• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

Siit nurgast ja sealt nurgast toidublogi | Mari-Liis Ilover

See siin on toidublogi, mida kirjutab Mari-Liis Ilover. Kõik tekstid ja fotod keerlevad ümber toidu. Selle kasvatamise, hankimise, valmistamise ja nautimise. Rõhk on ehedal, puhtal ja maitsval kodutoidul, PÄRIS toidul. Sekka muljeid söögikohtadest. Kui tunned, et oled sattunud õigesse kohta - siis tere tulemast, nautigem koos!

  • Blogi
  • Retseptid
    • Tervislik
    • Hommikusöögid
    • Argitoidud
    • Pidulikud toidud
    • Suupisted, määrded, dipid
    • Supid
    • Salatid
    • Liha ja linnuliha
    • Kala
    • Mereannid
    • Taimetoit
    • Magustoidud
    • Koogid
    • Küpsetised
    • Pirukad
    • Jõulud
    • Laste lemmikud
    • Retseptide indeks
  • Kokaraamatud
  • E-POOD
    • Privaatsuspoliitika
    • Müügitingimused
  • Videoretseptid
  • Info, kontakt, koostöö
  •  

Mitte ainult grill: KAMADO!

juuli 20, 2021 by Mari-Liis Ilover Leave a Comment

Meie suvekodu terrassi sellesuvine staar lisaks kuumale suvele on kindlasti uus grill. Tegu on kamado-tüüpi keraamilise grilliga ja siin postituses katsun anda ülevaate meie senisest kogemusest selle tegelasega. Olgu kohe ära öeldud kaks asja: esiteks see, et Nordgardeni kamado sain Hansapostist kingitusena. Ikka selleks, et teiega kogemusi, pilte ja retsepte jagada. Teiseks, käesoleva postituse fotod on tehtud enamuses telefoniga, nii et mingit suurt kunsti neist otsida ei tasu, tegu pigem võimalikult eheda ja informatiivse ülevaatega uuest grillist ja mõnest mõnusast toiduelamusest, mis selle abil valminud.

Niisiis, kamado-grill. Neid on saada nüüd juba üsna laialdaselt ja erinevatel tootjatelt. Meie armas “maasikas”, nagu mu sõber ta tabavalt ristis, on müügil Nordgardeni kaubamärgi all ja saadaval siin Hansaposti lingil: KAMADO. Värvivalikus on ka must ja punane grill ja loomulikult on grilli suurust võimalik vastavalt oma vajadustele valida. Kui seal lehel ringi surfate, saate vaadata ka erinevaid lisatarvikuid. Kirjutan neist natukene allpool.

Minu grilli suurus on 21″, mis tähendab maakeeli, et küpsetusala läbimõõt on 47 cm. Kaalusin küll ka järgmist, 24″ (küpsetusala 54,4 cm) suurust. Määravaks sai valikul disain – erinevate suurustega grillid on veidi erinevad, eelkõige jalgade osas – ja see, et tegu on päris raske tegelasega. Meie “maasikas” kaalub 91 kg, suuremad juba üle 100 kg. Kui on vaja grilli ühest kohast teise liigutada (vajadusel talveks ära panna vms), tuleb kaaluga arvestada. Igatahes, meie pere jaoks on see osutunud igati sobivaks suuruseks ja saame toidetud külalisedki. Aga jah, võimalik on hankida endale ka 146 kg kaaluv väga suure küpsetuspinnaga kamado, nii et vastavalt vajadusele leiab igaüks õige.

Kamadod on juba nii mõnigi hea aasta müügil olnud ja eks me olime koduski juba varem heietanud mõtet, et ehk ikka peaks ja kas oleks vaja jne. Varasemalt olid meil kasutuses klassikaline söega mangaal ja lisaks korralik gaasigrill. Nii et tundus justkui, et kõik vajalik grillimiseks on tegelikult olemas, mõlemad aparaadid tegid oma tööd suurepäraselt ja kamado tundus sellise…moevidinana. Nüüd, olles keraamilist grilli mitu kuud usinalt kasutanud, saame muidugi tema olemusest, boonustest ja võimalustest igati aru. Nii et esialgu skeptik, on minust (ja kallist kaasast, kes tegelikult enamjaolt grilli ääres möllab), nüüd saanud tulihingeline keraamilise grilli fänn.

