Aasta pimedaim aeg lausa nõuab aeglaselt podisevaid tummiseid ahjuroogi. Et ikka olemine toekam, turvalisem ja hubasem oleks. Omas rasvas küpsenud pardikoivad on just see toit, mille valmimist ootad, ootad, ootad… toas levivad juba imelised aroomid ja ikka veel pole valmis….ja kui siis lõpuks on linnuliha talvevürtside ning maitseviljadega leemes ülipehmeks küpsenud, maitsed seda õndsust ja tunned, et just seda oligi vaja! Maitsemeeli paitavat, toitvat, rammusat lohutusrooga.
Sügisel ja talvel on meist lõunapoolsemas Euroopas tavaline, et tänavatel on kastanimüügikärud või -letid, kust saab osta tuutuga kuumi röstitud kastaneid ja neid siis sealsamas külmast kohmetute kätega nosida. Paljud on kindlasti proovinud. Söögitegemiseks mõeldud kastaneid saab ka meil osta, olen neid näinud mitmel pool. Et olin seekord pardikoibi ja muud selle toidu tegemiseks vajalikku niikuinii Balti Jaama turul hankimas, siis oli hea meel näha, et turu uuel letil Little Paris (turuhoones samal “tänaval”, kus aed- ja puuvilju müüakse) on ka kastanid olemas. Need kastanid on juba kooritud ja eelküpsetatud – soojendad üles ja ongi valmis! Kes pole varem kastaneid maitsnud, siis maitse on selline pähkli ja oa vahepealne – kergelt magus ja natuke mõrkjas ka. Viljaliha on pehme ja tummine. Igatahes sobisid kastanid pardi juurde täiesti oivaliselt! Aga kui kastaneid kusagilt ei saa või arvad, et need sulle üldse ei meeldi (ka meie peres on sedamoodi arvajaid) – pole hullu, nad ei ole selle toidu võtmekoostisosaks. Lihtsalt tore täiendus, midagi teistmoodi. Nii et kui soovid, tee kogu potitäis lihtsalt kastaniteta.
Nii et otsige aga oma ahjupotid välja, soojendavad külma aja toidud tahavad podistamist.
Ahjupotis küpsenud pardikoivad kastanitega
Koostisosad
- 4 pardikoiba
- 3 sibulat
- 1 suurem porgand
- 2 sellerivart
- 3 küüslauguküünt
- 1 tähtaniis
- 3 nelgitera
- pool kaneelipulka
- loorberilehte
- 200 ml punast veini
- 300 ml kanapuljongit
- 90 g eelküpsetatud kastaneid
- soola, musta pipart
Tegevuskäik
- Pruunista pardikoivad keskmise kuumusega pannil mõlemalt poolelt kuldseks. Maitsesta soola ja pipraga. Kokku läheb pruunistamiseks 10-15 minutit. Rasva ei ole tarvis lisada, sest pardikoibadest sulab seda küpsemisel niigi välja. Tõsta pardikoivad pannilt ära. Ära panni puhasta.Tükelda sibulad, porgand, seller. Küüslauguküüned vajuta noa laia küljega puruks. Kuumuta kõik köögiviljad sellel samal pardirasvasel pannil läbi. Lisa punane vein, aja keema ja redutseeri (st lase kokku keeda) see umbes poole peale. Vala veinised aedviljad ahjus kasutamiseks mõeldud haudepotti. Lisa puljong ja kõik maitseained. Võid lisada ka soola, aga selle kogus oleneb kasutatud puljongi soolasusest. Tõsta sinnasamasse potti ka pardikoivad, nahapool peal. Kata pott kaanega ja küpseta 180 kraadi juures 2 tundi. Võta pott ahjust ja tõsta kuumus 230 peale. Lisa potti eelküpsetatud kastanid. Upita pardikoibasid veidi kõrgemale, et nahk oleks kindlasti vedelikust väljas. Rösti ilma kaaneta veel 15-20 minutit, kuni pardinahk kenasti tumepruun ja krõbe. Ongi valmis! Kõrvale sobivad hästi ahjukartulid või kartulipuder. Ka kõik muud ahjujuurikad on igati sobivad.
Notes
See postitus valmis koostöös Balti Jaama turuga
Katrin
Aitäh retsepti eest, nii maitsev tuli! Kastaneid ma küll ei kasutanud ja seller jäi samuti lisamata, aga sellest hoolimata oli mõnus roog. Ja see kaste – imeline!
Mari-Liis Ilover
Küll on tore, Katrin, et see pardike sul hästi õnnestus. Ja loominguline lähenemine ongi kõige õigem – jätad valmistusviisi üldjoontes samaks, aga sätid retsepti vastavalt oma maitse-eelistustele ja kapisisule. Super!