrusiirupi valmistamise retsept on siin: https://nami-nami.ee/uudis/3003/