Mis ta siis nii eriliseks teeb? Võtmesõna on mitmekülgsus. Kui sul on keraamiline kamadogrill, pole vajadust hankida mitut seadet õues toidu valmistamiseks. Ühel multifunktsinaalsel grillil saad teha kõike suitsutamisest pitsaküpsetamiseni. Ja otse loomulikult lihtsalt grillida!
Keraamilistest grillidest rääkides tuuaksegi sageli välja fakt, et seda saab edukalt kasutada nii tavapärase grilli kui efektiivse suitsuahjuna. Vastab tõele, kuid kuid see pole sugugi veel kõik! Kamado grillil saab tegelikult valmistada kõiki toite, mida tavalises köögiahjuski, kookidest ja leibadest-saiadest kuni pajaroogadeni. Veel enam, kui oled keraamilise grilli omanik, on sul samahästi olemas nii itaallaste pitsa- kui hindude tandooriahi. Pean ausalt tunnistama, et leiva-saia ega koogi küpsetamiseni kamados ma veel jõudnud pole. Vilets koogiküpsetaja olen, noh! Küll aga olen surfates näinud mitmeid videosid ja retsepte, kus seda igati edukalt tehakse. Nii et on, mida veel katsetada! Pitsat oleme küll teinud, see õnnestub meie “maasikal” suurepäraselt!

GRILLIMINE

Loomulikult saab kamadot kasutada nagu iga grilli, küpsetades toitu otse süte kohale asetatud restil. Kamado suur pluss on aga võimalus luua otsese ja kaudse kuumuse abil erinevad grillimistsoonid. Kaudse kuumuse tekitab keraamiline plaat ehk soojusdeflektor, mis asetatakse süte ja grillitava toidu vahele. Hankisin lisavarustusena juurde selle soojusdeflektori. Eriti mugav on kamados kasutada erinevatel kõrgustel asuvaid küpsetuspindu – nii saab valmistada korraga erinevaid küpsemistingimusi vajavaid roogasid. Näiteks liha ja köögiviljad valmivad üheaegselt, ilma et üks neist jääks tooreks või vastupidi, ära kõrbeks.

TEMPERATUURI REGULEERIMINE

Kamado suureks plussiks on stabiiilne küpsetamiskeskkond. Grilli üla- ja alaosas asetsevate ventilatsiooniavade abil (vt esimesel fotol see must mütsike peal ja metallvöö all) on võimalik grilli sisetempratuuri hõlpsasti reguleerida just selliseks, mida parasjagu küpsetatav roog vajab ja mis eriti hea, saavutatud temperatuur on püsiv. Ehkki kuumusallikas süte näol on keraamilise grilli alaosas, aitavad keraamilised seinad soojust jagada ühtlaselt kogu grilli ulatuses. Lisaboonusena tekib tänu õhuavadele grilli sees õhuringlus, mistõttu toit valmib ühtlaselt ning jääb mahlaseks ja maitsvaks. Temperatuuri saad valida just sellise nagu soovid, abiks on ka grillil asetsevale temperatuurinäidikule märgitud erinevad tsoonid suitsutamisest küpsetamise, grillimise ja tugeva pruunistamiseni. Niisiis, vastupidiselt tavagrillidele, saab kamadot edukalt kasutada õueahjuna ja küpsetada selles näiteks imehead pitsat. Nii grilli enda kui ka pitsakivi saad kuumutada kasvõi 400 kraadini. Sellise temperatuuri juures saab küpsetada juba tõeliselt autentseid Napoli stiilis kiviahjupitsasid. Kui on kiire ja ei jõua tõelist kuumust ära oodata, oleme küpsetanud ka madalamal temeratuuril pitsasid, ikka on hea! Pitsa küpsetamiseks on soe soovitus osta oma grillile sobiv pitsakivi.

