Suvekuumaga ei turgatanud vist küll enamusele meist pähe mõtet teha soojendavat ja turgutavat juurika-püreesuppi. Ja ongi täiesti loomulik, igaks toiduks oma aeg! Nüüd, kus suvelõpp pakub veel võrratuid maitsest pakatavaid aedvilju ja samas panevad jahenevad ilmad mõtted liikuma soojendavate toitude suunas, on püreesupp igati omal kohal.
Ilmselgelt ei ole selle retsepti näol tegu mingi kulinaarse avastuse ega imekspandava leiutisega. Püreesuppe on tehtud ja tehakse edaspidi ja nendest on nii palju erinevaid variante, et pea hakkab ringi käima. Olgu see postitus lihtsalt juba veidi sügisehõnguline meeldetuletus selle kohta, kui maitsev võib olla ka lihtsamast lihtsam kodune toit, kui ta on tehtud värskest kvaliteetsest toorainest ja südamega.
Muidugi saab hea püreesupi ka aedvilju keetes, aga röstimine viib ta kõrgemale pjedestaaliastmele, kuna aedviljade maitse muutub röstimise ajal sügavamaks ja magusamaks. Aedviljadest võib kasutada neid, mille maitse kõige rohkem meeldib või mis parasjagu käepärast on. Võib teha vaid ühest-kahest viljast või mitmest erinevast. Maitsekooslusi on samapalju, kui erinevaid aedviljakombinatsioone. Mulle meeldib kasutada koos nii juurvilju kui maapinnal kasvavaid. Esimesed (porgand, kartul, juurselller näiteks) annavad maalähedast tummisust, teised (kapsad, paprika, suvikõrvits näiteks) taas lisavad kergust ja erinevaid maitsenüansse. Eriti tublid keedavad ka puljongi ise, aga oluliselt kiiremini ja hõlpsamalt saab supi valmis Food Studio valmispuljongite abil. Maitselt ja koostiselt on need kindlasti parimad kodus kasutamiseks mõeldud valmispuljongid, mis saada. Aedvilja-püreesupi sisse sobivad hästi nii kana- kui aedviljapuljong. Viimast kasutades on see supp täiesti taimne ja sobib ka veganitele.
Nii või teisiti on tegu terve väga tervisliku, samas toitva taldrikutäiega, mille valmistamine ei peaks küll kellelegi üle jõu käima. Nii et mis muud, kui ahjud sooja ja supipotid tulele! Allpool veel mõned nipid, milliste lisanditega lihtsat püreesuppi veelgi isuäratavamaks võluda.
Mulle endale meeldib väga ka puhta maitsega, ilma tulede ja viledeta püreesupp. Kõik ei ole aga seda meelt, eriti lapsed. Siin tulevad appi püreesupile puistatud lisandid, mis muudavad muidu ehk igavavõitu alasti kausitäie põnevamaks ja isuäratavamaks. Mõned variandid:
-värskust lisavad:
viilutatud redised, hernevõrsed, murulauk, roheline sibul, koriander, petersell, till, hakitud sibul, hakitud paprika, hakitud tomat, hakitud avokaado, granaatõunaseemned, laim või sidrun
-krõbedust lisavad:
krutoonid, maisiterad, lehtkapsakrõpsud, nori lehe tükid, kõrvitsa- või päevalilleseemned, hakitud pähklid (näiteks pistaatsia- või sarapuupähklid), tortiljakrõpsud, röstitud kikerherned
-maitserikkust lisavad: praetud tükeldatud peekon, oliivid, pesto, päikesekuivatatud tomatid, täisterasinep, röstitud sibul, suitsupaprika, maitsestatud hapukoor, head maitseküllased õlid, juust (näit. sinihallitusjuust, parmesan, kitsejuust, feta jms)
Röstitud aedviljadest püreesupp
Cook
Total
Yield kuuele
Ingredients
u 1 kg erinevaid aedvilju (näiteks porgandit, lillkpasast, nuikapsast, sibulat, porrut, fenkolit, juursellerit, peakapsast vms)
oliiviõli
maitseks kuivatatud või värskeid ürte (tüümianit, rosmariini, pune vms)
750 ml kana- või aedviljapuljongit
veidi sidrunimahla maitseks (soovi korral)
soola, pipart
Instructions
Puhasta aedviljad (koori juurikad, kui tarvis) ja lõika väiksemateks tükkideks. Kata ahjuplaat küpsetuspaberiga. Laota aedviljad ühe kihina ahjuplaadile. Nirista peale oliiviõli. Seda peab olema parasjagu nii palju, et aedviljad on kergelt õlised, kui ei uju rasvas. Puista peale soola, musta pipart ja kuivatatud või värskeid ürte. Üldiselt sobib röstimisel kasutada pigem kuivatatud ürte. Värskelt kasutamiseks sobivad ka tüümian ja rosmariin, ülejäänud on liiga õrnad ja kõrbevad lihtsalt ära. Kui kõik maitseained aedviljadele lisatud, sega kogu pannitäis läbi. Küpseta 200 kraadi juures 25-30 minutit, kuni aedviljad on pehmed ja kergelt värvi saanud.
Püreesta kuumad röstitud aedviljad koos soojendatud puljongiga. Võid seda teha blenderis, vajadusel jaokaupa, et pärast suppi köögilaest mitte taga ajada. Supi saab püreestada ka saumikseriga, aga blenderis tuleb siidisem.
Maitse suppi ja kui tarvis, lisa soola ja pipart. Veidi värskust saab lisada sutsu sidrunimahlaga.
Serveerimisel võib lisada krutoone (neid teen ikka ise, praen lihtsalt saiakuubikud pannil madalal kuumusel oliiviõli, soola ja kuivatatud ürtidega krõbedaks), oliiviõli, värskeid ürte.
Courses Supp
Postituse koostööpartner on Food Studio Puljongid.
Loviisa Lindpere
Mulle maitses see supp väga. Nii hea lihtne retsept! Samas super tervislik ka. PS! Panin köögiviljad ahju värske tüümiani ja rosmariniga ning hiljem, kui saiakrutoone praadisin, lisasin aius röstitud tüümiani ja rosmariini, küüslaugu ning praadisin või sees (nii jääb crunchy’m). 🙂 Aitäh retsepti eest! Jagasin ka sotsiaalmeedias oma piltide juures.
Mari-Liis Ilover
Loviisa, aitäh, et jätsid kommentaari! Kujutan ette, kui mõnusasti krõbedad need krutoonid sul said! Nii tore, et seda retsepti katsetasid ja suur rõõm, et supp maitses 🙂