SUITSUTAMINE

Jah, kamado toimib ka suitsuahjuna. Suitsutamiseks tuleb kindlasti kasutada otsest kuumust hajutavat soojusdeflektorit, mida juba enne mainisin. isaks tuleb mõlemad ventilatsiooniavad seada asendisse, mis hoiab suitsutamiseks vajalikku madalat temperatuuri. Süte hulka on hea lisada suitsutuslaaste. Parima tulemuse saad kindlasti katsetades ja iga kord mõne nipi kõrva taha pannes. Ma isiklikult arvan, et kui on sageli suuremas koguses kala vaja suitsutada, siis selle tarbeks on mõistlik hankida ikkagi spetsiaalne suitsuahi. Kui aga tahad aeg-ajalt oma lihale või kalale anda grillides mõnusa suitsunüansi, siis selleks on keraamiline grill super.

SUUREMATE LIHATÜKKIDE KÜPSETAMINE

See funktsioon on mu meelest kamado suurim pluss. Kui tavagrillil õnnestub hästi grillida õhemaid lihalõike, šašlõkki või vorste, siis kamado on ideaalne ka suuremate lihatükkide küpsetamiseks. Pulled pork, suitsused ribid, terve kana ja kasvõi lambakints – palun väga, mõned tunnid peesitamist grillis ja tulemus lihtsalt sulab suus. Kui soovid pikalt küpsetatud lihale anda eriti suitsust tulemust, poeta süte sekka suitsustuslaastusid. Pirakad tükid vajavad korralikuks küpsemiseks madalamat temperatuuri ja pikemat aega, seda kõike on kamadoga lihtne saavutada.

VEEL

Et keraamiline grill on võimeline enda kanda võtma ka tavaahju funktsiooni, saab seal edukalt hautada mõnusaid pajaroogi või põhimõtteliselt ükskõik mida, mis muul juhul valmiks ahjus. Soovi korral võid liha esmalt kõrgemal grillikuumusel paja põhjas pruunistada, seejärel lisa köögiviljad, maitseained, veidi vedelikku, katta kaanega ja jätkata hautamist madalalaml temperatuuril, kuni liha mureneb ja pajatäis on podisenud aromaatseks hõrgutiseks. Pika hautamise vahepeal ei ole mingit vajadust grilli juures seista ega seda pidevalt jälgida, piisab, kui aeg-ajalt temperatuuri kontrollida. Toit valmib ise ja saad vahepeal teha muid toimetusi.
Kamado on soe üsna pikka aega ja nii on hea kasutada ära ka kõrgemal temperatuuril grillimisest jäänud järelsoojust, milles saad hautada kasvõi mulgiputru või täidetud paprikaid.

Panen siia kirja mõned sellesuvised lemmikud, mida oleme Nordgardeni kamadol valmistanud.

TERVE KANA

Keraamilisel grillil jääb terve kana ülipehme, samas ei kõrbe pealt ära. Ühesõnaga, ideaalne tulemus. Me teeme kana laialivajutatult, tabaka-stiilis. Kanalt tuleb kõigepealt terva noaga või köögikääridega eemaldada selgroog ja vajutada laiaks n-ö liblikaks. Siis meelepärased maitseained ja grillile! Kindlasti tuleks grillile sättida kuumuse hajutamiseks soojusdeflektor ning sellele fooliumalus, kuhu tilgub küpsetamisel tekkiv rasv ja vedelik. Küpsetame 120 kraadi juures 2,5 tundi. Küpsetamise lõpuosas võiks õhuavade avamise kaudu temperatuuri veidi tõsta, et nahk muutuks krõbedaks ja kuldseks. Võib ka pealt kergelt oliiviõliga määrida, nii on tulemus veel parem.

PITSA

Pitsa tegemiseks tuleks samuti paigaldada soojusdeflektor.Niimoodi otsese kuumuse hajutamisega tekib ahjuefekt ja pitsa küpseb ühtlaselt. Varem gaasigrillil tehes oli alati häda, et põhi kõrbes enne ära, kui juust sulama hakkas. Keraamilisel grillil seda muret pole. Soojusdeflektorile asetan veel resti )ikka selleks, et põhi ei oleks liiga otseselt kuumusele eksponeeritud) ja restile omakorda pitsakivi. Niimoodi näeb kogu see kaadervärk välja, nagu ülejärgmisel fotol näha. Mõlemad ventiilid, nii ülemine kui alumine, tuleb täiesti lahti teha, et saavutada pitsa küpsetamiseks sobiv kõrge temperatuur.

Meie pitsad valmivad 300 kraadi juures, küpsemisaeg on u 10 minutit.

Veel mõnusaid roogi kamadogrillilt:

Ülipehmed ja suitsused ribid

Paella. Paella tegemiseks keraamilisel grillil võid kasutada ükskõik millist toimivat paella retsepti. Et paellat algupäraselt tehaksegi lahtisel tulel, sobib kamado selleks täiesti ideaalselt. Kui tahad näha, kuidas ma kalmaaritindiga värvitud mereannipaellat teen, piilu Instagrami: https://www.instagram.com/ilovermariliis/. Highlights’ides näed nupukest “Kamado” ja seal kõik mu lemmikretseptid videote ja täpsete juhenditena ilusti näha.

Täidetud paprikad. Valmistan neid ikka oma ammuse hea retsepti järgi, kuid soojusallikana olen nüüd ahju asemel kasutanud peale liha grillimist kamadosse jäänud jääksoojust. Poole-kolmveerand tunniga on paprikad küpsed. Usun, et ka täidetud suvikõrvitsad ja portobellod õnnestuksid jääksoojuses täpselt sama hästi, nende tegemine keraamilisel grillil on mul veel ees.

Loodan, et sellest postitusest on kasu, kui oled valimas omale uut grilli või kaalud, kas keraamiline grill leiaks su kodus kasutust. Ehk leidsid siit postitusest midagi kõrva taha panemiseks, mis aitab valikut teha. Toredat grillisuve jätku!

See postitus sündis koostöös Hansapostiga. Kamado on pärit SIIT lingilt.

Jaga postitust:

  • Click to share on Facebook (Opens in new window)
  • Click to share on Twitter (Opens in new window)
  • Click to share on Pinterest (Opens in new window)

Related

Filed Under: Muu Tagged With: grill

Previous Post: « Pestos marineeritud kanaga Caprese salat
Next Post: Suvikõrvitsaõied kahel moel »

Reader Interactions

Lisa kommentaar Tühista vastus

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Recipe Rating




Primary Sidebar

Tere tulemast!

See siin on toidublogi, mida kirjutab Mari-Liis Ilover. Kõik tekstid ja fotod keerlevad ümber toidu. Selle kasvatamise, hankimise, valmistamise ja nautimise. Rõhk on ehedal, puhtal ja maitsval kodutoidul, PÄRIS toidul. Sekka muljeid söögikohtadest. Kui tunned, et oled sattunud õigesse kohta - siis tere tulemast, nautigem koos!
Loe lähemalt →

SUVIKÕRVITSAUPUTUS?!? Vajuta pildile ja leiad palju häid ideid selle leevendamiseks

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini
Külasta bloginurka Facebookis

Poppe postitusi

Täidetud vutt ja kõrvitsaorsoto

Kreeka kartuli-tomatihautis

Röstitud patisson küüslaugu, salvei, kapparite ja muu hea kraamiga

Värsked kommentaarid

  • Mari-Liis Ilover, Peediorsoto
  • Kärt, Peediorsoto
  • Mari-Liis Ilover, Mahlased ja vürtsikad kõrvitsamuffinid
  • Mari-Liis Ilover, Tomatine läätsesupp kookospiimaga
  • Mari-Liis Ilover, Eriti hõrk kalasupp, toorjuustuga

RAAMATUTÄIS ÜLIMAITSVAID JA TERVISLIKKE PUDRURETSEPTE

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

GK KOKARAAMAT. VERESUHKRUTASET REGULEERIVAD TOIDUD

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

“MEREANNID. KREVETIST KALMAARINI”

Mari-Liis Ilover raamat Mereannid - Krevetist kalmaarini

KOKARAAMAT TOIDURAISKAMISE VÄHENDAMISE ÕILSAL EESMÄRGIL

Mari-Liis Ilover raamat Targa Kokkaja Retseptiraamat - Ülimaitsvalt ülejääkidest

TULGE KÜLLA!

Mari-Liis Ilover Raamat - Tulge külla! Pühapäevalõunad pere ja sõpradega.

KERGEMAD KLASSIKUD:

Mari-Liis Ilover raamat -
 Kergemad klaassikud

PIKNIKUIDEID IGAKS AASTAAJAKS:

Mari-Liis Ilover raamat -
 Piknikule

BLOGI POPIMAD RETSEPTID RAAMATUKAANTE VAHEL:

Mari-Liis Ilover raamat - Maitsev

Sildid

gluteenivaba grill hoidis hommikusöök jaanipäevaks jook juust jäätis jõulud kala kala ja mereannid kana kaste kevad kevadroheline klassika kodumaa sünnipäevalauale kohupiim kook kook-tort kõrvits köögivili köök: itaalia küpsetis küpsised liha lihavõtted maasikad magustoit malts munad mustikad pajaroog peet pirukas rabarber salat seened supp suupiste suvi suvikõrvits vegetaar-/vegantoit õunad šokolaad

Footer

Avasta

Risalamande ja head uut aastat!

Guacamole

2 in 1: peedi kreemsupp koriandri ja vürtsköömnetega + kõrvitsa kreemsupp kaneeli ja ingveriga

Mustsõstrajäätis

Mustikatega jogurti-vahukooretort

Heeringaterriin kalamarjaga

Jälgi ka instagramis

Õunte ja soolakaramelliga PANNKOOGITORT🥞 🥞🥞
Lihtne magusaamps nädalavahetusse, arvestades, et pannkoogid on juba valmis 👍Viči õhukesed pannkoogid Crêpes Natural sobivad kõigeks, soolaste või magusate lisanditega ja kasvõi sellekssamaks nädalavahetuse õunatordiks. Hea on neid sügavkülmast haarata, kui isu tuleb. Mulle meeldivad need krepid eelkõige sellepärast, et on puhta koostisega, imeõhukesed ja sugugi mitte rasvased. Siin pannkoogitordis tuleks kasutada hapukamaid õunu. Ja soolakaramell las jahtub kindlasti enne koogi vahele määrimist ära. Muu kõik videos näha ja retsept on kommentaarides ka. 
Toredat nädalavahetust! 🍁
.
.
#annkoogid #crepes #kokkamine #retseptid #siitnurgastjasealtnurgast #mariliisiliver #koostöö @vici.eesti
🍏Nähtamatu õunakook 🍏Väidetavalt tuleb ni 🍏Nähtamatu õunakook 🍏Väidetavalt tuleb nimi sellest, et imeõhukesed õunaviilud justkui kaovad küpsetamisel koogi sees ära, neid pole eriti näha. Kuid seda ainult visuaalselt, sest tegelikult on õunu koogis palju-palju, lausa uputab! Ja kõike seda hoiab koos vaid õige väheke vanillimaitselist tainast, mis mõjub pigem nagu kreem mahlaste õunakihtide vahel.  Aga üks mu tuttav, kes seda kooki mitu korda teinud, arvab, et nimi tuleb sellest, et kook saab lihtsalt nii kiiresti otsa. 
“Mis selle hea koogi nimi on?”
“Mis koogi?”
“No selle, mis just laual oli. Ähh, polegi enam! See on ju nähtamatu õunakook!”
Retsept on kommentaaris ja blogis ka.
.
.
#gateauinvisibleauxpommes #õunakook #siitnurgastjasealtnurgast #mariliisilover #küpsetamine #kokkamine #retseptid
Pirnihooaeg! Kui sul on õnne ja oled saanud rohke Pirnihooaeg! Kui sul on õnne ja oled saanud rohkem häid pirne, kui niisama süüa jaksad, siis lahendus on siin: PIRNIMOOS ingveri ja sidruniga! Hea magustoiduks Kreeka jogurtiga või hoopis croissanti vahel. Täiega lemmik krõbedal crostinil koos sinihallitusjuustuga 😋 
Retsept ilmus tegelikult juba aastaid tagasi kokaraamatus “Moosad moosid”, aga on ka blogis ilusti leitav, pane otsingusse lihtsalt “pirnimoos”. Kes mu pikki blogiheietusi lugeda ei viitsi, siis retsept on tegelikult lihtne: 

Pirnimoos ingveriga
🍋1 sidrun
🍐1,2 kg kooritud, puhastatud ja kuubikuteks lõigatud pirne
💧3-4 dl vett (oleneb pirnide mahlasusest)
👍4 sl riivitud ingverijuurt
🍬600 g moosisuhkrut

Riivi sidrunilt koor, pressi poolikutest välja mahl. Tõsta kõik ained peale suhkru potti, sega läbi. Kui pirnid on väga mahlased piisab vähemast lisatud veest.
Keeda kaane all madalal kuumusel 15 minutit. Lisa suhkur, keeda ilma kaaneta veel 15 minutit. Tõsta kuumalt purkidesse, kaaneta.
Moosi tuleb sellest kogusest umbes 1,2 liitrit.
.
.
#pirnid #moos #retseptid #kokkamine #siitnurgastjasealtnurgast #mariliisilover
Igas olukorras daam 😂 👒 On see ka sinu moto? Igas olukorras daam 😂 👒 On see ka sinu moto?
KREEMJAS KANA-KUKESEENEKASTE! Seda peaks tegema ju KREEMJAS KANA-KUKESEENEKASTE! Seda peaks tegema juba nimetuse pärast, sest kõik need kanad ja kuked 😀...ehh, eesti keel! Aga tegelikult sobivad kana ja kukeseened ka maitselt imehästi kokku. Philadelphia toorjuustust tehtud kaste seob kõik kokku mõnusaks kodutoiduks. Retsept on siin:
✔️500 g kanafileed
✔️2+2 sl oliiviõli
✔️2 küüslauguküünt
✔️300 g kukeseeni
✔️3 dl kanapuljongit
✔️200 g Philadelphia maitsestamata toorjuustu
✔️2-3 sl värsket hakitud peterselli
✔️soola, pipart

Lõika kanafilee tükkideks. Kui kasutad juba niigi väiksemaid kanafilee sisetükke, pole tarvis seda teha. Kuumuta pannil 2 sl õli ja prae kanatükid kuldseks, umbes 10 minutit. Maitsesta soola ja pipraga. Tõsta pannilt ära taldrikule ootele. Lisa pannile veel 2 sl õli. Haki küüslauguküüned ja prae kergelt läbi, umbes minutijagu. Nüüd vala pannile kukeseeened, suuremad tükeldatult. Prae segades, kuni seened on küpsed, u 10 minutit. Vala pannile kanapuljong ja lase vulisedes keema. Nüüd lisa toorjuust. Kasutada võib ükskõik millist Philadelphia maitsestamata toorjuustu. Mulle meeldib siin kastmes Original, aga sobivad ka Light, laktoosivaba ja Proteiini. Sega toorjuust puljongiga ühtlaseks. Pane kanatükid pannile kastmesse ja lase 5 minutit kõigel kooso keeda. Lisa veel soola, pipart ja hakitud peterselli.
Kastme kõrvale sobib riis, kinoa, kartulid või miks mitte, pasta.
Kanafilee asemel on igati 👍 kintsuliha, prae seda lihtsalt veidi kauem.
.
.
#kana #kukeseened #retsept #kokkamine #siitnurgastjasealtnurgast #mariliisilover #koostöö @philadelphia_eesti
TAGURPIDI TOMATIPIRUKAS! 🍅Tomatiaeg kestab 🍅 TAGURPIDI TOMATIPIRUKAS!
🍅Tomatiaeg kestab 🍅! Kirsstomatid on niigi magusad, aga kui nad veel veidi ahjukuuma saavad, siis oh, nagu kommid! Tagurpidi tomatipirukas ehk tarte tatin'is kohtuvad päikeseküpsed mahlased tomatid ja krõbe lehttainas. Pirukas valmib esialgu pliidil pannil ja siis tuleb see pann ahju pista. Nii et hea on pirukateoks valida pann, mille käepide kannatab ahjukuuma. Tagurpidi tomatipiruka retsept on kommentaaris. Blogis seletan pikemalt, sinna võib ka piiluda, link on bios.
.
.
#tomato #tartetatin #siitnurgastjasealtnurgast #mariliisilover #foodblogger #retseptid#kokkamine #tomatid

© 2009 Mari-Liis Ilover · Veebilehe on loonud Johanna Oja

 

Loading Comments...